-- f~ ^.v-v--> ^D3,n ontwaarde, die zijne vracht nedyjrzètto en op den "beambte wachtte. „Hst is goed dat u konVc," sprak de man: „ik kan met het pak, dat een van uwe kameraden mij te dragen heeft gegeven, niet verder. „"Wat zit er in het pak?" vroeg de beambte. „Natuurlijk gesmokkeld goed dat aangehouden is. Ik heb een mark gekregen om het pak naar uw huis to brengen, want uw kameraad was wedor wat anders op het spoor en kon dus niet naar huis gaan. Neem thans het vrachtje bij u op het paard." „Daar heb ik geen tijd voor." antwoordde de be ambte „daar heb je een fooitje, doe het werkje op je gemak af, breng het pak naar mijn huis en stel het aan mpne vrouw ter hand." Daarna reed de beambte verder. De pakkendrager deed hot werkje werkelijk op zijn gemak af, want tot nog toe is de slimme smokkelaar niet met zyn vrachtje komen opdagen. KOLONIËN. BATAVIA, 11-18 Nov. Uit Atjeh wordt geschreven: De tijdelijk opge heven nachtelijke militaire patrouilles binnen onze veste zijn weer in hetèdeven geroepen. "Wij ge noten eene ongekende rust. Doch 27 Oct. in de vroegte werd een aanslag gesmeed op de wacht te Nesoeh. Een der schildwachten kreeg een kogel door de hand. Spoedig snelde eene patrouille het hek uit, de kampongs in, en maakte 5 geweren en klewangs buit, terwijl ook eenige Atjehers, als verdacht, werden opgebracht. Te Lampermey schoot een schildwacht eene Atjehsche vrouw neer, die van den commandant dier benting verlof had beko men om er hare waren rond te venten, doch ver gat van die vergunning kennis te geven aan de wacht. De soldaat deed zijn plicht. De gedeserteerde Belg, op wiens uitlevering f 1000 is gesteld, wordt nog steeds door de Atjehers verzorgd. Hij is bij zijne ontvluchting zwaar door de onzen gewond en slechts met de hulp der Atjehers aan zjjne vervolgers ontkomen. Door den gouverneur van Atjeh is den 12den dezer te Penang het volgend telegram aangeboden „Acht November op avondtrein tusschen Merassa en Godah vjjf schoten gelost, een Chinees en een militair licht gewond. Overigens geen bijzonder nieuws." Volgens bericht van den resident van Pasoe- oean heeft den 31sten October jl. eene uitbarsting van den vulkaan Bromo plaats gehad. Op verschillende plaatsen was de grond met eene asclilaag bedekt. Eene roofpartij, gepleegd door meer dan één persoon in een bewoond huis met inbraak en ge paard met moord, heeft een dezer nachten in het Djokjasclie plaats gehad. Althans in den nacht van 10 dezer werd de woning van Kromodimedjo, in de dessa Biroe (Mlat.il, door eene bende roovers be stormd. De huisbaas, met schrik wakker geworden, schreeuwde om hulp, doch werd zonder vorm van proces met pieksteken in zijn eigen pendopo afge maakt. Een buit van slechts ongeveer f 30 aan contanten hebben de bandieten gemaakt, terwjjl andere goederen kort en klein werden geslagen. Aan wraak zou deze roofpartij eerder toegeschreven worden dan aan roofzucht, daar de verslagene in zijne dessa niet onder de gegoede ingezetenen staat aangeschreven. Intusschen zijn moordenaars en roovers der politie te vlug af, want tot heden is nog niemand gepakt. (Mataram.) Van den resident- der Westerafdeeling van Borneo is het bericht ontvangen dat den 24sten October jl. brand is ontstaan in de arak-stokerjj van den onderpachter van 's lands kleine middelen Sebalon (Benkajang), tevens laothai aldaar, ten ge volge waarvan de passar, bestaande uit 39 wonin gen, geheel is afgebrand. (A. D.) Door den gouverneur-generaal van Ncd.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot adj.