woordigers en wetgevers te verschaffen. Tot dat doel, waarop alles aankomt, schijnt niet aanbeve lenswaardig het kiesrecht te geven aan eene grooto menigte, waarschijnlijk eene belangrijke meerderheid van weinig ontwikkelde medeburgers, die niets of bijna niets in de lasten van den Staat opbrengen. Doordat hun èn de noodige kennis of wel de tijd om de publieke zaken te leeren kennen èn datgene wat men in 1848 vastigheid genoemd heeft, ont breekt, zjjn de drommen van zulke kiezers vat baarder dan anderen voor bedriegeljjke redenen"1 valscbe indrukken en hartstocht; gezwegen nog van lien die door giften en gaven of zelfs door aanbod van ververschingten zjjn te verleiden. Zoo zelfs kan worden toegegeven, dat deze laatste mis bruiken door straffen te keeren zijn (hoewel het uiterst moeilijk is) en dat zjj uitzonderingen zjjn, dan blijft het toch waar, dat de toon der gedachten- wisseling tusschen kiezers en c-andidaten, dat de aard der kiezerprogramma's geheel anders wordt, als men om gekozen te worden, de stemmen van de groote menigte behoeft; volksbelievend te zijn, in den ongunstigen zin van het woord en veel te beloven, kan dan allicht bjj tijden de beste aanbe veling worden; en er juist daardoor zeer veel kans dat het peil der gekozenen komt te dalen. Het is waar, dat in onderscheidene groote Staten het algemeen stemrecht is ingevoerd en niet weder afgeschaft. Zoo bestaat het sedert langer of korter tijd in de meeste Staten der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, sedert 1848 in Frankrijk en sedert 1869 in Duitschland. Dat het in geen dezer landen weder afgeschaft is, laat zich zeer goed verklaren, omdat ontneming van een eenmaal toegekend staat kundig recht, altijd eene bedenkelijke zaak is. Maar dit feit bewijst niet, dat er geen nadeelen van zijn ondervonden en erkend. Wordt vervolgd.) Gemengd Nieuws. Een wegens aanhoudend wangedrag ontslagen veearts, genaamd C. IV., vervoegde zich eenige dagen geleden aan het politiebureel alhier en verzocht of men hem aan eene betrekking zou kunnen helpen, daarbij te kennen gevende geheel drankvrij te zijn. Twee dagen later werd hjj door de politie aangehouden als hebbende in beschonkon toestand gebedeld. Na opgemaakt proces-verbaal is hjj naar de gevangenis te 's-Hage overgebracht. Gisteren ontdekte een groenteschipper alhier dat uit zjjn schuitje eenige zakken, een treklijn en een broek waren ontvreemd. Na lang zoeken vond hij die voorwerpen in een ander schuitje terug en nam hij zjjn eigendom daaruit. Hiermede was de eigenaar van dat schuitje echter niet ingenomen en trachtte hem, geholpen door een confrater, die voorwerpen weder te ontnemen, bij welke gelegen heid de benadeelde nog een pak slaag kreeg. Een inmiddels ter plaatse gekomen agont maakte eon oinde aan die twist door een hunner, die bovendien beschonken was, naar het politiebureel te brengen, alwaar proces-verbaal is opgemaakt. Gisteravond omstreeks halfzos hoorde de landbouwer G. Den Haan, aan den Hoogen Rijndijk onder Zoeterwoude, zijn waakhond blaffen en ging toen naar buiten. Hjj trof daar een koop man in schrijfbehoeften en dergelijke artikelen aan, zooals er tegenwoordig vele omzwerven, die op zijno aanmaning niet wilde vertrekken, maar zijne vrouw moest spreken. D. H. wilde hem toen met kracht verwijderen en voelde eenige oogenblikken na de worsteling dat zijn arm gewond was. D. H. ging daarop wéér naar buiten en vond den koop man bezig zijne waren te schikken. Hij greep hem vast en zond om assistentie. Door den veldwachter van Leiderdorp werd hjj in arrest genomen en ter beschikking van den burgemeester van Zoeter woude gesteld. Dr. Van Rliijn te Leiderdorp ver leende aan Den Haan de noodige heelkundige hulp. De dader is genaamd Jan Jansen, als koopman ge patenteerd te Leerdam. Men meldt uit Amsterdam: Ongeveer 700 werkeloozen, die hun naam als zoodanig ge- teekend hadden, omstuwd door evenveel nieuws gierigen, trokken gistormorgen in geregelden optocht naar het stadhuis om den burgemeester den arbei- dersnood te openbaren. Drie personen, Zwart, Bos en Geel, die bij den optocht der werklieden voorop liepen, vroegen den burgemeester te spreken. De portier deelde dit den burgemeester mede. Daarop kwam de heer Steen kamp die