BUITENLANft Frankrijk. Naar in een particulier telegram aan de „Indé- pendance" gemeld wordt, zijn in den Franschen Ministerraad persoonlijke geschillen uitgebarsten. De heer De Freycinet en vele zijner collega's be treurden het zeer dat admiraal Galiber en generaal Campenon, ministers van marine en oorlog, niet vooruit aan admiraal Duperré en generaal Brière de l'Isle hadden doen weten, hoever hunne ont hullingen voor de Tonkin-commissie gaan mochten. Men zou dan niet het gevaar geloopen hebben dat admiraal Duperré, die nog in actieven dienst is, zoo krachtig de daden der regeering had gegispt. Admiraal Galiber en generaal Campenon hebben deze opmerkingen zeer kwaljjk genomen, vooral generaal Campenon, die beschuldigd wordt de zaak- Herbinger met een politiek doel gesmoord te heb ben. Beiden dreigden met ontslag. De heerBrisson hoopt hen dezen stap te doen uitstellen tot na het aannemen der Tonkin-kredieten. Een groot aantal geneesheeren en heelmees ters te Parijs hebben, naar men in de „Gazette des Höpitaux" leest, een adres gericht aan den minister van binnenlandsche zaken, er op aan dringende dat de geestelijke zusters in de hospi talen behouden blijven. Zjj meenen, zeggen zij, aldus te handelen in het belang der aan hunne zorgen toevertrouwde zieken, evenals in het belang van de goede orde en huishouding in de hospitalen. Duitsehland. De „Duitsche Vereeniging tegen het misbruik van sterken drank" heeft zich opnieuw tot den Rijksdag gewend met aanbeveling van een wets ontwerp in den geest van de Nederlandsche drank wet van 1881. Groot-Sritnnnië. Nu koning Thebau, de onttroonde Birmaansche vorst, reeds als gevangene op Engelsch grondge bied is aangekomen, beginnen de Birmanen op roerig te worden. Ten minste het bericht is ge komen dat te Mandalay ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad, waarbij Engelsche soldaten werden gedood. Toen de koning zich te Mandalay aan generaal Prendergast overgaf, stelde hij als voorwaarde dat de Engelschen voor zijne persoonlijke veiligheid zouden zorgen, want gelijk hij zeide liep zijn leven gevaar, nu hij de hoofdstad zonder tegenstand had overgegeven. Daarentegen zijn volgens generaal Prendergast de inwoners van Mandalay zeer inge nomen met de komst der Engelschen. Tegenover de Engelschen zijn zij niet vijandig gezind-voegt de generaal er bij maar zij betoonen grooten lust om elkaar te plunderen. De correspondent van de „Times" in Birinah heeft koning Thebau geïnterviewd, die hem zeide dat zijne raadgevers hem misleidden en aanzetten tot den oorlog met de Engelschen, maar hem ter stond verlieten, zoodra de krijgskans gekeerd was. Dezelfde ministers vertelden hem dat slechts vijf Engelsche stoombooten en 2000 man troepen op weg naar Mandalay waren. Thebau, dien de Engel schen gevangen zetten, dewijl zij vernamen dat hij wilde wegloopen, voegde er bjj dat hij besloot den vrede te sluiten, nadat de Engelschen Pagan ver overd hadden, dewjjl hij toen overtuigd was dat verder verzet der Birmanen ijdel zou zijn. Uit Durban wordt aan de „Times" geseind dat de Boeren Massouws verdedigingswerken van Mamoesa bestormd hebben, waarbij het verlies dei- Boeren acht dooden geweest is. Bij de verkiezing te Carlingford kwam het tot straatgevechten tusschen de partij van Nolan, den candidaat der Parnellisten, en die van Callan; 300 kiezers, die voor dezen laatsten wilden stem men, werden, met Callan zelf, door het gemeen daarin verhinderd. Verscheidene personen werden gewond. Turliijo. Het Hongaarsclie blad „Budapesti Hirlap" maakt een bericht uit Konstantinopel openbaar, dat nog van geen andere zijde bevestigd is. Op 11. Donderdag zou er namelijk een aanslag op het leven van den sultan zijn beproefd. Toen de sultan zich uit het paleis in den trein begaf, viel een eunuch, Dsewed Bey, met een dolk in de hand op hem aan en stiet daarmede herhaalde malen, waardoor echter slechts des sultans kleeding doorboord werd. Het gevolg des sultans wierp zich op den moordenaar, dien het in weinige oogenblikken dood hieuw. De aanslag wordt aan