Dit marnier bestaat uit Twee Blades. N®. 7906. Donderdag 20 Noyember. A». 1885. (Deze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van '§on- en feestdagen, uitgegeven. Met 1 December begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abon- neeren, ontvangen de tot dien datum ierschijnende nummers gratis. Leiden, 25 Noyember. LEIDSCH PRIJS DEZER COTJTtANT: Voor Loiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Olficioelc Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881, zoo- j]s die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door NICOLAAS FRAN- CISCÜS VAN STRALEN, alhier woonachtig, een adres is ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in liet klein, in het perceel St.-Jorisstccg No. 27. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 25 Nov. 1885. E. KIST, Secretaris. De Amsterdamsche afdeeling der vereeniging „Tot heil des Volks" heeft onder hare werkzaam heden ook Armenzorg opgenomen. Het zestiende verslag hiervan bevat verscheidene belangrijke mede- deelingen; onder anderen over de vruchten van „het kleederen-depot." Hier neemt men gaarne, natuurlijk geen geheel onbruikbare, maar afgedankte kleeren in ontvangst en tracht men die ter uitdeeling aan behoeftigen bruikbaar te maken. Dit laat men, onder behoorlijke leiding en toe zicht. en tegen behoorlijk loon, mede door behoef tigen verrichten, die hierdoor niet alleen wat kun nen verdienen, maar ook haar eigen kleeren leeren naaien en verstellen. Het jongste jaarverslag maakt melding van een veertigtal vrouwen, meerendeels weduwen, hieraan werkzaam. Heer dan ééne hulp wordt langs dezen weg verleend. Navolgingswaardig voorbeeld! Met het oog op het wenschelijko van zoodanige hulp maken we opmerkzaam op de aanvrage, welke hier dezer dagen onder het opschrift „Philanthropic" gedaan werd naar allerlei gedragen kleodingstuk- ken, om bij gelegenheid van het Kerstfeest, aan zeer armoedig gekleede jongens van 12 tot 17 jaar, uit te deelen. Men kan zebezorgenPieterskerk KoorsteegNo. 18. Of dit een begin in zich sluit van zoodanige werkzaamheden, we weten het niet, maar in ieder geval, dunkt ons, verdient deze poging tot het verleenen van hulp veler ondersteuning. - De officieren van gez. 1ste kl. bij de zeemacht dr. H. J. Yan Rhijn en dr. J. M. Korver worden met 1 Jan. a. s. gedetacheerd respectievelijk te Vlissingen en te Leiden. - Tot lid van den Haagschen gemeenteraad is gekozen de heer L. J. S. Van Kempen, industrieel, met 1321 van de 2102 stemmen. De gepensionneerde generaal-majoor P. M. Netscher verkreeg 781 st. - De Tweede Kamer heeft heden aangenomen met 74 tegen 4 stemmen het ontwerp voor den aanlog voor staatsrekening van eene buitenhaven te Lemmer, na aanneming alleen van het amendement des heeren Van der Sleyden om het onderhoud van de vroegere buitenhaven door de provincie te doen dragen. Ook is aangenomen het ontwerp tot ver eeniging van Rotterdam en Delftshaven. Het alge meen debat over de Kiestabel is aangevangen. De hoer Vermeulen drong aan op onveranderde aan neming van het ontwerp. De heer Van Baar is tegen het ontwerp, dat de bestaande onrechtvaar dige kiestabel bestendigt. De heer Schaepman deelt hetzelfde gevoelen. De heer Oorver Hooft is tegen het ontwerp met het oog op de politieke verhou- dmgon. Ook de heer Godin De Beaufort bestreed het ontwerp. Morgen voortzetting. - Ontzettende tijdingen komen uit West-Indië. Op het kleine eiland Aruba, ten westen van Curasao gelegen, heersclit volslagen hongersnood. Mislukte oogst en werkgebrek deden er de be volking tot den uitersten trap van ellende zinken. Geheele troepen doorkruisen bedelende het be woonde gedeelte van het eiland. Ziekten van allerlei aard komen daarbij de be volking teisteren. Nederland pleegt voor West-Indië meer stief- moederiyke dan moederlijke gevoelens aan den dag te leggen. Maar waar zelfs de in nood verkeerende vreemdeling reden krijgt om de Nederlandsche liefdadigheid te roemen, daar zal toch voor die Nederlanders in West-Indië niet vergeefs gevraagd worden om eene bete broods. Wie helpt? Met ons allen kunnen wij meer, dan voor Aruba noodig' is; maar een eerste vereischte is, dat zich een Comité vorme om de giften in ontvangst te nemen en over te maken. Laat dit noodzakelijk oponthoud niet te lang duren(R. N.) Het stoomschip „Zeeland," van Java naar Rotterdam, arriveerde^ 24 Nov. te Suez de „Zuid- Holland," van Java naar Rotterdam, vertrok 23 Nov. van Colombode „Prins Hendrik," van Am sterdam naar Batavia, vertrok van Atjeh 21 Nov.de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 24 Nov. Gemengd Nieuws. Eene uiteengedreven vergadering Gisteravond waren in het „Café Zincken" aan het Westerhoofd te Amsterdam een groot aantal per sonen bijeengekomende bekende J. A. Fortiiyn zou er spreken over de vraag„Wie zijn de moor denaars?" in aansluiting aan de rede door Domela Nieuwenhuis onlangs uitgesproken „Wie zijn de dieven?" In den loop zijner beschouwingen viel de com missaris van politie Stork, die met enkele politie