U N°. 7915. A0. 1885. Si nt- N i c o I aas. Maandag 7 Decembei4. feze <Qourant wordt dagelijksmet uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit n,;mmer bestaat uit Drie Blaflon, Leiden, 5 December. PRIJS DEZER COUP ANT: Voer Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Noinmers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OfHcieelo Kennisgevingen. De Burgemeester der gemeente Leiden; Gelet >p art. 21 der Wet van den 4den December 1872 (Stbl. Nc 134); Brengt ter algemeene kennis dat in de afgeloopen week I vijf gevallen van Roodvonk alhier zijn aangegeven en dat één lijder aan deze ziekte is overleden. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 5 December 1885. DE KANTEK. Weer is de blijdste dag des jaars voor 't jonge volkje aangebroken, de dag, waarop de goede Sint zijne vele gaven, met kwistige hand, uitstrooit. Met welk een verlangen werd die dag te gemoet gezien! Dagen te voren spraken de kleinen van den goeden Sint, die voor ieder wat overheeft. Den avond vóór Sinterklaas gaan ze vroeg te bed, om bij het krieken van den dageraad op te staan en te zien, wat die goed-heilig-man in hun schoentjes of klompjes heeft gedaan. Met oogen, waarin het verlangen naar zijne komst te lezen staat, hebben zij ze onder den schoorsteen of bij den haard ge plaatst, want hunne ouders hebben het hun ver teld - en ze gelooven het evenzeer als genen het in hunne jeugd deden dat de goede Sint öf zelf met zijn paard over de daken rijdt öf het zijn knecht laat doen, om door den schoorsteen in de schoentjes de klaaskoekjes en andere versnaperingen I voor hen te geven. B\j geen der kleinen komt het op dat zoo'n tocht vol gevaren is. Van ongelukken, den goeden I Sint of zijn knecht overkomen, hebben ze nooit gehoord. Elk jaar komt hij terug. Hij schijnt, hoe oud hij ook is, toch niet te verouderen en zyn hart even warm voor het jonge voAcje, zijn afgodje, te kloppen. Dat de Sint veel, zeer véél van hen houdt, daarvan strekken de tast- en eetbare ge schenkjes hun ten volledigen bewijze. Uit éónen mond roemen alle kleinen den goeden Sint, die hen niet vergeet, maar hen ieder jaar weer verrast en die, al waren ze soms al eens stout, hun gaarne vergeeft, mits ze beloven voort aan zoet te zijn. En dat doen ze gaarne, want ze vreezen anders, dat, gelijk het liedje van Heye zegt, hij hun eene volgende reis eene gard zal brengen om hen te „kastijen". Dat heeft Flip, die lange slungel op het doek van Jan Steen, ondervonden, die ook eene gard kreeg, omdat hij niet wilde oppassen en altijd ongehoorzaam was. Menigkeer had zjjno moeder hem gewaarschuwd zoet en gehoorzaam te zijn, maar ja wel, Flip luisterde niet naar zijne moeder, en toen de goede Sint binnenkwam en vroeg: zijn de kinderen allen zoet? had demoeder woord gehouden en geantwoord: alle Sinterklaas, maar hij niet en met wees ze op Flip. Hij kreeg dan ook geen enkel klaaskoekje, hoe bij ook pruilde, maar eene gard om hem te kastij den. Dat is nog het geschenk voor eiken stouten jongen, voor elk stout meisje, en daar Sinterklaas woord houdt, vragen de kleintjes, vóór den tijd zijner komst, menigmaal aan hunne moeder: ik ben zoet, moe? En als moeder het zegt, zijn hunne hartjes gerustgesteld en gaan ze vroolijk den dag te gemoet, dat de goede Sint weerom komt. Ze i hebben er niet voor te vreezen dat zij eene gard j zullen krijgen, neen zy krijgen van het lekkers, dat hij aan alle zoete kinderen geeft. Ook de armste j krygt wat van Sinterklaas, en kan hij in alle stulpjes niet binnendringen, zoo zorgt hij dat eene °f andere goede vriendin, wier hart even warm voor de kindertjes klopt, hen bedeelt en daar het hi naam van