zeker geweest te zijn. Alleen in de oranjerie en in den tuin hadden de dieven vry spel. "Wat het woonhuis betreft, moesten zy blijkbaar hunne po gingen om in te breken opgeven. Yoor het gerechtshof te 's-Hage stond heden terecht de 22-jarige dienstbode J. M. v. Y. uit Ter Aar, onder beschuldiging van diefstal met een valschen sleutel ten nadeele van haar meester, den tuinder M. by wien zy nu laatstelijk als huishoudster, tegen kost en inwoning en 65 loon, in dienst was. Zij bekende volmondig in Aug. jl. op twee verschillende tijdstippen uit het schrijfbureau van haar meester, geplaatst in diens woonkamer, een bedrag van f 19.50 te hebben ontvreemd, en dat zij het meubelstuk met hot sleuteltje van haar eigen kast had weten te openen. Het geld had zy besteed ter voldoening van eenige sGhulden. Adv.-gen. jhr. mr. De Savornin Lobman eischte hare veroordeeling tot 3 maanden celstraf. De verdediger mr. Wichers Wierdsma deelde het Hof den levensloop zijner cliënte mede, bracht hulde aan den bestolene, die zijne ontrouwe dienstbode by zich in dienst hield en ook na hare veroordee ling bereid zou zijn haar in dienst te houden, wees den rechter op onderscheidene verzachtende omstan digheden en verzocht de oplegging eener cellu laire straf. De varkensslachter W. D. D. te R ij p- wetering had gisteren het ongeluk zich in zijne han den te snijden, omdat zyn mes, bij het uithalen der ingewanden, op een voorworp afstiet, en wol op eene stopnaald, welke het dier had ingeslikt en al tot aan den buitenkant der lever was door gedrongen. Als byzonderheid wordt nog gemeld dat de eigenaar van het dier er nooit iets van had opgemerkt, dat het hier of daar kwijnde. Zekere Maarten Starrenburg, oud 21 jaren, viel eergisteren des morgens te vijf uren te Noordwijkerhout van eenen zolder, waardoor hij eene hersenschudding kreeg en onmiddellijk een ljjk was. Het gezin van H. B. te Haarlemmer meer is verplicht van de buitenlucht te profiteeren, nu de huisbaas, ook met de initialen H. B., zoo vrjj is geweest de ramen en deuren uit het huis to nemen, terwijl de man van het gezin afwezig was. Gisternacht ontstond door eeneon- bekondo oorzaak brand in den stoomrunmolen van de heeren Roes, Lans en Adams te Delft, en daar de by den molen behoorende bergplaatsen van onder tot boven met schors waren gevuld, viel aan hot bedwingen der overal om zich heen grijpende vlammen niet te denkenvan een der huizen, staande tegenover het brandende perceel, sprongen door de geweldige hitte de glazen en er ontstond in die woning een begin van brand, die evenwel spoedig werd bedwongen. De brandweer zorgde er vooral voor. do in de nabijheid staande huizen nat te houden, ten gevolge waarvan alsook wegens het geïsoleerd staan van don molen en don weinigen wind, het vuur zich tot laatstbedoeld perceel heeft bepaald. De stoomspuit van de Ned. Gist-en Spiritus fabriek en die van het garnizoen bewezen belang rijke diensten. Do bemanning van eene haringschuit van den reeder W. C. Korving te Scheveningen, is met geheel vernielde vleet en zonder vangst teruggekeerd. De netten zyn al visschende „midzee Engeland en Holland" vastgeraakt aan den mast van een gezonken schip. De bemanning heeft de beide boven water staande masten uitgehakt, zoodat voor andere visschers geen gevaar meer bestaat. Te Haarlem is in de Tulpenstraat een hevige brand uitgebroken ten huize van mej. G. Staring, winkelierster in garen en band. Het huis is geheel en een perceel er naast, bewoond door twee gezinnen, gedeeltelijk uitgebrand. Juffrouw S., die alleen tehuis was, heeft zich slechts met moeite kunnen redden en heeft zich daarby nog aan beide handen verwond. De oorzaak is voorals nog onbekend en alles togen brandschade verzekerd. Door rechercheurs is te Amsterdam in bewaring genomen do bekende Johan Georg Eckliart, beschuldigd in de Damstraat een schot te hebben gelost, welk feit door de rechercheurs, benevens door vier andere getuigen is gezien. Tevens werd aan het bureel der eerste sectie gebracht een 21-jarige medestander van