jr. j^anaaaEBiKWOsq stad, waar lij), lia eenige jaren m naar midden een kluizenaarsleven te hebben geleid, nu den laat- sten adem heeft uitgeblazen. Zijn artistieke kop heeft lzich voorgoed ter ruste gelegd. Een felle brand brak gisteravond uit in de turfschuur van den handelaar in brand stoffen W. Yan Muyen te Rynsburg. Door den noordenwind aangewakkerd, kreeg de vuurzee eerst een dreigend aanzien, maar door de hulp van de goedworkende gemeentespuit mocht het der brand weer spoedig gelukken het onheil in zijn voort gang te stuiten. De oorzaak is onbekend; het aan getaste perceel, hoewel geheel uitgebrand, was tegen brandschade verzekerd. Eene schelf met riet werd mede een prooi der vlammen. Moedwillige doodslag. Voor het hof te Amsterdam stond gisteren terecht J. F. N. Van der Pels, oud 64 jaar, schoenmaker, wonende in de Gooiersteeg 180 te Amsterdam, in hechtenis onder beschuldiging van moedwilligen doodslag. Een getuige, in hetzelfde huis als beschuldigde woonachtig, verhaalt het volgende: De besch. en zijne vrouw waren beiden aan den drank verslaafd en als gevolg daarvan waren huiselijke oneenig- heden niet zeldzaam. Besch. mishandelde zyne vrouw dikwijls, gewoonlijk des nachts, dewijl zy overdag uit werken ging. Van de opbrengst van dien arbeid leefde besch. grootendeels. In den nacht van 20 Juli jl., omstreeks halftwaalf, werd die getuige ver schrikt wakker. Boven hare bedstede, op den vloer der woning van besch., hoorde zjj een harden slag alsof een mensch aldaar in den hoek werd neer gegooid. Omstreeks oen uur later werd getuige weder wakker, doordien zy besch.'s vrouw hoorde roepen: „O, Jezus, help me!" Een half uur later hoorde zy eerst op het boventrapportaal en even daarna in het benedentrapportaal, twee doffe slagen, alsof iemand eerst de boventrap en daarna de be- nedentrap afgeworpen werd. Daarna werd alles stil en hoorde men niets meer. "Wat er geschied was? Dit bleek spoedig. De getuige nl., uit wier mond men het bovenstaande vernam, werd om halfvier van dienzelfden nacht gepord. Nadat zy had te kennen gegeven dat het gepor haar gewekt had, riep de porder haar toe: „schrik niet, er ligt een vrouw in 't portaal." Zy opende nu hare kamer deur en bemerkte dat de vrouw van den besch. voorover, met de kin tegen de borst, in het portaal lag, het eene been uitgestrekt, het andero onder het lichaam, de armen lang uitgestrekt en met het bovengedeelte van het hoofd tegen hare kamerdeur aan, zoodat, toen zij die deur opende, dat hoofd binnen de kamer terecht kwam. Einde lijk nog bemerkte zy op don drempel voor hare kamer en daarnaast in het benedentrapportaal een plas bloed. Get. ging onmiddellijk de straat op en gaf van hare bevinding kennis aan een agent van politie, die, gevolgd door een paar andere agen ten, met getuige naar hare woning ging. De po litie bevond dat de vrouw van beschuldigde dood neorlag in het benedentrapportaal. Hare handen waren reeds geheel koud en blauw. Aan do linker zijde boven op het voorhoofd had het lijk eene groote bloedende wond, het gezicht was zeer be bloed, uit den neus vloeide bloed en het linkeroog was geheel opgeloopen. De besch. zelf was gedu rende dien tyd in zyne kamer boven gebleven, doch toen een der politie-agenten naar boven ging, t en einde hem te spreken, opende hij uit eigen be weging zyne kamerdeur. Hjj werd terstond naai den commissaris van politie der 2de sectie gebracht en door dezen ondervraagd. Op de aanmerking dat zyne beide handen bloedvlekken bevatten, gaf hij op, dat deze door muggebeten veroorzaakt waren, terwijl de bloedvlekken, welke de commissaris op het boezeroen waarnam, slechts het donker gekleurde uittreksel van een tabakspruim zouden zyn. Op don- zelfden dag bracht nog de rechter-commissaris oen bezoek aan het huis en by die gelegenheid werden een paar vochtige dweilen gevonden en waarge nomen dat een klein gedeelte van de dakgoot onder het raam van besch's. kamer nat was, terwyl het grootste gedeelte het was midden in den zomer droog was. Al het hier medegedeelde werd door meer ge tuigen bevestig'.'