-I r ..m.H ....I 1 r- -*• «BHBBBgBpB Gcmeug^ ISj ie«.-vvai. Door d e p o 1 i e Leiden, 's-G raven- hage en Rot^iam zijn valsche kwartjes en een valsche gu1^^ beslag genomen. Gi8Uï«K had de laatste strafzit- tin^ van het Haagsche kantongerecht plaats in dit jaar. Het aantal strafvonnissen, in het geheele jaar uitgesproken, bereikte bjjna het getal van 2800, of 400 meer dan in 1884. Gisteren had te Rotterdam eene keu ring van dekhengsten plaats, waarvoor door den minister van oorlog eene premie van f 500 werd uitgeloofd, die zal worden toegewezen aan den hengst, die het meest uitmunt en tevens voor het fokken van remontepaarden geschikt is. De jury bestond uit de heeren overste Haersolte, ritmeester Wijnstroom en den veearts Lameris, Opgekomen waren 20 paarden, w. o. „Nelson" en „Oldenburg" van de vereeniging Waddings veen c. a., en „Von Moltke" en „Bismarck" van C. Oudijk, to Waddingsveen. Te ruim 12 uren was de keuring afgeloopen, terwijl te 1 uur met het draven een aanvang werd gemaakt. De prijs werd behaald door „Robbert" van den heer C. F. Okhorst te Rotterdam. Naar wij reeds meldden, deed het Hof te Amsterdam gisteren uitspraak in de zaak tegen den makelaar Gerrit Visser en veroordeelde het hem tot negen maanden celstraf. Het Hof oor- deelde dat het O. M. niet ontvankelijk was in zijne aanklacht ter zake van enkele bankbreuk. Het ten laste gelegde feit van verduistering van penningen eener verzekeringsmaatschappij werd gequalificeerd als bedrieglijke bankbreuk, niet als misbruik van vertrouwen. De „Amst. Crt." teekent hierbij aanWaarvoor oene ontvluchting dus al niet kan dienenHet groote publiek zal waarschijnlijk denken, dat zij nergens toe dient, omdat Visser ten slotte toch gepakt en terecht gesteld werd. Toch is dit onjuist; juist door die ontvluchting, of liever gezegd, door de uitle vering, welke op de ontvluchting volgde, moest de enkele bankbreuk, nl. het niet geregeld houden der boeken, buiten beschouwing blijven. Die ont vluchting verminderde dus het zonaenregister van Visser. Een kantoorbediende te Amsterdam had van eene tante, die het tijdige met het eeuwige verwisselde, eene som van f 6000 geërfd en waande zich toen schatrijk. Hij zwoer zijne aangebedene, eene fladderzieke Duitsche schoone, met een bijzonder elastiek hart, hom te volgen. Toen hij zijne rijks daalders liet rinkelen, was zij spoedig genegen met hem mee te gaan„zwei Seele und eine Hütte", enz. Zij kwamen in Dusseldorf en namen hun intrek in een Schenkwirthscliaft, tevens logement, in do Uhlanenkazernestrasse. De eerste dag was heerlijk en onze Amsterdamsche kantoorbediende, thans gepromoveerd tot „steinreicher Hollender", was in den zevenden hemel. Toen hij echter den volgenden dag 's morgens zijne schoono zocht, was zij spoorloos verdwenen, en met haar de koffer en de portefeuille van onzen bekl agens waa'rdigen Amsterdammer. Dezer dagen kwam een erg vermagerd, bleek jonk man, zooals men dat noemt met de kous op den kop, in de stad zijner vaderen torug. Hij had van Emmerik af geloopen en zag er uit als een echte ridder van de droevige figuur. Het was onze kan toorbediende: een weinig rijker aan ervaring en bezield met de gedachte: „Geld alleen maakt niet gelukkig." (H. C.) De geneeskundige inspecteur van Noord-Holland heeft de mazelen epidemisch heer- schende verklaard te Amsterdam. Hoe gevaarlijk het is op eene stal ling groen papier als gordijnen te bezigen, bleek verleden week te Stolwijk. Twee pinken haddon op eene hofstede aldaar dergelijk papier weten mach tig te worden en er van gegeten, met het gevolg dat beido stierven. Andermaal werd de gemeente Oor schot door brand geteisterd. De bouwhoeve van de weduwe P. Van Rooij, gelegen aan den weg van Oorschot op Best, ligt in ascli. Het vee werd gered. Men zegt dat de gebouwen en de inboedel te zamen slechts voor f 2000 verzekerd waren. Reeds 3 der bewoners van het huis, dat op 21 Dec. afbrandde, zijn in het gasthuis opgenomen N,B. C.) jJet het oog op de buitengewone drukte op het postkantoor, bjj de verzending der Kerstmis.kaarten, zijn te Edinburg 80 