visscherijen, in eene vorige vergadering onafgedaan was gebleven en stelde nu voor de beraadslagingen daarover te bepalen op Maandag a. s., 30 November, 's namiddags om twee uren. Daartoe werd besloten. Na het samenstellen der afdeelingen ging de ver gadering uiteen. In de heden door de Tweede Kamer gehouden zitting heeft by de voortgezette behandeling der Kiestabel de minister Heemskerk eene nadere wjjziging voorgesteld om van Schiedam een afzon derlijk district te maken en Rotterdam als een vierledig district te behouden. Daardoor verviel het amendement-Bahlman, maar de heer VanderFeltz stelde nu voor om het oorspronkelijk voorstel der Regeering te handhaven. De heer Schaepman trok zyne amendementen in om afzonderlijke districten Rheden, Bloemendaal en Voorschoten te vormen. Alle amendementen op de Kiestabel werden ver worpen. Het eerste artikel werd aangenomen met 43 tegen 42 stemmen, maar het geheele ontwerp verworpen met 44 tegen 42 stemmen. Men schrijft ons uit OudshoornVroeger werd medegedeeld dat ons gemeentebestuur de begrooting, door heeren Armmeesters gedaan, niet kon goed keuren, wegens een verschil van één gulden (om trent den post onvoorziene uitgaven), ten gevolge waarvan deze laatsten ineenden hun ontslag te moeten aanvragen. Thans kan worden bericht dat het Bestuur dezer gemeente op het genomen be sluit is teruggekomen, de begrooting alsnog on veranderd is goedgekeurd en heeren Armmees ters zyn uitgenoodigd hunne functiën te blijven waarnemen, waaraan nu zal worden voldaan. Voor de akte K' (lagere wiskunde), is dooi de examen-commissie te 's-Hage toegelaten de heer P. H. Heynen, van Haarlemmermeer. Beroepen is by de Herst. Evang.-Luth. ge meente te Gorkum ds. D. Snijder, te Bodegrave. Ter vervulling der vacature van predikant bij de Hervormde gemeente te Heemstede is ge maakt het volgende tweetal: lo. ds. H. Wilden- boer te Benthuizen en 2o. ds. J. H. Wensinck te Nederlangbroek, uit welk tweetal door den Am bachtsheer van Heemstede eene keuze zal worden gedaan. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is tot commies, chef der 5de afd. ter prov. griffie in plaats van mr. A. A. Land, thans gemeente secretaris van Haarlem met ingang van 1 Ja nuari 1886 benoemd mr. E. De Vries, by het kan tongerecht te Zieriksee. Gisteravond is in de vergadering van het Amsterdamsch Studentencorps met eene overgroote meerderheid van stemmen besloten om ter gelegen heid van de Dies van 1886 een bal en kermesse d'hiver te geven. Burgemeester en wethouders van Amsterdam stellen voor om dr. D. Van Haren Noman, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar, voor den loopenden cursus te benoemen tot hoofd van de polikliniek voor huidziekten en syphilis, waaronder behoort tinea copitis, aan de universiteit aldaar. De „Indépendance Beige" heeft een fraai ge ïllustreerd premie-nummer doen verschijnen: „La vie d'hiver" (het leven 's winters), met tekst van de beste schrijvers. Het is in België voor 50 cen times te verkrijgen, twaalf pagina's groot formaat. De tekst werd geleverd door Théodore de Banvilie, Alphonse Daudet, Mme Alphonse Daudet, Armand Silvestre, André Theuriet, Georges Ohnet, Abra ham Dreyfus, Gustave Frédérix, Alfred Sauvenière, Autan, Farfadet, Ch. Le Roy, Snob, enz.de schet sen door S. Arcos, Georges Clairin, -Jean Béraud, L. Leloir, Bonte Lepic, Caran (.'Ache, Allongé, Karl Bodmer, Sézanne, Steinlen, Jeanniot, Crafty, enz. De tekst over het geheel en de teekeningen voor een deel zyn zeer goed geslaagd. Jammer dat het formaat zoo erg groot en daar door onhandig is. Eene verdeeling van denzelfden inhoud over 24 pagina's zou het geheel aantrek kelijker hebben gemaakt. Door de hoofdadministratie van het 2de regi ment veld-artillerie werd heden te 's-Hage aanbe steed de levoring van 8 remonte-paarden. Eenige inschrijver was de heer A. G. J. Mulder, te's-Hage, voor f 660 per stuk. Het „Hbl. deelt mede het exploot waarbij Vict. Sardou den heer A. Van Lier waarschuwt en verbiedt te vertoonen het drama „Théodora," gelijk gemelde