it nummer bestaat uit Twee Bladen. N°. 7S13. Trijdag 4 December. A0. 1885. <§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 3 December. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Af zonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de navolgende opper-, hoofd- en verdere fficieren van de landmacht is o. a., te rekenen an 6 December a. s. machtiging verleend de vroe- a- aan hen uitgereikte onderscheidingsteekenen verwisselen, als: dat van XXX in XXXY aan en dirigeerenden officier van gezondheid 3de kl. M. Engelhart en den kolonel "W. H. Doorman: at van XXV in XXX aan den dirigeerenden officier an gezondheid 3de kl. dr. .J. H. Gentis en den uitenant-kolonel C. L. Doorman; dat van XX in 'XV van den officier van gezondheid 1ste kl D. H. 'an Viersen en den kapitein J. Van Lelyvelddat an XV in XX van den kaptein H. S. Calkoen. 'erder heeft de minister krachtens hem verstrekte achtiging toegekend het onderscheidingsteeken oor XV jaren Ned. dienst als officier, o. a. aan e 1ste luitenants F. H. S. Sabron en J. M. Obreen. - Een onzer hooggeachte stadgenooten vierde eden een merkwaardig feest. Het is thans nl. eene halve eeuw geleden dat r. C. Leemans tot directeur van het Rijks-Museum an Oudheden werd benoemd. Wie, die als burger an Leiden dien naam hoort noemen, zal niet har- ■eljjk deelen in deze gebeurtenis. Aan alle Leidsehe elangen heeft hij krachtdadig deelgenomen en immer kan men zeggen, heeft hij niet het beste joel bij z\jn handel beoogd. Zjjne letterkundige vrienden en vele anderen ie hem hoogachten, brachten hem heden hulde, rst om één uur kwam het personeel van het useum met de dankbetuiging en een geschenk, en lezenaar. Daarna tal van vrienden uit alle rden des landsook uit Belgiëzij reikten met ne toespraak, by monde van dr. W. Pieyte, den ubilaris een feestgeschenk overeen lijvig, keurig ebonden kwarto-boek, bevattende meer dan hon- "erd studiën van even zooveel geleerden op het ebied der oudheidkunde. Vele groote mannen ver eenden hieraan hulp. Het werk is met platen, aar monumenten, versierd bevat eene opdracht vers van Nicolaas Beets, en eene biographie aar eene teekening van Alma Tadama, voorstel ende een Grieksclien zanger en zangeres, met lier n tambourin, uiterst gevoelig van toon en teekening. Ka de vrienden kwam eene deputatie uit den cademischen Senaat, de hoogleeraren Land en akhuysen, die bij monde van eerstgenoemde en jubilaris geluk wenschten. Daarna kwamen de eeren Chauffepié en Vaillant, namens hetStuden- ncorps. Op verzoek van de vrienden droeg dr. eets zijn vers aan den heer Leemans voor en daarna de heer W. F. G. Nicolaï zijn keurigen Egyptischen feestmarsch. De jubilaris, uiterst gevoelig voor al de bewijzen van vriendschap, bedankte de verschillende sprekers [foor hunne lieilwenschen. Algemeen tevreden verliet men de feestgenooten. - Mej. J. E. Kleyn alhier is benoemd tot leerares an de Industrieschool te Rotterdam. - Hedenmiddag ontvingen we per Nederlandsche mail de Indische bladen van 28 tot en met 30 Oct. - Door den minister van waterstaat is bepaald at 6. a. de nagenoemde ambtenaren bij de adm. er posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als v°lgt: de comm. 3de kl.D. J. Braakenburg Jr., te Middelburgde comm. 4de klasse A. J. Van Wijk, 'e Oldenzaalde surnum. A. J. Gijsberti Hodenpijl te Haarlem en J. H. Van Wijk te Leiden. I - Do voordracht voor hoofd der school te Span- bestaat uit de heeren: J. Ten Have ie hoek, '"'Orburg, F. Paesi te Haarlem, L. Driebergen te j-eden, P. Van Roosendaal te Utrecht en .1. Knoop roningen. De 1ste luit. H. J. Iwes, van het 4de bat. te 3de reg. inf. te Vlissingen, is overgeplaatst bij het 4de reg. inf. te Gouda. De Koning en de Koningin zjjn, naar het „H. Dbl." verneemt, van plan op een der eerste dagen na Kerstmis van Het Loo naar de Residentie terug te keeren. Heden slaagde te 's-Hage voor middelbaar onderwijs K!, mechanica en technologie, de heer A. L. De Leeuw, van Arnhem. Nader vernemen wij omtrent de ziekte van prof. P, Harting te Amersfoort, dat hedenmorgen koorts den toestand kwam verergeren, zoodat alle hoop op herstel is opgegeven. De zieke bljjft voort durend buiten kennis en gaat steeds achteruit. (A.) De 70ste jaarrekening van de weduwen- en weezenkas voor de officieren der landmacht wijst een voordeelig slot aan van f 3971.65 '/5 en een getal van 491 gepensionneerde weduwen. Het kapi taal op het Grootboek bedraagt 4,640,000. De Tweede Kamer heeft heden het begrootings- debat voortgezet. De heer Gleichman stemde met de Regeering in dat de indiening eener nieuwe Kies tabel thans slechts eene Grondwetsherziening zou belemmeren. Hij kwam op tegen de afwijzing der rechterzijde om tot die herziening mede te werken zonder wjjziging van art. 194 en zinspeelde op de mogelijkheid dat de liberalen toenadering toonden mits geen staatssubsidie werd gegeven aan de bijzondere school. De heer Reuther bestreed hem en bleef Grondwetsherziening voor de rechter zijde onmogelijk achten zoolang het onrecht in zake het onderwijs niet was hersteld. Ook de heeren Van Baar en Lohman bestreden den heer Gleichman. De minister Heemskerk bleef