N°. 7916. A0. 1885. Dinsdag: December. -J i i§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. Heden is een aanvang gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal Sept.—December. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den Uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties op vertoon wor den voldaan. Leiden, 1 December. BSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoae- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur werd heden aanbesteed: lo. het uitbreiden van het bibliotheekgebouw te Leiden. Minste inschrijver was de heer W. A. Gr. Jansen, te Utrecht, voor f 22,220; 2o. het driejarig onderhoud van de Gouwesluis en vorder daarbijbehoorende werken te Alfen, provincie Zuid-Holland, behoorende tot de werken van den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam. Minste inschrijver de heer Ph. Verbrugge, te Wad dingsveen, voor f 1076. - Hedenmorgen ontvingen we per Fransche mail de Indische bladen van 31 Oct. tot en met 4 Nov. - Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 36, f 19, f 4.20 en f 1.85; de laagste f 35, f 18, f 3.70 en f 1.85. - Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Oct. 1885, bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te s-Hertogenbosch 19.2Arnhem 20.5Dordrecht 29.4; 's-Gravenhage 22,3; Rotterdam 21.2; Am sterdam 22.1; Utrecht 21.3; Leeuwarden 29.5; Groningen 25.4; Maastricht 21.3; Leidon 21.4. - Te Koudekerk is aan de klasse voor meer uitgebreid lager onderwijs benoemd de heer F. Scheer, van Leiden, in plaats van den heer F. Hemmes. - Den lsten Januari a. s. zal de heer M. Struick, het hoofd der openbare school te Voorschoten, den dag herdenken, dat hij 25 achtereenvolgende jaren aldaar werkzaam is. - Bij de verkiezing van een lid voor den ge meenteraad te Langerak verkreeg geen der candi- daten de meerderheid. Eene herstemming moet nu plaats hebben tusschen de heeren C. De Vries en S. Van Harten. - De vorst van Waldeck-Pyrmont, vader van onze Koningin, en prinses van Bentheim, zuster van H. M., zouden heden een bezoek brengen bij den Koning en de Koningin op „Het Loo." Des ochtends om tien uren zouden HH. DD. HH. per koninklijken trein, welke hen van Bentheim afhaalt, op „Het Loo" aankomen en des avonds te 7 uren, na het diner, weder vertrekken. - Der traditie getrouw, legde ook gisteren geboortedag van wijlen Koning Willem II eene vrouwenhand een fraaien krans neder aan den voet van het standbeeld van den held van Waterloo, op het buitenhof te 's-Hage. - Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de heeren J. J. Rinkel, docto randus J. Carpentier en P. F. Vermast, cand.- artsen. Toegelaten is voor het lste gedeelte de heer Koppeschaar, med. dootor. - Mr. Straetmans, te Maastricht, is zoozeer «gesteld, dat hij vooreerst de zittingen van de veede Kamer niet zal kunnen bijwonen. - De kort geleden tot burgemeester van Sittard oenoemde heer Pijls is te Munster Geleen overleden. - Het stoomschip „Prinses Amalia," van Bata via naar Amsterdam, passeerde Dungeness 5 Dec.; 'e „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar 3atavia, vertrok van Marseille 5 Dec.; de „Zeeland," van Java naar Rotterdam, vertrok 5 December ■an Marseille; de „Afrikaan," van Rotterdam naar Sanana, is 5 Dec. Madeira gepasseerd; de Edam" vertrok 5 Dec. van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Jacatra," van Batavia naar Amsterdam, is 5 Dec. te Colombo aangekomen. Z. M. heeft aan den dirig. off. van gez. 2de kl. van het leger in Ned.-Indië, H. J. Van der Weide, vergunning verleend tot aanneming van den titel van officier d'académie, hem vanwege de Fran sche regeering toegekend. Gemengd Nieu w m. Wederom had in de Stadszaal gister avond eene buitengewone voorstelling plaats van het Amsterdamsche tooneelgezelschap des heeren W. Joh. Van Ollefen, naast wien thans mede als directeur op het programma vermeld stond de heer A. Van Zuylen. Bovendien hadden, met de directie, ook de optredenden eenige uitbreiding ondergaan, want velen, die de vorige maal hier niet op de planken waren gezien, traden nu voor het voet licht. Ook de aard van het stuk was anders; ver leden week nl. een drama, gisteren een kluchtspel „Recht voor allen!?" De vertooning ging daarom makkelijker van de hand en menigeen was nu beter op zijne plaats. Het publiek amuseerde zich dan ook over het algemeen vrij goed, al moet men zeggen dat men na afloop even wijs was als toen men kwam. De coupletten van den heer Peypers vielen insgelijks in den smaak. Niet altyd waren echter ook de andere liedjes even duidelijk verstaanbaar. Men mag evenwel aannemen dat ze niet van onrust barenden of gevaarlijken inhoud waren, want zelfs een agent van politie, in het lokaal aanwezig en die het stuk met aandacht scheen te volgen, deed mede in het koor van toejuichers. Hjj was dus gelukkiger dan elders, want hjj behoefde niet als handhaver der orde of om andere gevallen, in zjjne qualiteit op te treden. Eene groote geruststelling! En aan het slot van het stuk zong het publiek zelfs het „Wien Neerlandsch bloed." Of de woorden hiervan nochtans overeenstemden met die der heeren en dames-komedianten, konden we, helaas, wederom niet bespeuren. Kan men aan het stuk geen letterkundige waarde toekennen, het den bezoekers verstrekte affiche wemelde bovendien van taal- en zetfouten, hetgeen zeker niet meewerkt om vooraf van het geheel een gunstigen indruk te doen krijgen. Onder degenen, die met het S t.