steeds met toenemend succes. Hij vestigde zich weder in zijne geboortestad en schreef behalve eenige kamermuziekwerken en liederen, verschei dene orkeststukken, o. a. de Ouverture „Freia", het Symphonisch gedicht „La Chasse de Diane" en eene 2de Suite, welke allen voor het eerst werden uitgevoerd in hot toen nog bestaande Park te Am sterdam, en in vele andere plaatsen. In het najaar van 1882 werd hij, na het vertrek van Herrmann Thadewaldt naar Berlijn, benoemd tot directeur van het orkest der Vereenigde Toonkunstenaren te Amsterdam. In die betrekking deed hij zich, behalve als com ponist, ook als degelijk dirigent kennen en oogstte hij op de vele concerten, zoo te Amsterdam als in vele andere steden met het orkest gegeven, den meesten lof in. Toen in Mei 1883 de nieuwe Parkschouwburg te Amsterdam geopend werd, werd Mann daaraan als orkestdirecteur verbonden, en daar vele leden der V. T. insgelijks plaats namen in het nieuwe Parkorkest, werd het orkest der V. T. ontbonden. Het is vooral in deze betrekking dat Mann zich als veelzijdig kunstenaar deed kennen. Hij diri geerde eerst in vereeniging met Kes, later na diens vertrek alleen, alle concerten, zoowel klassieke, populaire als harmonie, de balletvoorstellingen, ook later de Duitsche operetten en bleef onvermoeid arbeiden. Het Ballet „Le Reve du Sonneur", op verzoek der directie door Mann in den ongelooflijk korten tijd van 4 weken gecomponeerd, en in den luisterrijken tentoonstellingstijd van 1883 meer dan 70-malen voor stampvolle zalen in den Parkschouw burg opgevoerd, bracht zijn naam ook verre over de grenzen van ons vaderland. In den zomer van 1884 trad het Park-orkest, toen als harmonie-orkest saamgesteld, in verschei dene steden, o. a. in Den Haag, herhaaldelijk met het meeste succes op. Met zijne eerste symphonie, aan den Franschen componist Massenet opgedragen, en 25 Dec. 1884 voor het eerst te Amsterdam uitgevoerd, betrad de componist weder de baan eener geheel andere rich ting, en het is vooral door dit werk dat hij de aandacht van alle ernstige kunstenaars op zich vestigde. De heer Dan. De Lange o. a. schreef in het „N. v. d. D." over dit werk eene critiek, welke ten zeerste de hoogachting en ingenomenheid ver raadt, welke deze kunstenaar voor Mann en zijn werk koestert. Ongelukkigerwijze maakte hot plotselinge failis- sement. der Fransche-Opera-Maat-schappij, welke ook den Parkschouwburg exploiteerde, in April jl. een einde aan een werkkring, waarin Mann zich ge lukkig gevoelde, en waarin hij de sympathie en achting van velen in de hoofdstad en daarbuiten genoot. Onder zijne laatste werken behoort een Doneert voor Clarinet, gecomponeerd voor den beroemden clarinettist Kriens, eene compositie die naar het oordeel van vele bevoegden, een meesterstuk op dat gebied is. Eenige liederen en andere kleinere werken van Mann zijn gedrukt; de meesten zijner orkestwerken bevinden zich in het repertoire dei- voornaamste Nederlandsche orkesten. Bij de heden gehouden aanbesteding voor de levering van do benoodigde kussens en gordijnen voor de inwendig vernieuwd wordende Hoogland- sche kerk alhier waren 5 inschrijvingsbiljetten in geleverd, nl. van de lieeren De Graaff Van Bemmel voor 1525, R. De Wilde Rz. voor f 1652.49, P. Van Driel Bzn. voor f 1622.47, G. .T. Corts voor/-1825 en H. Pander voor 1295. Gedurende deze week zjjn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 46 75 volwassen personen en van 9 13 kinderen. Tot kapelmeester bij het muziekcorps dei- dienstdoende schutterij te Tiel is benoemd de heer H. A. Grentzius, tot nu toe kapelmeester bjj het 4de reg. infanterie te Leiden. Naar het „D. v. N." verneemt, zou dr. W. Eindhoven te Utrecht, benoemd zijn tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde te Leiden. Ter voorziening in de predikantsvacature te Valkenburg is beroepen do heer G. W. Loclier te Aalst, terwijl de heer Ar. Bol is herbenoemd als kerkvoogd en de heer J. Varkenvisser als notabel. Den lsten December a. s., 's morgens om elf uren, zal do afdeeling Woubrugge en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw verga deren in hef. logement van J. Guldemond, ter be handeling van de navolgende punten: lo. Verslag van den afgevaardigde naar de algomeene vergade ring to Purmerend in Sept. jl. en 2o. bespreking van de ter inzage liggende typen dor geschatte ongebouwde eigendommen, voor de herziening der belastbare opbrengst dier eigendommen. Neurose of trouwplannen? Maagkwaal of ge ring bedrag van de te 's-Hage en Amsterdam genomen plaatsen? Uitstel of afstel? Al die vragen kruisen elkaar, nu het bericht is gekomen, dat Adelina Patti in de volgende woek niet komt. Dat zij te Parijs was, wist de lezer, want zjj brak haar waaier op een soirée door de „Figaro" gegeven. De heer Schür- mann schreef aan de directie onzer Opera, dat de diva Wél een week of drie volkomen rust zou moeten nemen (zijn dat misschien de wittebroodsweken?), eerst einde December haar kunstreis zou beginnen en aan het eind daarvan (half April) ons land zou bezoeken. Voorloopig echter en zoolang niet is bewezen dat ziekte werkelijk de oorzaak is van het uitstel der Patti-voorstellingen zijn velen ge neigd de oorzaak te zoeken in gebrek aan deel neming; te 's-Hago was voor3000, te Amster dam voor 6000 aan plaatsen genomen. En Patti alleen moet voor eiken avond meer dan 10,000 fr. hebben. In elk geval zal men het begrijpelijk achten, dat de heeren Desuiten en Granier niet tevreden zijn met eene eenvoudige verklaring van den heer Schürmann. Zjj zullen den impresario sommeeren de voorstelling van den 26sten te doen doorgaan, of eene verklaring van geneeskundigen over te leggen, waaruit blijkt dat Patti ziek is. Bjj gebreke daarvan, zullen zij van den heer Schürmann het bij contract bepaalde „dédit" eischen en, weigert hij te betalen, hem gerechtelijk vervolgen. Wjj zullen onze lezers op de hoogte houden van den loop der zaken. Vacl.) Tot opper-schenker van den Koning is, naar het „Vad." verneemt, benoemd baron Van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Berg-Ambacht, terwijl K. graaf Van Lijnden, gepensioneerd luit-kol. der cav., tot groot-officier van 'sKonings huis benoemd is. Gr o ïm e is g,-<1 Nieuws. Hier ter stede werden doze week door roodvonk aangetast negen personen, terwijl er één aan die ziekte overleeddoor diphtheritis werd één persoon aangetast en één persoon overleed er aan die ziekte. Op het gebied van étaleer en heeft do heer Blankenberg op de Mare een gooden naam verworven. Dien naam handhaaft hjj ook nu. Ziet zjjn winkel er in gewone tijden steeds even netjes uit, zóó dat men dadelijk don indruk krjjgt dat men hier behalve in een boek- ook in oen kunst handel is, veel meer is dit thans het geval. Èn winkel èn kantoor vormen er als het ware een expositie van wat er op dit gebied schoons, nut tigs, smaakvolst en kostbaarst bestaat. Een bezoek aan deze Sint-Nicolaas-uitstalling mag daarom ten zeerste worden aanbevolen. Er wordt opgemerkt dat de vorst voor den tijd van het jaar vrjj sterk is ingevallen. Reeds een paar dagen ziet men de schaatsenrijders druk in beweging, althans op slooten en onderge- loopen landen. Eene zeldzaamheid is dit echter niet de winterkoning deed zich in vorige eeuwen nog wel vroeger en veel krachtiger gelden. Tot voor beeld kan o. a. het jaar 1572 strekken. Nadat Prins Willem I op den zesden November van dat jaar te Leiden zijn intocht had gedaan en er zich acht dagen lang had opgehouden, vertrok lijj op een Donderdag-middag, en hoewel het toen reeds „scherp winterde," zegt de Leidscho kroniek, wuifde het op den stadsingel van mutsen en hoeden der schaatsenrijders, die den Prins toejuichten terwjjl hij den weg naar Delft opreed. Het gerechtshof te 's-G raven li age heeft heden M. H. en G. J. S., te Amsterdam, die, om in de gevangenis te komen, een brandbrief had den geschreven aan den commissaris van politie der vierde sectie te Amsterdam, vrijgesproken om dat het feit niet viel onder eenige strafbepaling en de doleuze bedoeling er van niet was bewezen. Zjj werden voor de ten laste gelegde landlooperjj ver oordeeld tot 3 maanden celstraf. In den afgeloopen nacht zjjn door middel van braak te Amsterdam ontvreemd 180 gouden en zilveren horloges, in een horlogemakers- winkel aan den Haarlemmerdijk No. 4. Het strafregister van het regiment huzaren te 's-Hage, dat sedert een paar dagen zoek