Dit nummer bestaat uit Twee Bladen, N°. 7896. Zaterdag; 14 November. A9. 1885. Leiclen, 13 November. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van igon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandon1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. Mr. P. M. Von Baumhauer, leeraar in de staats wetenschappen aan de hoogere burgerschool alhier, is benoemd tot leeraar in de staatsinrichting en de staathuishoudkunde aan de hoogere burgerschool voor jongens, met vijfjarigen cursus, te 's-Hage. Aan de Rijks-universiteit alhier is het tweede natuurkundig examen afgelegd door den heer C. H. L. Baelde; het candidaats-examen in de rechts wetenschap door den heer M. A. M. Viruly; dat in de geneeskunde door den heer A. P. A. M. Van Dommelen; het doctoraal examen in de rechts wetenschap door den heer H. B. Van der Eist; dat in de staatswetenschap door den heer A. M. D. Sweerts De Landas Wyborgh. Het schaakgezelschap „Palamedes" alhier, hield Woensdag 11 November de 39ste jaarljjksche ver gadering in een der lokalen van de sociëteit „Con cordia". Bestuurderen zjjn de heeren dr. A. Van Rhijn, C. F. Steffelaar, G. L. Korsse en C. W. Van der Hoek. De bijeenkomsten zijn des "Woensdags te zeven uren. Hedenmiddag ontvingen we per Nederlandsche mail de Indische bladen van 5 tot 7 October. Benoemd zijn tot onderwijzer te Leiden (Chr. school) de heer M. J. Ter Haar te Wolvega; te Amsterdam (1ste diaconieschool) de heer H. J. Van der Sluys te Leidentot onderwijzer te Finster - wolde de heer F. Hemmes te Koudekerk a/d. Rijn tot hoofd der school te Aalsmeer, oosteinde, de heer J. Knollen te Kampen. De Rijnlandsche Stoomtramweg vervoerde in de maand October 11. tusschen Leiden en Kat wijk 21,648 personen, met eene opbrengst van f 3396.32het goederenvervoer en diversen bracht f 434.95'/j op, totaal 3831i27,/J. Van 1 Januari tot en met uit0. October 1885 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 244,798, met eene opbrengst van f 42,915.25; het goederenvervoer en diversen bracht 3687.66 op; totaal 46,602.91, zijnde per dagkilometer 17.03'/,. Het drietal, ter benoeming van een predikant bjj de Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg, bestaat uit do heeren G. W. Locher te Aalst, S. Middelkoop te Schoonrewoerd en H. W. Vethake te Arnhem. De beide laatsten zijn candidaten tot den H. D. Voor de akte middelbaar onderwijs, aardrijks kunde, is toegelaten de heer L. Kieviet, van Haar lemmermeer. Aan den gemeenteraad van Aalsmeer is kennis gegeven van eene missive van den minister van binnenlandsche zaken, berichtende dat de subsidie voor de te bouwen nieuwe school door den Koning is geweigerd. In de Memorie van Antwoord betreffende de middelen, verklaart de minister van financiën o. a. dat de suikeraccijns in November zooveel belooft op te brengen, dat de raming hoogstwaarschijnlijk aan het eind des jaars zal zjjn bereikt. Ook ten opzichte van het patent koestert de minister geen vrees. Hij verklaart dat de legesheffing op den tegenwoordigen voet niet kan worden bestendigd, maar dat eene nadere regeling ter sprake zal komen bij de niet langer verschuifbare afdoening der wedu- venpensioenquaestie. Weldra zal een ontwerp tot voorziening in het nadeelig saldo over 1883 wor den ingediend; daarna zal van de jongste geld- leening nog 6,600,000 beschikbaar blijven. In zijn antwoord op Hoofdstuk I handhaaft de minister op grond van uitvoerige berekeningen zijne bestreden ramingen van inkomsten en uitgaven. Vanwege de Rijnspoorwegmaatschappij is ver pacht het buffet in het Stoomtramstation Scheve- dingen. De heer C. Gerstel te 's-Hage was hoogste inschrijver voor f 805 's jaars. Daar het tijdvak van 29 jaar en 8 maanden, waarvoor de Rotterdanrsche diergaarde werd opge richt, met 31 December eindigt, zal den 23sten dezer eene buitengewone algemeene vergadering der leden gehouden worden om over het voortbestaan der vereeniging te beslissen, welk besluit natuurlijk in gunstigen zin zal uitvallen. Do Staatscourant van heden bevat het over zicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Oct. 1885, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1884, door het departement van financiën openbaar gemaakt. De opbrengst van 's Rjjks middelen in Oct. jl. bedroeg f 11,064,722, tegen f 9,487,949 in October 1884. De opbrengst der 10 eerste maanden van dit jaar was f 87,156,023, tegen f 85,066,392 in het vorige jaar. Het 'Vu der raming bedraagt 89,408,645. De raming voor 12 maanden bedraagt 107,290,376. De raming voor ééne maand is 8,940,864.59. Blijkens bovenstaande opgaaf vertoont de op brengst der middelen over de maand October eene niet onbelangrijke vermeerdering tegen die over dezolfde maand van het afgeloopen jaar. Het ver schil toch bedraagt ruim 1millioen, en de op brengst over de tien eerste maanden van 1885 is nu ruim 2 millioen hooger dan over dezelfde periode van 1884. Eenige verhooging was trouwens, zooals bij de vorige maandelijksche opgaaf werd aange- teekend, te verwachten, maar z\j heeft zich nu ook vertoond op posten, omtrent welke geen zoodanige verwachting bestond. Het personeel en de patenten hadden, na aftrek van den achteruitgang die in de opbrengst der grondbelasting valt te vermelden, voor millioen in de vermeerdering deel. Maar daarbij vertoont de