den lieeren namens den burgemeester berichtte, dat deze voor elk ingezetene was te spreken, maar niet. voor lien, die zich door eene volksmenigte als demonstratie lieten bege leiden. De burgemeester kon de heeren dus niet ontvangen. De drie personen, allen colporteurs van „Recht voor Allen," begonnen daarop een gesprek met den heer Steenkamp. Zij vroegen of hij voor de gevolgen instondof de burgemeester hen zou ontvangen als ze alleen kwamen en zoo ja wanneer, of de heer Steenkamp wel wist, dat in 1785 ook werd geweigerd het volk te ontvangen, of in den vorm eener toespraak aan de menigte het besluit van den burgemeester nu kon worden medegedeeld, of de commissaris het adres dan maar wilde aan nemen, of ze om één uur konden terugkomen, enz. Op een en ander bleef de hoofdcommissaris een voudig bjj de herhaling van zijn bericht dat de burgemeester geen „demonstratie" te woord stond, en dat het volk overigens alles kon doen wat niet verboden was. Eindelijk gingen Zwart, Bos en Geel weg. Een hunner deelde het antwoord mede, en het grootste gedeelte der menigte door den commissaris Van Raalte en een paar inspecteurs verzocht uiteen te gaan, vorsproiddo zich. Andoren bleven voor het hek, op de gracht, op de brug, aan den overkant nog geruimen tijd in groepjes vereenigd. Tegen een uur kwam Geel, alleen, aan het hek om den burgemeester te spreken. De portier antwoordde dat de burgemeester nu eene bijeenkomst had. (De heer Van Tienhoven was bij eene verpachting). Dan zou Geel over een half uurtje terugkomen. „Zoo als u wilt," zei de portier. Tusschen een en halftwee werd de menigte voor en om en bjj het stadhuis voortdurend talrijker, zoodat personen die door het hek toegang tot het stadhuis begeerden, slechts met veel moeite konden doorkomen. Toon de volksmenigte voortdurend aangroeide, kwam de commissaris Van Raalte met drie inspecteurs om wat ruimte te houden vo'or het hek, daarin bijgestaan door een man uit het volk, die der menigte trachtte te beduiden dat er niets te doen en niets te zien was. Juist op dat oogenblik meldde Geel, thans ver gezeld van den sociaal-democraat Heijer en nog een ander, zich weder bij den portier aan, die den burgemeester, in zijne kamer teruggekeerd, van de komst verwittigde. Inmiddels was de gewone vergadering van burg. en weth. begonnen, zoodat de portier terug kwam met de boodschap dat de burgemeester hem niet kon ontvangen. Geel deelde dit der menigte voor het hek geschaard mede, en voegde er bij „afge- loopen, gaat nu naar huis." De menigte echter bleef staan en moest door de politie verdreven worden. Men meldt dat de inbrekers die in de omstreken van Naarden hebben huis gehouden, te Utrecht zouden zijn gevat. Door zorgvuldige beschouwing der voetstappen in het zand, kwam de justitie tot de slotsom, dat een der daders mank moest zijn, daar een der voetstap pen veel zwaarder was dan den anderen. Deze om standigheid moet mede tot de ontdekking hebben bijgedragen. De vorige week is te Haarlem een 17-jarig meisje plotseling gestorven, volgens ge rucht tengevolge van verregaande mishandeling op haar gepleegd door hare stiefmoeder. De justitie heeft een onderzoek doen instellen, waarbij de juist heid van dit gerucht is gebleken. De ontaarde vrouw, die alles volmondig heeft erkend, is 11. Zaterdag avond gearresteerd en met haren zuigeling van 9 maanden naar het huis van arrest overgebracht. Vrijdag had te Bergen op Zoom een treurig ongeluk plaats. De kapitein der infanterie "VV. S. Trouillart Han sen was in den vroegen morgen met zjjn regiments commandant, den kolonel Dommers, uitgereden op zjjn volbloed Engelsch paard, ten einde terreinop nemingen te doen voor aanstaande manoeuvres; terugkeerende, is het paard aan het hollen geraakt, met het noodlottig gevolg, dat de ruiter werd afge worpen en een eind weegs is voortgesleept, han gende in den stijgbeugel. Toen hjj van den beugel los kwam, schijnt de kapitein met het achterhoofd tegen een steen te zjjn geslagen; althans men vond hem, aan het achterhoofd gewond, bewusteloos op den weg. Met den meesten spoed was de dirigeerende offic. van gezondheid. Krol, ter plaatse, liet den gewonde per brancard naar zjjne woning vervoeren, alwaar hij intusschen nog denzelfden avond bezweek. De