gezelschap van den Grooten Schouwburg, kransen van de Hollandsche tooneelgezelschappen te Ant werpen en te Brussel, een kruiwagentje beladen met bloemen, een bord met geschilderd portret van den jubilaris in de rol van „Vriend Frits" dit alles werd onder daverende toejuichingen den kun stenaar overhandigd. Ook van het Rotterdamsche publiek ontving Van Zuylen een krans met eene aangehechte enveloppe. Het Staatsblad bevat een koninklijk besluit, houdende nadere vaststelling van don vorm van het plakzegel voor quitantiën en handelspapier. Voor het zegelen van quitantiën en van handels papier wordt met lo. Januari 1886 een nieuw model van plakzegel ingevoerd. Dit zegel is van rechthoekigen vorm en heeft eene lengte van 29 millimeter by eene breedte van 22 millimeter. De kleur is paars voor het zegel van vijf cents en rood voor de zegels van hoogere bedragen. Het draagt aan het hoofd 's Ryks wapen, vast gehouden door twee gekroonde leeuwen, boven een lint met de spreuk „Je Maintiendrai," alles op een gebloemden achtergrond. Een gekleurd rechthoekig vak onder het lint behelst de aanwijzing van den prijs, welke aan den voet van het zegel nog eens vermeld staat. Daar- tusschen komen, op acht regels, veertien malen voor de woorden„Nederlandsch plakzegel." De plakzegels volgens het bestaand model kun nen, voor zoover de voorhanden voorraad strekt, worden uitgegeven en gebruikt. Naar het „Vad." verneemt, moet de heer Straetmans, afgevaardigde der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Maastricht, voornemens zijn om i-edenen van gezondheid zijn mandaat neder te leggen. Naar hetzelfde blad uit goede bron voor eenigen tijd vernam, lag bij de Rekenkamer meer dan één belangrijk goedgekeurd mandaat van ette lijke duizenden guldens, dat niet mocht worden afgegeven, omdat daarvoor bij de,' betrokken be taalmeester geen geld in kas was; deze mandaten betroffen betalingen voor werken, die de Staat reeds lang in gebruik heeft. De aannemers moeten thans langer, dan billijk is, rente betalen van de door hen opgenomen gelden, omdat er geen behoorlijke orde op de betaling is gesteld. Het stoomschip „Zeeland," van Java naar Rotterdam, passeerde 14 Dec. Wight: de „W. A. Scholten" vertrok 12 Dec. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Java, vertrok 13 Dec. van Suez: de „P. Ca- land," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 14 Dec. Scilly; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 12 Dec. Dungeness; de „Utrecht" vertrok 12 Dec. van Batavia naar Rot terdam; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Saïd. 14 Dec. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 12 dezer be droeg: bij de Nederl. Bank f 20,057,875.57'/, en bij de betaalmeesters f 2,213,560.63, te zamen t 22,271,436.20'/.. De gewone audiënties van de ministers van financiën en waterstaat op Donderdag 17. en die van marine op Vrijdag 18 dezer, zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemdtot ridder der orde van den Ned. Leeuw den heer J. C. Verhoeff, predikant bij de Nederlandsch-Herv. gemeente te Utrecht; tot president der arr.-rechtbank te Heerenveen, mr. J. Koning, thans rechter in die rechtbanktot directeur van het postkantoor te Dieren, J. Muns Jr., thans commies der posterijen 3de kl.L. Enge lenburg, tot burgemeester der gemeente Zuidwolde, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Sleen; mr. J. Van der Lek de Clercq, te Koudekerke, tot schoolopziener in 1-1 arr. Middelburg: tot proc.-gen. bij het gerechts hof te Leeuwarden mr. O. A. Visscher. thans adv.- gen. by dat gerechtshof, zijnde de benoemde tevens tijdelijk belast met de functiën van directeur van politie voor het ressort van het gerechtshof te Leeuwarden; den benoemden directeur van liet rijkstelegraafkantoor te Brielle, G. E. Van Krieken, met ingang van 16 dezer eervol van die betrekking ontheven en, te rekenen van dien datum, benoemd tot directeur van een der rykstelegraafkantoren. Gemengd Nieu wa. Na de Sint -Ni cola as-étalages ko men die voor het aanstaande Kerstfeest, althans de heer Blankenberg, boek-, muziek- en kunsthan delaar op de Mare, alhier, heeft er o. a. reeds een in gereedheid. Den belanghebbenden kunnen we ver zekeren dat ze zeer fraai mag heeten, omdat de sorteering kerstmis- en nieuwjaarskaarten dit jaar uitgebreider is, en dat de prijzen byzonder billijk zijn. Hedenmorgen is een bewoner der St.