Genieiigd IV ien w s. Het gebeurt meermalen, ten gevolge van onvoldoende bevestiging, dat adressen van met de pakketpost verzonden voorwerpen losraken en de pakketten dientengevolge vertraging in de uit reiking ondervinden. Met het oog op het aanstaande St.-Nicolaasfeest, wordt derhalve het publiek uitgenoodigd voor het zorgvuldig vasthechten van de adressen op of aan de pakketten te willen zorgdragen. Bene zorgvuldige inpakking der pakketten wordt tevens bijzonder aanbevolen. De substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te 's-Hage heeft eene geringe celstraf en eene boete van 8 ge- eischt tegen een vrouwtje, dat in het begin van dit jaar tydens eene godsdienstoefening in de ge meente Benthuizen hare woonplaats deze heeft verstoord. Wegens een minder gunstig gedrag was door de kerkelijke autoriteit in genoemde plaats de censuur op haar toegepast en was het haar ver boden geworden deel te nemen aan het Heilig Avondmaal. Ondanks dit verbod is zij echter Zon dag-morgen 25 Januari, terwijl do predikant het brood uitdeelde, van hare plaats in het Bedehuis opgestaan en heeft zij van de tafel ook brood ge nomen en gegeten, naar zij zeide uit godsdienstigen aandrang. Daarop is zy door den gemeente-veld wachter uit de kerk verwijderd. Een en ander had stoornis in den dienst ten gevolge. Hedenmorgen om halfzeven geraakte te Haarlemmermeer in brand de boerenwoning met hooi- en graanbergen van den heer D. Vreede, be woond door G. W. Yan Vuuren, aan den Benne- broekerweg. Oorzaak onbekend. De „Amst. Crt." deelt omtrent den man, wiens lijk gevonden is in het huis aan de Zandstraat, waar Maandag-avond brand uitbrak, het resultaat harer onderzoekingen mede. Zij is over tuigd dat hier een moord is gepleegd. De vermoorde had vroeger in het perceel, waar thans zijn lyk gevonden werd, zaken gedreven, doch was nu woonachtig te Zaandam en vertoefde gewoonlijk Zondag en Maandag te Amsterdam, alsdan zijn intrek nemende op de voorheen door hem bewoonde kamer. De woning, waarin de misdaad gepleegd werd, is gelegen aan den Kloveniersburgwal 57. Deze heeft ook ingang in de Zandstraat. De kamer, waarop het drama werd afgespeeld, had een afzonderlijken opgang in laatstgenoemde straat. De vermoorde is Zondag-avond nog in den Stads schouwburg gezien, en er werd op de tafel een sortie gevonden, welke bewijst dat hij althans een gedeelte der voorstelling van „De Familie Benoiton" heeft bijgewoond. Zondag-nacht, te ongeveer één uur, is de ver moorde thuis gekomen, volgens de verklaring der bewoners van de benedenwoning, en alstoen moeten op zijne kamer twee mannenstemmen zijn gehoord. Maandag-avond te negen uren werd door de be- nedenbewoners ontdekt, dat de zoldering boven hunne hoofden brandde. Men spoedde zich naar boven en vond de deur der kamer van buiten ge sloten, iets wat onmogelijk door het slachtoffer kon gedaan zijn en dus allen twijfel aan zelfmoord uitsluit. Bij ingesteld onderzoek vond men het geheel ge roosterd ljjk van L., die, voor zoover men weet, geen vijanden had en het leven niet van de zwartste zijde beschouwde. Het lijk droeg geen uiterlijke teekenen van ge weldpleging. De bedsprei was slechts gedeeltelijk geschroeid. Be zolder onder hot ledikant was echter geheel doorgebrand. Het vermoeden dat men het slachtoffer door een slaapdrank heeft bedwelmd, in brand gestoken en daarna op het ledikant gelegd, schijnt volgens de „Amst. Crt." gegrond te zijn. Het lijk toch was van alle kleederen ontdaan, en alle kleinoodién zijn verdwenen. De overledene, die gewoonlijk voorzien was van eene ruime beurs, droeg een gouden horloge met dito ketting, een broeden gouden vingerring met grooten diamanten steen, door kleinere omgeven, en een zakportefeuille, welke voorwerpen niet zijn teruggevonden. Ook van geld was geen spoor meer te vinden. De vermoorde scheen een zwaren