was, is gisteren in de sloot vóór de kazerne teruggevonden. Voor de vacante betrekking van hoofd eener openbare lagere school te Z«<vndam (aan „het Kalf"), jaarwedde 1250 en vrjjewonin» hebben zich 122 sollicitanten aangemeld, en y0° de vacante betrekking van directeur van den ri nigingsdienst aldaar (jaarwedde 1000), 113 ci tanten. Bij het 2de regiment infanterie j wederom een stafmuzikant, na een jaar dienst na zijne premie van 120 genoten te hebben o6 deserteerd. Bij genoemd regiment is het aantal desertours zeer groot. Te Herwjjnen is de boerenbehuü zinge van G. B. afgebrand. Er is niets gered kunnen worden. Do brand moet in den bakoven zjjn ontstaan Donderdag-avond is te O v e r s c h U do boorderjj van W. Bolthuis geheel door brand vernield. Twee paarden, vijf runderen en een vet varken kwamen in de vlammen om. Volgens telegram uit Stok hol 111 van 20 dezer bij de „Hamburgische Börsenhalle" ont vangen, is de directeur der arbeiders-bank aldaar AastrooTn, voortvluchtig. Het kapitaal der Bank bestaande uit 100,000 kronen, is aanwezig. Hetzelfde blad meldt uit Kopenhagen van -20 dezer het volgende Lauritz Bie, te Svendborg, is in hechtenis gr-, nomen wegens verduistering van geld bij de Svond- borger Bank, ten bedrage van 60,000 kronen. De firma Rasmus Winckler, te Nyborg, heeft hare be talingen gestaakt; het passief bedraagt 180,000 kronen. Tclcgranunon. (Zie de Buitenlandsche berichten in het 4de Bloi)> LONDEN, 20 November. (A.) Heden had in het ministerie van buitenlandsche zaken eene belang rijke conferentie plaats. Lord Salisbury, graaf Hatz- feldt, de heer Waddington en Musurus-pacha woon den haar bjj. Door lord Salisbury en den heer Waddington werd do meening uitgesproken, dat ernstige maat regelen moesten genomen worden, ten einde de worsteling tusschen do broodervolken in Bulgarije te doen ophouden. Men vereenigde zich met het denkbeeld dat Turkije dit zal moeten volbrengen, onder waarborg van de mogendheden. De mogendheden van Europa zullen omtrent dit voorstel gepolst worden. De conferentie duurde een uur. Na afloop had Musurus-pacha een afzonderlijk gesprek met lord Salisbury. BELGRADO, 20 November, De Serviërs deden Woensdag een aanval op de versterkte stellingen der Bulgaren bij Slivnitza, maar werden afgeslagen. Wogens het ongunstige weer kon de aanval niet herhaald worden. De verliezen zjjn aanzienlijk, maar de geest der troepen blijft goed. De tweode ban is onder de wapenen geroepen. BELGRADO, 20 November. (Tweede Tel.) De strijd bij Slivnitza duurt voort, zonder echter tot lieden tot eene beslissing te hebben geleid. De Marowa-divisie rukt over Pernik naar Sofia vooruit. De minister-president Garaschanin is door den koning ontboden en begaf zich dientengevolge in den afgeloopen nacht met een extra-trein van Nisch naar Tzaribrod. Heden kwamen te Belgrado 800 gevangenen aan. De nederlaag der Donau-divisie werd hierdoor veroorzaakt dat de aanval op de Bulgaren plaats had zonder dat op de vereeniging van het leger was gewacht; daardoor geschiede het dat 10,000 Serviërs tegen 20,000 Bulgaren streden en niet tot een algemeenen aanval kon worden overgegaan. WEENEN, 20 November. De heden door enkele dagbladen alhier medegedeelde berichten dat de Porte pogingen aanwendt tot verkrijgen van een wapenstilstand tusschen Servië en Bulgarije, wor den als voorbarig beschouwd. SOFIA, 20 November. Door het gevecht van gisteren zjjn wij beslist vooruitgegaan. Het gevecht was echter bloedig. Wjj hebben meer dan 800 dooden en gewonden, waaronder tien officieren. Kapitein Marinoff, adjudant van vorst Alexander, is doodelijk gewond. Het vuren is om halfzes ge ëindigd, zoodat het gevecht tien en een half uur zonder ophouden lieoft geduurd. Onze voorposten zijn niet moer dan een half uur van den Dragoman-pas ver wijderd. Onze troepen hebben zich zeer dapper gehouden. MADRID, 20 November. Nu de oogmerken van het Duitsche gouvernement ten opzichte der Caro- linen-eilanden niet zjjn gelukt, zoekt het gouver nement te Marokko eene schadeloosstelling. Althans het is druk bezig met onderhandelingen om een handelsverdrag en de machtiging te bekomen o®

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2