Pit nummer bestaat uit Brie Bladen. 7921. Maand air December. A°. 1885. feze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van ;2on- en feestdagen, uitgegeven. Bij dit nommer van het Leidsch Dag blad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donder dag 3 December, bladz. 97 tot 101. Een wensch. Leiden, 12 December. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers..0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoae» eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Olïioïeole Kcnnisg-evingeii. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gezien art. 21 der Wet van den éden December 1872 (Stbl. No. 134); Brengt ter algcmeene kennis dat in de afgeloopen week acht gevallen van Roodvonk alhier zijn aangegeven en dat ge ene sterfgevallen aan deze ziekte voorkwamen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 12 December 1885. DE KANTER. Met bijzondere belangstelling namen we kennis van den uitslag der voorlaatste Gemeenteraads-zitting met betrekking tot het voorstel van het Dagelyksch Bestuur in zake de Kool- en Brandewynsgrachten. Onze lezers zullen zich wellicht herinneren, dat ook wij de demping althans van eerstgenoemds gracht hebben bepleit; onze bewondering van dat schilderachtig waterpartijtje is niet groot, en voor den algemeenen gezondheidstoestand achten wjj het niet wenschelijk, dergelijke stilstaande en open reservoirs van allerlei onreinheden, buiten dringende noodzakelijkheid, in het aanzijn te hou den. Uitdieping zou voor een korten tijd verbete ring brengen in de verhouding tusschen vaste- en vloeistoffen, maar zouden wij hierbij eigenlijk niet moeten denken aan een omgekeerden Danaïden- arbeid? Want de ijver in het verwijderen van be zonken afval-mengsels zou minstens geëvenaard worden door de noeste vlijt dergenen, die gewoon zijn het „graclietje" te beschouwen als hun parti culieren vuilnisbak, de stortplaats van hun puin en scherven, de begraafplaats van hun overleden hond, om van den gestadigen toevoer van riool- stoffen niet te spreken. Nu is het nog wel niet beslist uitgemaakt, dat beide grachten binnenkort zullen gedempt worden, maar toch vrij waarschijnlijkde motie van orde, door den heer Van Hoeken voorgesteld en met 14 tegen 11 stemmen door den Raad aangenomen, verklaart eenvoudig dat aan demping de voorkeur wordt gegeven boven uitdieping, en uit de vooraf gegane discussie blijkt, dat de uitvoering van de eerste geen moeielijkheden zal veroorzaken. Ook de finantieele commissie heeft er geen bedenking tegen, en door den Voorzitter werden geen princi- pieele bedenkingen gemaakt, ai wees hij ook op enkele bezwaren, welke zeker wel te overkomen zullen zijn. De schippers-vereeniging „Schuttevaer" zal er vermoedelijk niet tegen petitionneeren ook. Doch nu maakt het, onzes inziens, wel eenig verschil, hoe het votum van den Gemeenteraad door het Dagelijksch Bestuur zal worden opgevat. Het voorstel tot uitdieping kan als verworpen wor den beschouwd; dus één van beiden: öf de beide grachten blijven nog eenigen tijd in den moei lijk te beschryven toestand waarin zij thans ver- keeren, of met „bekwamen spoed" wordt het dempingswerk ter hand genomen. Het is, om met bescheiden aandrang de wen- schelykheid van het laatste te betoogen, dat we over deze zaak een enkel woord in het midden wensclien te brengen. Wjj gelooven niet, dat het veel tijd en moeite zal vereischen, voor dien arbeid een bestek en be grooting van uitgaven te makenzelfs meenen we dat de laatste reeds aan het Dagelijksch Bestuur bekend zijn en, zoo het ontwerp nog niet gereed moeht zijn, dan is de samenstelling toch maar een arbeid van weinige dagen, in aanmerking genomen dat vroegere dempingswerken (o. a. dat van de Geeregracht) bouwstoffen genoeg aanbieden. Niets zou dus het college van Burgemeester en Wet houders weerhouden, om in een der eerstvolgende raadsvergaderingen een voorstel tot demping in behandeling te brengen, dat ongetwijfeld zal worden aangenomen, waarna, men onverwijld tot de uit voering zou kunnen overgaan. In dat geval ook "zouden we wenschen dat de Gemeente het wej-k In eigen beheer hield, en niet aanbesteedde. Wel svjn er redenen, welke voor het laatste pleiten, on wellicht sou daarbij de stedelijke kas een «weinig gebaat zijn; doch we gelooven dat onder de tegenwoordige omstandigheden, mits nog in dit winterseizoen een aanvang kon worden ge maakt, het eerst® de voorkeur zou verdienen, We wjjzen, era dit denkbeeld te ondersteunen en aan te hevelen, op fcet heerschend gebrek aan arbeid. Al moge het waar zjjn dat, vergelijkender wijs gesproken, Leiden in dit opzicht niet in de ongunstigste positie verkeert, er loopen toch een aantal personen leeg, die bij den hier besproken arbeid een eerlijk stuk brood zouden kannen ver dienen. Een particulier aannemer zou hen ook wel aan het werk kunnen zetten, doch misschien was «yn belang er meer by gebaat als hij van elders •de noodige werkkrachten aanwierf. Zeker is niet ieder werkélooze even geschikt voor ■die taak, maar men zou de geschiktsten kunnen uitkiezen en hot loon in evenredigheid trachten t-e brengen met de bewezen diensten. En laat het nu der gemeente -eens 66n honderd gulden duurder te staan komen, wat nog lang niet zeker is, daar het werk dar. zou geschieden onder voortdurend toezicht van -onze eigen opzichters en met mede werking onzer eigen stadswerkers, wier