Sinterklaas is, zijn die kleintjes even "'ij als hadden ze het rechtstreoks van hem zeiven gokregen. Het is dan ook een algemeene feostdag voor het jonge volkje. Ziet die blijde gezichtjes eens aan. Hoe tintelen de oogjes van pret en vergenoegdheid! Toch waren ze eerst wel een beetje angstig, toen ze te bed gingen. Hoe het kwam, wisten ze zei ven niet. Men had hun gezegd dat de Sint goed voor lien is, en toch waren ze niet ge rust. Ze konden dan ook eerst den slaap niet vatten. Angstig luisterden ze of ze niet eenig geritsel hoorden! Dat zou de goede Sint maken? Na lang luisteren vallen ze eindelijk in slaap: Klaas Vaak is hun te machtig. Zij droomen van Sinterklaas, hoe hij op zijn paard komt aanrijden en aan moeder of vader vraagt, of de kindertjes zoet zijn geweest; hoe hij daarna hun schoentjes met klaaskoek en ander lekkers vult en weer naar andere kinderen rijdt. Als ze wakker worden, heb ben ze weer last om den slaap te vatten. Een, die zijne nieuwsgierigheid niet langer kan bedwingen, roept zijne broertjes en zusjes eens de schoentjes met hem te gaan opzoeken om te kijken, of de goede Sint al gereden heeft. Dat behoeft slechts ééns gezegd te worden en dra is het kleine volkje op en gaat met kloppende hartjes naar de plek, waar de schoentjes zijn gezet. Een juichtoon gaat, hoewel het nog geen morgen is, op als zij de schoentjes zijn genaderd. Ieder heeft het zijne ge grepen en daar klinkt weer het lievo liedje dat ze ter eere van den goeden Sint hebben leeren zingen, zoodat hunne ouders van al dat gestommel en gezang wakker zijn geworden en hun vragenwat is er aan de hand? Zingende en huppelende van blijd schap gaan ze naar de legerstede hunner ouders, om, bij het schijnsel van het nachtlampje, hun te laten zien, wat ze van Sinterklaas hebben gekregen. Die vroolijke stemming der kinderen deelt zich aan de ouders mede, en met genoegen denken ook zjj nog aan den tijd, toen Sinterklaas hen zoo ver blijdde. Is het nog te vroeg, dan kruipen ze wel weer in hun bedje, maar het geschenk van Sinter klaas nemen zij öf mee öf bergen het weg, waar zij het den volgenden morgen weer kunnen vinden. Mochten ze anders gaarne wat langer blijven lig gen, met Sinterklaas zijn allen vroeg uit de veeren, en alvorens zij zijn aangekleed, hebben zij het Sinterklaas-geschenk weer in de hand en vermaken zich er mee. Met ongeduld wordt de post afge wacht, om de geschenkjes van oom en tante of van grootvader en grootmoeder, zoo die elders wonen, in ontvangst te nemen. Geen pakket komt in huis, dat met zooveel blijdschap van het jonge volkje wordt begroet. Wonen die echter in de zelfde plaats, dan gaan ze ook wel opgewekt naar hen, om de geschenken van Sinterklaas voor lien te ontvangen, en juichende komen ze er mee aan, om ze aan hunne ouders te toonen. 't Is of grootvader en grootmoeder zeiven verjongen als zij de blijdschap van hun kleinkinderen - zoo onge kunsteld - zien, en als ze overdag eens komen, verheugen zij zich opnieuw in die blijde gezichtjes, waarmee zij alles laten zien, wat Sinterklaas voor hen heeft gereden. Doch niet voor kleine kinderen alleen is Sinter klaas eene blijde verschijning, ook ouderen, vrienden en vriendinnen of wel verloofden, zijn in hun schik bij de ontvangst van surprises, welke zij elkaar toezenden. En bij al die opgewektheid, welke Sinterklaas op 't gelaat van jong en oud toovert, zijn z ij ook bij zonder met Sinterklaas ingenomen, bij wie hjj zijne inkoopen deed, omdat ze dan geene reden hebben om over „malaise" te klagen, gelijk in dezen tijd, helaas! zoo menigmaal en veelal niet ten onrechte geschiedt. Naar men verneemt, zal ds. Segers aanstaanden Zondag-morgen in