godsdienstwaanzin toegeschoven. De sultan bleef volkomen ongedeerd. De oorlog. De Bulgaren in Oost-Rumelië blijven weigeren om het gezag der Turksche gemachtigden te erken nen. Den vertegenwoordigers der mogendheden te Philippopel is opgedragen om de Turken zooveel mogelijk te steunen, doch volgens de „Standard" is eeno poging, door den Russischen consul aan gewend om de bevolking tot andere gedachten te brengen, geheel mislukt. Te Sofia is, ten gevolge van den oorlogstoestand, een algemeen moratorium (uitstel van betalingen) uitgeschreven. De Oostenrijksch-Hongaarsche gezant, graaf Khe- venhüller, moet aan zjjne regeering hebben bericht dat, indien niet spoedig de vrede tot stand komt, in Servië een burgeroorlog dreigt uit te breken. Telegi-ainmen, WEENEN, 4 December. Baron Khovenhflller is heden gedurende een uur in audiëntie geweest bij den keizer en had daarna een onderhoud met graaf Kalnoky. Hij keert morgen vroeg naar Belgrado terug. De Engelsche gezant Paget, die eerst in Januari hier verwacht werd, komt reeds morgen te Weenen. BERN, 4 December. De Bondsraad heeft bij de Bondsvergadering de bekrachtiging aangevraagd der met Frankrijk, Griekenland en Italië gesloten nieuwe munt-overeenkomst. BELGRADO, 4 December. Het ministerie is te Belgrado teruggekeerd. De aanvoerder der Fort- schrittspartij zal in de eerstvolgende vergadering de vraag ter sprake brengen of bij eene voortzetting van den oorlog een zuiver partij-kabinet of een coalitie ministerie moet gevormd worden. SOFIA, 4 December. De Servische overste Mila- nowitsch wordt, tot overbrenging van het antwoord van Servië op de voorstellen betreffende een wa penstilstand, morgen te Pirot verwacht. LONDEN, 4 December. Door de Bank van Enge land is heden 83,000 pd. st. uitbetaald. Het van Rotterdam te Belfast aangekomen stoomschip „City of Hamburg" bracht drie man aan van de Duitsche bark „Fidelio", welke bij Dun- geness door een stoomboot was aangevaren. De vorkiezingscijfers, voor zoover thans be kend, zijn285 liberalen, 225 conservatieven en 58 Parnellisten. Hart Dyke, staatssecretaris van Ier land, is gekozen. MADRID, 4 December. Men heeft heden alhier eene bergplaats van wapens en Carlistische solda- tenmutsen ontdekt. Deze ontdekking, welke blijk geeft van een Carlistisch complot, heeft groote ont steltenis teweeggebracht. PARIJS, 4 December Het opportunistische comité, onder voorzitting van Tolains, heeft tot candidaten voor de herstemmingeni n Parijs gesteld Ranc, Greppo, Muzet, Delahaye, Hattat en Déroulède. Thans heeft ook de Parjjsche Kamer van Koophandel met algemeene stemmen zich verklaard tegen de ontruiming van Tonkin en de wensche- lijkheid uitgesproken eener bezetting van het ge- heele land, in het belang van den handel van Frankrjjk met China. Het kabinet-Brisson heeft den president dei- Kamer van Afgevaardigden medegedeeld dat hij er op aandringt dat de oplossing der Tonkin-quaestie in de volgende week plaats hebbe, daar de vast gestelde dag van de bijeenroeping van het Congres voor de verkiezing van een president der Republiek aanbreekt en de president-minister Brisson die bij - eenroeping niet als een bewjjs van vertrouwen, die zjjne politiek goedkeurt, wil beschouwd zien. Ten gevolge eener levendige verklaring tus schen de ministers van oorlog en van marine over de openbaringen door generaal Brière de l'Isle voor de „commissie van drie en dertig" afgelegd, heeft admiraal Galiber zjjn ontslag als minister van marine ingediend; hij zal echter zjjn ambt tot na de beslissing der Kamer van Afgevaardigden over het Tonkin-krediet blijven waarnemen. SEMLIN, 4 December. De ministers zjjn heden avond teruggekeerd. Alles doet verwachten dat de vijandelijkheden weldra hervat zullen worden. PHILIPPOPEL, 4 December. De Porte heeft Gad- ban-effendi benoemd tot Turksch agent te Sofia, ter vervanging van Nihad. Gadban zal deze be trekking aanvaarden zoodra zijne zending naar Oost-Rumelië is geëindigd. PERA, 5 December. Gadban-effendi is benoemd tot keizerljjk commissaris der Vacoufs (geestelijke goederen) te