-inspect. v. fin. J. A. E. Schenck; tot comm. 2de kl. bij den post- en tele- graafd. L. Van Maanen; tot predikant bij de Prot. gem. te Probolingo Y. Raderèmatot adv. en proc. bij den raad van just, to Soerabaia mr. C. H. Gockinga; tot schout van het eiland Groot-Banda P. Coppiens; tot 8den comm. op het re8.-kant. te Samarang G. W. Posthuma; tot id. op het bureel van den ads.-res. voor de politie te Samarang C. H. W. A. Fleur: tot tijdel. lste klerken bij de wees kamer te Batavia K. F. M. Obdam en W. E. A. Tofohr; tot adv. en proc. bij don raad van justitie te Soerabaia mr. H. Mounier; tot ingen. 2de kl. bij de afd. „stoomwezen" van het dep. der burg. openb. werken, A. F. G. Mal- linckrodt; tot lmlponderwijzeres L. H. Beunis. Belast: Mot do waarneming der betrekking van adj.- fommies J. Harting. J_-'v- -___ - - ii T ij del ij k belast: Met de waarneming der betrekking van controleur 2de kl. bij het binnl. bestuur op de bezit tingen buiten Java en Madura S. G. In 't Veld. Geplaatst: Als hulponderwijzeres aan de openb. lag. meisjesschool te Tegal, L. H. Beuniste Weltevreden, de b noemde commies 3de kl. J. F. Portier: te Madioen, de ben. architect lste kl. A. Eisses; te Melirip, de ben. op zichter 3do kl. A. Keiler; te Kasri, de id. W. H. M. De Bruynte Samarang, de id. N. Cbristiaanste Kotta-Badja, de id. A. Muller; als hulpouderwijzeres aan de openb. lag. school lste kl. te Macassar, H. M. Karsen. Overgeplaatst: Naar Macassar, de opz. 2de kl. J„ J. v. Poelvoorde; naar Pekalongan, de id. J. C. W. F. Dit- marsch naar Sitoebondo, de adsp.-ingen. M. IJpolaar; naar Patti, de opz. lste kl. A. Verburgh; naar Kasri, de ingen. 3de kl. W. B. Van Goor; naar id., de opz. 2de kl. G. J. A. Graischen; naar Kasri, de id. C. v. d. Voort; naar Pasoe- roean, de waam. id. J. Hillen; naar Modjokerto, de id. J. M. Lethé; naar Bandjarnegara, de adsp.-ingen. A. H. Saltet naar Banjoemas, de opz. 3de kl. H. C. Van Rheeden; bij den post- en telegraafd.naar Weltevreden, de adj.-eommies E. A. Aronds; naar Cheribon, de gew. commies 3de kl. J. Hartingnaar de openb. lag. meisjesschool te Macassar, de lmlponderwijzeres M. M. Van der Bijl Toegevoegd: Aan den hoofding., chef van den dienst der werken tot verb, van het vaarw. in Straat Madura, de ben. ing. 2de kl. J. L. Pierson. Gesteld: Ter beschikking van den algem. secret, de ambt. voor den burg. dienst mr. M. G. Smalt; idem van den dir. van binnonl bestuur om te worden werkzaam gesteld bij het binnenl. best., de ambt. voor den burg. dienst J. A. E. Van Deventer en J. E. Meijboomidem van den dir. van justitie, mr. M. C. Rogge; van de pres. der raden van just, te Batavia en Soerabaia, ten einde met griffierswerkzaamh. bij die colleges te worden belast, respect, mr. G. Pinedo en mr. I. J. Metzlar, allen ambt. voor de recht, macht. Bepaald: Dat do benoemde kantoorchef lste kl. H. D. A. De Wolff te Cheribon geplaatst blijft. Bepaald, dat geplaatst blijven: In het gou- verncm. Sumatra's Westkust, de benoemde control. 2de kl. W. L. Van Troostenburg De Bruin en de id. adsp.-control. H. E. Muller. Ingetrokken: Het besluit van 13 Juli 1885 No. 15, waarbij de ambt. op wachtgeld. L. G. Van der Hoek, be noemd is tot hoofdonderw. aan de kweekschool voor inl. onderw. te Padang-Sidompoeande overplaatsing naar Pro bolingo van den opz. 2de kl. P. Kootde toevoeging aan den hoofding., chef van den dienst der werken tot verbet, van het vaarwat. in straat Madura, van den opz. 2de kl. W. A. Harte; de aan den opzicht. 