tooneeldirecteur, blijkens aankondi gingen enz., voornemens is te laten doen door mevr. Franc. Elmenreich, met medewerking van het. zou maken op het auteursrecht, hetwelk Sardou ten aanzien van voormeld tooneelwerk ook in Nederland toekomt en gewaarborgd is, aangezien noch de heer Van Lier, noch een andér het recht bezit on» „Théodora" of vertalingen daarvan in Nederland op te voeren. „Une pensée par jour" is de sous-titre van den Franschen Scheurkalender, bij de firma Men- sing en Visser in Den Haag verschenen. Slechts een slip van den sluier oplichtende, welke de ge heimen der driehonderd vjjf en zestig blaadjes verbergt, is dit voldoende om er uit te zien dat aan de beste schrijvers de pensées ontleend zyn. Trouwens de redactrice, mevrouw C., bewerkte met nog eene dame reeds den kalender voor 1883, waarmede zij zooveel eer inlegde en zulk een goeden naam schonk aan het werk, waartoe zij het initia tief nam. Thans deed zij het alleen. Deze kalender is dus niet vervaardigd door de hand die den kalender voor 1885 bewerkte. Moge men opmerken dat het Fransch onze taal niet is, men kan er tegenover stellen dat het zich zoo uitstekend leent tot die kortheid, welke het gevleugelde woord eischt. Het schild is zeer smaakvol en in harmonie met het Fransch karakter. Naar in de „Zw. Crt." wordt medegedeeld, is, overeenkomstig het verlangen van wijlen den heer Funke, de directie van het „Nieuws van den Dag" aangeboden aan den heer J. L. Beijers, uit gever te Utrecht, die het aanbod aannam en naast wien als tweede directeur de vroegere administrateur en vertegenwoordiger van de belangen der weduwe Van Santen zal optreden. Het stoomschip „Prins Frederik," van Am sterdam naar Batavia, passeerde Perim 25 Nov. de „Zeeland," van Java naar Rotterdam, vertrok 26 Nov. van Port-Said. Z. M. heeft aan de navolgende ontvangers, op hun verzoek, eervol ontslag uit 's-Rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen, als: aanC. C. Exalto d'Almaras te Overschie; aan jhr. E. J. Holthe, te Amersfoort c. a., en aan G. J. Naber, te Noordwijk c. a. Gemengd Nieuws. By de landbouwers Lanseren Van Zijverden te Haarlemmermeer zyn respectievelijk 20 en 10 eenden vermist. In denzelfden nacht heeft men in die nabijheid ook een viseh-zegen ontvreemd. Als eene groote bijzonderheid op het gebied van bloembollencultuur kan worden gemeld dat op de gisteren gehouden vergadering der afdeeling Oegstgeest van de Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur, door de firma J. F. De Rooy en Zonen reeds eene fraaie collectie van meer dan 40 potten bloeiende tulpen aan de leden werd tor bezichtiging gesteld. In den nacht van 24 op 25 dezer zijn in den Oudendijkschen polder onder "VVoubrugge op drie verschillende plaatsen voorwerpen ont vreemd, bestaande in kleeren, Friesche turven, eenden en konijnen, een en ander ten nadeele van J. Molenaar, J. Van Griethuizen en Jb. Kroon. De politie doet ijverig onderzoek naar de bedrijvers of daders dezer diefstallen. In den laten avond van den 2 4sten November 11. werd te Delft ten nadeele van den broodslyter V. een bakkerswagen ontvreemd. Des anderen daags werd de dader te Maasland aange houden, in het bezit van den wagen, waarin hij onderweg had opgenomeneen jong varken, een scheepslantaarn en twee vaarboomen, een en ander eveneens van verschillende personen ontvreemd. Daar het den burgemeester van Maasland spoe dig bleek dat hij met een krankzinnige te doen had, heeft, hy dezen naar zijne woonplaats Vlaar- dingen doen overbrengen en de ontvreemde voor werpen aan de eigenaars teruggegeven. Een ongehuwd j o n g m e n s c h heeft zich op zijne kamer aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam door een pistoolschot van het leven beroofd. Te Esschen is de landbouwer C. aldaar op eene noodlottige wijze om het leven gekomen. Gezeten op een kar, waarvoor een os gespannen was, begon dit dier eensklaps te stei geren. De landbouwer sprong van de kar, doch had het ongeluk te struikelen, en bekwam zulke zware kneuzingen ten gevolge van den val, dathjj op do plaats dood bleef. ning", een Zweedsch blad, dat te Stokholm ver schijnt, is veroordeeld tot 4 jaren dwangarbeid maanden gevangenisstraf en eene boete van 341},) kronen, wegens het openbaar maken van bele digende beschuldigingen tegen den prins en prinses van "Wales en de kroonprinses van Zweden De leden van hetAardrykskundj Genootschap te Sydney, die naar men beweerde op Nieuw-Guinea waren vermoord, zijn allen behouden te Cooktown aangekomen. Een storm van buiteng ewone hevjt. heid heeft aan de N.