-N i c o- laasfeest van deze of gene milde hand eenige ver snapering ontvingen, behooren ook de verpleegden in het academisch ziekenhuis alhier. Hun werden reeds des morgens eenige St.-Nicolaas-koeken over handigd, terwijl de jeugdige verpleegden op meer andere versnaperingen werden onthaald, op eene wijze, die hun bovendien nog heel wat pret bezorgde. Gisteravond is door den stoomtram, welke om 9 u. 40 nr. van Katwijk naar Leiden vertrekt, op den Leiderweg, tusschen de Groenesteeg en den zoogenaamden Bazaar, onder Oegstgeest, overreden een welgekleed heer van tusschen de 50 en 60 jaren, in het bezit van een gouden horloge met dito ketting. Volgens inlichtingen lag of zat die persoon ter zijde van den tramweg, en heeft hij of zich voor de locomotief geworpen öf wel zich van zijne zitplaats willen verwijderen, daar de weg op zeer korten afstand daar langs loopt. Het lijk is dusdanig verminkt, dat het bijna on kenbaar is. Van andere zijde meldt men ons nog dat tus schen het station Rijnsburg en de Groenesteeg de machinist bij het licht der lantaarns eensklaps een man ontdekte, die zich vlak voor de locomo tief bevond, door den trein werd aangegrepen en meegesleurd. Hoewel er dadelijk gestopt werd, kon men toch niet verhoeden dat de tram door zijne vaart nog eenige meters voortging en daarna dooi den schok uit de rails geraakte. Van het deerljjk verminkte lijk werden hoofd en romp ongeveer 8 meters van elkaar verwijderd gevonden. Tot heden is het door niemand herkend. Het is gekleed met hoogen hoed (merk A. C. Van Noord te Leiden), duffelsche jas, donkere broek, zwarte kousen en bottines. Nadat de locomotief weer in de rails gezet was, is het lijk door de politie in beslag genomen. Dezer dagen kwam van de haring- visscherij te Katwijk aan Zee terug de aldaar thuis- behoorende bomschuit K. "W. No. 28 „Vier Ge broeders," schipper C. v. d. Plas en toebehoorende aan den reeder P. Haasnoot, met belangrijke averij aan schip en tuigage. De bom nl. was ter hoogte van Goedereede des nachts bij helder lichte maan en voorzien van twee lichten bezig met visschen, toen op haar aankwam eene Belgische vischsloep. Niettegenstaande de waar schuwing der bemanning van de bom voer de sloep door en kwam met zulk eene vaart op haar inloopen, dat mast, groote mik enz. in stukken vlogen. Daar zoowel letterteeken als nummer der Bel gische sloep bekend zijn, is, naar men verneemt, van een en ander proces-verbaal opgemaakt dooi den waterschout. Tevens schrijft men nog aan de Amst." uit Kat wijk aan Zee: Vermoedelijk ten gevolge van eene verwarring van IJmuiden met Katwijk aan Zee en door het ruwe weder kwam gistermorgen eéne brik, naar men meent te Noorwegen thuis behoorende, op ons dorp aanzeilen en bleef, ter hoogte van de derde bank, liggen. Ieder oogenblik vreesde men het schip te zien stranden. De bemanning, die blijkbaar gemeenschap met den wal wenschte te hebben, trachtte die te bekomen door een grooten hond over boord te werpen. Deze kwam ook op het strand aan, doch zonder eenig bericht, hetwelk door de sterke branding wel weggeslagen kan zjjn. Na eenige uren van spanning werden de zeilen gelukkig geheschen en zette het schip koers naar het noorden. De reddingsboot stond reeds gereed om in zee te steken. Te A a rlan derveen werden b ij gelegen heid van het Sint-Nicolaasfeest de leerlingen van de beide openbare scholen, tot belooning voor ge trouw schoolbezoek, getrakteerd en ontvingen voor openbare eereblijken aardige cadeautjes. Te Sassenheim was Zaterdag-middag den leer lingen der openbare lagere school insgelijks een alleraardigst feest bereid. Door eenige der voor naamste ingezetenen daartoe in staat gesteld, werden de kinderen onthaald op chocolademelk en Sint- Nicolaas-koek, terwijl door den heer Verhoeven, uit Amsterdam, eene voorstelling werd gegeven met zijn marionettenspel. Door de kinderen werden op het St.-Nicolaasfeest toepasselijke liederen gezongen. Aan de goede zorg van het hoofd der school en hulppersoneel, bijgestaan door eenige dames, is het te danken dat dit schoolfeest bij uitstek is geslaagd. In den nacht van 5 op 6 dezer is het in de Lange Pooten te 's-Hage bloedig toegegaan. De 18-jarige voermansknecht L., wonende aan den N.-W.-Buitensingel, bezocht de tapperij van zekeren H. in de beruchte Begijnenstraat. Volgens het zeggen van den kastelein moet L. hem een klap in het aangezicht hebben gegeven, waarover een groote twist ontstond, welke in de Lange Pooten daarmede eindigde, dat de voermansknecht in de rechterzijde eene wonde van beteekenis ontving, toegebracht met een scherp voorwerp, waarschijn lijk een mes. De kastelein en de gewonde werden naar het politiebureel aan de Nieuwe Haven over gebracht. Laatstgenoemde werd, na verbonden te zijn, naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl de eerste

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1