Maandag ^1 December, A°. 1885. it nummer bestaat uit Drie Bladen Premie Leidsch Dagblad. „Voor Hart en Leven." Postvervoer. N3. 7327. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Zij, die zich thans op het Leidsch kgblad abonneeren, ontvangen de tot Januari verschijnende nommers gratis, an het kwartaal December, Januari en februari worden dan alleen de beide ltste maanden ad f 0.74 in rekening- bracht. Leiden, 19 December. DAGBLAD. FRIJS DEZER COURANT: Vo"r Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaateruimte. Voor liet inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Men heeft tevens veclat op de -elctra uit te geven JPremie- |lfet genoegen kunnen we onzen abonné's mede- (alen dat de Uitgever besloten heeft, met het oog het aanstaande Kerstfeest, evenals het vorig r, hun weder eene premie aan te bieden. (Gelijk toen, vormt ze opnieuw een bundel ge- 'hten van onzen grooten Nederlandschen zanger Kate, door zoo velen om den geest, welken he liederen kenmerken, zoo hoog geacht en geëerd. ne thans bedoelde bundel is getiteld- Ze bevat verspreide en nieuwe gedichten, waarin eerst eenige beelden der natuur bezingt, dan nikken van hart en huis geeft, verder eenige ffende grepen uit het Zeeen'doet en herinneringen 'n het verledene, als een immortellenkranswijdt, vervolgens de plechtige tonen der Christen-feest- k te doen hooren, ton einde ons daarna in den mie te voeren en ten slotte eenige gemengde mbloetnen rond te strooien. 'an verscheidenheid mangelt het dus niet, deze is te opmerkelijker omdat voor dit boek- rk van 142 bladzijden, gedrukt op zwaar papier met nette, duidelijke letter, slechts 50 cents zal rden in rekening gebracht. Niet zonder reden rneenen we dus dat deze aan- ing velen welkom zal zijn. Een woord van aan- eling zou hier terecht misplaatst zijn. Des dich- naam en zijne vroegere werken spreken voor jh zeiven. ln het noiiiiner van Jlaandag-avond zal li bevinden de bon, waarmede a.s. Dinsdag Premieboekwerk kan worden afgehaald. OiHcioele Kennisgevingen. forgemeester en Wethouders van Leiden it2ien bet adres van H. DE LA BIE, wonende alhier, onde verzoek om vergunning tot het oprichten van paarden s 1 a c li t e r ij in het perceel Looierstraat Si 'kt op de artt. C en 7 der wet van 2 Juni 1875, •atablad No. 95) .ven hij deze kennis aan liet publiek dat genoemd ver niet de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter -gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 2den Januari 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, enheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat "jet in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 'Alen, DE KANTER, Burgemeester. 1885. E. KIST, Secretaris. 1 Burgemeester dor gemeente Leiden: zic-n art. 21 der Wet van den 4den December 1872, 4 N'o. 134); ri:Dgt ter algemeene kennis dat in de afgeloopen week gevallen van Roodvonk alhier zijn aangegeven en dat tf sterfgevallen aan deze ziekte plaats hadden, beiden, De Burgemeester voornoemd, «omber 1885. DE KANTER. *'0 over postery-zaken schrijft in eene Neder- "-che courant, kan dit niet doen zonder een gevoel van waardeering voor hetgeen in dezen ven openbaren dienst is verbeterd gedurende 'etrekkelijk korten tijd waarvan hij heugenis heeft. Het is waarlijk niet noodig, op te klimmen tot de geschiedenis van ons voorgeslacht, ten einde vergelijkingen te vinden die ons dankbaar stemmen. Het is nog niet zoo verbazend lang geleden, dat het brievenvervoer duur was en onzeker tevens, en men wel wist wanneer een epistel de schrijf tafel verliet, maar geenszins op welken tijd het onder Je oogen des geadresseerden zou verschijnen. Van hoe uiterst veel belang eene snelle en juist te berekenen verzending van brieven en gedrukte stukken is voor het maatschappelijk verkeer, be hoeft niet in bijzonderheden te worden aangetoond. Ontvang, gij bewoner van de stad, uwe courant maar eens een paar uren te laat, en ge zult zelf verwonderd zy'n over de stoornis, die deze ver traging veroorzaakt in de geregelde opvolging uwer dagelijksche bezigheden. Het is nog slechts weinige jaren geleden, dat de bevolking van het platteland over het algemeen niet te roemen hadmenigeen ontving zijne correspondentie door tusschenkomst van allerlei niet-officieele en geheel onverantwoor delijke personen, zooalsdaar zijn slagersknechts met hunne hondenkar, die de hun toevertrouwde missive onder uit het gehakt vandaan grabbelden als de hand des geadresseerden er zich naar uit strekte, venters met Sint-Nicolaasgebak, markt- of kerkbezoekers enz., om de eenvoudige reden, dat de brievengaarder het niet de moeite waard achtte, om voor één persoon alleen zijn besteller een uur te laten wandelen, en er in de nabijheid niets anders was af te geven. Dat zulke idyllische dienstverrichtingen overal tot het verledene behooren, kunnen we niet bepaald verzekeren, wél dat zij tot de zeldzaamhedon ge rekend mogen worden. Daar kan nog bijgevoegd worden dat we reden hebben trotsch te zjjn op het corps onzer postambtenaren, van de hoogste tot de laagste rangen: wat ijver, nauwgezetheid, bereidwilligheid en last not least beleefdheid betreft, is er slechts stof tot prijzen. En als deze of gene misschien