oeiif o- X>eceiixT>ei-. A0. 1885. Premie Leidsch Dagblad. „Voor Hart en Leven." N". 7923. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Bij dit nommer van het Leidsch Dag- lad behoort voor de inteekenaren daarop et officieel Verslag der Handelingen van en Gemeenteraad: zitting van Donder- ag 10 December, bladz. 103. Leiden, 15 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afjonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas-- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Met genoegen kunnen we onzen abonné's mede delen dat de Uitgever besloten heeft, met het oog p het aanstaande Kerstfeest, evenals het vorig -ar, hun weder eene premie aan te bieden. Gelijk toen, vormt ze opnieuw oen bundel ge- ichten van onzen grooten Nederlandschen zanger en Kate, door zoo velen om den geest, welken ijne liederen kenmerken, zoo hoog geacht en geëerd. De thans bedoelde bundel is getiteld: Ze bevat verspreide en nieuwe gedichten, waarin ij eerst eenige heelden der natuur bezingt, dan drukken van liart en huis geeft, verder eenige effende grepen uit het leven doet en herinneringen jan het verledene, als een immortellenkrans, wijdt, m vervolgens de plechtige tonen der Christen-feest- lok te doen hooren, ten einde ons daarna in den remde te voeren en ten slotte eenige gemengde dichtbloemen rond te strooien. Aan verscheidenheid mangelt het dus niet, Ln deze is te opmerkelijker omdat voor dit boek- •ork van 142 bladzijden, gedrukt op zv®ar papier met nette, duidelijke letter, slechts 50 cents zal hvorden in rekening gebracht. Niet zonder reden meenen we dus dat deze aan bieding velen welkom zal zijn. Een woord van aan- eveling zou hier terecht misplaatst zjjn. Desdich- ers naam en zijne vroegere werken spreken voor ich zei ven. Toch vinden een paar proeven hier eene plaats, b. v. als Ten Kate op zijne lier ons de Twee Engelen jbezingt Kent gij, o hartde beide Zuster-Englen, Ter-neêr-gedaald uit 's Hemels zonneglans, De Vriendschap, die ge een leliekroon ziet streoglen, De Liefde, met haar purpren rozenkrans? Zwartlokkig is de Liefde, vurig gloeiend, Schoon als dc Lent', die ras ontluiken wil De Vriendschap, blond, in zachter kleuren bloeiend, En als de zomernacht zoo sabbatstil. Dc Liefde - een zee vol bruischend golfgewemel, Waar 't zonlicht speelt, maar ook de rukwind blaast: De Vriendschap 't meir, een spiegel, die den hemel En 't starrenlieir in zijn kristal weerkaatst. Dc Liefde in 't hart kan ze als een bliksem schieten De Vriendschap ze is een maan, die langzaam daagt De Liefde wil veroovren en genieten De Vriendschap geeft, niets vragende, ongevraagd! Gelukkig 't hart. dat beide heeft verkozen, De Levenshof, waar wit en rood schakeert, En waar de gloed der weelderige rozen Den stillen bloei der leliën niet weert Of wat men gevoelt als het kind het eerste levens licht aanschouwt Zoodra het kind verschijnt, juicht, eensklaps opgetogen, Heel 't Huisgezin het toe: de glans dier stralende oogen Steekt aller oog in gloed. Het somberst voorhoofd komt glimlachende uit zijn vouwen, H' onreine zelfs ontroert, mag het kind aanschouwen, Zoo vroolijk en zoo goed! 't Is heerlijk, 't kindtjen, met die blosjens die daar bloeien, Hts goede trouw, dat traantje', al droogende onder 't vloeien Die stem. die klankjens giet. Hi t blikt verwonderd rond door de ondermaansche dreven U' 't zieltjen geeft zoo blij zich over aan het leven Als 't mondje' ons kusjens biedt'. Welke schoone stof December den dichter biedt? Luistert: Zoet vogellcijn, waar bleef uw lied? Groen hof ken, waar uw rozen? Ik hoor het minste toontjen niet, Ik zie geen knopjen blozen, En gij, mijn hemeleens zoo blauw, Wat schuilt ge weg in neevlig grauw? Dc Schepping heeft het feestgewaad Al beveude uitgetrokken: Een sluier ligt haar op 't gelaat, Een wa van witte vlokken. Zij slaapt, verbleekt, versteend van kou, Of zij nooit weêr ontwaken zou! Toch gaat er door de stilte heen Een klank- en geurgemengel, Muziek en wierook ondereen, Als naderde er een Engel; Toch schemert aan dien valen trans Ik weet niet welk een tooverglaus. Dat is omdat het Kerstmis wordt! Dan zingen 's Hemels eliooren Dan wordt de hope, lang verdord, Met geur en kleur herboren. Gods heerlijkheid, een lentegloor Van Leven, straalt den winter door! En Oudejaars-middernacht doet den zanger aldus plechtig-ernstig stemmen Daar kondigt de klok van den toren In plechtige slagen 't ons aan, Dat ouden en jongen het hooren: „Een Jaar, weêr een Jaar, is vergaan!" Nog eenmaal naar buiten getreden, Omhoog, naar de starren gebkikt! Den Vader gedankt en gebeden, Die alles ten goede beschikt! Zoo zouden we kunnen voortgaan, zonder inder daad te weten waar te eindigen. Wij moeten het hierbij evonwel laten, overtuigd als wij zijn dat deze dichtbundel onder de Kerstgesohenken eene bijzondere en eigenaardig geschikte plaats mag innemen. Een bon zal later worden verkrijgbaar gesteld. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Batavia en Padang, door middel van het stoomschip „Gelderland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 19den December a. s., des morgens te halftien. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag-morgen om 7.55 bezorgd zijn. Ook de afdeeling Zwammerdam der Holl. Maat schappij van Landbouw heeft zich vereenigd met en zijne adhaesie botuigd aan het adres der afdee ling Leiden. De jaarwedde van het te benoemen hoofd dei- te bouwen school in het deel der gemeente „De Tempel" onder Zwammerdam, is door den Raad dier gemeente vastgesteld op f 700, met genot van vrije woning en tuin, welk besluit door Gedepu teerde Staten is goedgekeurd. Ds. G. Vlug, pred. bij de Herv. gemeente te Njjkerk op de Veluwe, hoeft het beroep naar Lei derdorp aangenomen. Volgens de wetsvoordraclit, waarbij bekrach tiging is aangevraagd eener provinciale heffing in Zuid-Holland, zal voor de doorvaart van de door de provincie overgenomen schutsluis aan denLeid- schendam met 1 Januari a. s., voorloopig voor 5 jaren, ten behoeve van het gewest, een sluisgeld worden geheven, zooveel mogelijk gelijk aan het bedrag, thans door de gemeente Delft gevorderd. - Blijkens eene aan de Tweede Kamer overge legde gedetailleerde opgave der herstellingen in de jaren 1881 t/m. 1884 aan Zr. Ms. ramtorenschip „Koning der Nederlanden" verricht, bedroegen de gezamenlijke kosten deswege f 381,585. Markies De Novallas, secretaris van het Spaansch gezantschap, aan ons Hof, vertrekt morgen, Woensdag, met een verlof van drie maanden naar Spanje. Naar men ons uit 's-Gravenhage meldt, heeft het de aandacht getrokken, dat in de laatste maanden benoemingen tot burgemeester, professor, leeraar en anderen, ambten die tot het departement van binnenlandsche zaken behooren, vroeger in lokale couranten stonden dan in de Staatscourant. De reden hiervan is, naar men thans verneemt, dat sommigen der benoemden weigerden de kosten van hunne aanstelling te betalen; zij vermeenden, dat het voldoende was, dat hunne benoeming door de Staatscourant was bekend gemaakt en wilden hunne aanstelling niet in ontvang nemen, omdat deze zooveel geld kost. Voor iedere aanstelling moet behalve zegel en registratie nog betaald worden één percent van het traktement voor leges, zoodat de aanstelling bijna drie percent van het traktement kost. De leges worden niet in de schatkist gestort, maar komen ten voordeele van de ambtenaren aan de ministeriëndeze ambtenaren hadden alzoo nadeel van het niet aannemen der aanstelling. Ten einde nu de nieuw benoemde ambtenaren te noodzaken hunne aanstelling te betalen, waardoor de ambte naren aan de ministeriën hunne leges behouden, heeft men aan het departement van binnenlandsche zaken er op bodacht, om, zoodra iemand benoemd is, dan dezen per briefkaart kennis te geven van zjjne benoeming met opgave der kosten van zijne aanstelling. Eerst als de aanstelling betaald is. wordt de benoeming in de Staatscourant geplaatst, Deze handelwijze van het ministerie van binnen landsche zaken heeft reeds herhaaldelijk ten gevolge gehad, dat iemand, die benoemd was tot burge meester, niet in dienst kon treden op den dag, in het koninklijk besluit vermeld. Er bestaan intusschen geen wettelijke bepalingen om iemand te noodzaken, zijne aanstelling te be talen. Vandaar het gebruik van een zachten dwang aan het ministerie van binnenlandsche zaken, met het erkende doel om de nieuwbenoemde ambte naren in den vorm van leges gelden te laten be talen aan de ambtenaren van de ministeriën. Tot dusver heeft alleen het ministerie van bin nenlandsche zaken bovengenoemden maatregel genomen en is geon der andere ministeriën daartoe overgegaan. Uit Suriname wordt gemeld dat in gronden, nabij de Boven-Saramacca gelegen, belangrijke hoe veelheden goud zijn gevonden. Op den huize „Jaehtrust" onder Boxtel is overleden de heer K. E. Scliultze, oud-generaal O.-I. leger, ridder van de Milit. Willemsorde 3de kl. en van den Nederlandschen Leeuw. De „Standaard" deelt mede dat de collecte voor de Unie, de school met den Bjjbol, meer dan 111,000 heeft opgebracht. Men meldt uit Rotterdam aan het „D. v. N.": Gisteravond had voor eene stampvolle zaal in onzen Grooten Schouwburg de voorstelling van „Vriend Frits" plaats, ter herdenking aan het 30- jarig jubilé van Willem Van Zuylen. Er zullen weinig Rotterdammers zijn,.die „Vriend Frits" niet zagen spelen. Wie Van Zuylen lief heeft als acteur, kent hem in de titelrol van „Vriend Frits." Men toog niet naar den Schouwburg om iets nieuws te hooren, wel om iets ouds opnieuw te genieten, om den talontvollen artist op dozen feestavond te huldigen. Aan hulde, aan warme blijken van sympathie ontbrak hot niet. Fanfaro van het orkest, luide toejuichingen van het publiek, kransen, lauwertakken, te veel om op te noemen, dit alles gaf aan den avond van gisteren den stem pel van een waren feestavond. Na afloop van het tweede bedrijf sprak de heer Le Gras den jubilaris in hartelijke, goedgekozen woorden toe. Een krans en een geschenk van het

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1