!. De deskundigen, die het lijk onder zochten, gaven td kennen dat zy onderscheidene ver wondingen en bloedstortingen hadden waargenomen, doch dat deze niet belangrijk genoeg waren om den dood te veroorzakenkat de inwendige organen in een toestand verkeeren, jvaardoor eveneens de dood niet gemakkelijk te vork'laren is, doch dat de vet-outaarding dier organen beffijat dat de vrouw gedurende langen tyd een overmatig misbruik van sterken drank heeft gemaakt; dat het meermalen is voorgekomen dat personen, met een niet belang rijker vet-ontaarding van het hart als hier werd aangetroffen, door kleine oorzaken van buiten, het leven verloren, als wanneer hartsverlamming voor de naaste oorzaak van den dood werd gehouden; dat zij mogen aannemen dat de voorhoofdswonden en de bloeduitstortingen rondom de oogen belang rijk genoog zyn, om by personen met dusdanige hartsafwijking den dood te veroorzaken. Ook de in beslag genomen dweilen werden door deskundigen onderzocht. Deze verklaarden dat die dweilen inderdaad bloedvlekken bevatten, maar of het nu menschen- dan wel dierenbloed was, konden zy niet zeggen. Nu de besch. zelf. In de instructie verklaarde hij dat hy meermalen met zijne vrouw ruzie had; dat hy ook in den bewusten nacht met haar ge vochten heeft; dat na afloop van die vechtpartij zijne vrouw nog wat jenever is gaan halen, en dat zy daarna niet meer is teruggekomen; dat hy ge durende die vechtpartij met zijne handen aan zyne vrouw, waar hij haar maar raken kon, slagon hooft toegebrachtdat het wel mogelijk is, dat zij bij die ge legenheid door hem op de kamer tegen den grond is geworpendat zijne vrouw ten gevolge der slagen bloedig verwond is; dat het wel mogelijk is, dat hij haar ook met het ten processe aanwezige groene jeneverfleschje op het hoofd heeft geslagen. Voorts bekende de besch. dat het wel mogelijk is> dat hy den vloer zjjner kamer met de ten processe aanwezige dweilen heeft opgedweild, ten einde het bloed weg te ruimen, doch dat hij zich dit niet zeker herinnert. Hoe zijne vi'ouw daar beneden kwam, weet hij niet. Op te merken valt, dat besch. reeds tweemaal wegens mishandeling is veroordeeld. Ter terechtzitting werden 11 getuigen en 4 des kundigen gehoord. Het O. M. werd waargenomen door den adv.-gen. mr. Op ten Noort, de verdedi ging gevoerd door den advocaat mr. E. Van den Bogaert. Na afloop der getuigenverhooren kwam, in den namiddag, het O. M. aan het woord. Mr. Op ten Noort meende dat de besch., nadat zijne vrouw boven overleden was, het lijk van de trap heeft geworpen en daarna op de kamer de sporen van zijne misdaad heeft uitgewischt, door het bloed op te dweilen. Uitvoerig trachtte de spr. de schuld van den besch. te staven. Het requisitoir strekte tot schuldigverklaring aan moedwilligen doodslag en veroordeeling tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van twaalf jaren. Daarop was het woord aan den verdediger. Mr. Van den Bogaert gaf toe, dat bewezen was dat beschuldigde aan zijne vrouw de ten laste gelegde verwondingen had toegebracht. Maar aan moed willigen doodslag viel hier z. i. niet te denken, daar de dood niet kon gesteld worden op rekening van de toegebrachte verwondingen, maar slechts toevallig was ingetreden, tengevolge der bij de verslagene geconstateerde hartsgebreken. In een uitgebreid betoog trachtte de pl. aan te toonen, dat hier slechts aan eenvoudige mishandeling viel te denken. Op dien grond concludeerde pl. tot de oplegging eener lichte straf. BU1TKNLAND. l'-ranlirijk. De consul-generaal te Amsterdam, graaf De Saint- Foix, is benoemd tot minister-resident te Monte video, alwaar het consulaat-generaal tot legatie is verheven. De heer De Monclar, consul-generaal te Quebec, wordt naar Amsterdam verplaatst. De heer Brisson heeft zich, volgens een be richt aan de „Köln. Zeitung", op besliste wyze tegen de algemeeye tentoonstelling van 1889 verklaard, en wel omdat het hem gebleken zou zijn dat de geheele onderneming door een deel der daarbij be trokken personen, die uitsluitend op eigen voordeel bedacht zijn, zou worden geëxploiteerd. Hy heeft er echter niets tegen, wanneer de minister van koophandel de zaak aan het oordeel