politie-agenten als adsistent-hrloveiibestellers voor die dagen aan- j ihelft hot uit de agenten, die t den nachtdienst hebben, de andere zijn uit de dag- ploeg gekozen. De regenten verrichten het werk aan het postkantoor in den tijd, dat zij vrij zijn van dienst. De politie te Parijs heeft eene bende van 60 dieven gearresteerd, de zoogenaamde Zwarte bende, die stelselmatig in winkels diefstallen pleeg den en van de opbrengst leefden. De Brusselsche politie heeft twee reci divisten gepakt, een van Hollandsche afkomst, die te Antwerpen talrijke oplichterijen hadden gepleegd. De indertijd veel besproken Russische nihilist, dr. Weimar, is dezer dagen in Siberië overleden. Volgens telegrafisch bericht uit Nieuw-York kan er tusschen 24 en 26 dezer storm weder verwacht worden op de Engelsche, Fransche en Noordsche kusten. Gisternamiddag heeft in eene steen kolenmijn te Mardy bij Pontypridd (Wales) eene ontploffing plaats gehad400 mijnwerkers bevonden zich in de mijn en men vreest dat 200 hunner zijn omgekomen. In al de straten van Brussel werd eergisteravond eene herinnering aan de veroordee ling van Armand Peltzer te koop aangeboden. Er was reeds in de laatste dagen sprake van. Het is een werk van zijn broeder James Peltzer. Eene brochure in groot formaat 84 bladzijden druks in een grijs omslag, waarop als motto woorden voorkomen ontleend aan den procureur- generaal Van den Berghe, gesproken voor het hof te 's-Hage, in de zaak van Jeanne Lorette. „In België is Armand Peltzer ter dood veroordeeld, terwijl men in Holland zelfs geen procureur-generaal zou gevonden hebben om hem te vervolgen." De woorden, reeds verscheidene malen in de couranten aangehaald, zjjn altijd in twijfel getrok ken door de Belgische overheidspersonen en zij ver bazen hen nog te meer, daar dezelfde procureur- generaal, naar het schijnt, bij de zaak Peltzer een eigenhandig geschreven kaart naar Brussel gezonden heeft, welke aan den chef van het parket is ter hand gesteld en waarin hij gelukwenschte met den ijver en den gelukkigen afloop der instructie. Wat er ook van zij zegt de „Gazette" verder zjj maken het punt van uitgang uit der beschuldigin gen, welke James Peltzer tot de rechterlijke over heidspersonen en tegen het openbaar ministerie richt. Het geschrift heldert al de duistere punten in dezti treurige gebeurtenis door het publiek, destijds zoozeer ontroerd, nu bijna geheel ver geten, op. Hij vindt, na het onderzoek van al de dossiers, in de discussies en in de getuigenissen het bewijs van de onschuld van Armand Peltzer. Eigenlijk is het een nieuw pleidooi over de bekende feiten. Het is niet aan ons de justitie te oordeelen noch de debatten te heropenen. Zal deze proef van rehabi litatie er in slagen de publieke ontroering weer op te wekken? Zij is op lieftigon toon geschreven maar ook op oen toon van overtuiging. lï TJ X TÏ4NL.AN I>. Fraukrjjk. In de zitting, gisteren door de Kamer van Afge vaardigden gehouden, werden de beraadslagingen over de Tonkin-kredieten voortgezet. De heerBris- son, minister-president, verdedigde het ontwerp der regeering en ontkende dat de natie op ontruiming aandrong. Het verbreken van pas gesloten tractaten zou eene schande zijn voor Frankrijk, en aan de goedgezinde bevolking aanzienlijke materieele en moreele nadeelen toebrengen. (Toejuichingen in het centrum). Verder gaf de heer Brisson een over zicht van de beginselen, welke de regeering zullen leiden bij het vestigen van een beschermheerschap over Tonkin, waarover zjj thans een ontwerp voor bereidt. Hij gaf tevens de hulpmiddelen op, waar over de regeering te beschikken heeft, hoewel het nog onmogelijk was, die bepaaldelijk in het budget aan te wijzen, daar nadere berichten, aan generaal De Courcy gevraagd, verwacht worden. (Rumoer rechts.) „De Monarchie", zeide de heer Brisson verder, „heeft Algerië aan Frankrijk vermaakt; en zou nu de Republiek Indo-China prijsgeven?" (Toejuiching.) De spreker eindigde aldus: „Op u rust de plicht om niet alleen voor de financiën des lands, maar ook voor zijne eer te waken." (Lang durige toejuiching op een groot aantal banken.) De heer Perm, voorzitter der commissie, sprak daarop ton gunste eener eenvoudige ontruiming, zonder vergoeding. Hij zeide dat de geschiedenis t vol is van verscheurde tractaten. Op voorstel van den heer Andnoux werd do verdere discussie tot heden verdaagd, om de minis, ters van oorlog en van buitenlandsche zaken te hooren. Het Fransche „Institut" heeft den Cuvier. prijs toegekend aan den Belgischen zoöloog Van Beneden. Diiit.