N°. 7898. A0. 1885. Dit DUiïimer bestaat iiit Twee Bladen. Bericlit. Novellen en Vertellingen XT November. t§sze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fëpn- en feestdagen, uitgegeven. In het Leidsch Dagblad van morgen, Dinsdag-avond, zal worden afgedrukt de Bon, waarmede de toegezegde Premie: .1. .T. CREMER (niet in het Overbetuwsche dialect), a. s. Woensdag aan ons Bureel a 25 cents kan worden afgehaald. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 160 en 173 der Ingekomen Stuk ken van den Gemeenteraad. Leiden, 16 November. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. VAN OUieieele Kounisgcviugen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 19 November 1885, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van een tweeden onderwijzer aan de Jon gensschool 2de klasse. 163) 2°. Idem van een stadsklokkenist. (160) 3°. Verzoek van het Bestuur van „Indhra" om de gym- nastiokschool van de Eoogcrc Burgerschool voor Meisjes te mogen gebruiken. (161) 1°. Idem van Mej. C. Van dor Harst, om ontslag als derde onderwijzeres aan de school 3de klasse No. 3. (164) 5®. Idem van Dr. W. C. Van Manen omtrent restitutie van schoolgeld. (166) 6°. Voordracht betrekkelijk de aanschaffing van gymnastiek- toestellen. (108 en 167) 7°. Verzoek van D. A. Scliretlen Co. tor bckoming van kwijtschelding van boeto. (170) I 8". Idem van L. Warnies, om eene uitloozing te mogen maken naar de Haarlemmertrekvaart. (170) 9®. Idem van J. De Koning, om een gedeelte van de open bare straat langs de Nieuwstraat te mogen innemen. (170) 10". Idem van H. P. Kelder, om een keldergat te maken in de Ketelboetersteeg. (170) 11°. Eerste suppletoir Kohier der Plaatselijke Directe Be lasting, dienst 1885. (172) I 12°. Voorstel van Mr. J. T. Buys, Dr. E. F. Van Dissel en H. C. Juta, tot opheffing van de Gemeente-Instelling voor de opleiding van O.-I. Ambtenaren. (158, 162 en 169) 13°. Voorstel van den heer J. H. Donner, tot vermindering van het onderwijzend personeel aan de scholen 3de en 4de klasse. (121) Dr. H. G-. Hagen, die in de afgeloopen week te zynen huize zooveel blyken van belangstelling I en waardeering ondervond naar aanleiding van zijn 1 zilveren ambtsfeest, herdacht dit feest gisterochtend in de Pieterskerk. Eene talrijke schare vuide het tempelgebouw. De leeraar gaf in de inleiding zijner rede eene korte schets van hetgeen hjj op dien onvergetelyken llden November van tal van vrienden I had mogen ondervinden en het daarna door de ge- 1 meente zingen het eerste vers van het twaalfde I Gezang, als eene herinnering aan de liefelijke tonen, I welke het eerst uit het keurig geschenk, dat hem I verleden week werd vereerd, weerklonken. In zyne pchoone rede toonde de leeraar verder aan welk I eene verandering hij gedurende de laatste 25 jaren hier had ondervonden en hoe van zijne toen malige mede-predikanten enkelen reeds door den hood waren heengegaan en hoe anderen zich elders hadden gevestigd, zoodat hjj nu hier de eenig over- I goblevene van hen is. Na het eindigen der gods dienstoefening werd hem door de gemeente staande I Cegezongen het laatste vers van Gezang 21-5. - Den muziek- en kunstlief hebbers wacht mor- ?en, Dinsdag-avond, hier wederom het genot eener I epera-voorstelling en wel van „Der Feldprediger", pn C. Millöcker. lielen zullen zich nog herinneren de levendige, [Opgewekte muziek, welke deze componist ons ver- leden jaar in zijn „Bettelstudent" heeft doen hoo- ren, en zullen dan ook ongetwijfeld hierin een vol