Het gerechtshof te 's-Hage heeft de 22-jarige dienstbode J. M. v. V. uit Ter-Aar, die gisteren wegens diefstal van geld met een valschen sleutel, terechtstond, veroordeeld tot 3 maanden celstraf, zoomede den sigarenmaker W. R. uit Rot terdam, wien werd ten laste gelegd diefstal van een vloerkleed uit eene woning te Leiden, na zich door opschuiving van een raam aan de straatzijde den toegang tot die woning in den nacht van 27 op 28 Juni te hebben verschaft, tot 9 maanden celstraf. Gisteravond ongeveer halfnegen werd te Amsterdam de brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand in een pakhuis, toebe- hoorende aan den heer J. Vlieger, gelegen achter perceel 52 aan den Binnen-Amstel en achter per ceel 4 en 6 in de Halvemaansteeg, waar van beide zijden toegang bestaat. Hoewel de vlammen in den beginne deden vermoeden dat de brand van veel ernstiger omvang was dan in werkelijkheid bleek, werkte de brandweer onmiddellijk met één stoom spuit en twee handspuiten, waardoor men den brand spoedig meester was. Om halftion rukte het grootste gedeelte van het brandweermaterieel in. De schade, vooral door water, is nogal belangrijk. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren; de oorzaak is onbekend. Een reiziger, die gisteravond van Amsterdam met de Holl. spoor naar 's Gravenhage vertrok, verloor op hot perron een pakket met gouden munton van groote waarde. Bij zijne aankomst te 's-Gravonhage ontdekte de eigenaar het verlies. Hjj keerde onmid dellijk naar Amsterdam terug. Bij zijne aankomst mocht hjj het genoegen smaken, dat het pakket reeds door den beambte der Holl. Spoorwegmaat schappij Sigterman was gevonden, die het aan den stationschef had ter hand gesteld. De verheugde eigenaar beloofde den vinder eene belooning van honderd gulden. In do Spaarndammerstraat aldaar is eeno vrouw door de duisternis van de trappen harer woning gevallen, met het ongelukkig gevolg dat zij een harer ribben brak. Met eene vigilante werd zij naar het gasthuis vervoerd. Uit de Van Noordgracht te Amster dam is opgehaald het lijk van een 76-jarig bewoner der Boomstraat. Do dader van een diefstal van 16 eendvogels uit Diemen is in handen der politie. Nadat dit reeds enkele nachten het geval was, kan zich vooral hedennacht, van 13 op 14 Novembor, het schouwspel van een groot aantal vallondo sterren vertoonen. De meeste komen uit het sterrenbeeld van den grooten leeuw en daar dit eerst na middernacht opkomt, zal men het ver schijnsel voornamelijk in de tweede helft van den nacht waarnemen. Hot verschijnsel der November-meteoren is eeuwen lang bekend en in de jaarboeken der volken aan- geteekend; deze sterrenregens worden in de kro nieken geschilderd als vurige lansen, die zich langs den hemel bewegon, of als de vredesignalen van strijdende legers. Uit de onderzoekingen is gebleken dat de mete oren niet elk jaar even talrijk zijn, maar dat do groote sterrenregens na verloop telkens van 33 jaar zich voordoen. De prachtigste verschijnselen zag men den 12den November 1799, op denzelfden dag van het jaar 1833 en het laatst in den nacht van 13 op 14 November 1866. Den laatsten keer is het verschijnsel opzettelijk bestudeerd en gebleken dat, toen het zich het sterkst vertoonde, binnen tien minuten meer dan vijf tienduizend meteoren aan den hemel boven eene plaats in Noord-Duitschland te zien waren. Zoo men hieruit mag besluiten tot het aantal vallende sterren, die op de geheele oppervlakte der aarde waren waar te nemen, komt men tot een getal van meer dan honderd millioen meteoren. Wel mag men dus spreken van een „regen", als men uit dat woord maar niet opmaakt dat de meteoren zoo dicht neervallen als sneeuwvlok ken. Want dezelfde waarnemingen en onderzoekin gen, die dit groot aantal meteoren leerden kennen, bewijzen ook dat de kortste afstand tusschen de vallende sterren, toen zij het dichtst vielen, nog meer dan 14 mijlen bedroeg, zoodat zelfs toen binnen eene ruimte van 3000 kubieke mijlen slechts eene „ster" verschoot. Men begrijpt nu ook, waarom zelfs by den meest grootschen vorm van dit verschijnsel toch nooit op aarde eenig spoor daarvan was te