2de kl. C. P. Franken opgedragen commissie naar Kotta-Badja. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den contr. 2de kl. bij het binnenl. best. op de bez. buiten Java en Madura, F. A. H. v. d. Bosscheid., id., aan den onderwijzer 2de kl. bij het openb. lag. onderw. vóór Europeanen en met dezen gelijkgestelden, A. J. Verbeek. Ontslagen: Eervol, na expiratie van het hem wegens ziekte verleend binnenl. verlof, de ontvanger der in- en uit voerrechten te Eaboean-Deli, W. P. Van Duinen; eervol, met uit. Dec. 1885, de 2de onderw. aan de kweekschool voor inl. onderw. te Macassar, H. A. De Nooy; eervol, wegens ziekte, de 3de commies op het residentie-kantoor te Sama rang, A. Van der Zeede commissie belast geweest met het afnemen van het examen voor landmeter 3de kl. bij het kadaster. Departement van Oorlog. Bevorderd: Inf., tot kapt. S. Brandon er. E. C. Seheffer; tot lste luit. P. F. L. C. Lach De Bere en K. M. Leendertz. Geplaatst: Inf., bij het 4de depot-bat. de 2de luit. W. J. 11. Lanzing: bij het garn. te Kedong-Kebo, de milit. apoth. 2de kl. J. Douwes; de 2de luit.-kwarticrm. A. E.G. C. G. Van Eelders, te Soerabaia. Overgeplaatst: De 2de luit.-lcwartierm. A. A. Z. Zimmer naar Atjehde kapt. der genie A. Zon bij het corps genietroepen te Willem Ide lste luit. der genie J. Frenkel naar Batavia; de id. der inf. A. A. Schutter bij het deta- chem. te Besoekide lste luits. adj. T. H. Van Haeften bij den gewestelijken staf te Atjeh en J. F. H. Janssen naar Willem I. Infanterie: Bij het 12de bat. de kapt. A. Van den Briel, van het 15do bat.bij het garnizoensbataljon te Atjeh en onderlioorigh., de lste luits. M. H. A. Bruining, H. J. T. De Groot en H. Hehbes en de 2de luit. C. F. A. H. Fundler. Genie: Bij de werken te Batavia, de kapt. F. C. A. Vemer; bij de wei-ken te Padang, de 2de luit. A. C. Burgdorffer. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den kapt. der inf. W. P. Stutterheim. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens voortdurende ongeschiktheid voor allo militaire diensten, met behoud van recht op pens., de kapt. der inf. H. Kuhn. Departement van Marine. Benoemd: Tot commies bij het havendepartement te Macassar, H. A. D. Paulus; tot 2den machinist van het ijzeren droogdok bij het marine- etablissem. op Onrust, G. L. Marijt. Vergunning verleend: Om te repatrieeren, aan de luitenants-ter-zee 2de kl. V. J. Van Oijen en P. J. W. Vandevelde. Ontslagen: Op verzoek eervol, de commies bij het havendepartement te Macassar, J. H. Koekerits. BUIT 10 .NLAN D. Frankrijk. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Goblet aangekondigd dat de regeering de bijeen komst van het Congres op 28 dezer bepaald heeft. De Kamer heeft de conservatieve verkiezingen in Landes met 293 tegen 212 stemmen vernietigd. In eene depeche uit Shanghai' van 12 dezer wordt gemeld dat met de onderhandelingen over een handelsverdrag met Frankrijk een aanvang is gemaakt. In een telegram uit Shanghai dd. 18 December wordt gemeld dat de keizerin-regentes in Februari a. s. aftreden en de keizer alsdan het bewind aanvaarden zal. Italië. De „Capitole" meldt dat de paus lijdt aan aam- borstigheid, vergezeld van eene lichte ontsteking der luchtpijpstakken en een begin van darmont- *Y De „Monitoro" echter weerspreekt het bericht en verzekert dat de gezondheid van den H. Valor uitmuntend is. De regeering heeft haren vertegenwoordiger in Colombia teruggeroepen. Zij zal twee kruiser- afzenden, ter versterking van de twee, die