N°. 7927. N-Iaanclaa' £SA ÏAecejiiHjéy. A0. 1885. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran &on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 December. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVElHTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere *egel meer/0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. - Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is door den heer n. J. Wilschut, geb. te Delft, het eerste natuur- Wig examen met goed gevolg afgelegd. De heer A. J. Oudshoorn alhier treedt bij de ^toonstelling, in 1886 te Liverpool te houden, als rtegenwoordiger der Leidsche industrie op. Zij, die We belangen hem willen toevertrouwen, kunnen di daartoe bij hem aanmelden. - De Oost-Indische mail is hedenavond te 7 u. m. hier ter stede te verwachten. - Gedurende deze week zyn dagelijks in de redelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 1-82 volwassen personen en van 14 22 kinderen. „Eene belangrijke uitvinding voor scheepvaart wetenschap is ons thans bekend geworden", gt de „Verzekeringsbode." Ofschoon de magneet kompasnaald eeuwen lang aan de zeevaart Onschatbare diensten heeft bewezen, blijkt toch eer en meer dat de geheimzinnige kracht, welke naald in de richting van het noorden trekt, niet eer genoegzaam aan de behoefte voldoet, vooral de aanbouw van ijzeren schepen zoo belangrijk oeneemt. Reeds jaren achtereen zijn dan ook door eskundigen pogingen aangewend om een toestel e vervaardigen, dat, door eene natuurkracht in beweging gebracht, öf de magneet als kompasnaald geheol vervangen öf wel de gewone kompassen ten lallen tijde venfieeren zou kunnen. Eindelijk is het aan den heer M. G. Van den Bos te Leiden, met krachtdadige medewerking en steun van den heer B. Janse Jzn.te's-Gravenhage, mogen gelukken, bedoeld probleem, waaraan zjj jaren zijn werkzaam geweest, op te lossen, door een werktuig uit te denken, dat, onafhankelijk van den invloed van magnetische en aanverwante krachten der aarde en van het scheepsijzer, bij inwerking stelling den stand der aardas zoekt en aanneemt en dus ten allen tijde de gelegenheid geeft de kom passen toiverifieeren. De uitvinders hebben ons in de gelegenheid ge steld, eene proefneming met dit werktuig, die als volkomen goed geslaagd kan worden beschouwd, bij te wonen. In verschillende landen is reeds voor i dezo uitvinding octrooi verkregen, o. a. ook in Duitschland, waar men niet gemakkelijk daartoe I overgaat, naardien aldaar eerst door proeven voor het „patentambt" moet aangetoond worden, dat de uitvinding alleszins aan do opgegeven vereischten voldoet. Wjj stellen ons voor, later terug te komen op (deze vinding, die van veel gewicht voor de scheep vaart kan worden. Voor ditmaal voegen wij hier alleen nog bij, dat e voorloopige proeven aan boord eveneens vol- j doende zijn geslaagd. Men is dan ook aangevangen om een instrument te vervaardigen, dat geheel voor de praktijk der zeevaart zal zijn ingericht. Bjj de commissie tot herziening van de belast bare opbrengst der ongebouwde eigendommen in het schattingsdistrict Amsterdam, zyn van landeige naren in de Haarlemmermeer acht bezwaarschriften ingekomen tegen de schatting der als typen gekozen ongebouwde eigendommen en tegen de schaal van schatting. - Naar men uit Woubrugge verneemt, hebben al aar ongeveer dertig landeigenaren bezwaren inge- I leverd tegen de ter inzage gelegen hebbende schaal van schatting of tegen de belastbare opbrengst van de als typen gekozen eigendommen van de kadas trale gemeenten. Ook de eigenaren van den Kagerpolder hebben zulk een bezwaarschrift ingediend. De opbrengst per H.A. is meer dan de helft hooger gesteld dan ho; land bij publieke verhuring opbrengt. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de wetsvoordracht tot vaststelling der beginselen van het gevangeniswezen, heeft een omvangrijk verslag uitgebracht, waarin ook het schriftelpk antwoord der Regeering, op hare schrif- telyk medegedeelde opmerkingen, is opgenomen. Blijkens de algemeene beschouwingen vereenigt de commissie zich, evenals de leden in het alge meen, met de beginselen omtrent de wijze van uit voering der straf. Zij meent met den minister, dat alles moet verricht worden wat redelijkerwijze kan gedaan worden om de gevangenis in de volksover tuiging de gevreesde strafplaats te doen blijven. Ook is zp van oordeel dat niet alleen, behoudens noodzakeiyke uitzonderingen, de materieele ver pleging tot het strikt noodzakeiyke beperkt, maar ook in geregelden arbeid, in str>enge orde en tucht een nader correctief gevonden moet worden. Een voortgang op dien door den minister Modderman gevolgden weg, door den tegenwoordigen minister, kon men slechts goedkeuren. De meerderheid der commissie meent echter naar aanleiding van som mige bepalingen, by de artt. nader behandeld, te moeten waarschuwen om in het toepassen der noodige gestrengheid niet te ver te gaan. De com missie acht echter een zeer err>«tig bezwaar ge legen in het weinig afschrikkende der korte vrij heidsstraffen, meer bepaaldelijk wat aangaat de subsidiaire gevangenisstraf ter vervanging van op gelegde boete. De commissie vraagt ook of geen afzonderlyke bepalingen noodig zijn voor personen niet gelyk aan gewone gevangenen, nl. voor de preventief gevangenen, gogyzelden en minderjarigen op rechterlyk bevel gevangen gezet. De algemeene bezwaren van de commissie heb