doodstrijd te hebben gehad. De gelaatstrekken waren verwrongen, schuim stond op de lippen. Het bericht van het vinden van een vrouwen handschoen is onjuistmen vond alleen een lap zwarte stof, passende in een op de kamer aanwezig dominokostuum. Eene ledige brandkast, welke mede op de kamer stond, vertoonde geen sporen van geweld, maar de ring met sleutels, welken het slachtoffer in den zak droeg, was, evenals andere voorwerpen van waarde, verdwenen. De gerechtelijke schouwing van het lijk heeft heden plaats gehad. Het blad hoopte dat het aan de justitie en de politie moge gelukken, om in deze geheimzinnige misdaad meer licht te ver schaffen. De ladingmeester De Groot werd gisteravond bij het station van de Hollandsche Spoor te Haarlem op een der sporen gevonden Vermoedelijk is hij door een wagen aangereden. Kort nadat men hem had gevonden, is hij aan de bekomen kneuzingen overleden. Aan de suikerfabriek van de heeren Daverveldt Binck Co., te Oudenbosch, zijn de werk zaamheden reeds geëindigd. In de nabijheid van IJlst werd giste ren door visschers met hun „zegen" opgehaald het lijk van den te Oosthem wonenden landbouwer B. B., die sedert jl. Vrijdag-avond vermist werd. De oorzaak van het ongeval schynt ook hier weer misbruik van sterken drank te zyn. Bij den gemeenteraad te Maastricht is een voorstel aanhangig tot afschaffing der na jaarskermis. Aldaar heeft gisteravond in de St.-Andrieskazerno eene ontploffing plaats gehad in den privaatput. Een zware deksteen werd tegen het plafond ge slingerd, terwyl vier man, die zich op de privaten bevonden, opgenomen en tegen den muur geworpen werden. Allen kwamen gelukkig met den schrik vrjj. Mon vermoedt dat door het werpen van een brandenden lucifer in een der privaten de daarin aanwezige gassen zich ontwikkeld en de ontploffing veroorzaakt hebben. Dit is de tweede maal dat eene ontploffing daar plaats heeft. Men schrijft uit Deventer dat de IJsel steeds wassende is en dat de lagere landen zijn ondergeloopen. Men meldt uit Randwijk dat sedert de laatste dagen ook de Ryn verbazend is gewassen, zoodat de Uiterwaarden er eveneens zijn ondergeloopen. De communicatie met de Veluwe zal spoedig ge stremd zijn. De visscherij levert door het hooge water weinig voordeel. L u i d e n s bericht uit B e r 1 ij n is te Charlottenburg gisteren een verschrikkelijke moord ontdekt. Dertien maanden geleden nl. verdween aldaar plotseling de metselaar Marunge en spoedig daarop arresteerde de politie zijn echtgenoote en zoon, omdat er grond tot het vermoeden bestond dat Marunge door hen vermoord en zijn lijk in het Groenewoud verduisterd was. Daar echter de toen gedane opgravingen en de verdere onderzoekingen zonder gevolg bleven, werden de gearresteerden weder vrij gelaten. Thans heeft een pleegzoon van Marunge, die voor zijn zwijgen geld gevraagd had en zonder verdere levensmiddelen was, door honger gedreven by de justitie de misdaad open baar gemaakt. Dientengevolge werd onmiddellijk in den aan de vroegere slaapkamer van het echtpaar Ma runge grenzenden kelder een nieuw onderzoek ingesteld en vond men er onder den grond in de aarde het lyk, in hurkende houding. Het schijnt aan geen twijfel meer onderhevig of echtgenoote en zoon hebben den moord op hun geweten. In het nabij B er lij n gelegen Rixdorf is gisternacht de groote naaimachinenfabriek van Laborenz geheel afgebrand. De brandweer had een zware taak, daar zij een verbindingsslang van 1500 meter moest leggen. In dien tyd namen de vlam men steeds in omvang toe. De schade wordt op 50,000 mark begroot. Ongevoer 50 werklieden zijn nu broodeloos. BUIT 10 NLAN D. F ra ii lc ri j 1c. De Tonkin-commissie hoorde nog de geneesheeren Rochard, Dupont en Gentil, die zich niet ongunstig uitlieten over het klimaat der kolonie. De sterfte onder de soldaten in Tonkin was niet grooter dan elders