Sofia. PHILIPPOPEL, 4 December. Het gerucht, dat de Turksche gedelegeerden verscheidene ven, schriften tot herstel van den vroegeren toest zouden hebben ontvangen, is van allen grond ontb Heden hebben zjj, bjj een bezoek aan den bissfi voor de aanwezigen het doel hunner zonding eengezet en gewezen op het feit, dat 100,000 n troepen gereed stonden de provincie binnen te rukl indien de Bulgaren zich tegen den wil dessulta mochten verzetten. Men antwoordde hem met de verklaring onmogelijk zou zjjn, voorstellen van de zjjde sultans in overweging te nemen zoolang het! afwezig was, en men verzocht do gedelegeeri zich naar Sofia te begeven. De Rumeliërs zijn bereid om in alles ton] stemmen, waartoe de regeering van vorst Aha der zal goedvinden te besluiten. LEIDE1V, 5 December. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Met. Instituut). Verwachting: voranderlijke \\J westelijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 urenI Celcius 42.8° Fahrenheit; hedenmorgen om8 5° C. 41° F.; 'smidd. 12 uren 6' C. F.; 's namiddags 4 uren 6° C. 42.8° F. De te 's-Hage zitting houdende examen-cc missie voor het middelbaar onderwijs heeft toegelaten voor het Nederlandsch den heer .1,0,1 Verbeek, van Leiden. De heer J. Molendijk, telegrafist der 3d, is verplaatst van Leiden naar Rotterdam. De J. Den Heyer, telegrafist der 2de klasse, trej hier in zjjne plaats. De Vestwal langs het kruithuis alhier wol thans ook met gaslantaarns verlicht. Door de Staten van Utrecht is heden tot] der Eerste Kamer gekozen jhr. mr. P. J. Van Soeterwoude, oud-staatsraad en oud-lid (j Tweede Kamer, te 's-Gravenhage. De Provinciale Staten van Utrecht een subsidie van ƒ25,000 toegestaan voor hetnieuj universiteitsgebouw. De militairen, die deel uitmaakten van detachement ter bewaking van de Hollands afdeeling der Antwerpsche tentoonstelling, zijn| teren naar hunne respectieve corpsen teruggeb De uit de Haagsehe gevangenis -ontea gevangene Van Rjjsselberghe wordt heden uitL den naar zjjne vroegere verblijfplaats in de residesj teruggevoerd. Als notabel bij de Herv. gemeente te 1 gom is herkozen de heer J. Van Waveroul terwijl als zoodanig gekozen zijn de heerenAJ Beekum, H. L. Van Waveren en R. Van Till De begrafenis van den oud-hoogleeraar| Harting zal plaats hebben Maandag om halft te Amersfoort. De overledene heeft, naar het I D." uit goede bron verneemt, den uitdrukkelijlj wensch te kennen gegeven dat bij zjjn grafge[ toespraken zullen worden gehouden. Het stoomschip „Prins Frederik," van Ami dam naar Batavia, passeerde 4 Dec, Point de Ga de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar J tavia, arriveerde 4 Dec. te Southampton; land," van Java naar Rotterdam, arriveerde li te Marseillede „Prinses Wilhelmina," van Am^ dam naar Batavia, arriveerde te Marseille 41 de „Burgemeester Den Tex," van Batavia i Amsterdam, vertrok van Port-Said 4 Dec.de (J rad," van Batavia naar Amsterdam, vertrok] Padang 5 Dec. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina'' vei] 5 Dec. van Marseille. De gewone audiëntie van den minister justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den heer B. A. C. Beuster, steljjk 3den commies bij de Algemeene Rekent aj in Ned.-Iudië, thans met verlof in Europa, opj verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagei aan J. G. E. baron Van Ittersum, op zijn ven eervol ontslag verleend als burgemeester van kelen-Nijenrode, van Breukelen St.-Pieters ea Tienhoven. Leiden, 5 December. Heden aangevoerd: Tarwe toliter. Wintertarwe 7.50 a 8.Zomertarwc f 7.Rogge 5 H. L. Winterrogge ƒ5.50 a ƒ6.—- rogge 5.a 5.25. Gerst 4 H. L. Zomergers f 5.50 Chevalier-gerst 5.50 a 6.50. Hater J Zware Haver 4.a 4.50. Lichte H>vej t 7 3.50. Duivenboonen 1 hectol. 7.a '-50. denboonen 2 hectol. 6.a 6.50. ,t Boter: 6080 kg. Grasboter, 1ste qualit. Vt Ta /I a 62Scheiboter 2de qualit. 1/4 vat f "T, l (j Grasboter lste qualit. per kilogr. f 1.25 a 1-55 2de qualit. per kilogr. a r qi Lange Zwarte Turf 1000 dubb. liectol., 0.25 a I 1

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2