N°. 7922. Diiisclas: 15 December. A0. 1885. <§eze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fèpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 14 December. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. IDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Offlcioelc ÏLCunisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 atsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het :n van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder en veroorzaken; rengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen heden vergunning is verleend o. aan E. F. KOOY en rechtverkrijgenden tot het op- ten van eene rookerij van spek in de keuken van huis aan de Langebrug hoek Diefsteeg No. 14; !o. aan A. J. COETS en rechtverkrijgenden tot het plaatsen een stoomwerktuig tot het desinfecteeren n bedden enz. in het perceel Nieuwen Kijn 52, uit ende aan de Lange Nieuwstraat, Kadaster Sectie I, 1357. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. December 1885. E. KIST, Secretaris. an de levering van het drukwerk ten dienste r gemeente Leiden is, voor den tyd van twee aannemer geworden de heer P. W. M. Trap, r G62/3 heneden het tarief. - Hedennamiddag ontvingen we per Engelsche il de Indische bladen van 5 tot en met 10 Nov. By de heden gehouden openbare verkooping cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, ren de hoogste prijzen f 36, f 19, f 4.10 en 1.95de laagste f 35, f 18, f 3.70 en f 1.90. - Gedurende de tweede helft der maand Oct. zyn het postkantoor alhier bezorgd de volgende even, welke wegens onbekendheid der geam-es- rden niet besteld konden worden De Bruin, mej. M. Botteveel, Amsterdam; Oostendouwen, driebergen; J. De Hoogh,'s-Gra- hage; C. v. d. Burg, 's-HertogenboschJ. Spa- djjk, Groenendijk; J. Bijnen, Mortel; N. Bahre, iterdam; Jan Verveen, Zoeterwoude; J. H. Ver- li, M. Zitman, niet vermeld. Briefkaarten: bing, Amsterdam; Koon Van Buren, 's-Graven- e; Gjjs Blankenstein, J. G. Schumacher, A. Van Brug, niet vermeld. heven, verzonden geweest naar België: L. Nieu- kerk, Antwerpen. DuitschlandMartha Muller, lijn- De directeuren der naamlooze vennootschap Leidsche Zoutkeet" te Leiden, de heeren P. J. 'Fremery en A. L. De Sturler, hebben een adres den minister van financiën gericht, waarin zy herziening van de wet op den zoutaccijns aan- len. Zjj geven daarbij als voorbeeld zelf een erp van wet, waarvan het hoofdbeginsel is, eenkomstig hetgeen tegen fraude bij den aceyns gedistilleerd is bepaald, ook tegen fraude op fn accijns de administratie de bevoegdheid te een onvrij territoir aan te wijzen, binnen elk de winkels en andere gebouwen, waarin nering in veraccijnsd zout wordt uitgeoefend, de peiling en het onderzoek der ambtenaren en worden onderworpen. Het bestuur der onlangs te Amsterdam opge- horlogemakers-vakschool heeft ongeveer 3000 laires in het land verspreid om medewerking aterieelen steun van vakgenooten en anderen roepen. Volgens deze circulaire hebben reeds er voornaamste horlogemakers in het land hunne werking toegezegd, door als correspondent der ■hooi op te tredenalhier (Leiden) trad de heer Van der Waag, lid der firma A. Van der Az., als zoodanig op. Overigens mocht het ur nu reeds van verschillende zijden blijken ympatliie en medewerking ontvangen, k in den vreemde juicht men de nieuwe in- g toe. Zoo heeft de bekende firma Patek en Co., horlogefabrikanten te Genève, daar- eeds blijk gegeven, door een gift van 100 en aan te bieden en de uitgebreidste inlich- toe te zeggen omtrent de inrichting der e d'Horlogerie" te Genève. Men is bezig de school voor practisch onderwijs ten huize van den heer Addicks, directeur dei- school, naar de eischen in te richten, om voorloopig een lötal leerlingen te kunnen plaatsen. De opening is definitief op 4 Januari a. s. bepaald. Met het geven van theoretische lessen is bereids Dinsdag-avond ten huize van den heer Apol een begin gemaakt. Onder hen, die zich reeds voor het ontvangen van eene geheele opleiding ingeschreven hebben, is een jongeling uit Londen, die vóór een paar dagen aangekomen is, en nu reeds van de lessen der theoretische school gebruik maakt. Nauwelijks was de oprichting in het buitenland bekend geworden, of het bestuur ontving aanvraag om plaatsing voor genoemden jongeling uit Londen wel een bewijs dat er behoefte bestaat aan eene horlogemakers-vakschool. By genoegzame deelneming zal de heer J. G. H. Mann, de door hem gecomponeerde „Première symphonie", welke o. a. te Amsterdam met zeer veel bijval is uitgevoerd, als quatremains gearrangeerd, by den algemeenen muziekhandel op het Spui aldaar doon verschijnen. Zooals men weet, bleef de inzending der heeren J. M. Van Kempen on Zonen, goud- en zilverfabrikanten te Voorschoten, ter Antwerpsche tentoonstelling buiten mededinging, omdat een der leden van de firma in de jury zitting had. Thans echter is, naar men meldt, ook aan deze inzending eene onderscheiding ten deel gevallen. Blijkens de opschriften, welke by de grootste stuk ken waren gesteld, behoorden die alle aan den Koning, en werden zy door Z. M. aan de heeren Van Kempen, in wier fabriek ze waren vervaar digd, ter expositie afgestaan. De Belgische Regee- ringscommissie voor de tentoonstelling heeft nu aan