tliiek geluid boeit in de hoogste mate. Wij mogen de schoone voordracht van het duet in de tweede afdeeling: „Sieh' die Wellen hold sich krauseln", dat gozongen werd door mej. S. en den lieerWithake, hier niet onvermeld laten. Ook wy namen deel aan het applaus, dat eene herhaling er van ten gevolge had. De „Führer der Deutschen" kweet zich mede flink van zyne taak, hoewel zy van geringen omvang was. Wy noemen deze uitvoering in waarheid uitste kend geslaagd en kunnen ten slotte niet nalaten eene welverdiende hulde te brengen aan den heer Taylor. Wat den werkenden leden van Leiden's Mannenkoor betreft, dat zulke doorslaande bewijzen gaf van vooruitgang, hun roepen wy de woorden toe, door de lieftallige Euterpe zoo verdienstelijk gezongen Ich gab mein Wolilgefallen Euch, edlen Sangern, kund, Es soil in diesen Hallen Stets blühen euer Bund. De heer J. A. M. Ryk alhier is door de te Gro ningen zitting houdende examen-commissie toege laten voor het Hoogduitscli, middelbare akte A. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „P. Caland". Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag morgen om 7.56 bezorgd zijn. In het „Rijnlandsch Koffiehuis" te Rijnsburg heeft eene vergadering plaats gehad van de Maat schappij van Landbouw, afd. Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg, ter bespreking van de thans aan hangige herziening op de ongebouwde eigendommen. De voorzitter, de heer D. Van Riessen, van Kat wijk, deed vooral uitkomen dat ditzelfde onderwerp, op zoovele afdeelingen besproken, overal af keuring en minder gunstige beoordeeling was ten deel ge vallen. Zeer terecht was dit ook naar het oordeel dezer vergadering, want ook hier besefte men volkomen de moeilijkheid welke er bestond om met juistheid uit te maken, tot welke type elk perceel zou behooren. Er waren voorbeelden dat men op dón stuk land soms 3 typen kon aanwijzen, ofschoon dit naar één maatstaf geschat was. Verder had de afdeeling Leiden zich in afkeurenden zin uitge laten over den korten tijd van 30 dagen om be zwaren in te dienen. Ook dit werd op deze ver gadering ingezien. Daarom kwam men oindelyk overeen zich geheel te refereeren aan hetgeen in de Leidsche afdeeling gedaan was, namelijk ver lenging van tijd aan te vragen om bezwaren in te dienen en een anderen grondslag aan te vragen dan nu genomen was. De schatting was nu te hoogmen verlangde die naar de jaren 1882 tot nu en niet naar de jaren daar vóór. Te 's-Gravenhage is op 70-jarigen leeftijd overleden de heer II. De Bruyn, oud-directeur der' openbare werken in Indië. De minister van waterstaat, handel en nijver heid heeft Willem Vermeulen, eigenaar van het zeilvaartuig genaamd „Tannetje Maatje", uitgenoo- digd zijne woonplaats op te geven aan liet depar tement van w., h. en n., ten einde aan hem te kunnen uitreiken eene ordonnantie van betaling, groot f 215. De Koning heeft dezer dagen weder f 300 doen toekomen aan de Strauss-vereeniging te 's-Hage, van welke vereeniging Z. M. bescherm heer is. Z. M. heeft C. B. Wisboom benoemd tot bur gemeester der gemeenten IIoog-Blokland, Hoornaar en Noordeloos; aan A. N. Wentholt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Helder. Gemengd Nieuwa. Een verrassend schouwspel ver toonde zich heden bij het aanbreken van den dag. Door den gevallen sneeuw was de natuur in haar winterkleed gestoken, hetwelk later in den morgen nu en dan door heldere zonnestralen werd besche nen. Dat sneeuwkleed heeft echter zyne bezwaren, evenals de gladheid, waardoor reeds een paar dagen do straten zich kenmerkten. Ten gevolge van die gladheid viel reeds aan den Nieuwen Rijn eene vrouw, waardoor zij haar been brak. Daarom herinneren we de ingezetenen aan artikel 25 der Algemeene Leidscho Politieverordening, het welk aldus luidt De bewoner of bruiker van een pand is, by glad heid der straten, verplicht, dadelijk na aanzegging vanwege burgemeester en wethouders, genoegzaam zand, asch of turfmolm op de geheele breedte der klinkerstraat langs zyn huis of erf te strooien. Op