n\J S 'F MNL AN voorloopig in hechtenis werd gehouden, als ver dacht den steek te hebben toegebracht. Thans be vindt hij zich op vrije voeten. Gistermorgen heeft de commissaris van politie den gewonde in het ziekenhuis een verhoor doen ondergaan. In de Warmoesstraat te Amsterdam had gistermiddag, volgens het „D. v. N.", eene eigenaardige vechtpartij plaats tusschen twee per sonen op het dak van een huis. Het geschil vond zjjne aanleiding in het loslaten van duiven. Yan de straat trok dit tooneel tal van nieuwsgierigen. Met het toebrengen van eenige verwondingen ein digde de twist. De politie klom zoo hoog niet. Hedenmorgen omstreeks halftien werd te Amsterdam een man op de Prinsengracht bij de Berenstraat door een toeval getroffen. Hij werd voor dood opgenomen. Men seint uit Assen aan het „D. v. N." dat aldaar gisteravond uit de gevangenis is ontvlucht zekere Dittmer, veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. Hij deed gewoonlijk dienst als kok. Hij is over het dak in den naburigen tuin ge komen verder spoor ontbreekt. Hedenmorgen was hij nog niet ontdekt. Zaterdag-avond hadden nabij Breda twee spoorwegongelukken plaats. Te Langeweg werd een spoorwegwachter overreden met cloode- lijken afloop, terwijl de stationchef nabij het Lies bosch onder eene machine geraakte en deerlijk ver wond werd aan het been, te ongelukkiger daar zijn andere voet misvormd is. Volgens telegram uit Nieuw- York kan er tusschen 8 en 10 December stormweder verwacht worden op de Engelsche, Fransche en Noorweegsche kusten. Het bericht, als zou de heer Langer- liuyzen op Zuid-Crailoo aan de gevolgen der hem toegebrachte verwonding zijn overleden, blijkt nu weer onjuist te zijn geweest. Eene uitmuntend geslaagde s t u- dentengrap maakte dezer dagen te Berlijn zeer veel opgang. Eenige studenten hadden een bal in het City- Hotel georganiseerd en een hunner bereidde, om het feest te kronen, eene eigenaardige verrassing. Hij kreeg plotseling ongenoegen met het orkest, dat van het dansprogramma was afgeweken, waarop de kapelmeester boos werd en met zijne muzikanten de zaal verliet. Alle aanwezenden waren hierover zeer ternedergeslagen en de dames waren in het bijzonder erg ontsticht. Daar men het dansen met alle gewold wilde voortzetten, nam men het voorstel van den ruzie maker aan, die aanbood een pianist te gaan op zoeken. Zjjno pogingen hadden echter op den laten avond geen gunstig resultaat en de eenige muziek, welke hij kon oploopen, was die van een oud draai orgel, dat echter met vreugde werd begroet en het gezelschap weder in blijde stemming deed verkeeren. De draaiorgelman was juist met oen vroolijk walsje begonnen, toen de schragen, waarop het orgel stond, tot groote ontsteltenis der dansende paren, eensklaps krakend instortten, waardoor hot instrument op den grond vieltegelijkertijd ging het orgel echter open en een ware regenbui van do prachtigste bouquetten kwam er uit te voorschijn. Toen de cavaliers zich haastten om voor hunne dames een geurig bloemtuiltje te veroveren, weer klonken van het orkest eensklaps de opwekkende klanken eener polonaise, door de teruggekeerde musici ten gehoore gebracht; de paren schaarden zich en er werd hartelijk over het zoo goed ge slaagde intermezzo gelachen, dat des te meer op gang maakte, omdat de fideele student, die het had bedacht, het ten strengste geheim had gehouden. Geveilde perceelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 5 Dec., ten overstaan van den notaris W. F. Kaiser: Het huis met erf en tuin en daar nevens gelegen fabrieksgebouw aan de zuidzijde van het Levendaal, hoek Pakhuisstraat Nos. 193 en 195, Sectie D, No. 1035, kooper A. J. Rijshouwer q.q., voor f 3366het huis en erf aan het. Pieters kerkhof, hoek Muscadelsteeg No. 12, Sectie G, No. 1196, kooper M. Bonten voor f 2301het huis, waarin tapper;] in de Brandewynsteeg, No. 10, Sectie H, No. 140, kooper J. Van Tongeren voor f 1900; het huis en erf aan de zuidzijde van de Oude Hoefstraat No. 25, Sectie E, No. 119. kooper D. Kooreman voor 1058het huis en erf in de Oude Hoefstraat No. 39, Sectie E, No. 1230, kooper L. J. Sloos q.q., voor f 1160; het huis aan de Langebrug No. 11, Sectie G, No. 874, kooper M. Bonten voor f 878; het huis en erf aan de Yrouwenkerksteog No. 1, Sectie H, No. 191, kooper M. Bonten voor f 1062; twee huizen en erven aan de Van der "Werfstraat No. 17 BB, Sectie H, No. 915, en aan de Korte Bouwenlouwensteeg No. 47, Sectie H, No. 916, gecombineerd, kooper C. T. Kling voor f 1800; twee huizen en erven aan de zuidzjjde van de Spilsteeg Nos. 1 en 3, Sectie D, Nos. 270 en 269, gecombineerd, kooper M. B. Tukker q.q., voor f 1385. KOLONIËN. BATAVIA, 31 Oct.-4 Nov. Een regeerings-telegram uit Madioen, dd. 3 Nov., meldt het volgende Gisteren rapport ontvangen van assistent-resi dent Ponorogo, dat in den nacht van Zondag op Maandag eene gewapende bende, van omstreeks dertig lieden der dessa Patik naar districts-hoofd- plaats Poeloeng is gegaan en de wedono's en contro leurs-woningen is binnengedrongen, lampen, kas ten en andere goederen heeft vernield en verbrand. •Op ontvangen bericht ben ik gisteren naar Pono rogo vertrokken, en waren bjj mjjne aankomst reeds twee en twintig der schuldigen gevat, waar onder de lioofd-aanlegger Martoredje. "Wedono en controleur Ten Cate en eclitgenoote, welke beide laatsten zich toevallig te Ponorogo bevonden, zijn ongedeerd. Met den 15den dezer zal, ter vervanging van den heer Brunner, als hoofdredacteur van de Java- Bode" optreden de heer H. B. Van Daalen, volgens wien men in Nederlandseh-Indië gewichtige tijden en gebeurtenissen te gemoet gaatditmaal niet in het noorden van Sumatra, zooals hij gelijk later bleek terecht voorspelde, toen hij op 1 Februari 1872 voor het eerst als hoofdredacteur van de „Java-Bode" optrad, maar op Java zelf. Een van den resident van Palembang ont vangen telegram bevat het volgende: „Gewapende boot No. 12 op 28 October herno men door gouvernements-stoomschip „Sampit" in vereeniging met gewapende sloep van Zr. Ms. stoomschip „Soembing"wij één doode, mindere, geen gewonden." Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de lmlpondenvijzeres bij het op. 1. ond. E. C'. Van Holst Pellekaan; op verzoek, eervol uit zijne betrekking, \v. ziekte, de 3de comm. bij de Wecslc. te Bata via B. E. O'Brien; op verzoek, eervol uit zijne betrekking met ingang van 31 October 1885, de opzichter 2de kl. bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java H. Swartwegens vertrek, eervol, als buitengewoon subst.