Dit cummer bestaat nit Twee Bladen. N°. 7919. Vrijdag XX December. A0. 1885. feze Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering van cZon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 December. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seercn buiten de stad wordt 0.10 berekend. In het lokaal van de werkliedenvereniging „Nut en Genoegen" alhier heeft eene bijeenkomst plaats gehad van de besturen van verschillende werklie- denvereenigingen, daartoe uitgenoodigd door het bestuur van de afdeeling Leiden der Nederlandsche Pensioenvereeniging. Ongeveer 40 bestuursleden hadden aan de uit- noodiging gevolg gegeven. De voorzitter, prof. mr. H. B. Greven, opende de vergadering met een overzicht der geschiedenis van de Pensioenvereeniging van de eerste pogingen in 1878 tot het tot stand komen in 1885. De vereeni- ging heeft een pensioenfonds en een waarborgfonds liet eerste dient om den werklieden een pensioen te verschaffen of eene uitkeering bij overlijden, door eigen inleg; het tweede zorgt dat er aan de ver plichtingen, door het pensioenfonds op zich genomen, kan worden voldaan. In Leiden heeft zich eene afdeeling gevormd; het bestuur is voltallig en om een lokaal tot het houden van zittingen is aan burgemeester en wet houders de zaal boven de Stadswaag gevraagd. Dr. W. Rutgers Van der Loeff heeft zich bereid verklaard gratis de functie van geneeskundige waar te nemen. De eenige weg om de werklieden met deze ver- eeniging in kennis te stellen is de besturen van de werkliedenverenigingen uit te noodigen de leden van hunne vereonigingen aan te sporen zich bij het fonds aan te sluiten. Na eene uiteenzetting van het doel en de strek king van genoemd fonds en er tevens op gewezen te hebben dat de te betalen premiën netto zijn, daar de onkosten van administratie en dergelijke door de leden van de Pensioenvereeniging gedekt worden en niet door de deelnemers, gaf de voor zitter gelegenheid eenige vragen te doen. De heer Donner vroeg of bij overlijden vóór het ingaan van het pensioen, de overblyvenden niets ontvangen. De voorzitter deelde mede dat er drie tarieven zijn, A, B en C. Tarief A is voor pensioen met eene uitkeering bij overlijden, zoodat, wanneer men in tarief A is, men dan toch altijd eenige uit keering krijgt. Tarief B is voor pensioen en tarief C alléén voor eene uitkeering bjj overlijden. Daar het eene onder linge verzekering (inleg -+- rente) is, heeft niemand dan alleen de deelnemers er voordeel van. Tevens j kan men ook, wanneer men vóór zijne vrouw j denkt te sterven, de helft van het pensioen op haar laten overgaan. Men kan zich voorloopig tot het maximum, f 7 per week, pensionneeren en I hoogstens f 500 bij overlijden. De heer Donner veronderstelde dat, alhoewel er J zijn die vertrouwen op het Oudemannenhuis, het I Minnehuis of de Diaconie, wanneer zjj niet meer j kunnen werken, het meerendeel toch liever zich j zelf zal willen helpen, nu er zoo'n uitstekende gelegenheid is, om door wekelijksche bijdragen mettertijd hetzij °P 60-, 65- of 70-jarigen leef tijd zich een pensioen te kunnen verschaffen. Op de vraag van een der aanwezigen of kinde ren ook verzekerd kunnen worden, wees de voor ster op art. 5 van het reglement van het fonds, eigens hetwelk op het hoofd van kinderen eene uitkeering bij overlijden kan worden verzekerd, j huch niet hooger dan f 5 als het kind beneden hut jaar, 10 als het kind ouder dan een en jon- 1 ?ur dan 7 jaar, f 25 als het is ouder dan 7 en j jonger dan 12 jaar en niet hooger dan f 50 als j het ouder is dan 12 en jonger dan 18 