der Kamer wil onderwerpen; hy zelf zal zich echter ook dan op een afstand blijven houden. Groot-Britannië. De uitslag der Engelsche verkiezingen bljjft na genoeg in dezelfde verhouding. Tot gisternamiddag 4 uren waren 321 liberalen, 248 conservatieven en 76 Parnellisten gekozen. Een gerucht, gisteren op de Londensche beurs in omloop, dat lord Salisbury zijn ontslag zou heb ben nongeboden, wordt tegengesproken. Vcrecuigile Staten. In de boodschap van den president der l'nje het Congres wordt verklaard dat de betrekkin met het buitenland van vriendschappelyken aard De president vestigt daarbij vooral de aandacht] de handhaving der bijzonder goede verhouding J schen Engeland en Amerika. Aangezien de staats-ontvangsten de van den openbaren dienst overschrijden, is ae prej dent voor eene vermindering van het invoer™ op voorwerpen van noodzakelijk gebruik. Hij verklaart zich nadrukkelijk voor eene sch sing der verplichte zilver-aanmunting, voorgescln ven by de wet van Februari 1878. Voorts wyst hy op de noodzakelijkheid van! uitbreiding der zeemacht. Hij veroordeelt ten sterkste de polygamy! dringt aan op het tot stand komen eener waarby de Mormonen uit het land worden gewed Hij is voornemens om het tractaat betref het Nicaragua-kanaal niet aan den Senaat te onll werpen. De heer "William H. Vanderbilt, de be! „spoorwegkoning," is gisteren plotseling in t\ woning te Nieuw-York overleden. Telegra m na e n. chef i WEENEN, 8 December. De kabinetten van rijk-Hongarye en van Rusland zijn met elkaard aan het onderhandelen over de voorwaarden e duur van den wapenstilstand, aan de oorlog rende Serviërs en Bulgaren op te leggen. SEMLIN, 8 December. De wapenschorsing ïsj morgen verlengd. De legerafdeelingen aan den Donau, Drina, Mora en Choumadia zullen een leger vormen als Nischawa, onder bevel van generaal Horvatovi met den kolonel Koka-Milovanovitch als den generalen staf. KONSTANTINOPEL, 8 December. De Turk- commissaris Lebid-Eflfendi is uit Rumelië teruggekeerd. Hy verklaart dat hy te Philippe zeer koeltjes werd ontvangen. Zyn verkregen inii is dat de onderwerping der Rumeliërs door i handelingen niet te verkrijgen is, maar wel i een krachtig militair optreden. KONSTANTINOPEL, 8 December Djevdet isaj niet vertrokken. Madjid-pacha is aangewezen eene buitengewone zending bij vorst Alexan dien hij ter zijde zal staan in het sluiten vrede met Servië. De Porte heeft van deze benoeming aan vjj Alexander kennis gegeven. SOFIA, 8 December. De Bulgaarsche regeeij heeft aan Servië geantwoord dat zy, daar - vische voorstellen tot het sluiten van een wafl stilstand niet de minste zekerheid aanbieden, I tegenvoorstellen zal handhaven. Indien de Servis! regeering niet binnen 24 uren op deze voorstaj heeft geantwoord, zal vorst Alexander de mogi heden daarmede in kennis stellen, op wier a dringen hij de vijandelijkheden staakte. LONDEN, 9 December. De „Daily News"j neemt dat de politiek der Tory-regeering dai gericht zou zijn, eene verbintenis met de liberalen voor te bereiden, ten einde aan de eis van Parnell te kunnen weerstand bieden. LEIDE91, 9 December. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Met. Instituut). Verwachting: wind van west noord. Blykens den heden door de almanak con „rondgereden" en morgen verschijnenden aln voor 1886 van het Leidsche Studentencorps bei thans alhier het aantal studenten, die als van het corps zyn ingeschreven, 519, verdeer! volgtgeneeskunde 153, wis- en natuurkundeI letteren en wijsbegeerte 28, godgeleerdheid lf rechtsgeleerdheid 308. Bovendien zijn niet-li van het corps nog 289 studenten, respectief aldus naar genoemde faculteiten verdeeld: 24, 29, 12 en 78. In dezelfde volgorde hebt* den loop van het jaar als leden van het dankt 11, 1, 6, 5 en 33, te zamen 56. In het afgeloopen jaar zyn de volgende proffil gedaanin de geneeskunde 8, wis- en natuursj 2, klassieke letteren 4, Nederlandsche letteref taal- en letterkunde van den Oost-Indischen Aafl 2, godgeleerdheid 1, rechtswetenschap 4/ei-- wetenschap 4, te zamen 69. De Tweede Kamer heeft heden met

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2