de gevolgen eener ontruiming niet volkomen in staan, en was dus zeer voor eene vermeerdering van garnizoen. De onthullingen van generaal Brière de l'Isle over het gedrag van kolonel Herbinger trekken zeèr de aandacht. Men meent dat generaal De Courcy, die den kolonel vrijsprak, de geheele zaak heeft willen sussen. De mededeelingen van den generaal maken nu een nieuw onderzoek noodig. Hy beweerde o. a. niets minder dan dat kolonel Herbinger op het oogenblik van den aanval dor Chineezen dronken was, terwyl in het leger de grootste wanorde heerschte. Zoo werd, zonder dat eenig werkelijk gevaar dreigde, het bevel gegeven tot den terugtocht uit Langson, welke het ministerie- Ferry deed vallen. Spanje. De minister van buitenlandsche zaken heeft, in antwoord aan eene deputatie uit den handel, de belofte afgelegd dat hy de ontwikkeling der handelsbetrekkingen met de Latynsche staten zal bevorderen. Tevens kondigde hy het plan aan, tot het houden eener tentoonstelling te Madrid in het volgende jaar. De regeering heeft besloten aan staatkundige uitgewekenen, zonder uitzondering, te veroorloven in Spanje te komen, indien zij den wensch daartoe te kennen geven. De regeering heeft ook besloten om den staat van beleg in het Noorden weer op te heffen, daar alles rustig is gebleven en geen gevaar voor Carlistische bewegingen schijnt te bestaan. De teraardebestelling van koning Alfonso is tot 10 Dec. uitgesteld, daar eenige vertegenwoordigers van buitenlandsche vorsten vóór dien tijd niet te Madrid kunnen komen. In het eerste decreet der koningin-regentes is zeer duidelijk de toestand omschreven. Koningin Maria Christina onderteekende „uit naam van het mannelyk oir of van de dochter, die den koning op den troon zal volgen." De Cortes moeten het regentschap nog sanctionneeren. Dc oorlog. Lebib-effendi en Gaddan-effendi, de beide Turk- sche gemachtigden, die naar Oost-Rumelië zijn ge zonden, zyn, gelyk uit Konstantindpel bericht wordt, aan de grenzen goed ontvangen en hebben onder geleide van een officier en 20 gendarmes de reis naar Philippopel voortgezet. Aan de grens staan 8000 Turksche soldaten gereed, om zoo noodig Oost- Rumelië binnen te rukken. Volgens de „Neue Freie Presse" zyn deze soldaten in de uniform van Oost- Rumelische gendarmes gekleed. Lebib-effendi en Gaddan-effendi hebben te Phi lippopel talrijke petitiën orftvangen, waarin door verschillende gemeenten op herstel van den vroe- geren toestand wordt aangedrongen. Men verzekerde dat Djevdet-pacha tot commissaris zou benoemd vrorden en gisteravond naar Philippopel zou ver toeven. To P4»et is het aeer ruw toegegaan. De stad word door de Bulgaren genomen, verloven en weer hernomen. In de straten werd fel gestreden, en zelfs uit de huizen werd op de Bulgaren geschoten. Toen de Bulgaren ben slotte de overhand behielden, moesten de huizen, waaruit was geschoten, het geducht ontgelden. Luidens bericht uit Pirot kwam, ten gevolge van de zending van een Turkschen commissaris naar Oost-Rumelië, eene deputatie van Rumeliërs by vorst Alexander op de handhaving der vereeniging met Bulgarye aandringen. De vorst gaf een gunstig antwoord, en verklaarde thans evenals vroeger be reid te zijn om zyne krachten aan de heilige Bul- gaarsche zaak te wyden. Een Servisch gevolmachtigde kwam gisteren de wederzydsche ontruiming en de verlenging van den wapenstilstand met ééne maand voorstellen. Vorst Alexander gaf een weigerend antwoord en dood oen tegenvoorstel, waarbij de Bulgaarsclie bezet ting van Pirot gehandhaafd en de ontruiming van het Widdin-gebied door de Serviërs geëischt wordt. De toestand is zeer gespannen. Te Belgrado was het gerucht in omloop dat de Bulgaren Pirot uitgeplunderd en in brand gestoken hebben. Men zegt dat vorst Alexander 80 millioen fr. schadeloosstelling van Servië eischt. T o 1 e g r a m in o n. ST.