batig saldo van f 445.88'/,. Dit oogenschijnlijk on gunstig resultaat is een gevolg in de eerste plaats van de viering van het 50-jarig bestaan der Muziek school, geheel uit eigen middelen bestredon, voorts van den aankoop eener nieuwe pianino, de uit de kas verstrekte bijdrage aan het aandenken, den onder wijzer De Graaf aangeboden, de buitengewone uitgaven noodzakelijk om in het onderwijs van mej. Schulz-Lessig te voorzien, alsmede der op roeping van sollicitanten. Door de gunstige verhou ding tusschen de ontvangsten en uitgaven wordt het volgende jaar eene betere finantioele uitkomst verwacht, daar de bijzondere omstandigheden, welke zich het afgeloopen jaar hebben voorgedaan, dan niet zullen voorkomen. In het kort wordt ook in dit verslag nog mel ding gemaakt van de viering van het 50-jarig bestaan der Maatschappij zelve, waarna wordt gewezen op een ander gewichtig feit dat zich dit jaar heeft voorgedaan, nl. de oprichting van eene Voorzorgs kas ten behoeve der aan de Muziekschool verbonden onderwijzers, waarvan het denkbeeld in eene alge- in eene vergadering door prof. Van Geer was ter sprake gebracht en aan het bestuur ter ernstige overweging was gegeven. Kort daarop werden door den inleider het doel en de voordeelen in het breede uiteengezet. Nadat het voorstel door den heer Van Geer aan de betrokkenen was toegelicht, traden nagenoeg allen toe en werd in beginsel tot do oprichting besloten. In de maand Mei werd hierop in eene algemeene vergadering de goed keuring er voor gevraagd en verkregen. Het bestuur verwacht er heilzame vruchten van. Het brengt dan ook een woord van dank en ingenomenheid aan don ontwerper. Daarna bracht de uit de lieeren Van Dissel, Krantz en Vos bestaande commissie, in de vorige algemeene vergadering benoemd tot het nazien dei- rekening over het afgeloopen maatschappelijk jaar, bij monde van eerstgenoemde rapport van haar onderzoek uit. Zij had alles in volkomen orde be vonden en stelde voor don penningmeester dank te betuigen voor het uitstekend beheer. De inkomsten der schoolgelden waren mot 15S.G5 en de con tribution der leden met 220 gestegen. Toch had den de uitgaven zich in grootere mate uitgebreid dan de inkomsten. De zoogenaamdo rekening der Maatschappij sluit met een batig saldo van ruim f 38 meer dan het saldo waarmede het dienstjaar begon. Dat dit batig saldo niet hooger is, niettegenstaande de vermeerdering der contributiën met f 220, is een gevolg van de grootere uitgaven aan cle concerten. Die meerdere uitgaaf bedroeg, na aftrek der in komsten, in vergelijking met het vorige dienst jaar f 311.53. Uit het overzicht van de schulden en de bezit tingen der Maatschappij blijkt dat het bedrag dei- bezittingen dat der schulden overtrof, en wel op 31 Aug. 11. met f 2601.74, zoodat volgens een en ander de geldelijke toestand der Maatschappij vol doende is en dit ook, naar het oordeel der com missie, met een spaarzaam beheer kan blijven. Overgaande tot de verder aan de orde gestelde punten van behandeling moest voor het tegen woordig maatschappelijk jaar weder eene dergelijke commissie van onderzoek worden benoemd. Op voordracht van het bestuur werden daartoe, zonder hoofdelijke stemming, gekozen de lieeren ds. R. Koopmans Van Boekeren, H. .1. Bool en prof. dr. P. Van Geer. Aan het voorstel van commissarissen om, over eenkomstig de verordening, de aan het Voorzorgs fonds te geven bijdrage ditmaal op f 235.05 te bepalen, verleende de vergadering op dezelfde wijze eveneens hare goedkeuring. Als niet herkiesbaar commissaris moest dit jaar naar volgorde aftreden jhr. .T. C. Rappard, in wiens plaats met algemeene stemmen werd gekozen mr. P. A. Van Buttingha Wichers, die, aangezien hij reeds eene vorige maal met genoegen deel van liet bestuur had uitgemaakt, ook deze benoeming gaarne aannam, waarna de vergadering werd gesloten. In de maand Januari a. s. zjjn tot het doen van de aangifte voor do nationale militie verplicht zij die op den lsten Januari 1886 hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1867, alsmede zij, die eerst, na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden. Tot deze inschrijving zal alhier worden zitting gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren: op Maandag 11 Jan. voor de bewoners van de wijken 1. 