N°. 7892. Dingdag 10 November. A®. 1885. Leiden, 9 November. t§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Op Vrijdag, den 13den dezer, des avonds te acht uren, zal eene openbare vergadering in de Stadszaal gehouden worden, uitgeschreven door het bestuur der kiesvereeniging „Het Algemeen Belang". In deze vergadering, die voor ieder toegankelijk is, zal het voorstel tot opheffing der Inrichting voor de opleiding van Oost-Indische Ambtenaren bespro ken worden. - Door wijlen Mej. Snouck Van Loosen te Enk huizen is nog, behalve het door ons vermelde le gaat aan de Ned. Gustaaf-Adolfvereeniging groot f 4000, gelegateerd aan de huiszittende armen der Ned. Herv. gemeente te Leiden f 30.000, aan het Herv. Diaconie weeshuis f 20.000, aan de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid f 16.000, aan de armen der Luth. gemeente f 5000, aan de armen der Doopsgezinde gemeente f 5000, aan de armen der Remonstrantsche gemeente f 5000, aan de ar men der Israelietische gemeente 5000, aan de armen der Chr. Ger. gemeente f 5000, aan de armen der Waalsche gemeente f 5000, aan de armen der Oud-Roomsche gemeente f 5000 en aan die der R.-K. gemeente f 5000. Behalve bovenge noemde legaten, allen te Leiden, zijn nog belang rijke legaten vermaakt aan verschillende instellingen te Enkhuizen of in andere plaatsen gevestigd, be nevens aan de naaischool en stichting van gods dienstonderwijs te Enkhuizen, de rente van f 100,000 op het grootboek, aan de Diaconie der Ned.-Herv. gemeente aldaar, jaarlijks f 2000, terwijl bovendien het huis door de overledene nagelaten, ingericht zal worden voor weduwen zonder kinderen en ongehuwde vrouwen uit den fatsoenlijken stand. - Bp de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 40, f 21, f 4.20 en 2.10; de laagste f 39, f 20, f 4 en f 2. - Vrijdag jl. bereidde de voorzitter van de com missie der in de maand September te Hillegom gehouden volksfeesten, de heer P. Van Waveren Hogervorst, zijnen medeleden een recht genoege- lijken avond, als bewijs van erkentelijkheid voor hunne vele bemoeiingen tot het welslagen der ge houden feesten. - Van de 8 candidaten die te 's-Hage ter ver krijging der acte als onderwijzer examen draden, werden Zaterdag jl. 3 toegelaten jil. de lieeren: J. W. S. De Jong uit Nieuw-Lekkerland, M. Van Zuuren uit Nieuw-Beierland en M. Drukker uit Rot terdam. - Gisteren in den vroegen ochtend is mr. 0. Th. graaf Van Lijnden Van Sandenburg in ruim 59- jarigen ouderdom te Langbroek (Utrecht) overleden. Als minister van justitie in het tweede ministerie- Heemskerk (1874 1877) bracht hij menige hervor ming in ons rechtswezen tot stand en paste hjj het beginsel van inkrimping der rechtscolleges in ruime mate toe, terwijl zijne staatsmanstalenten vooral in het licht traden, tijdens hij als Premier en minister van buitenlandsche zaken in 1879 optrad, om later in 1881 de leiding der buitenlandsche zaken, die h(j met veel diplomatieken tact en het meeste succes had gevoerd, te verwisselen met die der financiën, welke hij tot April 1883 behield, toen het door hem gevormd kabinet door het tegenwoordige werd vervangen. Zijne groote scherpzinnigheid en uitstekend geheu gen wekten in en buiten de Kamer vaak bewon dering. In de hofkringen was graaf Van Lijnden zeer 'n aanzien. Z. M. belastte hem herhaaldelijk met 'Ie behandeling van particuliere aangelegenheden, ^dert 1883 was de heer Van Lijnden minister van 8taat. De hoeren dr. N/' Beets en R. Hol zijn door hat gemeentebestuur van Utrecht uitgenoodigd tot het maken van eene feestcantate voor de herden king van het 250-jarig bestaan der Utrechtsche hoogeschool, welke men het aanstaande jaar denkt te vieren. Voor een nieuw „Tehuis voor Militairen" te