N°. 7928. Dinsclai» H>eceixiï>er. A0. 1885. Zij, die zich thans op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot Januari verschijnende nommers gratis. [Van het kwartaal December, Januari en Februari worden dan alleen de beide laatste maanden ad f 0.74 in rekening gebracht. Leiden, 21 December. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van .Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEID PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Men. heeft tevens recht op cLe morgen nit te geven Premie. Officiecle Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, her inneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge do verordening van den 9den Januari 1868 (Gemeenteblad No. 1), de Beestenmarkt en de Kaasmarkt in plaats van op Vrijdag den 25sten December a. 8. en op Vrijdag den lsten Januari 1886, wegens het invallen van den eersten Kerstdag en den Nieuwjaarsdag zullen worden gehouden op Woensdag den 23sten en op Woensdag den SOsten Becember te voren, terwijl de Zatcrdagsehe weekmarkt, itegenf het invallen van den tweeden Kerstdag op Zaterdag [den 26sten December, niet op dien dag, doch op Donderdag den 24eten D icember te voren zal worden gehoudon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Lcidon, DE KANTEB, Burgemeester. '16 Deeemb -r 1885. E. KIST, Secretaris. Ten Raadhuize dezer gemeente werd heden in het openbaar verhuurd: lo. eeu stuk weiland, [gelegen in den Pesthuispolder2o. het stukje land, '.genaamd het Galgeveld," gelegen buiten de Morsch- poort, beido onder de gemeente Oegstgeest. Het eerste perceel werd afgemijnd voor/" 174 en de hoog-de inschrijving voor het tweede bedroeg ƒ58. Besloten werd do gunning gedurende acht dagen aan te houden. - De „Oriental Society" te Peking, in Ghina, Reeft den hoogleeraar dr. G. Schlegel, alhier, be noemd tot haar correspondeerend lid. In de maand Januari a. s. zjjn tot het doen 'van de a.mgifte voor de nationale militie verplicht zj die op den bsten Januari 1886 hun 19de jaar zjjn Ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1867, alsmede zij, die eerst na het intreden van hun jl9de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden. Tot deze inschrijving zal alhier worden zitting 'gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren: op Maandag 11 Jan. voor de bewoners van de wijken 1, 2 en 3; op Dinsdag 12 Jan. voor de wijken 4 en 5op Woens dag 13 Jan. voor wijk 6; op Donderdag 14 Jan. voor wijk 7; op Vrijdag 15 Jan. voor de wijken 8 en 9 of de buitenwijk. - Aan het departement van justitie is aanbe- teed de leverantie van houtwaren, metselraaterialen, pennen, verfwaren, glas en kwasten, ten behoeve van de militaire strafgevangenis bjj Leiden, in 3 perceelen. Minste inschrijvers warenvoor perceel 1, Gebr. Van Hoeken alhier, voor 387.17'/t perceel 2, Van Delden Co., te Leiderdorp, voor 903perceel 3, H. C. Visser en Zn. alhier, voor f 301.97. - Bij de heden gehouden openbare verkooping an cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, aren de hoogste prijzen 35, 18.50, 3.80 en 1.85; de laagste 35, 18, 3.70 en 1.85. - Gekozen is tot lid van den gemeenteraad te angerak de heer C. De Vries. - Ds. Van Boven, pred. te Oost- en West- uburg, heeft bedankt voor het beroep naar Ter Aar. - Bjj gebreke van een raad- of gemeentehuis Nieuwveen hield tot dusver de gemeenteraad gne vergaderingen in een gebouw, waarvan de ■genares tevens bewoonster, met toestemming au Ged. Staten, vergunning had tot verkoop van terkert drank in het klein. Thans is een gebouw gekocht, dat tot gemeentehuis zal worden inge PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1G regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.174. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het mcae- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. richt. Het voor aankoop en inrichting benoodigde kapitaal is tegen zeer billijke rente van een inge zetene dezer gemeente verkregen. Naar men meldt, is de toestand van het Kamerlid, mr. G. W. Straetmans, sedert eenige dagen verbeterd. Gedurende eenige weken zal op het Paviljoen te Haarlem van 10 4 uren opengesteld zijn eene tentoonstelling van het decoratief-, teeken- en schil derwerk van de scholen voor kunstindustrie te Rome, Florence, Milaan, Pisa en Ferrara. Te Amsterdam is tot arts bevorderd de keer J. Endtz, doctorandusterwijl zjjn toegelaten voor het lste gedeelte mej. A. Ph. C. Van Tussenbroek en de heeren B. G. E. W. Van Duchteren en S. Monnikendam, doctorandi, en C. Le Nobel, candidaat-arts. Na raadpleging met het College van toezicht op de Zeevisscherijen, komt het den minister van waterstaat wenschelijk voor nog vier onderopzich ters aan te stellen a 50 per maand en aan ieder hunner ter beschikking te geven een botter, welke, met inbegrip der bemanning, vermoedelijk elk voor ten hoogste 200 per maand te huren is. De Utrechtsche studenten almanak voor 1886 bevat het welgelijkend portret van den rector- magnificus, prof J. A. Wynne. Volgens de daarin voorkomende opgave is het aantal studenten 515, als volgt verdeeld over de verschillende faculteiten godgeleerdheid 132 (corpsleden 93, oud-leden 4, niet-leden 35)rechtsgeleerdheid 91 (corpsleden 81, oud-leden 5, niet-leden 5)geneeskunde 224 (corps leden 193, oud leden 6, niet-leden 25)wis- en natuurkunde 50 (corpsleden 