N°. 7931. Zatei'daa S£ö December. A0. 1885. <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Oilioiiiclo ïi-csaiai.sgreviürjen. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter alge mene kennis dat het bureel van den Burgerlijken land op den Eersten Kerstdag zal gesloten zijn en den Tweeden Kerstdag, Zaterdag 26 December, ge pend zal zijn van 12—2 uren des namiddags. Leiden, De Burgemeester voornoemd, I December 1885. DE KANTEIl. JACHT. De Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, Gezien hot besluit van de Gedeputeerde Staten van den 'den December 1885, No 85 Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857, iaatsblad No. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij boven- Enoeinil besluit van de Gedeputeerde Staten de Jacht op ein -wild in deze Provincie wordt gesloten op Donder- tg den 31sten December aanstaande met zons- ndergang, met uitzondering van bet in art. 15, sub tt. dier wet bedoeld jachtbedrijf, van het vangen van utsnippen met laat-, war- of valflouwen, hetwelk blijft gelaten tot en met den 24sten Maart 1886. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden af- kondigd en aangeplakt, waar zul;s te doen gebruikelijk alsmede in liet Provinciaal Blad en in de Nederlandsehe taatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. i's-Gravenliage, den 18den December 1885. j In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads- tting waren tegenwoordig de hoerenDe Kanter, "orzitter, De Fremery, Hartevelt, Bredius, Juta, a Rieu, Zaayer, Land, Van Dissel, Alma, Buys, Poole, Verster, Van Hoeken, Van der Hoeven, onner, Knappert, Zaalberg, De Goeje, Kaiser, Was Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren ol en Krantz. Door den Voorzitter werd mededeeling gedaan t o. a. waren ingekomeneene missive van mr. i Le Poole, daarin betreurende 's Raads besluit •t het blijven voortbestaan der Indische Inrichting, 'aardoor de weg tot verdere bezuinigingen is afge- eden, zoodat hy zyn ontslag neemt als lid van Raad; enkele adressen en reclames in zake En aanslag in de plaatselijke directe belasting; Ln vorzoek van den heer J. J. A. A. Frantzen ontslag als leeraar aan het Gymnasium tegen April a. s.eene missive van commissarissen gasfabriek betrekkelijk de levering van gas ingezetenen buiten de gemeente. Achtereenvolgens werden benoemd; tot lid der mmissie van de bewaarscholen de lieerJ. A. Van ijk, aftredend lid; - tot leden der plaatselijke Iioolcommissie dr. H. G. Van de Sande Bakhuy- n, dr. H. Boursse Wils, mr. F. Was, aftredende en, en dr. Th. H. Mac Gillavry, in de plaats wijlen dr. A. Heynsius; - tot curatoren der meentelyke Inrichting voor de opleiding van ost-Indisclie ambtenaren de heeren dr. M. J. De eje en F. Beyerinck, in de plaats van wylen de pren mr. J. De Wal en J. Groll; - tot leeraar or eene der Polynesische talen aan voormelde jrichting, op eene jaarwedde van f 1000, de 'er L. K. Harmsen, Oost-Indisch ambtenaar, na joeg allen met algemeene stemmen. Met de voordracht tot afwijzende beschikking op verzoek van W. H. Neuteboom om kwytschel- g van boete wegens te late oplevering van het aan de Zijlpoortsbrug kon de heer Was zich '8' vereenigen, omdat men in deze tegenover den .