-PETERSBURG, 2 Dec. De scheepvaart is wegens het ys te Rostoff, Taganrog en Marianopel gesloten. FIUME, 2 Dec. In het district Grahovo, behoo- rende tot het gebied van Fiume, zyn door eene aard verschuiving, ton gevolge der aanhoudende regens een daardoor ontstane overstrooming, van 21 huizen 19 ingestort. Verlies van menschenlevens is niet te betreuren. PARIJS, 2 Dec. Gisteravond is op de sterrenwacht alhier door Fabry eene nieuwe komeet ontdektde kern heeft den glans van een ster der twaalfde grootte. De komeet is in het sterrenbeeld van de Andromeda, in de nabyheid van den vierhoek van Pegasus. LONDEN, 2 December. Eene officieele depoclie uit Mandalay van 29 Nov. meldt dat generaal Pren- dergast die stad den vorigen dag heeft in bezit genomen en dat koning Thebau zich aan boord van een stoomschip naar Rangoon bevindt. Naar men algemeen gelooft, zullen noch de conservatieven, noch de liberalen bij de parlements verkiezingen eene volstrekte meerderheid verkrijgen, welke hen onafhankelijk maakt van deParnellisten. ROME, 2 December. By de verkiezing van een vice-president der Kamer van Afgevaardigden be kwam de heer Soüdati (van de ministerieele party) 125, de heer Spaventa (van de rechterzyde) 115 stemmen. Er moet eene herstemming gehouden worden. LONDEN, 3 December. ATot dusver zijn ge kozen 237 liberalen, 193 conservatieven en 44 Parnellisten. CAIRO, 3 December. Sir Henry Drummond Wolff is sedert eenige dagen zeer ongesteld en heeft alle werkzaamheden moeten staken. Op het oogenblik is er eenige beterschap te constateeren. LEIDEX, 3 December. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: westen of zuidwesten wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 4° Celcius 39.2° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 4° C. 39.2° F.'s midd. 12 uren 4' C. 39.2° F.; 's namiddags 4 uren 5° C. 41° F. KOLONIËN. BATAVIA, 28-30 October. Volgens het jongste verslag omtrent den toe stand van de Westerafdeeling van Borneo lieten rust en tevredenheid niets te wenschen over. Alleen valt te vermelden dat in het landschap Simpang, door zeker Dajaksch hoofd, genaamd Demang Singa Lajang Negara, gevestigd in Lemandang-kiri, toen hij door den Panembahan werd opgeroepen, die oproeping beantwoord werd met op des Panemba- lians zendelingen te schieten, waardoor twee mannen en ééne vrouw werden gedood. Ook de politieke toestand kon gunstig genoemd worden. In verband met de rustige houding der Chinee zen in het Mandorsche, kon het 5de bataljon den 20sten September naar Java worden teruggezon den. Te Mandor werden een kapitein, twee luits. en 100 man infanterie in garnizoen gelegd. Den 28sten September werden doer den civielen en militairen bevelhebber aldaar met de Chineesclie hoofden en eenige familieleden van wylen den kapthai van Mandor Lioe A Sen, eene groote ver gadering gehouden, ter bespreking van eenige aan gelegenheden, welke nog verduidelijking en rege ling behoefden. Die vergadering liep in de beste orde af. Van sneltochten werd in het verslagstydperk niets vernomen. Met den radja van Seaawak werd in overleg ge treden, omtrent de maatregelen tot onderwerping van de Batan-Loepar-dajaks en tot tegengang van hunne sneltochten. JavCrt Men deelt ons mede dat de heer Th. Mounier, inspecteur voor de koffiecultuur, uit de Bovenlanden is teruggekeerd en per eerste stoomgelegenheid naar Batavia gaat. Hopen wij dat dit plotseling vertrek in verband staat mot de aan den gouverneur toegeschreven plannen ten opzichte van de koffiecultuur. (Sum. Ct.) Door den gouvemeur-gensraal van Ned.-Indië zijn de velgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot griffier, van de Landraden te Koedoes en Japara P. E. Simonsvan den Landraad te Ngandjoek B. Th. Maurits; bij het binnenl. bestuur op de bez. buiten Java en Madura: tot contr. 2de kl.. de adsp.-contr. W. L. Yan Troostenburg de Bruijutot adsp.-contr., de burg. ambt. H. E. Muller; tot gezagvoer der van sen der vaartuigen voor den dienst der in- en uit voert'. en ace. W. J. J. Lunkbeck. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, cetvol uit Zr. Ms. mil. dienst, de late luit. der inf. G. P. De Neve, met vergunning om de aan dien rang verbonden activiteit-uniform te blijven dragen. Bevorderd: Tot majoor bij het wapen der art a, kapt. W. F. Schenck. Opgedragen: Aan den van het leger in Ned. bij dat in Ned.-Indië gedet. kapt. der inf. W. Hofstede om vóór of op 10 April 1886 naar Nederland terug te keeren. Benoemd: Tot dir. van het magnetisch en meteoro- logisch observatorium te Batavia, dr. J. P. Van der Stol- Geplaatst: De late luit.