N°. 7920. Zaterdag 12 December T885. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van féon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 December. 1 DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRUS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoae- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Het geneeskundig leesgezelschaj^Dodeeandria" alhier hield gisteren, onder voorzitterschap van zijn directeur, den heer J. Schoondermark Jr., in een der lokalen der sociëteit „Concordia" zijne jaar- lijksche vergadering. Nadat door den directeur ver slag was uitgebracht, kwam, in verband met een bestaand plan van de afdeeling Leiden der Maat- I schappij tot bevordering der Geneeskunde om een eigen leeskring te vormen en waardoor enkele leden van „Dodecandria" hun lidmaatschap hebben opge- I zegd, een plan tot opheffing van het leesgezelschap ter sprake. Spoedig echter bleek dat „Dodecandria" ook recht van bestaan zal hebben naast eene der gelijke vereeniging. Met algemeene stemmen werd dan ook besloten het leesgezelschap te doen blijven bestaan. Den directeur, die mede als lid bedankte en dus voor eene herbenoeming niet in aanmerking kon komen, werd namens de vergadering by monde van dr. Weebers dank gezegd voor de uitnemende wijze, waarop hjj gedurende 2'/2 jaar het directo raat had waargenomen. Daarop werd met algemeene stemmen dr. W. P. Weebers tot directeur benoemd. - Aan de Ryks-universiteit alhier is het kerkelijk voorbereidend examen afgelegd door den heer S. Bartstra; het candidaats-examen in de rechtsweten schap door den heer A. Röell, en het doctoraal examen in de geneeskunde door den heer J. M. "Van Staveren. - Aangezien door burgemeester en wethouders van 's-Gravenhage aan de Fransche Opera verbo den is om te Leiden op te treden, kan de voor stelling van „Mireille", waartoe het plan bestond, hedenavond in onzen schouwburg niet doorgaan. - De opbrengst van het vervoer over den spoor weg Leiden Woerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (11227) 5624.35s, bagage (10 ton) f 69.68, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (2423 ton) 1985.69, levende dieren en rijtuigen f 138.15; diverse ontvangsten totale op brengst 7817.875. Totale ontvangst van af 1 Mei f 72,904.80. - In het „Elsasser Journal", te Straatsburg uit komende, lezen we het volgende omtrent een vroe- geren en tevens hier geboren stadgenoot, den heer Oudshoorn Geen solo-zangeres of pianiste kwam op het programma voor van het derde abonnementsconcert van het stedelijk-orkest, onder directie van den heer F. Stockhausen. Daarentegen vermeldde het den naam van den heer Oudshoorn, die zulke goede herinneringen te Straatsburg heeft achtergelaten, waar hij gedurende negen jaren, namelijk van 1855 tot 1864, zoozeer op kunstgebied arbeidde. De aangekondigde medewerking van dezen be kwamen virtuoos, dien het orkest van Monte Carlo bezit sedert zijn vertrek uit den Elzas, kon niet ontgaan zijn aan de aandacht onzer artisten en dilettanten. Allen hadden zich daarom begeven naar de zaal „Aubette", waar hij zich voor het eerst deed hooren, om hem hulde te brengen en hem toe te juichen. Men was dan ook bijna alleen voor den heer Ouds- j hoorn gekomen, en zeker is het dat geen der leden, j ondanks het ontbreken op het programma van zang solo's, van deze derde klassieke soiree thuis bleef. 7 i De heer Oudshoorn, die de werken met eene aangename lieflijkheid weergeeft, verrukt door zijn j spel zjjne hoorders. Door de vertolking, vol uit- i drukking, de hoofdzaak waardoor het publiek by een violoncellist geniet, heeft hy van het begin van de Andante Cantabile, van Muller-Berghaus, waarbij hij door het orkest werd begeleid, het ge- hoor geboeid. Zijn succes vermeerderde nog na i „Ocara memoria," van Servais, zijn meester; maar vooral door de beide stukjes, waarbij de heer Stock hausen op de piano zijn spel begeleidde, nl. eene „Elégie," van Schubert, on oene grillige Hongaar- sche Rapsodie, waardoor hij zijne toehoorders in vervoering bracht, die hem warme ovaties brachten en hem meermalen terugriepen. Als antwoord op deze toejuichingen voegde de heer Oudshoorn nog „les Chérubins", van Couperin, bij het programma, een keurig en bekoorlijk nommer, waarop de ge- noodigden der Muziekvereeniging, waar de solist Zaterdag a. s. zich zal doen hooren, onthaald zul len worden. Op het concert van Haguenau van de Vereeniging der Toonkunst zal hy ook zeer goed worden ont vangen en het muzikaal publiek te Besangon zal hem de volgende week insgelijks eene waardige ontvangst bereiden. De ontvangst te Straatsburg zal hem wel meer malen in den Elzas doen terugkomen. Door het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw is aan den minister van justitie een adres gericht betreffende de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen, in verband met de bezwaren op verschil lende afdeelingsvergaderingen, op voorstel der Leid- sche, ter sprake gebracht. Tevens heeft het van den minister van oorlog bericht ontvangen dat voor dit jaar eene premie van 500 wordt beschikbaar gesteld voor den hengst, die het meest uitmunt en tevens voor het fokken van remonte-paarden geschikt is. De hengst moet bij de keuring, door een te be noemen commissie van beoordeeling, gestationneerd zijn in de provincie Zuid-Holland en gedurende 1886 in dat gewest gestationneerd blijven en be schikbaar worden gesteld tegen een dekgeld van hoogstens f 