-•nnomer moet aannemen force majeure, hetgeen j!) met aanhaling van redenen tracht aan te toonen, flat het hier gold eene hoeveelheid plaatyzer welke aannemer niet hier te lande kon krijgen, maar al to in Engeland, waar het fabrikaat, na* de fabri- 'ht meldde, bovendien was gebroken, zonder dat de mnemer er schuld aanhad. Ook met de motieven r commissie van fabricage tot afwijzende boschik- ng kop. hij zich niet vereenigen. De heor Kaiser was hetzelfde gevoelen als de heer Was toegedaan. De heer Knappert echter niet; deze hield zich aan de uitgebrachte rapporten. Daarop deed de heer Was een voorstel dat de Raad beslisse om do boete niet op te leggen. De Voorzitter had even wel vernomen dat het ijzer niet alleen by bedoelden fabrikant, maar ook wel bij een ander te verkrygen was. Alléén wanneer dit niet het geval was, zou spr. force majeure kunnen aan nemen. Wie heeft dus hier gelijk? Daarop gaf do heer Was inlichting hoe hy aan zijne opgaaf kwam. De aannemer nl. heeft het yzer besteld by den heer Langezaal, deze weer bij den heer Quant en van dezen ontving spr. genoemde verzekering. De wjjze van levering is echter niet de force majeure, maar wèl het breken van den wals in de fabriek. De Voorzitter bleef echter van meening dat men niet zoo spoedig tot kwijtschelding moet overgaan; er zouden dan later telkens dergelyke verzoeken inkomen. Hoogstens zou spr., om het geringe bedrag, genegen zijn om ze nu in zoo verre toe te staan dat de aannemer dan alleen als boete betale wat de gemeente zelve schade geleden heeft. Vooraf wenschte hy echter een onderzoek te doen instellen of het ijzer werkelijk op geene andere wijze te krygen was. Met dat voorstel kon de heer Was zich niet vereenigen, evenmin de heer Alma, die op de eigenaardige zwarigheden bij kleine aanbestedingen weesmaar wel de heer Van Dissel, die verzekerde dat reeds vóór 20 jaren het gegolfd plaatyzer bestond en dus nu wel een cou rantartikel zal zyn. Den heer Driessen kwam het eveneens onwaarschijnlijk voor dat het ijzer ner gens anders dan in Engeland te verkrygen was. By het instellen van een onderzoek gaf de heer Van der Hoeven in overweging ook na te gaan wanneer het ijzer besteld iswant ook de datum kan van invloed zijn. Op eene desbetreffende op merking antwoordde de voorzitter den heer Kaiser dat de aannemer geheel vry was en dus ook met de bestelling waar hij deze wilde doen, maar dan was het zjjne zaak om zóó te bestellen dat liy het ijzer het spoedigst had. De motie van den Voor zitter tot nader onderzoek werd met algemeene stemmen goedgekeurd, daar, na de verklaring des heeren Van Dissel, ook de heer Was er zich mede kon vereenigen. Zonder hooidelyke stemming werd besloten om, overeenkomstig het rapport der commissie van fabricage, aan J. Van Veen vergunning te geven tot demping van een gedeelte sloot langs het Deut sche trekpad, naar de Voorzitter den heer Was op merkte tevens onder beding dat adressant ook het ander gedeelte der sloot voor zijne rekening neme. Naar aanleiding dezer zaak deelde de Voorzitter insgelijks mede dat het Studentenpad waarschynlyk wel door de provincie in eigendom zal worden overgenomen; er zyn althans dienaangaande reeds openingen gedaan, met het oog op de verbetering van den waterweg langs den Vliet. Op dezelfde wijze werd goedgekeurd de staat van af- en overschrijving op de begrooting dienst 1885, nadat daarvan was afgenomen de post van f 740 voor het inrichten van eene bergplaats van de brandladder in de Boomgaardsteeg, waarvan do aanbesteding eerst in het volgend jaar kan plaats hebben. Ook bleek uit dien staat dat er voor de Gehoor zaal 150 nieuwe stoelen waren besteld zonder dat daarvoor geld op de begrooting was uitgetrokken. Al waren nu die stoelen dit of het volgend jaar toch noodig, zoo kon de heer Van der Hoeven die daad alles behalve goedkeuren en zou hy wel willen weten welke ambtenaar zoo vrij is geweest om maar op eigen gezag te handelen. Dan weet de Raad hoe hij een volgende maal over hem te