N°. 7910. Dinsdas: X X>ecenil>ei8. A0. 1885. nummer bestaat uit Twee Bladen. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 30 November. I Dat adressant, deze beide meeningen eerbiedigende, lh echter niet zou kunnen aansluiten bij hen, mochten meenen, dat noch Menschelyke noch oddeiyke wetten verbindend zyn. IDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden joer 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoai- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OiBciccle Kennisgevingen. |l)e Burgemeester, Hoofd van het gemeentebestuur van Lien, brengt ter algemeene kennis dat aan den ontvan- r der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee gieren van de personeele belasting, dienst 1885/86, beide [(cotoir verklaard den 28sten November 1885, en herinnert Lis den belanghebbenden aan hunne verplichting om mnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te.voldoen. jen, De Burgemeoster voornoemd, Nov. 1885. DE KANTEK. |Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is den heer Willem Everhard Willink Ketjen, Hier, eervol ontslagen kapitein der infanterie van Oost-Indische leger, weer een adres gericht, larin hij te kennen geeft: in de zitting, dd. 27 Nov. jl., door den heer lohman de meening werd verkondigd, dat de [enschelijke-Wettelijke instellingen alleen dan ver- indend zijn, wanneer zij niet in strijd komen met Goddelijke- I dat adressant hieruit alleen de gevolgtrekking ril maken, dat er in de Kamer twee meeningen nnen bestaan, welke het al of niet eens zijn dien afgevaardigde. adressant zich een jaar geleden tot de Kamer bdde, met zijne bezwaren: dat hy op valsche psclieiden en in strjjd met de wet ont ken is. |Dat Gods gebod zegt„Gy zult geene valsche tuigenis afleggen tegen uw naaste"; Idat de Wet zegt: „Geen officier kan ontslagen [orden, dan op grond van [dat adressant ontslagen is met verkrachting van tide voorschriften [dat hy reeds sedert jaren, zoowel in Indië als Ier, hieromtrent oen onderzoek verzocht, onder fgave van zoodanige motieven, dat de Kamer dd. Februari jl. besliste, dat de eer van het Indisch per vorderde, dat adressants beschuldigingen in t openbaar weerlegd werden. Dat, hoe grievend die uitdrukking voor adressant |k zijn mocht, hy er echter in berustte, omdat er het bewijs in meende te zien, dat de Kamer door hem bekend gestelde feiten verafschuwde f1' zelfs, dat zij ze niet durfde aannemen. maar i waarbevindende, dan ook wilde herstellen. Dat echter dewijl een menschenleven niet altijd I 'aren, maar ook dikwijls bij dagen geteld wordt fressant niet langer berusten kan, bij edele op gingen of goede voornemens Redenen waarom hy nogmaals eerbiedig verzoekt, eene beschikking op zijne rekesten dd. 6 Decem- 1884 en 7 November jl. I- By de heden gehouden openbare verkooping cokes in partyen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, Ten de hoogste prijzen f 38, f 19, f 4.30 en de laagste f 38, f 19, f 3.90 en f 1.95. I - Voor het examen van apothekers-bediende is Breda geslaagd mej. G. Eggers, van Leiden. - Een hooggeacht Hagenaar, dr. G. H. Muller, Macht Zaterdag den dag, waarop hij 50 jaren Men te Leiden promoveerde. De jubilaris ont- van zijne collega's een zilveren Hypocrates op Mstuk met toepasselijke inscriptie. Hedennamiddag ontvingen we per Engelsche de Indische bladen van 22 tot en met 27 Oct. De Eerste Kamer heeft het wetsvoorstel- -kers tot opheffing van het verbod der wonder- f-visscherij in de Zuiderzee verworpen met 23 pen 11 stemmen. Heden is in de Tweede Kamer aangevangen de discussie over het voorstel-Lohman tot wijziging van art. 1 der Kieswet. De heer Lohman zelf trok art. 2 er van in. De heer Schaepman verdedigde het voorstel uitvoerig, zoowel omdat het alle willekeur wegneemt als met het oog op de Grond wetsherziening, welke niet tot stand zal kunnen komen als de Kamer blijft op het doode punt. De heer Beelaerts voegde zich geheel hierbij. De heer Mees bestreed den inhoud van het voorstel als leidende tot groote bezwaren. De minister Heems kerk ontwikkelde ook vele bedenkingen tegen den inhoud, maar zijn grootste bezwaar was dat eene Grondwetsherziening onbepaald zou worden ver traagd, om welke reden de Regeering zich niet bij het voorstel-Lohman zou kunnen nederleggen. Morgen voortzetting. De vereenigde vergadering van Delfland heeft met 8 tegen 7 stemmen besloten, alsnog aan het gemeentebestuur van 's-Gravenhage aan te bieden eene subsidie van hoogstens f 200,000, voor de uitvoering van het eerste plan tot waterverversching (zeesluis te Scheveningen). Te Zutfen is op ruim 50-jarigen. leeftyd over leden de gepensioneerde kolonel van het Indische leger C. Schafer, oud militair commandant van Atjeh. Het stoomschip „Koningin Emma," van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said 29 Nov. en vertrok den volgenden dagde „Noord- Holland," van Rotterdam naar Java, vertrok 29 Nov. van Suezde „Drente" arriveerde 26 NoV. van Rotterdam te Bataviade Noord-Brabant," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 28 Nov van Pauil- lac; de „Soerabaia," van Java naar Rotterdam, vertrok 28 Nov. van Bataviade „Leerdam" ver trok 28 Nov. van