opbrengst der suikerbelasting een vooruitgang' van ruim f 620,000 en die der successie-belasting een van ongeveer f 300,000, waarop niet te rekenen viel. Kleinere verschillen voorbijgaande, is de verhoogde opbrengst der maand October op deze drie hoofden te vinden. Het geheele tijdperk van tien maanden beschou wende, is de vooruitgang voornamelijk in de ver hoogde opbrengst van de suiker en van het gedis tilleerd te zoeken. De eerste nl. f 6,079,387.80 tegen 4,673,855.04'/2, de tweede 19,381,925.41'/, tegen f 19,098,894.95'/,. Den lsten December viert de heer C. P. F. Bigot te Amsterdam zijn 25-jarig jubilé als tooneel- speler. Als benefïce-voorstelling wordt dien avond gegeven „Mjjn Leopold." Door wijlen mevr. de wed. Ketwich Verschuur, geboren R. C. H. M. Van Vloten, te Deventer dezer dagen overleden, is aan de kerkvoogdij der Ned.- Herv. kerk te Deventer gelegateerd de som van 2000, vrij van successierechten. Het totaal der gelden, ten behoeve van het Nederlandsche Zendelinggenootschap sedert 1 Jan. dezes jaars buitengewoon verzameld, bedroeg op 1 October jl. 9608.82. Door jhr. Speelman Van Zujjlenstein bjj Ame- rongen zijn, aan een groot aantal gezinnen, dekens, borstrokken, baaien rokken en kleedingstukken uitgereikt. Aan vele ouden, zieken en weduwen is door den milden gever toegezegd dat hun gedurende de eerste wintermaanden iedere week soep zal ver schaft worden. Ook de te Groningen gevestigde Vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst heeft eene natio nale prjjsvraag uitgeschreven voor een ontwerp- diploma ten gebruike bij bekroningen der door de vereeniging te schrijven prijsvragen. Het stoomschip „Prins Frederik," van Am sterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 12 Nov.de „W. A. Scholten," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 12 Nov. Scilly; de „Noord- PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Holland," van Rotterdam naar Java, vertrok 12 Nov. van Southamptonde „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southamp ton 13 Mov.de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 12 Nov. de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 12 Nov. Z. M. heeft aan den heer H. Schot, op zijn daartoe gedaan verzoek, mot ingang van 15 Nov. a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Rotterdam den kapt. J. F. Muller, van het 2de reg. inf., op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1560 'sjaars; den 2den luit. jhr. J. H. Ram, van het 5de reg. inf., op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschiktden heer J. C. Bouwmeester benoemd tol burgemeester der gemeente Vriezenveen; aan jhr. J. Van Beyma, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bur gemeester van Franekeradeelte rekenen van 1 Juli jl. aan A. Everts, eervol ontslagen opzichter lste kl. voor het stoomwezen, pensioen verleend ten bedrage van 760 's jaars; bepaald dat met 1 Mei 1886, de lste compagnie van het 2de bataljon van hot lste regiment infanterie, in garnizoen te Assen, van standplaats zal verwisselen met de 3de compagnie van het lste bataljon van genoemd regiment, in garnizoen te Leeuwardenpensioen verleend aan P. J. Donkers, gewezen brievengaar der te Aarle-Rixtel, ten bedrage van 128's jaars; W. Smits, gew. postbode te Venraay, ten bedrage van f 102 's jaars. Gemengd Niouws. Heden genieten J. A. Kettenes en J. Dannijs het zeldzame voorrecht den dag to her denken, waarop zij vóór vijftig jaar door den huwelijksband werden vereenigd. De gouden brui degom behoort tot een der oudste typographen hier ter stede. Met zjjn 50-jarigen herdenkingsdag als zoodanig werd hij dan ook indertijd door de typo- graphische vereeniging „L. J. C." tot eerelid benoemd. Woensdag-avond stonden voor een winkel aan de Haarlemmerstraat verscheidene jon gens die den eigenaar beleedigden. De zoon, partij trekkende voor z\jn vader, gaf een dier jongens, zekeren J. J., een klap, waarop deze een mes uit zjjn zak te voorschijn haalde en den zoon van den winkelier daarmede een steek in den rug gaf. Yan de verwonding is proces-verbaal opgemaakt. In den nacht van Woensdag op Don derdag omstreeks één uur brak te Hillegom een hevige brand uit, waarbij de woning van schipper K. geheel en een bloembollenschuur gedeeltelijk afbrandden. De meubelen zjjn voor verreweg het grootste gedeelte een prooi der vlammen geworden. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. De beide andere woningen achter het eerste perceel zijn ook gedeeltelijk uitgebrand, doch het huisraad kon in veiligheid gebracht worden. Omstreeks 4 uren was men den brand meester. Twee spuiten gaven water, waardoor het verder voortwoekeren van het vuur belet werd. Uit de brandende per- ceelen hebben de bewoners zich gelukkig bijtijds kunnen redden. Oorzaak onbekend. Gisteren z ij n ter vee- en paarden markt te Hoofddorp, Haarlemmermeer, aangevoerd 36 paarden en hitten, 56 koeien en kalveren, 17 schapen en 18 biggen. Door d e ~p o 1 i t i e te 's-H age is proces- verbaal opgemaakt tegen den bleeker K. aan den Loosduinsclien weg te dier stede, die met het hem ter bewassching verstrekte al heel zonderling handelde. Hij bracht namelijk verschillende goederen van zijne klantenin de bank van leening. LEIBSCH fixis DAÖBLAD.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1