-Jacobsgracht met- zijn geheel inboeltje op straat gezet. En dat in dezen tijd van het jaar, allesbehalve geschikt om den nacht onder den blooten hemel door te brengenklaagde men. Voor de betrekking van secretaris van Rynland (jaarwedde f 2500) zijn thans 78 sollicitanten. De meesten van hen zijn meester in de rechten; verder zyn er tal van officieren onder, en ookeen bierbrouwer. De bekende Th. v. d. M., tegen wien voor eenigen tyd door do veldwachters van Zoeter- woude en Leiderdorp proces-verbaal werd opge maakt, wegens onzedelijke handelingen, is door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 4 maanden celstraf en 8 boete. Te Z w a m m e r d a m hebben zich even als vorige jaren onder voorzitterschap van den bur gemeester eenige heeren, waaronder de predikant der Ned.-Herv. en die der Remonstrantsche ge meenten, vereenigd tot eene commissie, om door het uitdeelen van levensmiddelen enz. op Nieuw jaarsdag het zoo nadeelig werkende Nieuwjaarwen- schen te vervangen. In den vorigen nacht omstreeks vijf uren is in het perceel No. 11 in de Ripperdastraat te Haarlem, bewoond door jhr. mr. F. W. Van Styrum, advocaat en procureur aldaar, een felle brand uitgebroken. De brandweer, die spoedig ter plaatse was en krachtig optrad, slaagde er in het vuur tot dit huis te beperken. Het is boven geheel en beneden grootendeels uit gebrand. De brand is ontstaan op de logeerkamer, naar men zegt doordat de kop van een lucifer bij het aanstrijken van het houtje sprong op de bedgordijnen, die daardoor vlam vatten. Zondag is te Zaandam, vanwege de „Burger-IJsclub," op de Gedempte Gracht een wed strijd gehouden van mannen boven de 18 jaren, die, op klompen zonder scherp, ledige petroleum vaten over de gladde sneeuw moesten voortrollen. Vijftig van de acht en tachtig mededingers ont vingen prijzen, bestaande in gerookt- spek en meel. Met het oog op het barrejaargetijde, zullen door de sociëteit „Momus" te Maastricht 12,000 KG. steenkolen aan de armen worden uitgereikt. Te Appelscha is eendaglooner door een schaap aan de hand gebeten. De gelieele arm is zeer gevaarlijk ontstoken en de patiënt is niet buiten gevaar. Het schaap leed aan eene onbekende ziekte en is reeds gestorven. Omtrent den ontvluchten Dittmer te Assen kan worden gemeld, dat hij zoogoed als zeker reeds Maandag-morgen (daags na de ont vluchting) over de Duitsche grenzen was gekomen. Hij schijnt bij zijne vlucht geholpen te zijn door iemand, met wien hij in de gevangenis had kennis gemaakt en die een paar dagen te voren was ontslagen. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld dat te Ooyen, op de Boven-Maas, sedert een paar dager zich een zeehond ophoudt. Hoewel door schippers en visschers veel moeite is gedaan om hem machtig te worden, mocht dit bij dezen hoogen waterstand niet gelukken. Gisteravond tusschen elf en twaalf uren zijn weder in de Oosterstraat te Steenwijk, bii oen drietal ingezetenen de ruiten ingegooid, waaronder eene groote spiegelruit. De politie doet onderzoek. Gistermiddag werd te Heerden de tachtigjarige landbouwer v. B. dood in zijne woning, liggende voor zijne bedstede, gevonden. Vermoedelijk ontwaarde de man, die alleen woont, eergister avond brand in zijne woning; li pi schijnt daarna opgestaan te zijn en heeft blijkbaar den brand gebluscht. Bij onderzoek is gebleken dat hij ten gevolge van bekomen brandwonden is overleden. Naar men verneemt, zullen de retour biljetten, welke genomen worden 24 Dec. a. s., bij alle Nederlandsche spoorwegmaatschappijen, zoowel in locaal als reclitstreeksch verkeer, geldig zijn tot en met 28 December. Volgens een telegram uit Sydney is oen nieuw stoomschip van het Duitsche