ben den minister van justitie er niet toe geleid zyne voorstellen te wijzigen. In hoofdzaak hand haaft hy zyn standpunt, door persoonlyk bezoek aan gevangenissen versterkt in zijne overtuiging, dat verscherping van het strafkarakter der tegen woordige gevangenisstraf noodzakelyk is. Afzon derlijke opneming van de bovenbedoelde categorieën van gövangenen achtte hij eerst onnoodig, maar na mondeling overleg, heeft hy ten slotte toege geven aan den wensch der commissie om in de wet te erkennen, dat deze categorieën van in be waring gezette personen niet als gewone gevan genen moeten beschouwd worden. Daardoor wordt er aan herinnerd dat het doel der opsluiting dier personen oen ander is dan dat der overige gevan genen. De minister drukte dat beginsel vooral in de wet uit tegenover mogelyke misbruiken, byv. tegen eenen preventief gevangene om hem tot bekentenis te brengen. De minister heeft zyn ontwerp op tal van plaat sen gewyzigd, waardoor slechts een gering verschil van gevoelen tussclien hem en de commissie bleef bestaan. De afwyking van zienswijze bleef heer- schen o. a. ten opzichte van de regeling van het onderwys en hat bezigen der kromsluiting als tucht middel. Vandaar dat de commissie als amendement voorstelt, het onderwys als regel en behoudens persoonlijke uitzondering en (althans de meerder heid) om de kromsluiting in de boeien niet onder de gewone straffen op te nemen, zynde er echter tweo leden, die de 'straf in de gevangenis te Leeuwarden voor de lijfstraf willen in de plaats stellen. G otss cnjrd Nieu ws. Hier ter stede werden deze week door roodvonk aangetast acht personen, terwyl er geen aan die ziekte overleed; door diphtheritis werden twee personen aangetast en één persoon overleed er aan die ziekte. Door de politie alhier is aangehou den en ter beschikking der justitie gesteld een persoon, die alhier onder den naam van H. S. ver toefde, doch van wien bleek dat hij is' genaamd F. L., sedert eenige maanden uit het bede'laarsge- sticht te Veenhuizen gedeserteerd. Hedenmorgen is eene schuit, welke dienst deed bij het van stadswege boomen af kappen, in het Rapenburg, naby het Noordeinde, gezonken. Van middag was men bezig om het vaartuig boven water te krijgen en verder leeg te pompen. Een huzaar, die zich gisteravond om tien uren aan den Apothekersdijk, door in het water te springen, van het leven wilde berooven, werd daarin verhinderd door eonige personen, die hem weder op den wal brachten. Na eene kleine wor steling werd hij door een brigadier en een paar zyner ranggenooten naar de wacht gebracht. Het aantal sollicitanten voor de be trekking van secretaris van Rijnland moet nog groot6r zijn dan aanvankelijk gemeld werd. Er hebben zich nu meer dan 100 liefhebbers aangemeld. Een ongehuwd heer, die te 's-Hage woont, werd dezer dagen verrast door eene reke ning van banketletters, welke men op naam zyner niet bestaande echtgenoote besteld had. In de Sirtemastraat aldaar nam gistermorgen een man, die niet wel by het hoofd is, een sinaasappol weg van een kruiwagen. Do koopman sloeg hem daarom met eene maat zóó hevig op het hoofd dat de noodige "hulp voor den gekwetste moest worden ingeroepen. Volgens het N. v. d. D.wordt te Amsterdam in de laatste dagen hot bedel-bedryf met eene zóó hinderlyke onbeschaamdheid uitge oefend, dat zelfs de liefdadigsten er knorrig onder worden, ten nadoolb van werkelyk hulpbehoevenden. Huis aan huis ziet men hen aanschellen een paar maal achter elkander liefst, als men hen niet spoedig genoeg open doet niet eens meer met een mandje met zeep of een paar doosjes lucifers als voorwendsel, en razen tegen de dienstboden aan wie ze handen vol werks geven, die hunne vraag om eene kleinigheid afwijzen of niet voor hen „naar binnen" willen gaan. Hun aandringen om opengedaan te worden is dikwyls verdacht. Doet men het, dan steken ze den voet tusschen de deur en weigeren heen te gaan. Soms zijn het mannen, dikwijls tamolyk welgekleede vrouwen, met regenmantel en hand schoenen, en gistermorgen zag men zelfs een ge zonden sterken 17-jarigenknaap het bedryf uitoefenen (schellen en om eene kleinigheid vragen) met eene sigaar in den mond. Uit nadere byzonderhedenomtrent hot complot te San-Francisco blykt, dat het tegen de Ohineezen was gericht. De samenzweerders waren meest uitheemsche onruststokers, als Russen, Duitschers, Hongaren enz. Zy wilden, onder aanvoering van een Ier O'Donnell, de geheele Chineesche bevolking van San-Francisco uitroeien. Allerlei dreigende geruchten waren reeds onlangs den burgemeester ter oore gekomen. Hij had toen de Chineezen gewaarschuwd en deze hadden zich gewapend. Daarop hadden de samenzweerdors be sloten, al de voornaamste ingezetenen, die gunstig jegens de Chineezen gezind waren, door middel van dynamiet uit den weg te ruimen en daarna de Chineezen uit te moorden. Met dit doel hadden zy reeds groote hoeveelheden dynamiet en wapenen byeengebracht, toen er verdeeldheid onder hon ont stond. Sommigen weigerden, verder den aanvoerder te gehoorzamen. Toen heeft O'Donnell, uit vrees voor een aanslag op zijn leven, alles aan don bur gemeester medegedeeld. Dientengevolge hoeft de politie de belhamels gearresteerd en talryke dyna- mietbommen en wapenen in beslag genomen, be nevens een paar helsche machines en oene lyst dor namen van burgers, die tor dood waren gedoemd.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1