25. Het hoofdbestuur heeft bepaald dat de keuring dier hengsten zal plaats hebben op Woensdag 23 December 1885, des voormiddags te elf uren, op het terrein by de veemarkt te Rotterdam. De mededingende hengsten moeten vóór dat tijd stip zyn aangebracht op de stalhouderij van den heer C. F. Ockhorst, Hugo-De-Grootstraat 51, te Rotterdam. Bij suppletoire begrooting van Hoofdstuk VII B (Financiën) voor 1885, heeft de Regeering 393,800 aangevraagd voor de betaling van een derde ge deelte van de belooning en vergoeding bepaald voor de leden der commissiën en van de belooning aan de voorzitters en de leden der hoofdcommissie van de herziening der ongebouwde eigendommen toe gekend. Dat een derde behoort betaald te worden, nadat voor het schattingsdistrict uitvoering is ge geven aan art. 22 der wet van 25 April 1879. Die betaling zou echter nog geruimen tijd uit gesteld behooren te worden, indien op de uitvoering van gemeld art. 22 moest worden gewacht. Daar echter de leden der commissiën reeds ruim drie jaren met de herziening bezig zijn, komt het wenschelijk voor om thans, nu een zeer belangrijk gedeelte van hunne taak is afgewerkt, eene wijzi ging te brengen in de regeling der betaling van de belooning en vergoeding, en wel in dien zin, dat de betaling van dat oen derde gedeelte, ook van de belooning der voorzitters van de commissiën en der leden van de hoofdcommissie afhankelijk wordt gesteld van de uitvoering van art. 19 der wet. Tegenover deze vermeerdering van uitgaven voor den dienst 1885 staat eene vermindering der uit gaven over het jaar 1884 van ongeveer ƒ490,000. Op het hoofdstuk Financiën heeft de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer voorgesteld de nieuwe ingediende verhooging van 102,525 voor herbouw van de pakhuizen aan het Entrepotdok te Amsterdam wederom te doen vervallen, daar de tyd voor een nieuw sectie-onderzoek ontbreekt en de herbouw in de wintermaanden toch weinig voort gang zou kunnen hebben. Zij wenscht dat voor deze zaak een afzonderlijk wetsontwerp zal worden ingediend. In de gisteren te Rotterdam gehouden ge meenteraadszitting is herbenoemd tot geneesheer aan het krankzinnigengesticht dr. S. J. Halbertsma, en tot heelmeester de heer G. C. Hemken. Daarop zyn goedgekeurd de voorstellen tot verbouwing van het Raadhuis, ter uitbreiding van verschillende bureelen het voorstel tot tijdelijke opneming van vijf ton, af te lossen door de uitgifte van eene nieuwe reeks der 4-pcts.-leening, en het voorstel tot verlenging van de ingebruikgeving van grond in het Park aan de officieren-sociëteit, onder bepaling dat de muziek uitvoeringen ten genoege van den Raad moeten zijn. Nog is besloten tot het weder inhuren van het Rijk van het voormalig Oost-Indisch huis aan de Boompjes, voor drie jaren, tegen een huurprijs van 15,500. De Staatscourant van heden bevat de wet van den 4den Dec. jl., tot vereeniging der gemeenten Rotterdam en Delftshaven. B. en Ws. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld, te besluiten tot den aan leg van eene nieuwe begraafplaats buiten de "Wil lemspoort, en daarvoor te bestemmen een terrein, behoorende aan de gemeente, groot 7.31.00 HA., in de nabijheid en ten noorden begrensd door de nieuw aan te leggen petroleumhaven in den Amsterdam merpolder, en dit werk uit te voeren gelijktijdig met den aanleg van die haven, waardoor eene aan zienlijke besparing van kosten zal worden verkre gen. Op die nieuwe begraafplaats zullen ongeveer 50,000 lijken begraven kunnen worden, alzoo ruim genoeg voor de eerstvolgende 10 jaren, voor het begraven van 1 ijken uit het westelijk deel dei- stad, zijnde gemiddeld 3890 per jaar. Na dat tijd vak kan volgens de wet tot ruimen worden over gegaan. De kosten van aanleg zullen bedragen f 178,500 by gelijktydigen aanleg met eene petro leumhaven bij later afzonderlijken aanleg van het terrein 200,000 meer. Gisteravond werd in „Maison Strouken" te Amsterdam eene algemeene vergadering gehouden van studenten aan de universiteit aldaar, ter be spreking der oprichting eener Amsterdamsche Stu dentenkroeg. De heer T. H. Siemelink, theol.-student, leidde deze vergadering en betoogde in den aanvang de wenschelijkheid der oprichting van zulk eene nieuwe Amsterdamsche studentenkroeg. Die oprichting was zoowel in het belang der universiteit, als van de studeerende jongelingschap. Er bestaat eene studen tenkroeg, maar practische bezwaren beletten velen haar te bezoeken. Onafscheidelijk van haar is het lidmaatschap van het Amsterdamsch Studentencorps verbonden en van de 588 aan de universiteit inge schreven studenten, zyn 355 niet by dat corps aan gesloten. Daarom is eene kroeg, naast de reeds be staande, gewenscht, eene kroeg waar eendracht lieerscht en eendracht wordt aangekweekt. Er werd gewezen op de studenten-gymnastiek- en schermvereeniging „Lysander" als eene vereeniging, geboren uit de behoefte, welke de Amsterdamsch© studenten aan aaneensluiting gevoelden en van ver schillende zijden werd daarom de wenschelijkheid betoogd van de oprichting van een studentenbond, vereenigd met eene studentenkroeg, onder ééne ma tige contributie. Hoewel van enkele zijden tegen de oprichting van zulk een bond werd geprotesteerd en van die zijden alleen eene kroeg gewenscht werd, vond het denkbeeld toch vry algemeen ingang en werd het voorstel tot oprichting met 112 tegen 18 stemmen en 10 stemmen in blanco aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1