straten en grachten, uitsluitend met klinkers ge plaveid, is het strooien slechts verplichtend over eene breedte van twee meter, genomen uitderooi- lyn der stoepen, en waar deze ontbreken, uit die der gebouwen. Er werd hier heden reeds geard. Het dooiende weder belette echter uitbreiding van dit genoegen. Een tweetal heeren, die zich heden- namiddag om halfdrie in. eene gewone slede be vonden, waarvoor een hitje gespannen was, viel door het omkantelen der slede, toen men de Nieuw- steegsbrug afkwam, op den grond, waardoor ech ter geen ongelukken gebeurden. Na de slede op gezet te hebben, werd weer plaats genomen en de rit over de straatsteenen, welke iets verder reeds geheel van hun sneeuwkleed ontdaan waren, voortgezet, totdat op de hoogte van het Nutsge- bouw de slede door het horten en stooten omkan telde en toen geheel in duigen viel. Met het ge broken onderstel werd de tocht tot groot vermaak der toeschouwers niettemin voortgezet over de Hoogewoerd, waar een der heeren nog met de menigte slaags geraakte, en toen verder over den Nieuwen Rijn, waar de optocht, welke door een groot publiek waaronder een paar een oogje in 't zeil houdende agenten gevolgd was, by den eigenaar der zonderlinge „equipage" ontbonden werd. Proces-verbaal is opgemaakt tegen J. W. Blad, die, jl. Zaterdag uit de gevangenis te Tiel ontslagen, zich gisteravond bij een winkelier alhier heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een stuk bruine stof. Hy is naar de gevangenis te 's-Hage overgebracht. Naar men uit Amsterdam aan de „Maasbode" meldt, hebben burg. en weths. dei- hoofdstad, ingevolge art. 9 der drankwet, de ver gunning van Café Zincken, alwaar de laatste ver gadering der socialisten door den commissaris van politie Stork is uiteengedreven, ingetrokken. De ar rondissements - rechtbank te 's-Hage gaf heden uitspraak in de volgende zaken De persoon, beklaagd van het opzettelijk hoonen en beleedigen van den Koning, werd vrijgespro ken, uit overweging dat het bewijs niet geleverd was dat de woorden„de Koning en al zyne man schappen zijn schurken", uitgesproken waren met de boosaardige bedoeling om Zyne Majesteit te hoonen, doch in algemeenen zin on meer bepaaldelijk om eenige militairen, die zich in het lokaal bevon den, te beleedigen. Der Scheveningster, die eene koetsiersjas uit oen stal had weggenomen, werd eene celstraf van zes maanden opgelegd. C. v. d. D., een melkverkooper en veehouder te Vrijenban, werd wegens diefstal van melkvaten tot 6 weken cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. De verstoorster van de openbare godsdienstoefe ning in de gemeente Benthuizen werd voor dit feit tot 3 dagen eenzame opsluiting, benevens eene geldboete van f 8, veroordeeld. Mevr. R. de B., onlangs in Den Haag overleden, beeft aan hare dienstboden, waarvan de eene 25 en de andere 16 jaar bij haar hadden ge diend, by testamentaire beschikking levenslang een weekgeld van f 6 vermaakt, benevens een extra toelage van f 50 voor ieder jaar dienst. Te Scheveningen zal eene diamant slijperij worden opgericht. De firma Kok Zonen te Delft heeft, ten behoeve der algemeene armen, by den burge meester aldaar ter beschikking gesteld eene hoe veelheid van 750 heet. steenkolen. Een 70-jarig man isteVlissingen achterover uit de tweede verdieping van een pak huis op de straat geslagen en bekwam zulke zware verwondingen, dat hy aan de gevolgen er van is overleden. De man had zich nl. met den rug tegen eene buitendeur geplaatst, in de meening dat die gesloten was. Uit Weenen wordt gemeld dat gis teravond op den Arlberg-spoonveg in de nabijheid van Bludenz twee personentreinen op elkaar zyn geloopen. Twee conducteurs werden gedood en twee passagiers zwaar gewond. Nadere berichten ont breken nog. BUITKNLAND. Frankrijk. Van de royalistische rechterzijde der Kamer van Afgevaardigden zijn tachtig leden by den hertog De la Rochefoucauld—Bisaccia bijeengekomen om over de Tonkin-kredieten te beraadslagen. De stem ming was bijna eenparig tegen ontruiming, maar