7902. Zaterdair 31 November. A". 1885. iiiiiüiiier bestaat uit Twee Bladen. feze <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 November. EIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: voor Leiden per 3 maanden1.10. i Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1G regcl3 ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OiBcicclo Keimisgeviugeu. (meester en Wethouders van Leiden ?en art. 8, lsto alinea, der Wet van 2 Juni 1875 blad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het tfn van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder et veroorzaken gen bij deze ter algemeene kennis dat door hen den vergunning is verleend aan A. VAN NOOD en rechtverkrijgenden tot oprich- van eene varkensslachterij in het perceel in de emmerstraat No. 311; aan ff. JOUSTRA en rechtverkrijgenden tot plaatsing een stoomwerktuig op de binnenplaats van het cl aan den Ouden Rijn No. 92, en aan P. STOEKE en rechtverkrijgenden tot plaatsing 'een Btoom werk tuig in een perceel in de Grutters- i de Voldersgracht No. 31. Burgemeester en Wethouders voornoemd, leiden, DE KANTER, Burgemeester, ov. 1885- E. KIST, Secretaris. gevolge de met de Regeering gesloten over komst in zake de Ruine komen de uitgaven voor den aanleg van een park op genoemd Lin, volgens een door den minister van binnen- che zaken vooraf goed te keuren plan en tot maximum van 7000, ten laste van de Regee- betaalbaar binnen een jaar na de voltooiing 1 dat park, zoomede de helft der kosten van onderhoud, met dien verstande dat het aandeel Kegeering te betalen de som van 500 ijks niet te boven gaat. Op de ontwerp Ryks- ooting is dan ook ter zake een bedrag van 00 uitgetrokken. cn plan voor den aanleg van het park is thans ed. Het is ontworpen door onzen gemeente neet in overleg met den heer H. Copijn, tuin- r-architect te Groenekan bij Utrecht, in de beide in de Leeskamer ter inzage voor Raadsleden neergelegde teekeningen is de eene '«werkt, de andere als schets behandeld. In het Jen is eene cirkelvormige beschaduwde plek ..orpen, waar banken behooren geplaatst te den, terwjjl in den zuid-oostelijken hoek een errjjke plek is ontworpen voor kinderen en vagens, waardoor deze niet noodig hebben [midden in te nemen. verigens is het park geaccidenteerd, bedoeld te ijgen door het vallonneeren der gazons, eeri parken veel gevolgde en zeer aanbevelens- rdige wijze van aanleg, vooral waar, zooals op ,iuine, anders veel grond voor ophooging noodig wezen. De achterzijde aan de Raamsteeg is loten gedacht door een eenvoudig houten hek ééne opening voor de St.-Jacobsgracht. 'at de uitvoering betreft, zal de gewone weg van bare aanbesteding in dit geval niet kunnen wor- gevolgd, maar is eene uitvoering in eigen beheer e opzichten te verkiezen. Het is namelijk volgens 1 Ws. niet wel doenlijk de boomen en planten .oeiule te omschrijven, daar de fraaiheid van niet alleen beheerscht wordt door dikte van of breedte van kroon. Men zal bij de keuze [boomen en planten met de meeste nauwgezet te werk moeten gaan en veel moeten aan- en wat van de courante maat, op de kwee- »n voorhanden, afwijkt. pt het oog op den grooten invloed dien de wijze kweeking heeft op het groeien der boomen j pp het belangrijk verschil in prijs, in verband j de meerdere of mindere zorgvuldige behande- »P de verschillende kweokerijen, zou het by Ceding hoogst bezwaarlijk wezen te voor- dat de goedkoopste en minste qualiteit werd Verd. t middels zal bij de uitvoering van het werk de hting van een op dit gebied geheel deskundig or> noodig wezen, wiens advies tevens voor de