bezigheden in het winterseizoen ook niet zoo druk zyn, dat zij niet een gedeelte van hun tijd aan den dem- pingsarbeid en wat or verder toe 'behoort zouden kunnen geven. Dan, die onderstelde meerdere uitgave wordt ruimschoots opgewogen door de leniging van armoede, welke er het gevolg van zou zijn, -terwijl daarenboven de belastingbetalende burgerij er door bevoordeeld werd, dewijl er minder zou behoeven geofferd te worden "tot voorziening in de behoeften van hen, die in dezen tijd zonder werk den winter moeten zien door te komen. We ontkennen niet, 'dat er tegen -de vervulling van onzen wensc'h bedenkingen zjjn in te brengen doeh achten die niet van zóó overwegend belang, dat we ons ongevraagd advies zouden moeten terug nemen. mocht er werkelijk bezwaar zyn aan dat ver langen te voldoen, dan zou misschien eene even tueel® commissie van werkverschaffing zich willen belasten met het werk, onder mede-toezieht onzer gemeentelijke opzichters. Bedoelde commissie zou dan de beschikking moeten verkrijgen over het be drag waarop het werk wordt geraamd, terwijl het ontbrekende uit vrijwillige bijdragen kon gevonden worden. De groote moeielijkheid toch, waarop plan nen tot het verstrekken van werk dikwijls afstui ten, is het vinden van een arbeid welke door velen kan worden verricht en te geljjk productief is; en hier biedt zich. meenen we, eene geschikte gelegen heid aan. We hebben thans onze meening uitvoeng genoeg uitgesproken, om verder de zaak met vertrouwen aan het inzicht van Dagelijksch Bestuur en Ge meenteraad op te dragen. Moge de te nemen be slissing zyn in het belang van onzen werkenden stand, en wel van diegenen onzer minder bevoor rechte medeburgers, wien het niet ontbreekt aan den lust, om met inspanning van hun krachten de ongunstige tijdsomstandigheden het hoefd te bieden, j Denzulken de hand te reiken, is eene dankbare taak. Heden is aan do universiteit alhier de heer C. H. Van Dorsten, geb. te Rotterdam, bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, met academisch proefschrift, get.„Analytische theorie der kromming van lijnen op gebogen oppervlakken." In een der lokalen van het Nutsgebouw had gisteravond, onder leiding van den voorzitter jhr. J. C. Rappard, de gewone jaarlijksche algemeene vergadering plaats der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering bracht de commissaris-secretaris, de heer P. Zillesen, verslag uit over het 51ste maatschappelijk jaar, waaruit bleek dat het bestuur door het, volgens rooster, aftreden van den heer Van Buttingha Wichers, eenige wyziging had onder gaan en de heer S. Crommelin Jr. gekozen was, die zich de benoeming liet welgevallen. Het aantal bestuursleden bleef dus acht. De Maatschappij bevindt zich in gunstigen toe stand en telde op 10 November jl. 366 leden, on geveer hetzelfde aantal als in het vorige jaar. Aan de ooncerten, welke in het afgeloopen jaar gegeven zijn, is een druk bezoek ten deel gevallen, en het bestuur geeft dan ook de verwachting te kennen dat de pogingen, om den leden degelijk muzikale uitvoeringen te verschaffen en voor ver scheidenheid zorg te dragen, hun bijval mogen blijven verwerven en liet ledental zullen doen ver meerderen, ook ai zou hot aantal, niet voor veel vermeerdering meer vatbaar., als normaal beschouwd kunnen worden. Heb voordeelig saldo ad f 209. 22 '/j, waarmee de kafi 6er Maatschappij sluit, duidt merkbaar voov- uitgaiQg in den toestand aan. Het getal 'dor eoreledert is op twee gebleven, namelijk de hoeren dr. Van Meurs en Viotta. Aangaand®de Muziekschool wordt in het verslag het verlies herdacht door het overlijden van de ver- dienslielyko onderwijzeres mej. Schulz-Lessig, in Dec. '1864, en door dat van den onderwijzer in de theori e, den heer Van Hartrop, geleden. Ter vervan ging van mej.-Schulz-Lessig werd het onderwijs eerst tydely] t gegeven door mej. De Graaf en mej. Krul- der, dife beider, zich met yver van hare taak heb ben gekweten. Daarna werd uit de opgeroepen sol- licitanteai eene waardige opvolgster gevonden in. mej. V;in Baaten, die einde Januari aangesteld,., kort daarqp ziek belastte met het geven van onder wijs op de piano voor de hoogere klassen en ook met de t hoorielesaen. Het 'bestuur houdt zich over tuigd dat die keuze In alle opzichten eene gelukkige kan geacht worden. Het aantal schoolgaande kinderen bedroeg op 1 October 3LS85 een tots,al van 278 tegen 281 in het vorige jiiar. De leerlingen waren verdeeld over 189 gezinnen, waarvan 113 over gezin,nen, wier hoofd lid, en 76 over gezinnen, wier hooi'd geen lid der Maatschappij is. De deelneming aan de therorielessen was groo- ter dan voorheen, hetgeen zijne oorzaak heeft in de uitnemende wyze waarop dat onderwys wordt ver strekt. Ten opzichte van het toelaten tot de élémen tair solozang-klasse is het aan het bestuur om meerdere redenen wenschelyk voorgekomen dat genoemde klasse zich zal aansluiten aan de beide koovklassen, zoodat deze eerst zullen doorloopen zijn alvorens leerlingen tot het élémentaire solo zangonder wijs worden toegelaten.'Voor het geval dat deze hiertoe niet in de gelegenheid geweest zijn, zullen zy eenige proeven van geschiktheid hebben af te leggen. De toestand der kas zou hoogst bevredigend ge- woest zijrj, indien er in dit jaar geene buitengewone uitgaven hadden plaats gehadzij sluit met een

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1