vinden. Ook vallen de meteoren zoo snel binnen onze atmos feer. dat, golyk Schiaparelli opmerkt, hare ver branding of ontbinding in de bovenste luchtlagen zeer waarschijnlijk is. Volgens nieuwere onderzoekingen van Kirk- wood is het waarschijnlijk, dat langs de zeer gestrekte elliptische loopbaan der vallende sterren, behalve de groote zwerm nog twee andere zich bevinden. Met de dichtste wolk van meteoren zal de aarde van 1899 tot 1901 in aanraking komen en dan zal het schouwspel van 1866 zich herhalen. De beide andere groepen, welke echter veel minder ryk aan meteoren zijn, zullen volgens Kirkwood de aarde in de jaren van 1886 tot 1889 en van 1912 tot 1915 ontmoeten. De eerste dezer groepen nadert dus moer en meer de baan der aarde en misschien zullen wij reeds nu, op 13 en 14 No vember, de voorloopers van den zwerm zien. In de nachten van 24 tot 26 November eindelijk zal nog een andere, zeer merkwaardige meteoren zwerm verschijnen, en het uitgangspunt van die meteoren zal liggen nabjj de ster Y van Andro meda. Deze meteorenzwermen staan in nauw ver band tot de komeet van Beela, die verloren is gegaan, en worden door enkele sterrenkundigen als de fragmenten van deze komeet beschouwd. Naar de meening van den uitstekenden waarnemer Denning te Baltimore zal men dezen zwerm dit jaar nog beter kunnen nagaan dan in 1872. Intus- schen laat zich in dit opzicht nog niets met zeker heid voorspellen, daar het mogelijk is dat de aarde de baan van dezen zwerm, toen zij haar in 1872 doorsneed, aanmerkelijk heeft gewijzigd. Omtrent dit punt zullen thans de waarnemingen gedurende deze maand meer licht verschaffen, althans bij onbe- wolkto lucht. Op de reede voor Maassluis ankerde een Engelsche vischsloep, welke aldaar ontscheepte, om door tussclienkomst van den consul naar hun vaderland teruggezonden te worden, 19 personen, behoorende tot de equipage van den Schotschen stoomlogger „The Grave", die Dinsdag-avond op onze kusten verbrandde. Met groote moeite had de bemanning zich in de sloep kunnen redden, en eerst na eenige uren op de Noordzee rondgezwalkt te hebben, de aandacht te trekken van eerstge noemd vaartuig. De brand was ontstaan door hot broeien der kolen. De rechtbank te Roermond heeft gistereri den heer mr. P. D., te Nijmegen, die op jacht te Renver bij Venloo bij ongeluk een boeren knaap doodschoot, veroordeeld tot 45 dagen cel straf en f 25 boete. Gisteren is do zaak van den uit de Haagsche gevangenis ontvluchton veroordeelde Van Rijsselberghe te Londen voor het politiehof in de Bowstreet behandeld. De Nederlandscho consul- generaal May deelde een uittreksel mede van het vonnis, waarbjj Van Rijsselberghe tot vijf jaar tuchthuisstraf is veroordeeld wegens heling van gestolen goederen. De politiemagistraat besloot tot de uitlevering. Toen aan Van Rysselberghe mede gedeeld was, dat hjj by „Queens Bench" van het vonnis in cassatie kon komen, deelde deze mede dat hy van dit recht gebruik zou maken. Te Essen is byna doodgeschoten een dienstmeisje, dat met haar vrijer aan de deur stond. In eene tegenoverliggende straat ontstond eene vechtpartij, waarby verscheidene schoten wer den gelost. Een kogel trof het meisje in het hoofd. Hoewel zjj niet onmiddellijk dood was, is haar toe stand toch hopeloos. Een andere kogel ging door het venster. Te Lu beck is een gezin van drie per sonen gestikt, door het te spoedig sluiten van de schuif der kachel in hunne slaapkamer. Tusschen de gemeenten Hoogst ra ten en Antwerpen is door een stoomtram een onbe kende man overreden. Met een zwaar gekneusd been werd de man in een sloot naast den weg gevonden. De door zyn groot bankroet onlangs bekend geworden bankier Premsel, te Parye, is aan de gevolgen van zjjne poging tot zelfmoord overleden. Tusschen de politie en de roovers, die bij Smyrna Fred. Charnad pakten, kwam het tot een gevecht. Drie der roovers werden gedood, één werd gewond. By de schipbreuk van de „Algoma" zijn slechts 14 van de 62 personen aan boord gered. BUITENLAND. Fra nkrjjk. De Kamer van Afgevaardigden maakte gisteren, nadat de rapporten der afdeelingen waren uitge bracht, een aanvang met de bekrachtiging