den Koning op de meest passende wijze een buitengewoon eere diploma doen toekomen, verge zeld van eene afzonderlijk voor dat doel vervaar digde medaille in duplo, besloten in een zeer rijk bewerkt étui, als bljjk harer hooge waardeering van de door Z. M. betoonde belangstelling in den nyverheids-wedstryd, door België in het leven ge roepen. De Nederlandsche hoofdcommissie heeft zichf gehaast, op vereerende uitnoodiging der Bel gische Regeering, door tusschenkomst van het departement van waterstaat, medailles en diploma op het paleis „Het Loo" aan den Koning te doen aanbieden. Te gelyk met deze aanbieding werd door den Belgischen gezant te 's-Hage, A. baron d'Anethan, aan Z. M. do dank overgebracht van zjjne Regee ring, die in 'sKonings medewerking aan het wel slagen der tentoonstelling eene nieuwe aanleiding zag tot versterking van den band tusschen beide bevriende natiën. De redactie van de te 's-Hage verschijnende „Verzekeringsbode" heeft aan de (ïrectiën van be grafenisfondsen, maatschappijen van verzekering op het leven of tot uitkeering bij overlijden enz., binnen Nederland gevestigd, eene circulaire ge zonden, waarin zij te kennen geeft, voornemens te zijn om, in het licht van de haar verstrekte gegevens omtrent statuten, reglementen enz., de verschillende maatschappijen en aanverwante in stellingen, hetzij ieder afzonderlijk, hetzij „en bloc" te bespreken. Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de heeren C. A. J. Krol en A. J. Van Wagtendonk, doctorandi. Toegelaten voor het lste gedeelte zyn de heeren R. Maas en R. Willemsen, cand.-artsen. De heer C. J. Van Dijk, verbonden aan de „Nieuwe Retterdamsche Schouwburgmaatschappij" te Rotterdam, herdacht Zaterdag-avond zyn 50-jari- gen tooneeldienst. Hij trad op in het geschiedkun dig drama „Moederliefde en Heldenmoed, of de ge vangenis op het slot 's-Gravenstein te Antwerpen" en wel in de rol van Concinati, kolonel van de Italiaansche lijfwacht van den hertog van Alba. Hy mocht luide toejuichingen en tal van blijken van belangstelling inoogsten. Aan de diaconie der Herv. gemeente te Steen deren is door wijlen jhr. mr. J. ridder Van Rappard een legaat geschonken van f 1000. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Van Karneheek, zal morgen, Dinsdag, het eerste diplomatiek diner geven. Tweede Kamer. By het heden voortgezet debat over het hoofdstuk Marine der Staatsbegrooting be streden de heeren Blussé, Sluiter en Van der Sleyden het hooge eindcijfer met het oog op den finantieelen toestand en drongen aan op vermin dering of uitstel der meerdere uitgaven. De heer Seret en de minister bestreden dit denkbeeld. Het eindcijfer is alleen hoog in vergelijking met de kunstmatig verlaagde begrootingen der laatste jaren. In het belang eener goede marine is verbetering daarvan noodzakelijk. De minister bleef tegen de opheffing van den werven-aanbouw. Morgen voort zetting. De gewone audiënties van den minister van justitie op 15 en van dien van oorlog op 17 Decem ber a. s., zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft aan den heer P. J. Broekhoff, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 15 Dec. a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Oldemarkt; aan F. A. D. Van der Kokken, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Waalwijk. Eerste huwelijksafkondiging van 13 December. N. F. G. Poptie jm. 23 j. en A. J. Vermeij jd. 23 j. J. F. W. Berenfenger jm. 27 j. en A. Van Ankum jd. 28 j. G. J. Hozeboom jm. 22 j. en A. Freeken jd. 1!) j. C. Penseel wedr. 45 j. en H. Welling wed. 28 j. J. J. G. Kebl wedr. 40 j. en M. E. Van Zijl jd. 29 j. D. W. Meiners jm. 29 j. en J. Kruis jd. 21 j. Gemengd Nieuws. Door de onder of fici er s-vereeni gingen „Door vriendschap vereenigd" en „Leonidas" werd Zaterdag-avond in de Stadszaal alhier eene uitvoe ring gegeven met welwillende medewerking der stafmuziek van het vierde regiment infanterie. De president van eerstgenoemde vereeniging heette bij den aanvang de aanwezigen welkom en gaf in zijne toespraak te kennen dat deze vereeniging weldra, in April a. s. namelijk, haar 25-jarig be staan met eene uitvoering hoopt te herdenken. De verscheidenheid, welke nu op het programma voorkwam, als muziek, zang, voordrachten, gym nastiek en athletische standen, viel in den smaak van het publiek en droeg er het hare toe by om deze» avond recht genoeglijk te maken. De uitvoe ring bewees dat de beide vereenigingen leden bezitten, die op vlugheid en spierkracht kunnen bogen en die met eere als turners genoemd kunnen worden. Een onlangs benoemd tweede luitenant bood den leden een krans aan, met welk blijk van belang stelling zy natuurlijk zeer ingenomen waren. Na afloop der uitvoering zelve, was, gedurende- het ontruimen der zaal, er eene tombola zonder nieten, waarbjj de vroolykheid zeker wel verhoogd werd door de prijzen, welke de deelnemers wonnen, terwjjl na afloop daarvan een zeer geanimeerd bal, hetwelk tot laat in den nacht voortduurde, het geheel besloot. Door het uitwyken voor het rytuig van den heer V., reden van middag om halfdrie de paarden van het rijtuig van den heer W. in een ruit bij don heer H. Do Koning, hoek Beschuit steeg en Nieuwen Rjjn.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1