eene wederindiening der Kiestabel niet raadzaam achten. Het algemeen debat is gesloten. De Hoofdstukken I en II zijn aangenomen. De behandeling van Hoofdstuk III is aangevangen. Morgen voortzetting. Het stoomschip „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, is 1 Dec. te Marseille aangekomende „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 1 Dec.de „Soerabaia", van .Java naar Rotterdam, vertrok 2 Dec. van Padang. Z. M. heeft benoemd: tot commies der pos terijen 3de kl. G. J. Scholten, D. .T. Braakenburg Jr. en C. Smitt Jzn., thans comm. 4de kl.tot comm. der posterijen 4de kl., J. Van Nijmegen Schone- gevel en L. H. Bartelink, thans surnumerairs der posterijen; aan den heer J. F. Metzelaar, opzjjn verzoek, met 1 Jan. a. s., eervol ontslag verleend als ingenieur-architect voor de gevangenissen en rechtsgebouwen, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen dienstenbenoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Roermond, den heer F. H. Kok, inspecteur der registratie en domeinen van de eerste klasse in de divisie van inspectie te Rotterdambenoemd bij het wapen der cavalerie bij het 1ste reg. huzaren, tot lsten luit., den 2den luit. A. Geel, van het corps; bij het 2de regiment huzaren, tot ritmeester, den lsten luit. H. L. Erzey, van het escadron ordonnansen. Gemengd N ieuw s. Een aantal herten uit de Herten kamp te 's-Hage zijn v»or rekening van den Koning aangekocht en naar „Oranje-Nassau-oord" over gebracht. Gisternacht is bij het aankomen van eene visehschuit van den reeder S. te Scheve- ningen, de matroos K. over boord gevallen en ver dronken. Hjj laat eene weduwe en zeven jeugdige kinderen na. Ten nadeele van den reeder B. Pronk te Schèveningen, zijn door de Belgische vischsmak O 1 moedwillig 25 haringnetten gekapt. Een andere smak, insgelijks te Ostende thuis behoorende, heeft 35 haringnetten vernield, behoorende aan den reeder Jacob Knoester. De waterschout te Sche- veningen heeft van beide zaken proces-verbaal opgemaakt. Nu de geheele vloot is aangekomen verneemt men van stuurlieden en visschers boven de reeds gemelde klachten, nog vele andere, welke alle getui gen van de plagerijen en geweldenarijen van de Belgi sche visschers. Waren de Scheveningsche visschers in staat met hunne schepen de roovers te achterhalen de bomschuiten zijn echter slechte zeilers dan kon men er zeker van zijn, dat op zee meermalen gevechten tusschen Nederlandsche en vreemde vis schers zouden geleverd worden. (Fad.) In de nabijheid van Schiedam heeft eene aanvaring plaats gehad tusschen de Deventer pakketboot „Salland" en de stoomboot „Ouser" van Huil; de schok was zoo hevig dat van de „Sal land" het geheele voorschip tot het waterdichte schot werd afgevaren en de kapitein overboord viel en verdronk. De „Ouser" bekwam geen noemens waardige schade. Gister namiddag om kwart voor v ij ven ontstond er te Rotterdam in een pand aan deLan- gewarande, waarin eene hoedenzaak wordt gedreven, een begin van brand, doordien het spirituslampje, waarmee het gas moest worden aangestoken, in aanraking kwam met een gordijn, dat daardoor vlam vatte. De schade aan hoeden, fluweel en kanten, welke ook begonnen te branden, is vrij aanzienlijk. De inboedel was verzekerd. Een der gebroeders Lavertu behoort tot de daders van den horlogediefstal aan den Haar lemmerdijk te Amsterdam en is met de twee ande ren in hechtenis. Toen zekere J. Melgers, arbeider aan de gasfabriek te Njjkerk, een emmer water uit de vaart wilde scheppen, stortte hjj voorover in het water en werd een poos later levenloos opge haald. De overledene laat eene vrouw en vijf onver zorgde kinderen na. Te Norwich is een moordenaar zóó deugdelijk opgehangen, dat bij zjjn neervallen door het luik de strop hem het hoofd van het lichaam scheurde. BUST R NL AN D. jilii-j jlt. Eene depeche van generaal De Courcy van 30 November meldt dat hij eene depeche heeft onder schept aan het offioieele blad van Annam gericht en meldende dat, zoo de commissie voor de krediet aanvragen zich ten gu*ste der ontruiming ver klaarde, dit het teeken zou zijn geweest tot eene groote beroering in Annam en Tonkin en tot een algemeenen moord. De generaal seint verder: Het komt my noodig voor, de plannen der regeering te kennen, ten einde de gemoederen gerust te stellen en maatregelen van voorzorg te nemen. Ik sta voor de herstelling van den vrede van de Delta in. Generaal Campenon heeft aan De Courcy geant woord dat het ministerie krachtig de bezetting en de algeheele verovering, door De Courcy gevraagd, zal verdedigen. In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden werd gisteren medegedeeld dat admiraal Duperre door de commissie van 33 leden is gehoord. Hij verklaarde o. a. dat de moord op de Christenen een ge volg was van de bezetting van Hué; dat bezorgd heid voor de Christenen geen doorslag voor de ontruiming kon geven, en een beschermheerschap hem onnoodig voorkwam, omdat geen Franscho handelaars zich in Tonkin zouden gaan vestigen. Alleen een nieuw verdrag zou in den toestand verbetering kunnen brengen. Toch wilde hij voor

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1