nog leemten opmerkt in den postdiqpst, dan is zulks niet te wijten aan de wijze waarop de voorschriften, van hoogerhand gegeven, worden ten uitvoer gelegd, maar aan die regeling zelve. Het is dan, meenen we, plichtmatig, zijne bedenkingen niet terug te houden, maar ze open baar te maken, opdat bij vernieuwde vaststelling rekening kan worden gehouden, voor zoover mogelijk, met de wenschen van het publiek. Ook wij hebben op dit punt een paar aantee- keningen, welke, naar we hopen, van genoegzaam belang geacht zullen worden om de aandacht der post-autoriteiten te trekken. In hoofdzaak kan gezegd worden dat bij de half- jaarhjksche herzieningen der dienstregeling niet genoegzaam gelet wordt op eventueelo verande ringen, welke do middelen van vervoer hebben ondergaan. Zoo wordt, ofschoon in de laatste jaren onderscheiden tramwegen gelegd en voor het ver keer geopend zijn, meestal net gedaan of die er niet zijn, terwijl zij juist zulk een voortreffelijk middel aanbieden om de kleine gemeenten een aantal malen per dag in de gelegenheid te stellen tot ontvangst en verzending der correspondentie. Voor wat Leiden en omstreken aangaat, is alles nog nagenoeg hetzelfde gebleven als vroeger. De brieven gaan met de spoortreinen mede, ook voor de plaatsen, die op belangrijken afstand van de ljjn liggen; de stoomtrams, die vlak door die plaat sen rijden, dus waarvan de conducteurs de pak ketten rechtstreeks aan de chefs van den dienst daar ter plaatse kunnen overhandigen, nemen ze niet mede. Vandaar eene langzaamheid, waarover men zich terecht beklaagt. Er komt meer bij. Indien brievenpakketten medegaan met treinen, die niet aan alle stations ophouden, dan worden gewoonlijk die pakken uit het postrijtuig goworpen in het voorbijgaan van de stations, en nu is het meer malen gebeurd dat het pak op de rails geraakte en er van den inhoud bitter weinig terecht kwam. We zullen, om onze meening toe te lichten, een paar kantteekeningen geven op de officieele postlijst. Naar Hillegom, Lisse, Sassenheim en Noordwijk gaan twee, uiterlijk drie posten per etmaal. Dczte worden verzonden per Hollandschen spoorweg, of schoon die dorpen minstens een half uur zijn ver wijderd van de verschillende stations. De stoom tram rijdt er meermalen per dag vlak langs Voorschoten gaat per Hollandschen spoorweg. De afstand tusschen het station en het dorp is 20 a 25 minuten, terwijl de tram er door rijdt. Da loopor voor Leidschendam neemt een paar malen per dag de brieven voor Voorschoten mede. Warmond heeft slechts twee posten per dag; er stoppen vijfmaal treinen van den Hollandschen spoorweg. Wassenaar wordt bediend éénmaal per Holl. spoorweg en éénmaal ('s nachts) per postkar. De afstand van het station Voorschoten bedraagt circa 45 minuten, terwijl de tram er bjj herhaling door heen rijdt. Het medegedeelde zal wal voldoende zijn om aan te toonen, dat de postdienst voor de gemeenten in de omstreken van Leiden wel voor eenige verbete ring vatbaar zou zijn, indien slechts gebruik werd gemaakt van de voortreffelijke gelegenheden, die het jongste der vervoermiddelen aanbiedt. Misschien zullen onze lezers buiten Leiden ons lijstje, dat op volledigheid geene aanspraak maakt, wel kunnen aanvullen. Wat de hoofdadministratie der posterijen weer houdt den stoomtram aan het brievenvervoer dienst baar te maken, is ons onbekendevenmin weten we, of er ooit besprekingen en onderhandelingen ka die richting hebben plaats gehad. Naar onze mee ning moost nooit eene concessie voor eenig middel van vervoer worden verleend, zonder uitdrukkelijk beding van Staatswege, dat desverlangd op eiken rit voor ieder post- of hulpkantoor aan do lijn brie venzakken en postpakketten medegegeven kunnen worden: het vrachttarief ware gemakkelijk bij da Wet vast te stellen. We gelooven dat by dergelijke regeling de belange* van een aantal plattelandsgemeenten zeer gebaat zouden zqn, terwijl zoowel het Rijk als de tram- maatschappijen er door bevoordeeld werden. NE. Be loopers op Katwijk, Voorschoten, Leidschendam en Oude-Wetcring moeten te beginnen met 1 Maart 188S '8nachts om twee uren van hier vertrekkenZelfs Zondag gaat de looper op Katw ijk 's morgens lialfzes van hier om direct weer terug te keeren en des namiddags dienzelfden loop weer te ondernemen, 't Is toeli verschrikkelijk! (Noot van den setter.) In onzen schouwburg zal de heer Willem Van Zuylen a. s. Maandag-avond zijne 30-jarige tooneel- loopbaan herdenken. Hy treedt dan op in „Vriend Fritz." Vriend Fritz speelt in het leven van Van Zuylen eene niet onbelangryke rol. Is het in de eerste plaats de rol welke hij het best bestudeerd heeft, het is ook de rol waarin zijne natuuriyke gaven het best tot hun recht komen. Tevens is het de rol, waarin hy het meest en het best is afgebeeld. En „last, but not least" de rol, waarmede hy voor vier jaren de campagne opende, welke hy, volgens het „Rott. Nbl.", noodig achtte om het met zoo veel moed bij eene vroegere feestelijkheid uitge sproken „j'y suis j'y reste" duurzaam gestand te kunnen doen. Thans wydde hij zyne hereoniging met het oude, weer zelfstandig geworden Rotter- damsch Tooneolgezelschap or als het ware mede in.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1