doenden waarborg vinden voor de degelijkheid van dit zyn jongste werk. De toeschouwer wordt verplaatst in een Duitsch grensplaatsje, Trautenfeld geheeten, op het oogen- blik dat Napoleon I, na den ongelukkigen tocht naar Rusland, Moskou heeft moeten verlaten en dat zyne legers geslagen zijn. Heidekrug, de zich zeiven zyner waardigheid zoo zeer bewuste hoofdman van het stedeke, is slechts van één denkbeeld ver vuld, namelyk om in deze omstandigheden zijne goê gemeente, langs wat hij noemt politieken weg, van inkwartiering te vrijwaren. Zyn doordenkende geest, zyn vernuft, zyne schranderheid en politieke inzichten, welke hy zich zeiven in zulk eene ruime mate toe kent, verlaten hem ditmaal geheel en al. Trauten feld verkrijgt inkwartiering, en wel van vijanden, vrienden en bondgenootenzoowel Duitsclie als Fransche en Russiche legers zoeken daar voedsel en onderkomen. Het hoofd der gemeente moet zich het gastheer schap laten welgevallen van een jeugdig man, Hellwig genaamd, een veldprediker, die, niettegen staande het eerwaardige der betrekking, hem de grootste bezorgdheid inboezemt met het oog op zyne beide dochters, Nuna en Rozette. Deze angst blykt ten eenenmale overbodig. Het was niet de God der liefde, maar de God van den oorlog, aan welken de jonge man zich wilde wijden. Hellwig toch is een jong enthousiast, behoorende tot het „Verbond der deugd," dat Napoleons juk van Duitschlands schouders wil wentelen en daar voor in het kleine stadje nier a'leen propaganda maakï, maar zelfs naar eene gunstige gelegenheid omziet om het leger van het jonge Duitschland te doen bemachtigen. Het voorgestelde ideaal wordt verwezenlijkt, het Fransche leger wordt geslagen en zegevierend treedt Duitschland uit dezen krjjg te voorschijn. Ziehier in grove trekken het libretto der nieuwe operette. De gunstige recensies en beoordeelingen door de Amsterdamsche bladen reeds omtrent de uitvoering ten beste gegeven, beloven eene zeel- prijzenswaardige uitvoering, goeden zang, fraaie en smaakvolle monteering, kortom een geheel dat een bezoek aan den schouwburg ten volle waardig is. Naar wy vernemen, zal de eerste kunstbe schouwing van „Ars Aemula Naturae" alhier, te houden op a. s. Woensdag-avond van halfacht tot tien uren in de Stads-Gehoorzaal, gevormd worden door de portefeuille van den heer C. M. Van Gogh, te Amsterdam. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partyen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 46, f 22.50, f 4.60 en f 2.25; de laagste f 45, f 22, f 4.20 en f 2.15. Naar men verneemt, zal de fraaie en goed onderhoucon boekery van nu wijlen den heer J. Kneppolhout, in zyne jongelingsjaren student in zyne geboorteplaats Leiden, geschonken worden aan ééne dor Nederlandsche openbare bibliotheken. Gedetacheerd is van Amsterdam naar Leiden de officier van gezondheid 2de kl. F. J. H. Snjjders. „Eigen Haard" bevat een fraai portret van wylen dr. W. J. A. Jonckbloet, met een bijschrift van prof. dr. Jan Ten Brink. De heer W. Gosler, uitgever van „De Lees wijzer," noodigt de inschrijvers op dit blad tot beantwoording van de volgende prijsvragen uit: eene studie over Cd. Busken Huet, en eene studie over L. Alma Tadema. Het bekroonde stuk is bestemd om, na plaatsing in „De Leeswijzer," in eene reeks biographieën van uitstekende Nederlanders te worden opgenomen bij nieuwe onderhandeling met den uitgever. Met de beoordeeling hebben zich, nevens de redactie van „De Leeswijzer," welwillend belast prof. dr. Jan Ton