-griffier buiten be zwaar van den lande, bij de rechtbank te Mangoenredje, G. L. Gonggrijp. Benoemd: Bij den waterstaat cn 'slands burgerlijke openbare werken: tot ing. 1ste kl. W. Van der Werft'; tot ing. 2de kl. L. H. Slinkerstot areh. 2de kl. M. Cornelis- sen, M. C. A. Seijfi'arth, F. J. P. Martij en J. Hillen; tot opz. 1ste kl. A. A. Lammers, C. Doesberg, J. W. F. Van Brussel en G. C. J. Bruinstot opz. 2de kl. B. A. De Boer, A. W. Andriese, C. F. Smith en F. C. Van Sorgen; tot opz. 3de kl. G. Bapp, K. A. Trauerbach, Jhr. J. A. F. A. A. Clifford Kocq van Breugel, H. Biasing en A. Winter; tot lid in den Baad van Justitie te Padang mr. A. J. Van Walscm; bij de Weeskamer te Batavia: tot. 3den comm., V. A. L. A. Bloem; tot tijd. 3den comm., F. A. Boijnkart; bij de Bataviasche Havenwerken: tot gezagvoerder, B. H. Boer, vroeger die betrekking bekleed hebbende; tot liulp- ouderwijzeres H. M. Barsen, laatstelijk die betrekking be kleed hebbende, onlangs met verlof uit Nederl. terugge keerd; tot buitengewoon subst.-griffier, buiten bezwaar van den lande, bij de rechtbank te Mangoenredje, W. H. C. Lammerée. Geplaatst: In de contröle-afd. Noord-Bangkalan, afd. Bangkalan, de contr. 1ste kl. F. C. H. Cramer; in de eon- tróle-afd. Zuid-Bangkalan, afd. Bangkalan, de contr. lste kl. J. J. Donner; in de contróle-afd. Sampang, afd. van dien naam, de contr. 2de kl. W. F. H. Van Amerom; in de afd. Sepoetih, de contr. 2de kl. A. Buijsman. Ingetrokken: De benoeming van M. Wiessing tot onderwijzer 3de kl. aan de op. 1. school te Japara. Aangeteekend: Dat de resident van Palembang gemachtigd is om den ass.-res. van Sematang Oeloe en Ilir en de Pasoemahlanden D. A. Niesen, tijdelijk te belasten met de waarneming der betrekking van politieken agent te Djambi, en zulks met behoud van den rang en titel van assistent-resident. Overgeplaatst: Van de op. 1. meisjessch. te Makas sar naar de op. 1. sch. te Japara, de huipond. A. C. Collard. Naar de exploitatie Oosterlijnen. de 3de commies J. F. W. Samuels. Naar Tegal, de tijd. ing. 2de kl. G. Steft'an en ter be schikking gesteld van den vertegenwoordiger der Java-Spoor- weg-Maatsehappij. Geplaatst: Als hulponderwijzeres aan de op. 1. meis jessch. te Makassar, de herbenoemde huipond. H. Barsen. Verplaatst: Van de onder&fd. Tamiang, afd. Deli, naar de afd. Poeloelawan, de contr. 2de kl. H. J. E. Ten- deloo: van de afd. Poeloelawan naar de onderafd. Tamiang, de contr. 2de kl. G. Sieburgh. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot. mil. apotli. Sde kl. bij den mil. geneesk. dienst. M. Wiedemann. Tot mil. commandant, van Biouw, de kapt. van het garns.- bat. van Atjeh en Onderh. J. H. Van der Veen. Ontslagen: Bij don raad van tucht op Nedorlandsch. Indische koopvaardijschepen, op verzoek, w. vertrek, eervol als lid C. J. Beckers. Benoemd bij idemTot lid W. H. Schey en H. B. Hoff man, oud-gezagvoerders der koopvaardij. Alsnog vergund: Aan den op verzoek eervol uit Zr. Ms. mil. dienst ontslagen 2den luit. der inf. W. C. Van Campen, om do uniform, verbonden aan den laatstelijk door hem bij het leger bekleeden rang, te blijven dragen. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst w. voortd. ongeschiktheid voor mil. diensten, met beli. van' recht op pens., de kapt. der art. J. F. Arnold. Bevorderd: Tot kapt. bij het wapen der art., de lste luit. P. H. Opzoomer. Geplaatst: De mil. apotli. 