Eckhart, die in de Damstraat even vóór het lossen van be doeld schot, een persoon had mishandeld. In gezelschap der beide verdachten bevond zich nog een colporteur, terwijl ook do bekende Yan Ommeren zich als getuige a décharge aanmeldt. Na opgemaakt proces-verbaal hebben allen het bureel weder verlaten. (H.) Een logeergast in het logement „Keizerskroon" te Oud-Beierland heeft gisternacht de 18-jarige dochter van den kastelein geschaakt. De vader is 's ochtends zyne dochter nagereisd, die vermoedelijk met den ontvoerder naar Antwer pen is vertrokken. Ook aan de politie is opsporing verzocht. De Ned. brik „De Ster'', kapitein Jonker, van Kioge naar Zaandam met hout, is 30 Oct. gestrand aan de Oostzyde van Graso (Zweden) en kan als wrak beschouwd worden. De gezagvoer der en stuurman zijn verdronken. De overige be manning werd 1 Nov. door een visscher gered. Door de rechtbank te Arnhem is tot acht maanden celstraf veroordeeld L. Van Doorn, ontslagen vader in het Chr. Oudeliedenhuis te Veenendaal. De sergeant-torpedistH. wordtsedert eenige dagen vermist. Na geruimen t-yd in het marine-hospitaal te Willemsoord verpleegd te zijn geweest, is hy naar 's Ryks krankzinnigengesticht te Modemblik vervoerd geworden; heimelijk heeft liy genoemd gesticht verlaten, en men is zijn spoor tot nu toe byster. De ongelukkige is gehuwd. Eene geneeskundige commissie te Parijs heeft verklaard dat Mariotti aan monomanie lydt. Hij meent het slachtoffer eener helsche ver volging te zijn. De Gebroeders Paulsen te Christi- ania zijn voornemens eene schaatsenryderstournee in Noorwegen te beginnen. Na in verschillende Noorsche steden hunne kunstvaardigheid getoond te hebben, zullen zij Zweden bezoeken en daarna Rusland. Hun plan was, te Drammen hun tocht te aanvaarden, maar door den omslag in het weder bestaat er weinig uitzicht op geschikt ys en zullen zy vooreerst aan hun voornemen geen gevolg kunnen geven. De algemeene vergadering der „Ban- que de Belgique" te Brussel heeft tot de liquidatie besloten. Uit Ottawa wordt bericht dat het stoomschip „Algoma" is verongelukt; 37 personen verdronken. Een hevige cycloon heeft in Geor gië en Alabama gewoed; 13 personen werden gedood, vele gewond on er werd groote schade aangericht. 13 U S. 1' 8-1 IN L AL IV O. Fraakrjjk. By verordening van den minister van financiën is de uitgifte van 45 millioen aan schatkistbiljetten gelast. In geen van de elf bureelen der Kamer zyn de leden der rechterzijde in de meerderheid. Van den nieuwen minister van koophandel, Lucien Dautresme, afgevaardigde van het departe ment Seine-Inférieure, wordt verteld dat hij een rijk koopman is te Elbeuf, dat hij indertijd veel aan muziek deed en zelfs stukken deed opvoeren in het „Théatre Lyrique." Bij gelegenheid van de opvoering van de opera „Cardilhac" kreeg hij twist met Carvalho en het kwam zelfs tot dadelijkheden. Ondanks Grévy's warme verdediging werd Dau tresme veroordeeld. Diiitsclilaiul. In eene op Maandag-avond te Berlijn gehouden by- eenkomst van kooplieden en industriëelen is besloten tot het houden van eene Duitsch-nationale nyver- heidstentoonstelling, waarvan eene krachtige bevor dering der Duitsche industrie, ook met het oog op den uitvoer, tegemoet wordt gezien. In geval in 1889 te Parijs eene internationale of eene groote nationale tentoonstelling gehouden wordt, zal de ontworpen Duitsche in 1888 plaats vinden. Er is eene som van 100,000 Mark voor de voorbereidende maatregelen beschikbaar en op groote deelneming uit Noord- en Oost-Duitschland kan reeds gerekend worden. Naar het te Berlyn heet, heeft Rusland in de conferentie voorgesteld, dat aan Turkije volmacht worde gegeven met geweld van wapenen tegen den vorst van Bulgarije op te treden, doch onder controle der Europeesche mogendheden. Overigens dreigt Rusland zich aan de conferentie te zullen 0 ittrekken, zoo de vroegere toestand niet wordt i hersteld. Prins Franz Joseph Yan Battenberg, de jongsto broeder van vorst Alexander, die in Duitsclien dienst 1 en thans zonder verlof by zyn broeder