jaar. De voorzitter gaf tevens in bedenking de premiën j door middel van de besturen dor werkliedenver eenigingen te innen, daar dit de kosten van een bode zou uitwinnen. De heer Goedeljee vond de zaak hoogst nuttig, doch zag in het pensioenfonds eenig bezwaar, wijl de werkman, als hjj jong is niet om den ouden dag denkt en ouder geworden te veel moet betalen. De heer Van Ewijk was juist van het tegendeel overtuigd en gaf tevens een voorbeeld van iemand, die, oud en ziek zijnde, eene donkere toekomst voor zich heeft; had hjj eenig pensioen gehad, het zou minder duister voor hem zijn. De heer Buys vond het wenschelyk dat ouden de jongeren aanspoorden tot deelneming. De heer Van der Drift wenschte te weten of de statuten veranderd konden worden in dien zin, dat de deelnemers zekerheid hadden dat er aan de ver plichtingen voldaan kan worden. De voorzitter zeide dat men met zekerheid zeg gen kan dat aan verplichtingen, welke het fonds op zich neemt, zal worden voldaan daartoe dient het waarborgfonds, dat door vrijwillige bijdragen ge steund wordt en dat daarenboven de personen, die het werkliedenfonds en het waarborgfonds be sturen, allen waarborg opleveren voor solied beheer. De hoeren bestuurders van de Pensioenvereeni ging zijnmr. W. H. De Beaufort, mr. Armand Sassen, H. B. Heldt, mr. D. Wic-herlink on G. Emants; die van het Waarborgfonds zijn: A. baron Schim- melpenninck Van der Oije, te 's-Gravenhage, voor zitter; jhr. mr. J. F. Humalda Van Eysinga, te 's-Gravenhage, penningmeestermr. L. P. M. H. baron Michiols Van Verduynen, te 's-Gravenhage, secretarisjhr. mr. G. De Bosch Kemper, mr. A. Th. Heyligers, beiden te 's-Gravenhagejhr. mr. J. B. A. J. M. Verheyen, te 's-Hertogenboschmr. C. J. Sickesz, huize de Clouse bij LochemHugo Molenaar, te Rotterdammr. J. A. Sillem, te Am sterdam Iv. J. A. G. baron Collot d'Escury, te HontenisseJacob Duyvis, te Utrechtmr. W. J. Van Weideren baron Rengers, te Leeuwarden mr. A. Van Naamen Van Eemnes, te Zwolle; jhr. mr. W. C. A. Alberda Van Ekenstein, te Gronin gen W. A. baron Van der Feltz, te Assen, en jhr. mr. L. F. H. Michiels Van Kessenich, te Roer mond. Wiskundige adviseurs zijn prof. dr. A. J. Van Pesch en prof. dr. P. Van Geer. Op de vraag of bij eene niet geregelde storting zooals bij andere verzekeringen de verzekering op houdt, antwoordde de voorzitter dat men tot 4 maanden in gebreke kan blijvendan evenwel moet aangezuiverd worden met bijbetaling der boeten. Er is tevens gelegenheid om ongeregeld te storten dit geldt in hoofdzaak voor die werklieden en dienstboden, die hetzij op ongeregelde tijden geld ontvangen of wel bij groote tussclienpoozen. De vraag of gestort kan worden zonder te zeg gen waarvoor, gaf den voorzitter aanleiding den vrager naar de Spaarbank te wijzen; dan kan hjj het geld gebruiken wanneer hij wil. Van verschillende zijden werd er op gewezen dat de patroons wel wat zouden willen bijdragen dit zou niet alleen in het belang van den werk man, maar ook in dat van den patroon zelf zijn. De heer C. H. Kouw opperde het denkbeeld dat de patroons geene werklieden zouden aannemen of zij moesten in het pensioenfonds verzekerd zijn, ongeveer evenals de Rijksambtenaren. De heer Van Oord wees er op dat vereenigingen als leden der Pensioenvereeniging kunnen toetreden tegen contributie van f 5 als blijk van ingenomenheid. De heer Donner deed het voorstel de vergade ring wegens het late uur (hot was elf uren ge worden) te sluiten en op een anderen avond voort te zetten, nadat de aanwezige bestuursleden do ge legenheid zullen gehad hebben, de