keuze en aanschaffing der boomen en planten zou moeten worden ingewonnen, met welke taak de mede-ontwerper van dat plan, de heer Copijn voormeld, uit den aard der zaak zou moeten worden belast. De wijze van uitvoering levert, naar het Dage- Ijjksch Bestuur meent, nog dit voordeel op dat de beambten van fabricage en eenige werklieden hunne kennis van aanleg en beplanting van plantsoenen kunnen vermeerderen, hetgeen van veel belang wordt geacht, nu door den aanleg van het nieuwe park de plantsoenen der gemeente meerdere uitge breidheid verkrijgen. Zooals uit de stukken verder blijkt, worden de kosten geraamd op 8700, waaronder is begrepen een bedrag van 600 als belooning voor verleende en nog te verleenen diensten, uit te keeren aan den tuinbouw-architect bovengenoemd, zoodat, ver mits door liet Rjjk 7000 in de kosten van aan leg wordt bijgedragen, eene som van 1700 ten laste van de gemeente zou komen. B. en Ws. geven nu in overweging het plan met 's Raads goedkeuring te bekrachtigen, zullende, wanneer daaraan ook de goedkeuring der Regeering zal zjjn verleend, een voorstel worden ingediend tot beschikbaarstelling van de noodige gelden. De commissie van fabricage stelt nog voor dat alles zooveel mogelijk worde bespoedigd, opdat nog in de volgende maand met eenige voorloopige werk zaamheden een aanvang kan worden gemaakt. Naar B. en Ws. mededeelen, bestaat er be zwaar om de door het bestuur der Practische Ambachtsschool gevraagde werkzaal van de Stede lijke Werkinrichting ten behoeve dier school be schikbaar te stellen, maar kunnen daarvoor worden aangewezen de bovenzalen in den noordelijken vleugel van het voormalig Caecilia-Gasthuis. Zy geven in overweging om, met uitbreiding van het vroegere raadsbesluit, waarbij een gedeelte van het voormalig Caecilia-Gasthuis aan de Prac tische Ambachtsschool tot wederopzeggens is in gebruik gegeven, haar thans de bovenbedoelde zalen mede tot wederopzeggens in gebruik te geven onder voorwaarde dat de lokalen behoorlijk van de andere inrichtingen worden afgesloten en daartoe de be staande schutting op de binnenplaats worde ver plaatst en verlengd, alsmede de trap, welke naar de gevraagde lokalen toegang geeft, voldoende worde afgesloten, alles voor rekening van de Ambachts school. Het bestuur der Practische Ambachtsschool toch deelt mede dat niet alleen het aantal leerlingen zóó groot is geworden dat alle beschikbare plaatsen bezet zijn, maar dat zich meer leerlingen hebben aangemeld dan konden geplaatst worden. Aange zien die meerdere aanvraag reeds in 1884 zich heeft voorgedaan en in het loopende jaar heeft herhaald, en bovendien eene vermeerdering der leervakken wonscheijjk is, zoo is de dringende be hoefte aan uitbreiding klaarblijkelijk geworden. De Gemeente-Commissie van het Nederlandscli Hervormd Kerkgenootschap alhier verlangt in bezit te verkrijgen een gedeelte van Hen Yestwal tus- schen den molen „De Stier" en de begraafplaats tusschen den Marensingel en de Binnenvestgracht, ten einde dien met een hek af te scheiden en te beplanten, met inbegrip van het gedeelte dat bij Raadsbesluit van 27 Juli 1865 aan J. C. JRijk in gebruik is gegeven, tegen eene recognitie van 26.39, waarvan door hem het gebruik is opgezegd. De commissie van fabricage zelf echter heeft reeds lang uitgezien naar eene gelegenheid tot den aan leg van eene Boomkweekerij, die bij Raadsbesluit van 22 Januari 1874 werd opgeheven, maar waar aan de behoefte meer en meer blijkt. Door de commissie van fabricage wordt daarom aan den Raad voorgesteld het gedeelte grond van den Yestwal tusschen den molen „De Stier" en de begraafplaats aan den Marensingel in te richten voor boomkweekery. Met dit voorstel kunnen B. en Ws. zich vereenigen, ook op grond dat het bekomen van geschikte boomen thans meer dan vroeger aan groote bezwaren onderhevig is, terwijl hierdoor mede aan het verlangen der Gemeente- Commissie wordt voldaan, al wordt dan ook de gevraagde grond aan haar niet afgestaan. Zy geven mitsdien in overweging lo. aan de Gemeente-Commissie voornoemd te kennen te geven dat de gevraagde grond haar niet kan worden afgestaan2o. machtiging te verleenen tot inrichting van bedoeld terrein tot boomkweekerij en de daar mede gepaard gaande werken, waarvan de kosten zjjn geraamd op 735, zullende eene aanvrage tot beschikbaarstelling van de noodige gelden tezjjner tyd aan den gemeenteraad worden ingediend. Zoo mogelijk zal, by aanneming van het voorstel, nog in den loop van dit jaar met het werk een aanvang worden gemaakt. Aangezien de toren van de Waalsche kerk in een toestand verkeert, waardoor lekkage veroor zaakt wordt, is dadoljjke herstelling noodzakelijk door het oude lood, dat gescheurd en onvoldoende is, door nieuw te laten vervangen en het steen- liouwerswerk te doen nazien, waarvan de kosten worden geraamd op ƒ210. De commissie van fabri cage verzoekt daarom machtiging tot verhooging van den post voor „Onderhoud van huizen en torens" op de begrooting van 1885. B. en Ws. kunnen zich hiermede vereenigen. De commissie van hot Stedelijk Museum bericht dat de catalogus nagenoeg uitverkocht is en wenseht tot een herdruk over te gaan. Het drukken van den catalogus in 1879 heeft eene uitgave vereischt van 356.40, terwijl wegens verkoop ontvangen is: in 1880 84, in 1881 45.50, in 1882 ƒ56.70, in 1883 37.45, in 1884 31.50 en in 1885 tot dusverre 33.95, te zamen 289.10. De kosten worden derhalve successievelijk ongeveer gedekt door den verkoop. Aangezien de nieuwe editie iets uitgebreider zal worden dan de vorige door de toevoeging van de sedert uitgegeven aanhangsels, zullen de kosten van den herdruk uit don aard der zaak hooger worden, waartegenover staat dat de tegenwoordige prys van 0.35 mede in even redigheid zou kunnen worden verhoogd. De kosten kunnen thans geraamd worden op ongeveer ƒ450. B. en Ws. geven den Raad daarom in overweging de vereischte machtiging tot het doen herdrukken van den catalogus te verleenen, zullende zoodra de kosten bekend zijn een staat van af-en overschrij ving worden aangeboden. Er bestaat geen bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek van mej. A. C. De Visser, om een eervol ontslag uit hare tegenwoordige betrekking van derde onderwijzeres aan de Meisjesschool der 2de kl., met ingang van 1 Januari 1886, wegens hare benoeming tot onderwijzeres teBergen-op-Zoom. De commissie van financiën kan zich vereeni- gen met de voorstellen van Burg. en Weths. tot hot beschikbaar stellen van eene som van 740 voor de inrichting van het Bonhuis in de Boom- gaardsteeg tot bergplaats van de brandladders en van 660 voor het uitdiepen van de Kool- en Bran dewijnsgrachten. Aan de Rijks-universiteit alhier is het can- didaats-examen in de Nederl. letteren afgelegd door den heer F. A. Stoett en het theor. geneeskundig examen door den heer C. Bakker. Op eene ledenvergadering van de Stud.-Roei- vereeniging „Njord" werden tot afgevaardigden voor het Ned. Stud.-Roeibond aangewezen de heeren C. Vermeer en H. De Ranitz. Besloten werd de loods te vergrooten met een gebouw, half zoo groot als het reeds bestaandede kosten zijn vastgesteld op

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1