jit nummer bestaat uit Twee Bladen. N°. 7894. X>oïiclej*clag>* 12 November. A°. 1885. <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven LEIDSCH ɧfi DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. Leiden, 11 November. De dag van 11 November zal zeker voor dr. G. Hagen een onvergetelijke zijn. Het was eden 25 jaar geleden dat hij hier als Predikant ér Herv. gemeente werd bevestigd. Reeds lang e voren had zich eene Commissie gevormd uit de emeente om hem als aandenken aan dien dag en blijk van achting en hulde aan te bieden, root was de deelnoming die de Commissie mocht ndervinden en het was haar heden eene aange- ame taak bij monde van Prof. Kuenen uitvoering e kunnen geven van de bewijzen van achting en aardeering den geliefden predikant en vriend ewezen. In eene hartelijke toespraak, waarin herdacht -erd de ijver, en de toewijding waarmede ds. Ha gen zijne taak hier had opgevat en gedurende het vierde eener eeuw had volbracht, alsmede de elerlei teleurstelling en miskenning die hij had ndervonden, de gedachte dat hij bij dit alles in jjn moeielijk werk gesteund en gedragen werd "oor de liefde van zoo velen, waren hem tot aan poring geweest om met onverzwakten moed, ja, elfs beter dan ooit te voren zich te wijden, met al den ernst die in hem was aan zijne schoone en edele taak. Spreker hoopte dan ook dat hy, de krachtige an, hoewel reeds de oudste der dienstdoende redikanten, mocht voortgaan op den ingeslagen eg en nog lange, lange jaren zijne beste krach- n mocht wyden aan de Leidsclie gemeente, aarna bood spreker hem het geschenk met album an, bevattende de namen van circa 500 vrienden en vereerders. In een oogwenk was het kleed, dat et geschenk verborgen hield, verwijderd en voor den jubilaris en zijn gezin vertoonde zich een (prachtig orgel uit de fabriek van Mason en Hamden, eleverd door de firma Bender alhier. Op het orgel as een zilveren plaat bevestigd, waarop in keurige letters gegraveerd stond: Aan dr. H. Cr. Hagen, ijne vrienden en vereerders, 1860 1885, 11 No- ember. Nog was de commissie in staat den jubilaris aast dit geschenk nog een klein lederen taschje an te bieden waarin ook de stoffeiyke bewyzen oorhanden waren, hoezeer de geachte jubilaris ag deel en in de waardeering van vele leden der gemeente en vrienden van andere gezindten. Aangedaan door zooveel blijken van waardeering, chting en üefde, was het den jubilaris niet moge- ijk veel te spreken. Hy aanvaardde met blydschap et prachtig geschenk, waarnaar hij vaak zoo vurig ad verlangd en hij hoopte daaruit nog menigen "on van vreugde en opbeuring te ontlokken. Nadat e commissie en in het byzonder den woordvoerder oor den jubilaris was dankgezegd, besloot een arme handdruk deze plechtigheid. - Gisteravond hield de Nederlandsche Maat- happij voor tuinbouw en plantkunde, afdeeling iden en Omstreken, hare gewone vergadering het Logegebouw. Nadat door den voorzitter, den eer dr. H. Boursse Wils, de vergadering was geopend et de mededeeling dat de heer Witte, fegens het overlijden van diens tweeden zoon e Indië, afwezig was en door hem eenige gevoel- olle woorden aan de nagedachtenis van den over- dene waren gewijd, werden de notulen der vorige argadering voorgelezen en goedgekeurd en zes eL,we leden aangenomen. Ingekomen waren in deze vergadering de rekening ar verlotingscommissie, sluitende met een batig 'do van f 5.95, welke door het bestuur was goed- akeurdtevens een brief van den heer K. J. W. i iolander, waarin deze zich bereid verklaart in de damesvergadering, 24 dezer, op te treden en een brief van het hoofdbestuur verzoekende aanwijzing- van den spreker voor rekening der algemeene kas, waartoe door het bestuur is opgegeven dr. H. Van Hall, te Paterswolde. De voorzitter deelt mede dat de voorloopige rekening der tentoonstellingscom missie is opgemhakt en aan de leden ter goedkeu ring zal worden voorgelegd en stelt na mededee ling dor cijfers van ontvang en uitgaaf voor om over 70 der inschryvingen van het waarborg fonds te beschikken, waartoe zonder discussie wordt besloten. De voorzitter grijpt deze gelegenheid aan om allen, die hebben medegewerkt tot het welslagen der ten toonstelling en inzonderheid aan de leden der ver schillende connnissiën, den hartelijken dank der afdeeling te brengen. Alvorens over te gaan tot de be noeming van twee commissiën, en wel eene in zake turfstrooiselmest, en eene in zake de war- moezerij vraagt de voorzitter of de leden zelf de benoeming wenschen te doen of dat zy aan- wyzing door het bestuur verlangen. Met alge meene stemmen wordt tot dit laatste besloten en in de eerste commissie benoemd de heeren J. Van Lelyveld, mr. H. L. A. Obreen, J. Mater, H. H. R. Roelofs Heyrmans Jr. en A. C. Kriest; in de tweede commissie de heeren W. C. Jeltes, J. Van den Berg, H. Beekman, L. E. Nieuwen - huizen en A. P. Van Egmond. Hierbij wordt be sloten in zake de warmoezerij geen rapport uit te brengen, indien het hoofdbestuur de termijn van inzending niet tot 1 April a. s. verlengt. De heer Van Lelyveld vraagt of het bestuurder afdeeling officieel of officieus is gekend in het plan tot aanleg van een park op de Ruïne; waarop door den voorzitter ontkennend wordt geantwoord. De heer Speet stelt