ambtenaren van den aanvang af de vergadering had bijgewoond en in de onmiddellijke nabijheid van den spreker stond, dezen in de rede, met de woorden: j „Ik verzoek den spreker zich te matigen. Wan- neer hij voortgaat de Regeering te belasteren, zal ik genoodzaakt zijn deze vergadering te ont- binden." Hierop ontstond naar het „Hbl." meldt een geweldig rumoer. Penning, kastelein van het koffie huis „De Leeuw van Waterloo" op het Waterloo- plein, die de vergadering als president leidde, maande de aanwezigen aan zich rustig en kalm te houden. Het rumoer bleef echter voortduren. Penning wees op de aanwezigheid der politie en drong op stilte aan. Fortuyn wilde daarop met spreken voortgaan, maar daar het gewoel onder de toehoorders voortduurde, zeide de heer Stork tot Fortuyn„Als de spreker niet in staat is de orde hier te handhaven, zal i k het doen, door als com missaris van politie op te treden." Opnieuw maande Penning tot stilte aan. Fortuyn begon er op te wijzen dat dit de eerste maal was, dat de commissaris van politie van zijn recht Hij kon niet voortgaan met spreken. Een fluitje weerklonk huiten. Ongeveer vijf en twintig politie agenten traden ter zijde de zaal door de veranda binnen, terwijl de commissaris van politie met luider stem de aanwezigen gelastte het lokaal te ontruimen. Van alle kanten riep men„de politie, de politie!" Men stond op en er ontstond algemeene verwarring, vooral toen zich ook politie-agenten aan de voor zijde bij den ingang van het gebouw vertoonden. Gegil van vrouwen, geschreeuw van mannenDe vergaderden zochten naar alle zijden eon goed heenkomen. Men sloeg zelfs de ruiten in om naar buiten te komen. Spoedig was de zaal ontruimd, waartoe de politie medewerkte, hetzij met woorden, hetzij, naar zjj dit noodig achtte, met stok of ge trokken sabel. Een enkel persoon, die een stoel opnam om zich tegen de politie te verweren, werd in arrest genomen. Er heerschte in het lokaal eene groote wanorde van op den grond geworpen tafels en stoelen, plat getrapte kachels, gebroken spiegels onz. Binnen tien minuten was het lokaal grooten- deels ontruimd. Alleen de heer Fortuyn bleef kalm op zijn katheder staan, omringd door de leden van het bestuur. Op dat oogenblik bevond zich niemand meer in de zaal dan het bestuur, de politie en de ver tegenwoordigers der pers. De menigte verspreidde zich langzaam, terwijl twintig agenten met een inspecteur achterbleven om de orde te bewaren. Dit wat de zaal betreft. Verder verneemt het „D. v. N." nog het volgende De politie had zich opgesteld in een loods der Hollandsche Spoorweg-Maatschappfjterwijl een brigade van ongeveer 25 man in de wachtkamer der 3de klasse van het Centraal-station had post gevat. Van iedere sectie waren 20 man van den vrijen ploeg opgeroepen, dus 100 man, behalve de briga diers en inspecteurs. Het politie-telegraafbureel aan het Centraal-station deed de berichten aan het hoofdbureel van politie toekomen. De recherche der verschillende sectiën en van het hoofdbureel was bovendien in de zaal tegenwoordig. De inval ge schiedde van de goederenloods uit, terwijl de agen ten, die in de wachtkamer 3de klasse waren onder gebracht, voor den dienst op de straat zorgden. Niettegenstaande de groote verwarring, die door den inval der politie ontstond, zijn er gelukkig niet veel ongelukken gebeurd. Vier personen geraakten in het IJ, maar werden gered. De heer Van Hedden Hulsebos, apotheker, heeft het eerste verband gelegd by iemand die eene hoofd wonde had bekomen. De eigenaar van de zaal was vanwege de politie gewaarschuwd om de vergadering niet te laten doorgaan. De zaal was echter reeds verhuurd, en de ver huurder hield zich aan zy'ne afspraak. De „Kon. Ned. Beier sch-Bierbrou- wery te Amsterdam, welke niet anders dan natuur-y's gebruikt, betaalt jaariyks ongeveer f 10,000 aan ijsvisschers in de hoofdstad. De strooper, die bij Fochteloo by ver gissing een mede-strooper doodschoot, is daarvoor tot 45 dagen celstraf veroordeeld. Men schryft uit Oude Pekel a aan de „Prov. Gron. Crt.", dato 22 Nov., het volgende: Heden, Zondag-morgen, verspreidde zich het ge rucht door de gemeente, dat de persoon van W. Drewes, die geheel alleen eene boerderij in het land bewoonde, ongeveer een twintig minuten buiten het dorp, vermoord was. Het gerucht bleek waarheid te zyn. Achter het linkeroor had hy twee messteken, waarvan één zeer diep, ontvangen. Een groote plas bloed werd in zijne kamer gevonden, waar misschien de gruwelijke misdaad is geschied, terwyi het lyk in de schuur onder een hoop stroo was weggestopt. Doordien men van uit de verte brand in die woning ontdekte, gingen eenige mannen er op af en kwamen tot deze gruwelijke ontdekking. Spoedig waren politie en justitie op de plaats van moord en brand stichting aanwezig. Nader wordt aan de „N. R. Crt." gemeld dat de vermoorde eon man was van middelbaren leeftyd, ongeveer 43 jaren, maar gebrekkig van lichaams bouw, en dus niet tot krachtige tegenweer in

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1