-seliljiinl. Ten gevolge van de keus van Antwerpen tot aanlegplaats voor de Duitsche stoomschepen, is 0r thans sprake van eene rechtstreeksche spoorweg, verbinding tusschen Brussel en Maintz. De „Deutsche Bank," de Berlijnsche „Disconto- Bank" en Krupp te Essen zenden gezamenlijk naar China eene commissie om een onderzoek in to stellen omtrent het Chineesche spoorwegplan. Prins Wilhelm, de oudste zoon van den Duit-j schen kroonprins, heeft mazelen. Sedert Vrijdagjl. voelde liij zich ongesteld en Maandag bleek het, dat hij niet door eene gewone verkoudheid, maarl door de genoemde ziekte was aangetast. Zijn toe-1 stand geeft echter geene reden tot bezorgdheid. G-i*oot-I3t*i taimie. Volgens berichten uit Birma, door de Engelschel bladen ontvangen, heeft eene aanzienlijke flotilje,j die de expeditie van generaal-majoor Norman naar] Bhamo vergezelt, Mandalay verlaten en is de Irra-I waddij opgevaren. De Birmanen langs de oevers] schenen vredelievend gestemd. De heer Bernard] zal tijdelijk als chefcommissaris te Mandalay ver toeven, totdat instructiën uitEngeland ontvangen zijn-] Spanje. De „Correspondencia" deelt mede dat te Tarra-] gona eene republikeinsche samenzwering is ontdekt,] welke echter weinig beteekent. Het feit wordt alge-I meen afgekeurd. De Spaansche „Gaceta" deelt de woorden mede,] door de koningin-regentes en den Engelschen gezant] bij gelegenheid van de ontvangst van dezen laatste] gesproken. Zjj getuigden van zeer groote geneigdheid] om de vriendschapsbanden met Engeland weder te] versterken. Bulgarije. De „Standard" verneemt uit Sofia dat de heerl Stoiloff, dooi- vorst Alexander van Bulgarjje naarl Petersburg gezonden om eone verzoening met denl czaar voor te bereiden, een gunstig verslag aan-l gaande de stemming van den czaar heeft uitge-J bracht. De vorst zou daarom nu spoedig zelf naam Petersburg vertrekken. Aan hetzelfde blad wordt geseind dat ook dal Serviërs weinig ingenomen zijn met den wapen-I stilstand, zooals die door de internationale militaire! commissie is gesloten, vooral omdat daarbij hnnnel voorafgaande ontruiming van het Bulgaarschel grondgebied bepaald wordt. In de diplomatieke! kringen zou de meening veld winnen, dat Servië,! door de Oostenrijksche regeering in den steek! gelaten, thans bij Rusland bescherming moet gaan! zoeken. Uit Bela-Palanka wordt verder aan de „Standard gemeld, dat de soldaten van den tweeden ban vaal een der regimenten aan hunne officieren alle gehoor! zaamheid weigerden, zoodat de regeering het regi! ment ontbond en de soldaten onder andere regi-1 menten indeelde. Typhus, pokken en dyssenteriel heerschen erg onder de daar kampeerende troepen-1 LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. I WEEK van 13 December tot 19 December 1885. Datum. Uur. Aantal. Gemiddelde Eng-1 Standkaarsen. 1 13 December 6. 7.— 6 18.6 14 11 5.30 7.— 8 18.6 15 5.30 7.— 7 18.6 16 1» 5.30 7.— 9 18.3 17 1» 5.30 7.— 8 18.6 18 5.30 7.— 8 18.9 19 5.30 7.— 8 18.9 Marktberichten! Leiden, 24 December. Heden aangevoerd: Tarwe4jw' toliter. Wintertarwe f 7.50 a f 8.Zomertarwe f 6.50 f 7.Rogge 5 H. L. Winterrogge 5.50 a 6.Zomei rogge f 5.a 5.25. Gerat 5 H. L. Zomergerst ƒ5.— f 5.50 Chevalier-gerst f 5.50 a 6.—. Haver 6 H- Zware Haver f 4.a f 4.50. Lichte Haver 2 f 3.50. Duivenboonen 1 liectol. 7.a 7.50. Pf' denboonen 1 hectol. f 6.a f 6.50. Boter: 3310 l:g. Grasboter, lste qualit. l/4 vat f 44- a 60; Sclieiboter 2de qualit. l/4 vat f a Grasboter lste qualit. per kilogr. f 1.10 a ƒ1.50; Schcibo' 2de qualit. per kilogr. a J Lange Zwarte Turf 12000 dubb. hectol., 0.22 af1' 1

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2