Nieuw- Guinea-Gezelschap, „Parua", naar Nieuw-Guinea bestemd, in de Torresstraat verongelukt. De V o s s. Zeitung" meldt uit Lon den dat de firma Eugen Scharrer Co., handel drijvende op Afrika, hare betalingen heeft gestaakt. In een plaatsje bij Caen (Frankrijk) is, men weet niet hoe, brand ontstaan in eene woning, waar vier kleine kinderen, door hunne ouders, die van huis moesten, waren opgesloten, het oudste van vyf, het jongste van een halfjaar. Toen men toesnelde om den brand te blusschen. waren de vier kleinen gestikt. De drie oudsten lagen bij de deur, waaraan zy schenen geknaagd te heb ben in hun angst. Uit Nieuw-York wordt aan de „Times' geseind dat uit het op Zaterdag voorgelezen tes tament van Van der Bildt blijkt, dat zijn vermo gen ongeveer 180 millioen dollars bedraagt. De weduwe krijgt een jaargeld van 200,000 dollars en 500,000 voor haar eigen gebruik; en daarenboven haar tegenwoordig verblijf met de kunstschatten die het bevat, welke te zamen be groot worden op 6 millioen dollars. Verder zijn in het testament 16 jaargelden aan gewezen tot een bedrag van 32,000 dollars en 13 schenkingen aan verschillende liefdadige genoot schappen tot een bedrag van 1,200,000. De rest. welke ongeveer 90 millioen dollars zal bedragen, wordt gelykelijk onder de twee oudste zonen Cor nelius en William verdeeld. Eerstgenoemde ontvangt nog een bijzonder legaat van 2 millioen dollars. De overledene verbiedt in zijn testament het ver- koopen zyner spoorwegaandeelen zonder toestem ming van al zijne kinderen. DUIT30NL,AiV P. Fraukrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft de conser vatieve verkiezingen in het departement Lozire. met 261 tegen 223 stommen, vernietigd. Naar men verzekert, zal de „Association républicaine" bij de aanstaande herstemminge voor de Kamer zich onthouden ten gunste van de candidaten der „Alliance républicaine." Uit Görtz werd bericht dat de gravin van Chambord ernstig ziek was geweest. Do „Figaro" noemt dat bericht zeer overdreven en zegt dat de gravin aan de beterhand is. De Senaat nam gisteren liet wetsontwerp aan tot goedkeuring van het met den Congo gesloten handelstractaat. Men verzekert dat de president der Republiek, in overeenstemming met den heer Rover, aan verscheidene politieke personen zou hebben gezegd dat hij besloten heeft t.eischen dat bet Congre- vóór den 3iston December bijeenkome, en dat dit zal bijeenkomen, welk ministerie ook op dat ooger- blïk aan het roer is. Groot-Uritannië. In eene officieels mededeeling wordt gemeld dat- het ministerie voor het Parlement zal verschyner en de eerste geschikte gelegenheid zal aangrypen om in het Lagerhuis eene motie van vertrouwen te stellen. De beweringen van de „Observer" omtrent de onderhandelingen tusschen Gladstone en Parneil, worden van grond ontbloot genoemd. De Engelsclie strijdkrachten aan den Nyl zullen langzamerhand uit Cairo vermeerderd worden, daar regimenten, naar gelang der militaire behoofteu, van Gibraltar naar Cairo gezonden worden. Naar men verzekert, zal eene vaorwaartsche beweging spoedig geschieden te Dongola, aangezien de tegen woordige Egyptische grens te Koshey geene vol doende veiligheid biedt. Uit Madras wordt geseind dat de gewezen koning Theebau aldaar is aangekomen en er waar schijnlijk zal blijven. Prins Hendrik van Battenberg zal lieden be: diploma van eereburger van Windsor ontvangen. De prins zal te Londen met zijn gemalin den rechtervleugel van Buckingham Palace bewonen, die vroeger door den hertog van Albany werd be trokken. Spauje. De „Indépendance Beige" bevat eene depêche uit Madrid, waarin gemeld wordt dat de liikplech- tigheid van koning Alfonso zeer indrukwekkend was. De kerk leverde een prachtig schouwspel op- De koepei er van was door twaalfhonderd was kaarsen verlicht, terwijl het hoofdaltaar betrekkelijk in duister was gehuld. Rondom den katafalk, aan de hoeken waarvan vier reusachtige candelabres stonden, schaarden zich de hellebaardiers, die de wacht hadden, de

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2