-O.-kust van de "Vereenigd0 Staten gewoed. De „Malta" van Antwerpen is ver. gaan, maar op één na werd de geheele bemanning gered. De spoorwegen hebben veel geleden. Het stoomschip „Greyhound", dat van Honkong naar Hoihow en Pakhoi vertrok keerde aldaar terug onder bevel van den opper! stuurman. Deze rapporteert dat toen het stoomschip op 70 Eng. mylen van Honkong verwijderd was de passagiers plotseling de bemanning aanvielen en den gezagvoerder ombrachten, terwijl de tweede stuurman en eerste machinist zwaar gewond wer den. Zij ontvreemdden toen twee duizend dollars en twee kisten opium en verwijderden zich met de boot. Het Eng. oorlogsschip „Midge" vertrok om de zeeroovers op te zoeken. Mariotti zal twee jaren in het krank zinnigengesticht Sainte-Anne blijven en dan naar zijn vaderland Corsika worden gezonden. In Oost.-Pennsylvanië is zooveel sneeuw gevallen, dat het spoorwegverkeer bemoei lijkt wordt en de arbeid in de steenkolenmijnen stilstaat. Büt T K NLAN D. Fi-aiilirijk. In de gisteren gehouden zitting der Kamer van Afgevaardigden verklaarde de regeering op eene j interpellatie, dat het onmogelijk was om volkomen van de leveringen uit het buitenland ten behoeve I van het leger af te zien, hoezeer de belangen van den Franschen landbouw haar ook ter harte gaan. Deze woorden met protest rechts beantwoord. De eenvoudige orde van den dag, waarmede de regeering verklaarde zich te vereenigen, werd met 399 tegen 127 stemmen verworpen. De' regeering zeide daarop, zich te vereenigen j met de motie van orde, strekkende om eene defi nitieve stemming uit te stellen tot 11a het onderzoekJ der verschillende voorstellen over de militaire con tracten. Deze motie werd toen aangenomen met 355 tegen 200 stemmen. Men verneemt dat de heer Brisson de bezet ting in Tonkin met 249 officieren en 11352 sol-I daten verminderen en het aantal Aziatische troepen met 5738 man vermeerderen wil. Tegenwoordig zijn in Tonkin 935 Fransche officieren en 26781] soldaten, met 6808 Aziatische troepen. Deze ver mindering zal echter niet verhinderen dat het] voortduren der bezetting in Tonkin nog steeds] jaarlijks meer dan 70 millioen zal kosten. Spanje. De heer Canovas del Castillo begaf zich gister avond naar het Pardo, om der koningin-weduwe het ontslag van het Kabinet aan te bieden. Dit ontslag werd door H. M. aangenomen. Het nieuwe ministerie zou aldus zijn samenge steld president, Sagastabinnenlandsche zaken, Gonzalez; financiën, Camacho; openbare werken. Gamazokoloniën, Moretbuitenlandsche zaken, Martos; justitie, Montero Rios: oorlog, Jovellar: marine Beranger. Tot prefect van Madrid zou de heer Hiquenaj zijn benoemd. In de telegrammen uit Madrid blijkt dat er wel] is waar in die stad groote opschudding heerschte op het vernemen van de tijding dat koning Alfonso was overleden en dat in finantieele kringen zich zelfs eene soort van paniek vertoonfle, maar wan ordelijkheden zyn er niet voorgevallen. Opmerkelijk acht men het ook, dat juist thans, in Spanje een liberaal kabinet het conservatie^ ministerie-Canovas heeft vervangen, terwijl uithef samentrekken van aanzienlijke strijdkrachten w de noordelijke provinciën, waar het Carlisme bet diepst geworteld is, blijkt dat de tegenwoordige regeering bereid is om een mogelijken opstand met kracht te onderdrukken. Immers, particuliere depeches uit Madrid melden dat de Carlisten zich organiseeren en reeds man onder de wapenen hebben staan. De proclamatie van de jeugdige prinses Mercedès l

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2