onder het Fransclie leger en de cholera, welke vele slachtoffers maakte, hoorde er niet thuis, maar werd volgens dr. Gentil van de Pes- cadoren overgebracht. Verwisseling van het bezet tingsleger om de twee jaren was aan te bevelen, maar een Europeesch soldaat kon zonder gevaar voor zyne gezondheid twee jaren en een burger twaalf tot vijftien jaren in Tonkin doorbrengen. In hoofdzaak waren de geneesheeren het eens dat Tonkin niet ongezonder was dan Cochinchina, maar volgens dr. Rochard behoorde de rU tot de inheemsche ziekten, ofschoon de h-J er meer vatbaar voor waren dan de Eu Het is thans bepaald dat de tentool te Parijs in 1889 eene internationale zal zl Gri'oot-Britsuiuië. De Mexicaansche legatie te Londen h regeering inlichtingen gevraagd over de betreffende een opstand in Nuevo Leon. Zij ontving een officieel antwoord, me],J de onlusten in Nuevo Leon van pla waren en de hulp der troepen niet was in» De algemeene vrede der republiek werd in het minst niet bedreigd. Spanje. Gisteren is de eerste ministerraad ondj zitting der koningin-regentes gehouden. Sagasta betoogde de noodzakelijkheid eej meene amnestie voor pers- en staatkundige] en bracht daarover redenen by van De koningin-regentes keurde dien maatregi De ministerraad nam verschillende ontwei] administratieven aard aan. De minister van binnenlandsche zaken 1 prefecten bevel gegeven, alle vergaderingen! op vredelievende wijze en langs wettelil propaganda wordt gemaakt voor eene meening, ongestoord te latenmaar elke poging om de orde te verstoren, te onderi Het protocol betreffende de Carolinen-J is thans te Madrid uit Berlijn ontvangen. Peru. In eene depeche uit Lima wordt g gedurende het straatgevecht, dat het i schikking tusschen de vijandelijke pari^ afging, veel schade aan eigendom is vera Het vergelijk kwam tot stand door tusschj van het corps diplomatique. Eene depeche uit Santiago de Chili i de gebeurtenissen te Lima grooten indrukq omdat de mogelijkheid werd aangenomej betrekkingen tusschen Chili en Peru zouden lijden. Tele^ra ni ui e n. PARIJS, 8 December. In de couloirs da van Afgevaardigden werd heden medeptó de regeering uit alle departementen protes vangt tegen de ontruiming van Tonkin. LONDEN, 3 December. Uit de Bank val land is heden 112,000 pd. st. genomen. Van de „Ellida," uit Arendal, 13 Dysart vertrokken naar Arendal met sta heeft men sedert niets vernomen. PARIJS, 3 December In de commissie da van Afgevaardigden is de meerderheidl gestemd voor het voorstel, waarbydenSta verboden aanbiedingen tot levering va landsch graan en van andere buitenlandscli middelen bij openbare levering in aamr.a doen komen. WEENEN, 3 December. Aan de „Pestaj wordt uit Belgrado gemeld dat 30 vroei tenryksche officieren zich bij het minis oorlog hebben aangemeld en aangenomeiu worden. WEENEN, 4 December. De onderhandeliij den wapenstilstand schijnen goede vc maken. De door vorst Alexander gestel waarden, waarop die onderhandelingen ros ten bovendien Servië geen uitzicht op ven van den oorlog meer geven. Trouwens.! Servië den strijd wilde hervatten, zou het ondergang te gemoet gaan. LONDEN, 4 December. Tot dusver ralen, 213 conservatieven en 54 Parnellisten In het district Hexham (graafschap Nortbuj leed sir M. W. Ridley, secretaris bij M| ment van financiën, de nederlaag. Eene depeche aan de „Standaid kend Mandalay 30 November, deelt me maansche roovers (zoogenaamde „daco sche troepen aangevallen, de stad gephj vele soldaten gedood en gewond hebben. ST.-PETERSBURG, 4 December. Bij d<j ring van het Slavisch weldadigheid;,?'1! gisteren gehouden, waren do generaals en Ignatieff tegenwoordig. Generaal Durnowo, die den vooizitterj kleedde, herinnerde met leedwezen aauj deringen in Oost-Rumelië en den -,r'- waartoe koning Milan blijkbaar is opge3|

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2