38, oud-leden 1, niet- leden 11); letteren IS (corpsleden 12, oud-leden 2, niet-leden 4). Dus totaal 417 corpsleden, 18 oud-leden en 80 niet-leden. Promotiën hadden van December 1884 tot Dec. 1885 plaatsin de theologie 2, in de rechten 21, in de wis- en natuurkunde 1, in de geneeskunde 8, in de letteren 1. Proponentsexamen legden in dat tijdvak af 24 studenten in de godgeleerdheid arts-examen werd afgelegd door 11 studenten in de medicijnen. Volgens de „Zaanl. Crt." vertrekt de ingenieur Meyjes eerstdaags naar het Panama-kanaal. De heer J. W. Tuinenburg, commissaris van politie te Bolsward, zal in Januari a. s. het eerste nommer uitgeven van een maandblad: „De Neder- landsche Politiegids." In hoofdzaak zal het programma zijn als volgt: Bespreking van het politiewezen in Nederland in wetenschappelijken zin en op practische wijze. Artikelen over het politiewezen in andere rijken. Gedachtenwisseling over de al of niet wensche- lijkheid eener politiewet of wettelijke regeling der politie in Nederland. Behandeling der Strafwetten en alle andere wetten, waarmede de politie te maken heeft. Bespreking van ontwerpwetten, welke bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangig zijn, of nieuwe pas aangenomen wetten, in verband met de verplichtingen der politie-ambtenaren en beambten. Het stoomschip „Limburg," van Rotterdam naar Java, vertrok 19 Dec. van Marseillede „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, pas seerde Perim 19 Dec.de „Zuid-Holland," van Java naar Rotterdam, arriveerde 19 Dec. te Mar seille en vertrok 20 Dec. van daarde „Burge meester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 20 Dec. Dungenessde „Gelderland," van Rotterdam naar Java, arriveerde 21 Dec. te South ampton; de „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw - York, passeerde 21 Dec. Lizard. Z. M. heeft, te rekenen van 1 Oct. jl., aan J. J. Dootjes, eervol ontslagen sluisknechb aan het kanaal vkn Terneuzen te Sas van Gent, toegekend een pensioen van 249 'sjaars; aan K. De Hoog, zich schrijvende C. De Hoog, eervol ontslagen bakenmeester in het 5de bakenkwartier op de Waal te Tiel, toegekend een pensioen van 534 's jaars benoemd tot burgemeester van Oudewater, R. W. Haentjes Dekker, secretaris dier gemeente; aan mej. A. Sönnekes, geb. te Vreden (Duitschland), mits zij overigens aan de bij de wet gevorderde ver- eischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs. - Gemengd Nieuws. De „Nieuwe Sociëteit", eenmaal ook onder den naam van „Vrouwenverdriet" bekend geweest, op do Langebrug, zal weldra van bestem ming veranderen. Op den Zaterdag-avond gehouden afslag is het gebouw in eigendom overgegaan aan de heeren notarissen, die er, naar wij vernemen, nu wel dra in het vervolg, in plaats van op den Burg, hunne vorkoopingen zullen houden en het ook tot Donder- dagsch venduhuis zullon doen inrichten. Eene juffrouw, die zich Zaterdag tegen den avond per tram naar hare familie te Oegstgeest begaf en onder die gemeente, misschien doordat zij aan duizelingen leed, in de maening verkeerde dat de tram reeds stilstond en daarom wilde uitstappen, werd echter, daar de tram werkelijk nog in beweging was, heen en weer geslingerd, zoodat zjj ernstige kneuzingen bekwam. Aan het Zieken, te 's-G ravenhage, is gisterochtend in eene zandschuit het ljjk gevonden van een 18-jarigen jongeling, die door verstikking om het leven is gekomen. De studenten ia het Hospitium der Vrije Universiteit, te Amsterdam, hebben van de familie B., to Leiderdorp, een mandje fruit ontvan gen. Mej. K. aldaar deed er twee tafellakens bjj. De Schiedam sche politie heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen een 10-tal jongens, die in den laatsten tijd verscheidene diefstallen hebben gepleegd in koek- en banketbakkerswinkels te Schiedam. Bjj den brand van Donderdagavond te Amsterdam in de Wyttenbachstraat het de pastoor Van Hooff, die zich vóór de brandweer op de plaats van het ongeluk bevond, zich nat maken en droeg met levensgevaar een der bewoners van het brandende huis, een lammen man, naar buiten. Door de politie te Zwolle is gearres- teerd A. Bakker, postbode van Zwolle op Zalk. Hjj wordt verdacht op postwissels, welke hem in zjjne betrekking waren ter hand gesteld, om die aan de geadresseerden uit te betalen, valschelijk de handteekening der geadresseerden te hebben geschreven en het geld onder zich te hebben ge houden, totdat hjj later op diezelfde wjjze van andere postwissels zich weder geld had toegeëigend, aldus met de ééne valschheid de andere trachtende te dekken. Een man, die uit een balkondeur van het hotel „De Oesterbeurs" te Ierseke op straat viel, is aan de gevolgen overleden. Door de politie te Deutichem is op gespoord en door die eener naburige gemeente aangehouden een vermoedelijk uit Pruisen gevluchte moordenaar van eene moeder met dochter. Zjjne uitlevering moet reeds zijn aangevraagd en voor zjjne aanhouding moet 1200 mark zjjn uitgeloofd; hjj is geboeid naar Arnhem overgebracht. De verzakking van den Pont-Neuf te Parjjs heeft opgehouden. Vrjjdag-avond kon voor de voetgangers weder een weg op de brug, ter linkerzijde, geopend worden. De „Innungs Zeitung" vertelt dat aan de Hollandsche grenzen een grensbeambte rondreed, die op den straatweg een zwaar beladen

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1