zicJ reeds in den Atlantischen Oceaan bevinden tot bel scherming der Italiaansche onderdanen. Spanje. In het koninklijk paleis te Madrid heeft zich een vreemd incident voorgedaan. Henri de Bourbon, hertog van Sevilla, bevell hebber der koninklijke garde, wilde koningin ChrisJ tina spreken, die, vermoeid van eene wandeling, jj het Pardo terugkeerde. De koningin kon den hertoj niet ontvangen, waarop deze zich met geweld tool gang tot de vertrekken der koningin trachtte tJ verschaffen. De kamerheeren wilden dit niet toel laten en hielden den hertog terug, die zich tooM zulke uitdrukkingen veroorloofde, dat de official der wacht meende, deze aan den commandant del hoofdwacht te moeten mededeelen. Generaal Pavjl vond daarin aanleiding om den hertog terstond il hechtenis te laten nemen. De hertog van SevilB is 37 jaren oud en neef van koningin Isabella, -fl Telogjrammen. BRUSSEL, 19 December. De Kamer van Va tegenwoordigers heeft in hare heden gehoudi zitting de muntconventie met 64 tegen 19 stemmi a ingenomen. WASHINGTON, 20 December. Het Congres va Washington heeft het wetsontwerp goedgekeui om aan de weduwe van generaal Grant een pel sioen toe te staan. NIEUW-YORK, 20 December. Een 29 tal iJ werkers zjjn in eene mijn bedolven geworden dol het indringen van water en de instorting van zad Het is onmogelijk hen te helpen en men denj dat ze reeds allen zjjn omgekomen. LONDEN, 21 December. De ochtendbladen j vatten een brief van lord Harrington aan den pl sident van zijn verkiezingscomité. Lord Hartingtl verklaart daarin dat hij van het den heer GladstoJ toegeschreven plan eener zelfregeering van Ierlaj op verren afstand staat, en vasthoudt aan de vrij ger door hem verkondigde zienswijze omtrent Pi neli's politiek. De „Times" verneemt dat het kabinet gl voorstel tot verdaging van het Parlement in Febni beoogt, maar veeleer plan heeft eene troonrede! doen voorlezen, en bjj het debat over het ad! van antwoord, van het Lagerhuis een votum I vertrouwen te vragen. LEIDEN, 21 December. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. 1 Met. Instituut). Verwachtingzwakke wind. De Tweede Kamer heeft heden de Yflsl begrooting aangenomen met 47 tegen 14 stomi Op de Oorlogsbegrooting is de som voor dt structeurs bjj de schutterijen teruggebracht tot bestaand bedrag. Aangenomen is een amenden 0111 f 40,000 te schrappen voor den bouw van l len te Amersfoort. De geheele Oorlogsbegrofl is aangenomen met 45 tegen 19 stemmen. De behandeling van het hoofdstuk Watera is aangevangen. Aan het locaal van het Provinciaal Boa werd heden aanbesteed het onderhoud vanl jaagpad langs den Rijn, van Leiden tot de ütrl sche grens bij Harmeien, ingaande den lsten nuari en eindigende den 3lsten December I Minste inschrijver was de heer Ph. Verbra te Waddingsveen, voor f 10,647. Tot algemeen secretaris van het Nederlai Volksbond tegen drankmisbruik, is benoeml W. F. G. Snijder van Wissekerke, die met 1 'al zijne functie hoopt te aanvaarden. Bij een heden door den Hoogen Raad gel arrest is vernietigd het arrest van het gerecM te 's-Hertogenbosch, waarbij w- A- v- M't0J ter zake van eenvoudigen diefstal, veroordfll tot 1 maand celstraf. De zaak werd verwezel het gerechtshof te Arnhem. Geveilde perceelen- I Gehouden verkooping aan den Burg atflB Zaterdag 19 Dec., ten overstaan van den m mr. J. A. F. Coebergh: De Nieuwe Sociët® de Ruïne (Langebrug), Sectie G, No. 11 IIH. Notarissen van Leiden, voor f 9350. j

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2