men besloot geen besluit te nemen, vóórdat hot besluit der regeering en de conclusiën der commissie bekend zouden zijn. De gewezen communard Lisbonne te Parjjs heeft in zyn „taverne du bagne" een drieduizendtal armen gespijzigd. Zy werden bij getallen van zes honderd te gelijk toegelaten en ontvingen soep rundvleesch met witte boonen, kaas, wijn, koffie met cognac en ten slotte een glas bier. De meeste bezoekers waren mannen en kinderen. De politie had maatregelen genomen, maar deze bleken overbodig. Gri"oot-ï5i-ï tannic. Volgens telegrammen, uit Vryburg te Durban ontvangen, en voorkomende in de Engelsche bla den, beschikte generaal Joubert by zijn aanval op Massouw, over eene troepenmacht van 900 Boeren, terwyl die der vyandige inboorlingen slechts 100 bedroeg. Drie Boeren werden gedood en 14 gewond een groot aantal schapen en runderen werd buit gemaakt. Bij de verkiezingen heeft zich in het district St.-Andrews het merkwaardige verschijnsel voor gedaan dat de beide c-andidaten, de heeren An- struther en Williamson, die beiden tot de liberale party behooren, .juist evenveel stemmen kregen. Het district telt 19,396 inwoners en daarvan waren 2837 als kiezers ingeschreven. Op elk der candi- daten werden 1256 stemmen uitgebracht. Spanje. Ten gevolge van het verleenen van amnestie in Spanje wegens drukpersdelicten zullen 1200 straf vervolgingen worden gestaakt en 25 veroordeelde schrijvers op vrije voeten worden gesteld. Vijftien dagbladschrijvers, die zich door de vlucht aan de straf hebben onttrokken, zullen naar Spanje kunnen terugkeeren. Naar den tekst van het amnestiebe- sluit zal zelfs aan Zorrilla en andere vluchtelingen de terugkeer naar Spanje vrijstaan. Aldus wordt aan de „Temps" uit Madrid geschreven. In eene bijeenkomst van conservatieve afge vaardigden werd gisteren besloten alle maatregelen van de regeering, strekkende tot verzekering van orde en rust in Spanje, te ondersteunen. De dynastieke linkerzijde heeft verklaard, zich te zullen aansluiten bij alle liberale hervormingen, welke de regeering voornemens mocht zyn in te voeren. Er is sprake van eene tentoonstelling te Madrid in het a. s. voorjaar. De gemeente zou daarvoor een terrein van 430,000 viork. meter afstaan. Verecnigde Staten. Er wordt bericht dat het overlijden van deu spoor wegkoning Vanderbildt weinig invloed zal hebben op den gang van zaken, daar Vanderbildt, die reed? eenigen tijd lijdende was, de gebeurtenis heeft voor zien en alle mogelijke schikkingen heeft gemaakt, Zijn dood was zeer plotseling. Hij werd door eene beroerte getroffen op het bureel vair den lieer Garett, terwijl hij met dezen in gesprek was. Naar het heet, was Vanderbildt de rijkste man der Vereenigde Staten. De schattingen van zyn vermogen zijn echter zeer ongelijk. Volgens den j correspondent van de „Stand." moet hij eens ge zegd hebben, dat zijn inkomen in een der vorige jaren 20 millioen dollars was geweest. Hii was de tweede zoon van Cornelius Vander bildt en werd in 1821 geboren. De vader was reeds een groot man in Wallstreet en liet zyn zoon. naar men zegt, ongeveer 16 millioen pd. st. na. De zoon onderscheidde zich tot zijn 30ste jaar in I niets. Eerst na dien tijd, toen zijne vrouw miss Kissum, eene dame van Nederlandschen oorsprong, zijne ambitie wist op te wekken, toonde hij zich een ware zoon zijns vaders, hem spoedig evenarend, weldra voorbystrevend. Met de politiek heeft Vanderbildt zich nooit inge laten. Hij zocht zijne afleidingen het liefst in hef kaartspel en in de wedloopen. Het grootste deel der nalatenschap komt in han den van den oudsten zoon Cornelius. Tclugrammea PARIJS, 9 December. Couloirs. De commissie voor de kredieten voor Tonkin is aangevangen me de algemeene bespreking daarover, en hoopt die morgen tot een einde te brengen. Twee leden, een der linker- en een der rechterzijde, hebben zich voor de ontruiming verklaard. Alleen zes leden der min derheid van de commissie hebben er tegen g0Pr" tasteerd.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2