vervolgens voor op de winter- byeenkomst te Amsterdam de vraag te behandelen Hoe het mogelijk zou zijn ook hier te lande het geheele jaar door bloeiende seringen te hebben evenals in Frankryk Na uitvoerige discussie over het meer of minder belangrijke dezer vraag, wordt door de vergadering tot inzending besloten en zullen op de volgende vergadering andere punten worden ingewacht. Het voorstel om zich tot het gemeentebestuur te wenden met verzoek de ge- wenschte verandering te brengen in het reglement der Plantenbeurs, wordt zonder discussie aange nomen. De heer Heyrmans dankt de afdeeling namens de Plantenbeurs voor het goed onthaal aan dit voorstel te beurt gevallen, waarop de voor zitter de beste wenschen uit voor de voortdurende bloei van dit kind der afdeeling. Door den heer J. Kors was eene verzameling kamerplanten en door den heer J. Mater eene dubbele rubus met witte bloemen tentoongesteld, waarvoor hen door den voorzitter den dank der aanwezigen werd gebracht. Het „Ned. Aardrijkskundig Genootschap" zal Zaterdag 21 Nov. a. s., in een der lokalen van „Natura A>rtis Magistra" te Amsterdam zijne 46ste algemeene vergadering houden, waarop o. a., voor drachten zullen worden gedaan door de Leidsche hoogleeraren dr. W. F. R. Suringar en dr. K. Martin, over hunne wetenschappelijke reis naar Ned. West- Indië. Door den gemeenteraad te Lisse is het ver gunningsrecht voor de tapperijen vastgesteld op f 12.50 voor iedere f 50 huurwaarde of gedeelte daarvan en werd goedkeuring verkregen tot het sluiten eener 4-pcts.-geldleening, groot f 11,000, ter bestryding der kosten van een nieuw school gebouw c. a. De uitslag der gemeenteraadsverkiezing te 's-Gravenhage is, dat er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren L. J. S. Van Kempen, die 693 en generaal Netscher die 660 stemmen PRIJS DER ADVERTENTIEN: V»n 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- ■eeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. verwierf. De heer Victor De Stuers verkreeg 482 stemmen. Gisteren is te 's-Hage overleden de gepensio neerde generaal-majoor jhr. mr. Van Spengler, vroeger inspecteur der cavallerie, welke betrekking hem werd opgedragen nadat hij verscheidene jaren het bevel had gevoerd over een der regimenten huzaren. Het bestuur der afdeeling Amsterdam van de „Maatschappy tot bevordering der Toonkunst" heeft het onderwijs in de declamatie aan het Conserva torium aldaar, vroeger gegeven door wylen mev. Kleine Gartman, opgedragen aan mr. J.N. Van Hall. Door genoemd bestuur is aan de muziekschool der afdeeling tot leeraar in den solo-zang, ter ver vanging van den heer Joh. M. Messchaert, benoemd de heer A. Averkamp. Mr. C. M. J. Willeumier te Amsterdam is ver trokken naar Rome, om de „Nederlandsche Ver- eeniging tot zedelijke verbetering der gevangenen" te vertegenwoordigen op het aldaar te houden inter nationaal Congres over het gevangeniswezen. Op de veiling van munten en penningen, ten huize van de heeren Bom en Zoon te Amsterdam, is gisteravond de groote gouden eere-medaille, indertyd toegekend aan de familie van den bij Dog- gersbank gesneuvelden schout-by-nacht Bentinck, verkocht voor f 1400 aan „Teyler's Stichting" te Haarlem. Naar het „H. Dbl." uit goedo bron verneemt, heeft de Koning den hoer J. P. Keïser, bouwkun dige by Zr. Ms. paleizen, toegekend de groot© gouden medaille, wegens vijftigjarigen dienst. De in de teekenwereld gunstig bekende tee kenaar en calligraaf P. Van Looy, is te Haarlem overleden. Mr. P. Hofstede, procureur-generaal by het hof te Leeuwarden, is aldaar overleden. Eergisteren zijn, naar de „N. R. Crt." mede deelt, mr. Pols, professor in het strafrecht te Utrecht, en mr. Van Haaften, substituut-officier by de arrond.- rechtbank te Rotterdam, naar Rome vertrokken, om de Nederlandsche regeering te vertegenwoor digen op het aldaar te houden internationaal congres over het gevangeniswezen. Aan mr. P. M. Von Baumhauer is door den gemeenteraad te Zutfen tegen 1 Jan. a. s. eervol ontslag verleend, als leeraar in de staatsweten schappen. Het stoomschip „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said 10 Nov. De gewone audiënties van den minister van financiën op 12 en die van koloniën op '12 dezer zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Alkmaar, ter standplaats de gemeente Medem- blik, mr. J. W. De Feyver, cand.-notaris te Wij- chenmr. A. Blussé, wiens diensttyd als direc teur voor den handel by het vrij entrepot te Dor drecht met 31 Dec. a. s. eindigt, opnieuw als zoodanig benoemdverleend de volgende pensioe nen, als aanH. C. Hanewinckel, referendaris bij het depart, van financiën, f 2000A. P. Van Beusekom, ontvanger der directe belastingen en accynzen, f 1784J. Verbraaken, wed. van F. A. Van Olifen, in leven bewaarder der hypotheken enz., 1386 A. J. A. R. zich schryvende A. J. R. A. De Ceva, provinciale inspecteur der directe belastingen enz., f 2666aan den heer J. W. P. Kluit, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Alfen. Clrond wetsherziening. (Vervolg.) Na het in ons vorig nommer medegedeelde uit eengezet te hebben, zegt de Regeoring: Wijders heeft de ondervinding geleerd, dat het algemeen

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1