kapitein Trouillart Hansen was een sieraad van het leger, waarin hjj zeker nog belangrijk, diensten zou bewezen hebben. In de gevangenis van Tong9reruj. een kerel, die in zjjn cel valsche munt maakt en uitgeeft. Hij heeft het middel gevonden om een medegevangene in betrekking te komen en hem de voordeelen van dat bedrijf te doen kennen De twee deugnieten sloten een verbond en met vereenigde werkzaamheden slaagden zij er in een aan tal geldstukken te vervaardigen, welke zij behendig ja de beurzen der andere gevangenen wisten te doen overgaan, om er de goede stukken die zij er uit haalden, te vervangen. Hoe ongelooflijk ook, schijnt het toch waar te zijn. Als een feit, waardoor het bewjjs geleverd wordt hoe sterk ook in Engeland do in. dustrie kwijnt, mag genoemd worden, de aankon diging onlangs door de bekende firma Marshall Co te Leeds (Holbeek) gedaan, dat hare -vlasspinnoni (vroeger de grootste van Europa, waarin 500fj werklieden en vrouwen een bestaan vonden) over zes maanden zal gesloten worden. In den laatsten tijd had de firma nog slechts 1000 personen in dienst Als redenen voor de aanstaande sluiting wordt gebrek aan werk, overproductie, scherpe concur rentie en dientengevolge totaal gemis aan winst reeds sinds langen tjjd geconstateerd, opgegeven. rs "tr x t ar. ah, a in r>. Groot-Britannië. De heer Gladstone is Maandag-morgen van Ha- warden vertrokken en heeft zich naar Midlothian (Schotland) begeven. Zijn gezondheidstoestand laat oogenschijnlijk niets te wenschen over. Aan het station Chester gekomen, werd hem namens do liberale kiesvereeniging een adres van gelukwen- sching aangeboden. De heer Gladstone verklaarde in zijn antwoord, dat hjj niet naar Schotland ging om zjjne herkiezing te verzekeren, doch om de dringende noodzakelijkheid uiteen te zetten van herstel der eenheid onder de liberale partij, in wier gelederen op het oogenblik eene sterke verdeeldheid heerschte. De woorden van den ex-premier werden luido toegejuicht. Langs het geheele traject werd hij met groote geestdrift begroet. Berichten uit Rangoon verzekeren dat de brigade van Bengalen, sterk 3000 man, zich op weg heeft begeven naar Thayetmayo. De stellingen door de Birmanen op de oevers der Irraoudij op geworpen zullen waarschijnlijk op Zaterdag of Zon dag beschoten worden. Rusland. Naar aanleiding van het royeeren van den vorst Alexander van Bulgarjje als generaal van het Rus sische leger, schrijft een Russisch orgaanDe tjjding van dit feit heeft alom in het land verbazing ver-1 wekt, maatregelen van zoodanigen aard worden niet anders dan zeer zeldzaam toegepast en men gelooft dan ook algemeen dat deze handeling van den czaar do taak der diplomaten aanmerkelijk moet verzwaren.] Reeds lang was het bekend dat men aan de Neva niet alleen de geheele Bulgaarsche quaestie met een wantrouwend oog bespiedde maar zelfs dat men persoonljjk op vorst Alexander vertoornd was. Dit feit echter, zoo openbaar gedaan, had men niet kunnen verwachten; het is dan ook thans reeds duideljjk dat Rusland bij de aanstaande conferentie de afzetting van den vorst zal eischen. De beweeg reden die den czaar tot het nemen van dit besluit heeft geleid, is echter wel verklaarbaar. Alexander III is een man, die zich meer laat beheerschen door opwellingen van het oogenblik dan wel door een rijp en bedaard overleg. Reeds vroeger was hij den. vorst van Battenberg niet genegen, ofschoon deze zijn neef was. Hoofdzakelijk zijn het herinneringen uit de jeugd, die als oorzaak hiervan moeten be schouwd worden. De czaar was van oordeel dat zijn neef hem en zijn rijk groote dankbaarheid ver schuldigd was en niettegenstaande dit steeds tegen hem had geïntrigeerd. Bulgarije. Men seint uit Sofia: Vjjftig Servische soldaten zjjn heden het Bulgaarsche grondgebied bij Rakita, in het district Trun, binnengevallen en hebben een Bulgaarschen wachtpost aangetast, die, het weervuur beantwoordend, een der Serviërs doodde. Andere vijandelijke handelingen zijn door de -• viërs in het district Kustendjil gepleegd. H- heeft den schijn alsof Servië een „casus belli" zoek- om plotseling in Bulgarjje te rukken. Gisteren is verder niets bijzonders aan de ï""-'1 vische grens voorgevallen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2