vertoeft, - - heeft acht dagen geleden van zyne militaire chi,: bevel ontvangen, terug te keeren, tenzjj hij z'i' ontslag uit den dienst mocht willen vragen. H\j heef- daarop geantwoord dat hy van de tweede hem laten keus gebruik zou maken en tydelyk uit i1?; Duitsche leger wenschte te treden. Yóór het mt breken der Bulgaarsche beweging toevallig ilaar Bulgarije gekomen zynde, meende hij, thans Zjjr, broeder niet te mogen verlaten. Italië. Brieven uit Massowah te Rome ontvangen, ®ei den dat Ras-Aloela zeer verbitterd is tegen de Italiaansche autoriteiten, daar deze het aankoopt van levensmiddelen en waren hebben toegestaan welke men meent dat voor de rebellen onder Os' man-Digma bestemd zijn. Ras-Aloela had eenige dagen geleden gevraagd om Italiaansche officieren van gezondheidtoen deze echter aan het Abes, sinische kamp kwamen, werden zij smadelyk weg gezonden. Spanje. Te Madrid wordt eene Marokkaansche ambas sade gewacht. De bladen vestigen eenstemmig de aandacht der regeering op de handelingen van den nieuwen Duitschen gezant te Tanger en op de stappen welke deze doet om een handelstractaat van den sultan te verkrijgen, benevens een kolen station en eene factory. In 1876 had Duitschland reeds hetzelfde gevraagd, maar toen zonder resultaat. Uit de jongste mededeelingen uit Manilla blijkt dat ook de bevelhebber van den Spaanschen kruiser „Aragon" zyne opdracht om de Spaansche vlag in den Pelew-archipel te hyschen, niet kon volbren gen, omdat de Duitsche kanonneerboot, alvorens naar Yap te gaan, de Duitsche vlag ook reeds op een der Pelew-eilanden had geplant, waardoor I- quaeslie der Carolina-eilanden weder een ernstiger karakter heeft aangenomen. Telegram mon. MADRID, 11 November. Naar de „Imparcial" 'mededeelt, heeft Von Bismarck de Spaansche regeo- ring een tegenvoorstel gedaan, dat echter van dat van den Paus weinig afwijkt, maar tegenover de geldigheid van Spanje's souvereiniteit over het ge- heele gebied der Carolinen-eilanden nieuwe aanspra ken stelt. De regeering hoopt intusschen dat de onderhandelingen tot een gunstig einde zullen leiden; zij zal den Paus verzoeken, zijn oordeel zoo spoedig mogelijk oponbaar te maken. Het heet dat de Cortes den 27sten December geopend zullen worden. Marokko heeft een Spanjaard gemachtigd om in hot binnenland eene telegraphische verbinding tot stand to brengen. KONSTANTINOPEL, 11 November. De gisteren gehouden zitting der Conferentie duurde vier uren De Turksche gevolmachtigde stelde voor dat de Conferentie van vorst Alexander zou eischen dat hij de troepen uit Oost-Rumelië zou doen terug trekken. Drie emirs ondersteunden dit voorstel; door Engeland echter werd het recht der Confe rent-ie tot zulk een besluit bestredenalleen Turkije kan op zich zelf zulk een verzoek doen. Italië ging met de drie emirs mee, Frankrijk hield zich onzijdig maar scheen wel geneigd zich aan de zijde van Engeland te scharen. Na deze zitting hadden de vertegenwoordigers der drie keizerrijken een lang onderhoud bij den Oostenrijkschen gevolmachtigde Von Galice. De volgende zitting is op Donderdag a. s. bepaald. Baron Hirsch heeft zich genegen verklaard der Porte 800,000 Turksche ponden ter beschikking te stellen, indien de terugbetaling door de inkomsten van de Oostersche spoorwegen ge waarborgd wordt. JVEENEN, 11 November. De Russische collegeraad Greffen, die wegens bankbreuk te Brussel en te Londen hier tot vijf jaren zware kerkerstraf werd veroordeeld, ontsnapte hedennacht uit de gevangenis De gevangenbewaarder is in arrest genomen. LONDEN, 12 November. Aan de „Times" wordt uit Rangoon geseind van 11 Nov.De heer Ber nard heeft een afschrift ontvangen van eene pro clamatie, waarin koning Theebau zyne ambtenaren en onderdanen gelast om de Engelschen uit ie roeien. Men gelooft dat de Europeanen te Mandalay zijn vermoord. PARIJS, 12 November. De Servische regeering verzekert in eene officieele depeche uit Belgin"1 dat de Bulgaarsche grenzen niet door de Servische 1 roepen zyn geschonden.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2