de Marekerk, naar aanleiding van de op 5 December 1685 alhier gehouden collecte voor de Gereformeerde vluchtelingen, de herroeping van het Edict van Nantes gedenken. Men verzoekt ons te melden dat de drama tische voordracht, door mevrouw Agar hier bij voldoende deelneming te houden, uitgaat van de Internationale Kunstvereeniging te Amsterdam, en dat het wenschelijk zou zyn dat zij, die deze soirée Dinsdag wenschen by te wonen, uiterlijk Maandag zich van kaarten voorzien, daar anders reeds dien avond wel eens tot het niet-doorgaan der voordracht kon besloten worden. Op het nader adres aan de Tweede Kamer van den heer Willink Ketjen te Leiden, gepension- neerd kapitein van het Ind. leger, is de vorige week door de commissie voor de verzoekschriften medegedeeld, dat gelijk haar is gebleken om trent deze zaak een uitvoerig dossier uit Indië is aangekomen, waarin ijverig gearbeid wordt om daaruit zoo mogelijk aan de Kamer de gevraagde inlichtingen en bescheiden te kunnen verschaffen. Die inlichtingen zjjn gisteren van den minister van koloniën by de Kamer ingekomen. In de „Handelingen en Mededeelingen" van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden zyn de levensberichten opgenomen van de volgehde leden, door den dood aan de Maatschappij ontvallenmr. L. E. Lenting door mr. B. H. Pekel haring, S. Blaupot Ten Cate door H. Bouman, mr. W. C. Mees door mr. S. Vissering, F. H. G. Van Iterson door dr. W. N. Du Rieu, dr. A. H. Blom door dr. J. P. Strieker en mr. J. P. Amersfoordt door A. Huet. De minister van waterstaat heeft bepaald dat het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1886 te bezigen, zal zynby den ijk en herjjk der maten en gewichten de letter V in den gewonen druk vorm, schuin gesteld by den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon. Het merk, waar de eerste stempeling heeft plaats gehad, bestaat voor het kantoor Leiden uit het cijfer 7. Gedurende deze week zyn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 51 79 volwassen personen en van 12 20 kinderen. In het Leeskabinet van deze maand komt voor een uitmuntend portret van wylen den heer Kneppelhout, met een bijschrift van Gerard Keller evenzoo een portret van wylen prof. Jonckbloet, met bijschrift. Men schrijft onsDonderdag had te Hillegom in de zaal van den heer Koning de derde uitvoe ring plaats van de aldaar gevestigde rederijkers kamer „Vondel." Na eene flinke toespraak van den voorzitter, waarin deze hulde bracht aan den voor beeldeloozen ijver van den regisseur, den heer Frowein, werden opgevoerd: „Twee vreemdelingen in de Stad", kluchtspel in 2 bedrijven door Nepas, en „Eens gekocht blijft gekocht", blijspel met zang in één bedrijf, vry gevolgd naar het Hoogduitscli, door J. Van Maurik Jr. De beide stukjes werden flink afgespeeld, vooral wat betreft de hoofdrollen. Ware het spel der ondergeschikte rollen wat losser geweest, het geheel zou or ontegenzeglijk door ge- wonnen hebben. In de zaal bleef geene plaats onbezet. Belangstellend wordt door velen eene volgende uitvoering te gemoet gezien. De majoor-eerstaanwezend ingenieur te Am sterdam zal op Vrydag den 18den December a. s., i des voormiddags om 10 uren, op het bureel der Genie aldaar, by enkele inschrijving, in hot openbaar i aanbesteden: lo. het maken van zandophoogingen enz. voor het fort bjj Spijkerboor (raming ƒ270,000); 2o. als boven voor het fort benoorden Purmerend (raming f 279,000)3o. als boven voor het fort by Edam (raming f 297,000)4o. als boven voor het fort bezuiden Uithoorn (raming 348,000), en 5o. als boven voor het fort Waver-Amstel (raming 312,000).

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1