denken heeft. De Voorzitter merkte hiertegen op dat deze post eigenlijk geen nieuwe is, maar een vervolg op een vroegeren. Toch is de besteller wat al te y vorig gowoost om alle3 netjes te willen hebben. Op aan gegeven gronden geloofde de Voorzitter dat de vergadering er bij zal berusten, zoo niet hare goed keuring er aan hechten. De bewuste persoon is de onlangs eervol ontslagen en gepensioneerde ge- meonte-architect. De Raad had toen verder geen bezwaren meer. Het verzoek van het bestuur der Pensioenver- oeniging voor werklieden tot bekoming in koste* loos gebruik van het lokaal boven de Waag tot inning der contributie gaf tot geene opmerkingen aanleiding en werd dus toegestaan. Op de voordracht zelve tot het verleenen van afschryving of restitutie van pi. dir. bel. had de heer Donner geene bezwaren, maar ze deed hem vragen of er geene mogelijkheid bestond om de kohieren wat vroeger vast te stellen dan nu ge bruikelijk xs, zoodat er langer of meer termijnen komen en de betaling den belastingschuldigen ge makkelijker wordt gemaakt. In antwoord hierop verklaarde de Voorzitter dat de Raad daartoe reeds tweemaal was in de gelegen heid gesteld, door een voorstel van B. en Ws. tot wijziging der veroi'dening wat het hooren der aan- geslagenen betreft, waarmede de Raad zich niet kon vei'eenigen, zoodat nu de onaangename ge volgen er van worden ondervonden èn door de belastingbetalenden zei ven èn door het dagelijksch be stuur. Indien thans eon lid zelf een voorstel wil doen om daaraan tegemoet te komen, dan kan hij er van verzekerd zyn dat B. en Ws. dit krachtig zul len ondersteunen. De Voorzitter wees ook op de directe nadoelen, welke de gemeentekas by de tegen woordige regeling ondervindt door de tijdelijke opneming van kasgeld, omdat nu het geld latei- inkomt. Ten slotte werd bij acclamatie afwijzend beschikt op het. verzoek van J. D. F. J. Werner, ter beko ming van grond achter de Nieuwe Sociëteit aan de Boomgaardsteeg, daar de gemeente dien grond met- tei'tyd zelve zal kunnen gebruiken. Maakten we in ons vorig nornmer reeds melding van de openbare les der leerlingen van de Muziek school dei- Maatschappij voor Toonkunst wat de lagere klassen betreft, thans kunnen we consta- teeren dat ook des avonds de Stadszaal, toen de oudere leerlingen zich deden hooren, met eene zeer talrijke en belangstellende schare was gevuld. Er bleef geen zitplaatsje onbezet. En die belangstelling bleek wederom ten volle gerechtvaai'digd. De proeven van bekwaamheden door de leerlingen geleverd, hetzij in de vocale of instrumentale voordrachten, voor solo, koor of klein orkest, voldeden niet alleen uitermate, maar ge tuigden bovendien opnieuw voor het onderwijs. Was men andere jaron gelukkig in de keuze van hen die ais „solisten" moesten optreden, op merkelijk was het dat men vooral ditmaal daarin bijzonder is geslaagd. „Excelsior" zjj niet alleen, maar i s ook blijkbaar de leuze welke hier op den voorgrond treedt. Heel weinig werd er ook niet aangeboden, want het programma bevatte zóó veel dat het reeds halftwaalf was toen het laatste nommer aan de beurt kwam. Men zou dit eigenlijk wel wat laat kunnen noemen Het stoomschip „Koningin Emma," van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 21 Dec. te Padang; de „Prins Hendrik" vertrok 23 Dec. van Batavia naar Amsterdam; do „Noord-Holland," van Rotter dam naar Java, arriveerde 23 Dec. te Batavia; de „Sumatra van Batavia naar Amstei'darn, vei-trok 1 van Marseille 23 Dec.; do „W. A. Schollen,van j Nieuw-York naar Rotterdam, pass, 24 Dye. Lizard,, l

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1