2 en 3; op Dinsdag 12 Jan. voor de wijken 4 en 5op Woens dag 13 Jan. voor wijk 6; op Donderdag 14 Jan. voor wijk 7; op Vrijdag 15 Jan. voor de wijken 8 en 9 of de buitenwijk. De Rjjnlandsche Stoomtramweg vervoerde in de maand November 11. tusschen Leiden en Kat wijk 18,905 personen, met eene opbrengst van f 3021.33'/,het goederenvervoer en diversen bracht f 217.68 op, totaal f 3239.01'/,. Van 1 Januari tot en met uit0. November 1885 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 263,703, met eene opbrengst van f 45,936.58'/,; het goederenvervoer en diversen bracht f 3905.34 op; totaal f 49,841.92'/,, zijnde per dagkilometer f 16.58. De heden te Amsterdam gehouden arrenwed- strijd is goed geslaagd. Er was veel deelneming en ook veel publiek, al was het vrij koud. Volgens particuliere brieven uit Rome zou de gezondheidstoestand van den Paus reden tot be zorgdheid geven. De oude kwaal in de ingewanden zou verergerd en maagkramp en flauwten herhaal delijk voorgekomen zjjn. Het stoomschip „Prinses Marie" vertrok 12 Dec. van Batavia naar Amsterdamde „Prins Fre- derik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 8 Dec. te Atjeh. T elcgrainiaen. BERN, 11 December. De Nationale Raad heeft met 70 tegen 53 stemmen voor de militaire veilig heids-maatregelen van den Gotthard een eerste krediet van 500,000 toegestaan. PARIJS, 11 December. De Tonkin-commissie heeft met 17 stemmen den heer Pelletan, een tegenstander der bezetting, tot haren rapporteur benoemd. De heeren Andrieux en Ballue bekwamen respectievelijk 7 en 5 stemmen. De rapporteur zal der Regeering de noodzake lijkheid tot ontruiming aantoonen in verband met eeno weigering der door het gouvernement aangevraagde kredieten voor de handhaving dei- bezetting van Tonkin. Door de commissie der drie-en-dertigen is voor de kredieten voor Madagascar als rapporteur be noemd de lieer Hubbard, die ook voor ontruiming is. LONDEN, 11 December. Het bevestigt zich dat de plaats waar koning Thebau zal gevangen gezet worden, op Engelsch-Indiscli grondgebied ligt. Hij wordt weldra van Rangoon naar Arest in de pre sidentswoning overgebracht. Men verzekert dat de Engelsche autoriteiten in Birma den heer De Bou- teiller als opvolger van den heer De Haas als con sul-generaal van Frankrijk weigeren te erkennen. Hjj was aan koning Thebau toegevoegd. SOFIA, 11 December. Met het oog op het stil zwijgen van Servië heeft de Bulgaarsche regeering opnieuw eene nota aan de mogendheden gezonden, waarin verklaard wordt dat Servië slechts tijd zoekt te winnen om hare krachten weder te ver zamelen. De Servische voorstellen zijn onaanneme lijk en bevatten geene voorwaarden om over den vrede te onderhandelen gedurende den wapenstil stand. Voorts wordt in de nota betoogd, dat weder, keerige ontruiming niet gerechtvaardigd is, omdat de beide legers in geheel verschillende toestanden verkeeren. Ten slotte wordt de hoop uitgedrukt, dat de mogendheden haren invloed zullen aanwen den, om een eervollen vrede tot stand te brengen. LONDEN, 12 December. Volgens de „Times" zouden rechtstreeksche onderhandelingen tusschen de verschillende Europeesche Kabinetten tot het resultaat hebben geleid, dat de drie keizerlijke mogendheden den eisch tot herstel van den „status quo ante" in Oost-Rumelië hebben losgelaten. Tur kije zal door de mogendheden worden uitgenoodigd, commissarissen naar Oost-Rumelië te zenden, die naar de wenschen der bevolking zullen vernemen en de middelen zullen formuleeren om daaraan te gemoet komen. Nadat eene regeling in dezen geest door Turkije is opgemaakt, zal aan den nieuwen toestand van Bulgarije de diplomatieke bekrachtiging der mogend heden worden verleend. MADRID, 12 December. De minister van financiën heeft het plan, aan de Cortes machtiging te vragen, om de administratie der financiën te reorganiseeren, de wet op de accijnzen te schorsen en de staats- bosschen te doen verkoopen. WEENEN, 12 December. Eene circulaire van den heer De Freycinet, waarin de houding van Frank rijk met betrekking tot de Balkan-quaestie wordt nagegaan en samengevat, ontwikkelt ook Frankrijks inzichten omtrent eone oplossing. De heer De Freycinet zegt dat deze oplossing m0et gevonden worden in eene billijke verzoening tug. schen een zeker toegeven aan de eischen der be- volking en de noodige waarborgen voor de veiligheid van het Ottomaansche rijk. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Eene kleine plaatsruimte verzoek ik U in uw geacht blad. Het is om elkeen toe te roepen: wees voor- zichtig, wanneer ge advertentiën leest, waarin door buitenlandsche Co's, tegen spotprijs, eene collectie zaken aangeboden wordt van zilver of van steen, van Alfinido of van Brittannia. Bedenk u wel, voor ge uw postwissel zendt en al uw recht om te reclameeren, na ontvangst dei- goederen, tot nihil gereduceerd is; hetzij doordien ge het niet weten wilt dat ge teleurgesteld zjjt, hetzij de overweging, dat er toch niets aan te doen valt, wegens de enorme kosten en moeite, welke gepaard gaan met eene procedure met eene buiten landsche firma, u ondanks u zeiven doet berusten. Bewaar uwe guldens, of besteed ze liever bij onze Nederlandsche industrie, want ik heb gezien, die fraaie collectiën, met kandelabres er bij, doch ik waarschuw: het was erbarmelijk! Mjjn vriend heeft gezwegen, doch nogmaals, ik waarschuw U, Mjjnheer de Redacteur, bij voorbaat beleefd dank zeggende voor de welwillende plaatsing dezer regelen, blijf ik gaarne Leiden, Uw Abonné 7 December 1885. Veritas. De Maatschappij tot bevordering der Toon knnst en hare Muziekuitvoeringen in de Stadsgehoorzaal alhier. Na het uitvoerig verslag van de uitvoering op Donderdag 26, voorkomende in het Leidsch Dagblad van 28 Nov., wensch ik mij niet op muzikaal terrein te begeven, wanneer ik met een enkel woord terugkom op die bijeenkomst in de Stads- zaal. Het is namelijk om te wijzen op een feit, dat m. i. bedenkelijk mag genoemd worden en ernstige j overwoging verdient. Dat de uitvoeringen van gezegde Maatschapp: in den regel druk bezocht worden, prouveert voor den goeden smaak van het publiek; maar als die uitvoeringen over vol worden zooals 11. Donderdag, dan pleit zulks niet voor het beleid van het be stuur. Immers het is gebleken dat er meer plaats- kaarten zijn afgegeven dan er zitplaatsen voorhan den waren, althans op de gaanderij hebben zelfs dames zich met staanplaatsen moeten vergenoegen. Eene vereeniging, welke zich uitsluitend de be vordering der kunst ten doel stelt, mag de kunst niet dienstbaar maken aan winstbejag. Bij eei concert van een impresario zou het er nog mee door kunnen, ofschoon het in geen geval terecht vaardigen ismen dient steeds rekening te hon den met de ruimte van de zaal en voor de noo- dige circulatie. Reeds meermalen hebben wij er op gewezen dat de Stadszaal bij eene eventueele paniek veel te wenschen zou overlaten, en ofschoon daaromtrent in de laatste jaren aanmerkelijke verbeteringen zijn aangebracht, baat het niet veel dat er van af de gaanderij drie uitgangen zijn, indien er slechts één toegankelijk of in gebruik is. Er diende althans bij elke deur een suppoost te zijn om die ingeval van nood te kunnen openengesteld dat het om bijzondere redenen wensclieliik moclit zijn om die deuren gedurende de uitvoeringen gesloten te houden. Ter voorkoming van ongelukken meen ik daarom dat het wonschelijk is bp druk bezochte concerten of andere samenkomsten, die zaak in overleg me' de politie te regelen, opdat ook niemand zich te beklagen hebbe over eene staanplaats als lui voo eene zitplaats betaalt. In de kermistenten bestaan, wel is waar, oo staanplaatsen, maar die worden dan ook naar even ledigheid betaald, niet alzoo in onze Stadsgehoor zaal. Moderato. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut). Verwachtingwind Z.-W. of V Thermometer-stand: gisteravond 0111 8 uren 1 Celcius 33.8' Fahrenheithedenmorgen om 8 ure 1' C. - 33 8° F.; 'smidd. 12 uren 2"C. 35.6 ^F.'s namiddags 4 uren 2° C. 35.6° F.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2