-kwartm. J. B. Koopman lm het garnizoen te Magelang. Overgeplaatst: De late luit.-kwartmr. J. h. \y Immink naar Batavia. Departement van Marine. Overgepl aatat: Van Zr Ma. st. „Koningin Emma der Nederlanden" op Zr. Ms. st „Sambaa" de off. van adm. 2de kl. P. Van Teutem. Vergunning verleend: Om te repatriëeren aan den off. van gez. 2de kl. H. Schobinger en aan den off. van adm. 2de kl. C. M. Krul. Vertrekkende passagiers per stoomschip „Soenda", van Batavia naar Nederland, op 31 Oct. Off. van adm. 2de kl. bij de marine C. Flaea, off. van gez. 2de kl. bij de marine dr. P. Broekhoff, mevrouw M. Gunning, geb. Sprayt, en 1 kind, militair apotheker lste klasse J. Van Selms, off. van adm. 2de kl. bij de marine A. A. J. Schilt, J. Brunner, J. Kikkert, Zr. Ma. troepen en schepelingen. G cmoenteraad. In de heden gehouden gemeenteraadszitting waren tegenwoordig de heeren: De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Bool, Krantz, Bredius, Juta, Du Rieu, Zaayer, Land, Yan Dissel, Buys, Alma, Le Poole, Verster, Van Hoeken, Van der Hoeven, Cock, Donner, Nijkamp, Zaalberg, De Goeje, Kaiser, Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heer Knappert. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat van dr. Von Baumhauwer een verzoek was ingekomen om cmderwys te mogen geven in de Staatsweten schappen te 's-Hage te gelyk aan het gymnasium alhier. Alvorens tot de benoeming werd overgegaan van een curator van het gymnasium betuigde de ver gadering by acclamatie zyn dank aan dr. C. G. Cobet voor de vele zeer gewaardeerde en langdurige diensten door hem als curator van het gymnasium aan de gemeente bewezen. Daarna werd met algemeene stemmen in zijne plaats benoemd prof. dr. J. J. Cornelissen. Zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd het voorstel tot wijziging van de verordeningen op de heffing en invordering van het vergunningsrecht en dat tot inrichting van eene bergplaats in de Boomgaardsteeg voor de aangeschafte brandladder. De voorgestelde uitdieping van de Kool- en Bran- dewynsgrachten vond in den heer Van Hoeken een bestrijder. Liever wenschte hij de Koolgracht te dempen. Van uitdieping verwachtte hij geen nut. Van dezelfde meening was de heer Donner, die, daar zijne woning aan de gracht grensde, kon verzekeren dat er van die gracht byna geen gebruik gemaakt werd. Demping verdient dus thans de voorkeur, want men zal er later toch toe moeten overgaan. Dan kan me* mi de kosten voor uitdieping besparen, welke kos te* m vele trekt geen nut en voordeel zullen geven. De heer Kaiser vraagt of uitdieping een afdoend middel is om den toestand te verbeteren. Zoo niet, dan is ook hij voor demping. De Voorzitter wil niet beweren dat door uitdieping d9 gracht later weer niet in den tegenwoordigen toestand zal komen; maar aan demping zyn vele bezware» verbonden, o. a. met het oog op de aldaar geves tigde industrieën en omdat de bewoners genoodzaakt zullen zyn aan hunne perceelen buitengewone kosten te besteden. Bovendien kan met uitdieping dadelijk worden begonnen en verbetering ontstaat door uitdieping in ieder geval zeer zeker. Mocht later tot demping worden overgegaan, dan zyn de kosten van f 600 toch niet weggeworpen, want men heeft er van geprofiteerd. De lrr. v. d. Hoeven vraagt hoeveel industrieelen er wel belang by uitdieping hebben en kan naar hetgeen hij van de andere bewoners heeft gehoord verzekeren dat zij naar demping reikhalzend uitzien. Zij noemen den toe stand van nu onhoudbaar. Uit de inlichtingen bljjkt dat er eigenlijk maar één belanghebbend industrieel s, en die kan, volgens den heer Donner, even goed gebruik maken van de Langegracht. Nadat de heer Buys omtrent de verschillende meeningen nog het een en ander had in het midden gebracht, om te verzekeren dat de eommissie van financiën niet tegen de demping is als deze wordt noodig geacht, stelt de heer Van Hoeken als motie van orde voor om te verklaren dat de Raad demping van beide grachten wenschelijker acht, overgaat tot de oide van den dag en voorstelt de voordracht tot uit dieping tot nader aan tfo houden, welke motm

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2