Brink, prof. J. A. Alberdingk Thijm en mr. C. Vosmaer. De dezer dagen bij het 5de regiment infanterie te Grave benoemde kapitein' jhr. C. K. Van der Wijck is overgeplaatst bij het 4de regiment van het wapen en komt nu te Leiden in garnizoen. Donderdag a. s. zal te Lisse in het lokaal „De witte Zwaan" de drie-en-vijftigste buitengewone vergadering plaats hebben van de aldaar gevestigde rederijkerskamer „Nut en Genoegen". Opgevoerd zullen worden: „Een Traan", tooneelspel met zang in één bedrijf door F. H. Lamberts Jr., en „De Stiefmama", blijspel in drie bedrijven. Door de geneeskundige Staals-commissie zyn tot arts bevorderd de heeren J. A. Fynvandraat en W. J. Van Stockum, doctorandi, en toegelaten voor het 1ste gedeelte de heeren J. Kuiper, doc torandus, en J. S. Vet, cand.-arts. Tot tandmeester werd bevorderd de heer C. Smeets. Men schrijft van 't Loo aan 't „Rott. Nbl.": Met genoegen kan ik melden dat de gezondheid van den Koning weder zoo flink is, dat op het paleis Het Loo eenige heeren genoodigd zijn, waar onder baron Werner Van Pallandt Van Angerestein, baron Van Hardenbroek Van Bergambacht en ande ren, om eenige dagen met Z. M. groote jachtpar tyen te houden. Het schoone weder der laatste dagen is dan ook uiterst aanlokkelijk. De boeren hier in den omtrek zijn zeer in hun schik met deze groote jachtzij klaagden reeds lang over den schromelyken overlast, dien zjj van het wild hadden, dat zjj toch niet jagen of vangen mochten, en hadden zich reeds bij herhaling tot don Koning gewend met verzoek om er hen van te verlossen. Per Rjjnspoor zyn gisteren te Amsterdam aangekomen de groothertog en de groothertogin van Baden, komende van Karlsruhe. Zjj werden aan het station afgehaald door hunne dochter, de kroonprinses van Zweden, die ongesteld is, en namen hun intrek in het Amstel-Hotel. De groot hertogin is de dochter van den keizer van Duitschland. Het gevolg van HH. KK. HH bestaat uit: Graf Andlard, hofmarschall, en Frl. Von Kleiser, hofdame. De doorluchtige gasten denken eene week in onze hoofdstad te vertoeven. Door de Kamer van koophandel en fabrieken te Delft is een adres ingezonden aan den minister van waterstaat enz., waarin dringend verzocht wordt een onderzoek in loco in te stellen betreffende de ondoelmatige en voor reizigers onveilige inrichting- van het nieuwe station. De Kamer hoopt dat het gevolg daarvan zal zjjn dat door de tusschenkomst van den minister de toestand verbeterd zal worden. Aan den gemeenteraad van Dordrecht is een adres gezonden, voorzien van 229 handteekeningen, houdende verzoek om, met het oog op den alge meen kwijnenden toestand, de besluiten tot ver hooging van den hoofdeljjken omslag en de opcenten op de personeele belasting te vernietigen. Door den minister van koloniën is de heer J. H. Stouthandel ter beschikking gesteld van den gouv.-generaal van Nederl.-Indië, om te worden benoemd tot 3den stuurman bij de gouvernements marine daar te lande. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Madura," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 15 Nov. Dungeness; de „P. Caland" vertrok 14 Nov. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Gelderland," van Java naar Rot terdam, passeerde Sagres 15 Nov.; de „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 15 Nov. van Southampton; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Saïd 14 Nov.; de „Prinses Marie" arriveerde van Am sterdam te Batavia 14 Nov.; de „Burgemeester

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1