Nieuw-York naar Rotterdam. De gewone audientiën van den minister van oorlog en van den minister van waterstaat zullen op 3 December niet plaats hebben. Z. M. heeft F. J. Schweinsberg, te Amers foort, met ingang van 1 Dec., benoemd tot onder wijzer in de zang- en toonkunst aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Nijmegen. Gemengd Nieuws. „Onbekend maakt onbemind," is een spreekwoord, dat in de meeste govallen steek houdt ook. De heer W. Joh. Van Ollefen onder vond dit gisteravond ten overvloede toen zyn ge zelschap in de Stadszaal alhier eene buitengewone tooneelvoorstelling gaf. De opkomst van het pu bliek was gering. Opgevoerd werd „De Duivel te Parys", volgens aankondiging een „groot drama" in vijf bedrijven naar het Fransch van Delacourt en Lambert Thi- boust, door C. T. P. Bigot. Regie van W. Rent meester. Het kan niet ontkend worden dat het gezel schap elementen in zich bevat, welke reden tot tevredenheid geven. Of alen zich echter voor het drama leenen, is eene andere vraag. De wyze van optreden is onmiskenbaar niet die van dezen tijd, welke strengere eischen stelt. Toch ontbrak het geenszins aan goede oogenblikken. De optredenden werkten over 't algemeen met toewjjding, hoe moeielyk het voor hen meer dan eens was in hunne rol te blyven. Dan toch werd men op eene dubbele comedie onthaald, in de eene waarvan men zich toelegde op de toepassing van in andere gevallen misschien „snedige zinspelingen of aardige gevolgtrekkingen", naar aanleiding van het in do andere comedie gesprokene. Trouwens de ernstigste zaken kunnen, als men wil, in een bespottelijk daglicht gesteld worden. Bijzonder vreemd is het ook te noemen, dat, terwyl het stuk te Parys in 1760 speelt, in het studeervertrek van den graaf De Saint-Germain de landkaart van Nederland hangt en de blinde, maar zifendê "wordende Jeanne het haar op 19de-eeuwsche wijze a la Fedora draagt, Het publiek amuseerde zich, soms zelfs b\j de allertreurigste scènes, zeer kostelijk. Aan applaus ontbrak het evenmin. Van den trein der Holl. IJ zere n- Spoofwegmaatschappjj, welke om 7 u 3 min. al- 'hter van Rotterdam moest aankomen, zijn, even voorbij het oude station te Delft, Zaterdag-avond twee personenwagens uit het spoor geraakt. Ge lukkig zyn geen persoonlijke ongevallen te be treuren. Het voorste gedeelte van den trein liep, na eenig oponthoud, door, en spoedig was men .bezig de ontspoorde wagens te verwijderen. De treinen van 's-Hage komende, hebben toch nogal vertraging ondervonden, daar de weg versperd was. De trein van Brussel b. v., welke om 11.19 u. te Amsterdam moest aankomen, arriveerde er eerst om 1 u. 35 min. In de gemeente Zwammeidam heeft zich in de afgeloopen week een geval van roodvonk voorgedaan in een gezin, dat niet heeft deelgenomen aan de algemeene onderlinge verzekering-maat schappij Dij besmettelijke ziekten „de Philanthroop", gevestigd te Bolsward. Deze maatschappij toch verzekert alle personen voor verlies of achteruitgang, welke ten gevolge van Aziatische cholera, typhus, pokken, roodvonk, diphtheritis en dyssenterie aan hen mocht worden toSéëbracht Een agentschap van deze maatschappij is geves tigd bij den heer J. Van der Wal aldaar [te Leiden bij den heer B. Lindeman op de Hoogewoerd 79], waarvan het ledental wel langzamerhand toeneemt, maar waarin meer algemeen kon worden deel genomen. Op een persoon, voorgevende te zyn Bernard Sallage, 26 jaren, scheepstimmermans knecht, geboren te Parys, thans gedetineerd te Breda, als verdacht van verschillende crimineele diefstallen in de omstreken van Breda, te Vleuten en te Lisserbroek (Haarlemmermeer) gepleegd, zijn de navolgende voorwerpen in beslag genomen 1 blikken snuifdoos, waarop een vrouwenbeeldje 1 manchetknoopje met een rond rose steentje; 1 manchetknoopje met een naakt vrouwenbeeldje; 1 medaille met blauw lint, voorstellende St.-Louis de Gonzague aan den eenen kant en aan den anderen de Heilige Maagd1 gouden ring1 koperen ring, aan den binnenkant voorzien van het woord „Treue"; 1 koralen ketting met gouden lialsslot; 1 gouden halsslot; 1 gouden ketting waaraan bevestigd zijn twee gouden oorbellen, een gouden broche, een gouden halsslot, een gouden kruis en een gouden medaillon. Deze versierselen zyn afgebeeld op een portret (mede in beslag genomen) van eene vrouw, gekleed als eene rijke, waarschynlyk Noord-Hollandsche boerin. Verder 1 portemonnaie met gekleurde kraaltjes, 1 zak met vuil linnen en eenige kleeren zonder merkteekenen. De officier van justitie te Breda verzoekt inlichtin gen betreffende bovengenoemde voorwerpen, welke waarschynlyk door diefstal zyn verkregen. Oscar Carré zal in het voorjaar een steenen circus bouwen op zyn terrein aan den Bin- nen-Amstel; dat gebouw zal in het laatst van het volgende jaar of in het begin van 1887 gereed zyn. Een keurig almanakje voor 1886, han dig in formaat, smaakvol uitgevoord en aardig bedacht, wordt door het Amstel-Hotel den bezoekers van het Hotel ten geschenke gegeven. De Amsterdamsche commissaris van politie Stork heefc een naamloozen brief vol bedreigingen ont vangen, welke brief met bloed was besmeerd.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1