2de kl. J. Douwes bij l,et garn. te Eedong-Eebo. Frankrijk. Te Marseille werd gistermorgen door een groot aantal personen, ongeveer 5000, voor de kerk van Sint-Maarten eene manifestatie gemaakt tegen het plan om dat gebouw niet te sloopen, waartoe eerst het voornemen bestond. De geestelijken en de ge- loovigen werden bij het verlaten der kerk uitge floten en uitgejouwd. Eenige personen zijn gearres teerd en een jongeling werd gekwetst. Bij het af zenden van dit bericht bleef de menigte in den omtrek van het gebouw nog bijeen. De hier bedoelde kerk is gelegen in de rue Ooi bert, welke volgens een besluit van den gemeente raad aanmerkelijk zal worden verbreed en verfraaid. Toen eenige dagen geleden op last van het ge meentebestuur met deze werkzaamheden een aan vang werd gemaakt, heeft de geestelijke van St. Maarten, bijgestaan door den koster, zich tegen de uitvoering voor zoover zij het kerkgebouw be dreigde verzet, waarop de heer Giry, een conser vatief gemeenteraadslid, met behulp van een aantal agenten de werkzaamheden deed staken. Het voor gevallene had een incident in den gemeenteraad ten gevolge, waarbij de heer Giry de wettigheid van don maatregel bestreed en het gedrag van der geestelijke trachtte te verdedigen. De Kamer van Afgevaardigden heeft, na een langdurig contradictoir debat over de tusschenkomst der geestelijkheid en andere onregelmatigheden bij de Bonapartistische verkiezingen op Corsica, met 255 tegen 231 stemmen die verkiezingen vernietigd. G root-Brita nnië. Uit Rangoon wordt geseind dat koning Thebau aldaar is aangekomen. De „Observer" meent reden te hebben om aan te nemen dat, zelfs indien de verkiezingen, welke nu nog moeten gehouden worden, mochten uitvallen in een voor de conservatieven ongunstiger zin dan thans verwacht wordt, het Kabinet toch in geen geval zal aftreden vóórdat het Parlement zal bijeengekomen zijn. Het kabinet zal bereid zijn, om aan het Parlement een programma van belang rijke hervormingen op het gebied der wetgeving over te leggen. In Soedan zijn de Engelschen en Arabieren weer slaags geweest. De Arabieren hebben met twee Krupp-kanonnen en een sterk geweervuur de Engelsche stoomboot „Lotus" bij Koshay bestookt, doch eindelijk bracht het vuur der boot den vijand tot wijken. Tevens werd een aanval gedaan op den post, die to Ambit- kol den spoorweg bewaakt en uit 50 soldaten van het Berkshire-regiment bestaat. Na een gevecht van drie uren werden de Arabieren teruggedreven. Een krachtiger aanval op Akasheh wordt nu wel dra verwacht. De Koninklijke Tuinbouw-Maatschappij te South- Kensington te Londen heeft bekend gemaakt het programma van eene tentoonstelling van Primula's en een daaraan verbonden Congres, onder den naam van „Primula Conference". Een en ander zal wor den gehouden in het Conservatorium te South- Kensington op 23 en 24 April 1886, met mede werking van het Engelsche Nationale Agricula-Ge- nootschap. Het Congres zal plaats hebben den 24sten April.. Het comité bestaat uit een 50-tal leden uit Groot-Britannie en Ierland, met recht van assumptie, en bovendien zijn 38 geleerden en practici buiten Engeland uitgenoodigd, als buitenlandsche leden tot het comité toe te treden, en wel6 uit Duitsch- land, 7 uit Oostenrijk, 1 uit België, 1 uit Dene marken, 4 uit Frankrijk, 4 uit Zwitserland, 2 uit Italië, 2 uit Nederland (H. "Witte te Leiden en J. H. Krelage te Haarlem), 1 uit Portugal, 2 uit RuslJnd. 4 uit. Noord-Amerika, 2 uit Britsch-Indië, 1 uit Ceylon en 1 uit Nederlandsch-Indie (dr. Treub te Buitenzorg). Tin-ltijo. In eene circulaire aan de mogendheden wijst dei Porte er op, dat alloen zij en niet de vorst van

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2