zaak, ieder in hun kring, te bespreken. Dit werd aangenomen. Onder de aanwezigen werd een boekje verspreid, waarin eenige uittreksels en verklaringen der tarie ven voorkomen; tevens werd medegedeeld dat deze boekjes voor belangstellenden te verkrijgen zijn bij den heer C. H. Kouw en bij den secretaris den heer Adr. J. Van Achterberg. Met dankzegging aan den heer Goedeljee voor het gebruik van het lokaal, werd de vergadering gesloten. Aanstaanden Woensdag zal in eene vergade ring van het departement Leiden der Maatschappij van Nijverheid een onderwerp behandeld worden, dat zeer de aandacht heeft getrokken van velen hier te lande. De heer Béraud, uit Maastricht, zal namelijk eene voordracht houden over Béraudine, een vezelstof uit turf gefabriceerd. Die voordracht zal de heer Béraud ophelderen door proeven. In ons land, waar zulke onmetelijke veenen worden aan getroffen, zou deze nieuwe industrie voor velen een waar redmiddel uit den nood zijn. Leiden's Mannenkoor gaf gisteravond, onder leiding van den heer B. H. Taylor, in de Stadszaal zijne tiende huishoudelijke uitvoering. Als solisten traden op mej. S. (sopraan), uit Rotterdam, en onze stadgenoot de heer H. J. Wit- hake (tenor). De eerste afdeeling van het programma werd geopend met „de Stem der Zee" van Frans Coenen. Welke openbaringen schenkt de zee aan den poëtischen mensch! Het steeds afwisselend golfge klots, dat zich nu eens als een lieflijk suizend lied, dan weder als een noodkreet laat hooren, het spreekt ook van eeuwig leven; de schildering van den storm, van den zonsondergang bij kalme zee geven aan het geheel eene groote aantrekkelijkheid door de treffende tegenstellingen. Is de gedachte schoon, de muziek is in volle harmonie met de woorden. Voortreffelijk werd het quartett gezongen bij den aanvang en aan het slot dezer compositie. Niet minder poëtisch is Euterpe" van G. A. Heinze. Met veel smaak werd de sopraan-solo ver vuld door mej. S.; hare omvangrijke en klankvolle stem deed de aria „O bleibe mir verbunden, du edle Siingerschar" ten volle genieten, terwijl de „edle Siingerschar" door eenheid medewerkte tot eene goede vertolking van het geheel. Somber, doch ook poëtisch, is „das Grab im Bu- sento" van W. De Haan. Hoe diep gevoeld is het „Allzufrüh und fern der Heimatb mussten hier sie ihn begraben, wiihrend noch die Jugendlocken seine Schulter blond umgaben;" hoe schoon werd dit vertolkt, Dit hoogst verdienstelijk werk, dat wij reeds meermalen door het Mannenkoor hoorden uitvoeren, maakt immer een diepen indruk. De tweede afdeeling was gewyd aan Brambach's „Velleda." Wjj ontmoeten hier de wichelares „Vel- leda," die den uitslag van den opstand, door Claudius Civilis tegen de Romeinen ondernomen, voorspelde en toen het bleek dat hare profetie vervuld werd, in groot aanzien geraakte bjj de Germaanscho volksstammen. Ziehier ongeveer den inhoud van dit drama. Do Germanen raadplegen Velledazij moedigt door hare woorden het woedende volk aan en de overwinning volgt. Brambach heeft zijne schepping verdeeld in drie afdeelingen. In de eerste afdeeling hooren wjj Velleda's profetie; de tweede verplaatst ons in het legerkamp der Romeinen en schildert den aanval der Germanen; in de derde afdeeling wordt de overwinning bekend gemaakt. De hoofdpartijen waren aan uitstekende krachten toevertrouwd. Mej. S., die beurtelings de party van Velleda en Claudia vervulde, woekerde hier met hare gaven. De heer Withake, als Cerealis, vertolkte zijne partij hoogst verdiensteiyk. Zyn inderdaad sympa-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1