van a- verkiezingen in die departementen, waar geen j-J6 zwaren daartegen waren ingekomen. Reeds heeft zij de verkiezing van 386 leden goedgekeurd, waar ondor verscheidene reactionnairendie in dedopar tementen der Seine en van het Noorden gaven tot geen bedenking aanleiding. De pas verkozen afgevaardigde Camélinat schijnt het reeds by een deel zjjner radicale geestvenvan' ten verkorven te hebben. Althans, in een der in- transigente bladen leest men het volgende: „Wat mijnheer Camélinat betreft, die ten tyde der Commune directeur van de Munt was, wij hebben hem nooit recht vertrouwd. Deze man, die in 1871 een vrijgeleide verkreeg van de Versail- laansche halsafsnyders tegen teruggaaf van de 98,000 fr., welke hy in veiligheid gebracht had, is geoordeeld. Hij had beter gedaan, met dat geld een goed heenkomen te zoeken, dan had hy zjjne kame raden in ballingschap kunnen helpen, in afwach ting dat zij werk vonden. Maar neen, deze Camé linat ik had haast geschreven deze Caméléon - gaf de voorkeur aan een, met bloed bevlekten pas." Gri*oot-13i-ii:a« nië. De Engelsche troepen onder generaal Prender. gast hebben hun marsch tegen Mandalay aange vangen. De infanterie wordt per spoor van Rangoon naar Prome gebracht en zal van daar per boot naar de hoofdstad vervoerd worden. De eerste Birmee- sche stad, welke zjj ontmoeten, is Thayetnawar, maar eerst verder stroomopwaarts, vinden zij de eerste versterkte stelling der Birmeezen. Dit is de stad Menhla op den rechteroever der Irawaddy. Indien de Birmeezen stand houden, zal daar dus de eerste strijd plaats hebben. Naar uit Rangoon wordt geseind, wordt eene proclamatie van koning Thebau de oorlog met Engeland aangekondigd en eene oproeping gericht tot alle Birmeezen, om voor het vaderland en den godsdienst de wapenen op te vatten. Den Euro peanen en anderen vreemdelingen moet geen leed worden aangedaan, ten minste niet voor het oogen blik. Eerst zal het vergund wezen hen te dooden zegt de koning, wanneer de indringers de grens zullen overschreden zjjn. Vele Europeanen verlaten Mandalay, en de Bir meezerr verhinderen hen daarin niet. De heer Gladstone heeft gisteren in de „Free Assembly Hall" te Edinburg eene groote redevoering gehoudon, waarin hjj o. a. zeide, dat het onmogelijk is om de Iersche quaestie op bevredigende wijze op te lossen, indien de liberalen niet weder aan het bestuur komen met eene meerderheid, sterk genoeg om over de vereenigde Tories en Parnel listen te zegevieren. Derhalve is aaneensluiting der liberalen onmisbaar. Wat betreft de scheiding tus schen Kerk en Staat in Schotland, was de spreker van gevoelen, dat de quaestie moestverdaagd worden De bekende Engelsche physioloog en medicus dr. W. B. Carpentior is overleden. Hij was V jaar oud. Spanje. Maarschalk Serrano, die reeds het laatste oliesel ontvangen had, is weer aan de betere hand. Hij heeft weder, aan den arm van zijn neef Lopez Dominguez, de ziekenkamer kunnen verlaten. Men vreest echter voor eene nieuwe bloeduitstorting. Telegrammen. PARIJS, 12 November. In eene samenkomst der republikeinsche afgevaardigden in het „Groot Oos ten" werd eeno overeenstemming tusschen de Gam bettisten en radicalen in zooverre verkregen dat men de aanklacht tegen Ferry en de politieke amnestie zal laten vervallen. De republikeinsche eenheid is dus voor het oogenblik althans, tot stan gekomen. Hedennamiddag van twee tot vjjf uren had de eerste officieele ontvangst bjj den Duitschen gezant, graaf Von Münster, plaats. De minister van buitenlandsche zaken, De Freycinet, en meer andere Fransche ministers, de leden van het corps diplo matique en vele leden der Duitsche kolonie hadden zich aangemeld en werden graaf Von Münster door den eersten gezantschapssecretaris, den lieer I on Kiderlin-Wachter, voorgesteld. In de heden gehouden Ministerraad is woordeljjke inhoud vastgesteld der verklaring, welke a. s. Maandag in de Kamer der Afgevaardigden zal worden voorgelezen. BELGRADO, 12 November. Do gezamenlijk Donau-vaartuigen van Radujevatz zijn in beneden Timok bjj Bregowa tot het opslaan van bruff

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2