Amsterdam zijn twee giften geschonken, de eene van f 20,000 en de andere van f 1000. Hot ter rein voor den bouw is gevonden. De centrale vergadering der liberale kiezers- vereenigingen in het hoofdkiesdistrict Sneek heeft met 20 van de 27 stemmen tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer B. H. Heldt, president van het Algemeen Nederlandsch Werk lieden-verbond. Grond wetsherzlea I n g. De Regeerings-antwoorden op de voorstellen tot verandering der Grondwet zjjn verschenen met verschillende nota's van wijzigingen. De voornaam ste wijzigingen zijn de volgende Aan art. 34 is toegevoegd de bepaling dat ook de Prins van Oranje, ingeval hij Regent wordt, meerderjarig is als zjjn achttiende jaar vervuld is- In art. 47 is opgenomen de bepaling dat het Koninklijk gezag wordt waargenomen door den Raad van State ook bij overlijden van den Regent, zoolang zijn opvolger niet benoemd is en het re gentschap aanvaard heeft. In art. 66 is nu bepaald dat bij het uitoefenen van het recht van gratie de rechter, die het von nis gewezen heeft, gehoord wordt, wanneer het veroordeelingen betreft tot hechtenis of gevange nisstraf van niet meer dan drie jaren, en tot geld boete of verbeurdverklaring van voorwerpen samen of afzonderlijk. In art. 68 zijn onder de geschillen van bestuur opgenomen, die tusschen provinciën of gemeenten en waterschappen, veenschappen en veenpolders. Art. 76 (kiesrecht) is thans aldus gewijzigd: De leden van de Tweede Kamer worden recht streeks gekozen door de meerderjarige mannelijke ingezetenen, tovons Nederlanders, die als hoofden van gezinnen, krachtens persoonlijk of zakelijk recht, eene woning van eene door de Wet voor iedere gemeente bepaalde jaarlijksche huurwaarde, voor de on gestoffeerde woning berekend, in gebruik hebben. Onder hoofden van gezinnen zijn ook alleen wonende personen begrepen. Het minimum van de bedoelde huurwaarde wordt in de gemeenten voor welke de laagste maatstaf van huurwaarde wordt aangenomen, niet lager bepaald dan f 36 en in de gemeenten voor welke de hoogste maatstaf wordt aangenomen, niet hooger dan f 250. De wet kan ook het kiesrecht toekennen aan de meerderjarige, mannelijke ingezetenen, tevens Neder landers, die krachtens aanslag in eene Rijksbelas ting, waarvan het genot van gebouwde of onge bouwde eigendommen, krachtens recht van bezit of eenig ander zakelijk recht, den grondslag of een der grondslagen uitmaakt, eene voor de gemeente hunner inwoning bepaalde som betalen, van welke sommen de minste op f 20 in het jaar bepaald wordt. Het kiesrecht wordt niet uitgeoefend door hen die in de gevangenis of in hechtenis zijnof wien het kiesrecht bij eene rechterlijke uitspraak is ontzegd; of die, tijdens de vaststelling der lijsten van kiezers, niet in het volle genot hunner bur gerlijke rechten zijn; of, wier aanslag in ééne of meer Rijks directe belasting over het dienstjaar, voorafgaande aan dat waarin die lijsten worden vastgesteld, niet of niet ten volle is voldaan. In art. 91 wordt thans onvereenigbaar met het lidmaatschap van de Staten-Goneraal verklaard de betrekking van vice-president of lid van den Raad van State, president, vice-president of lid van of procureur-generaal bij den Hoogen Raad, president PRIJS DER ADVERTENTIEN: V»n 1—6 regels/1.05. Iedere regel meer 0.17J." Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het inoae« seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. of lid van de Algemeene Rekenkamer en Commis saris des Konings in eene provincie. Vervallen is dus de onvereenigbaarheid voor „gees telijke of bedienaar van den godsdienst, als zoodanig werkelijk dienstdoende." Voorts is in datzelfde artikel de laatste alinea aldus gewijzigd: „zij die na hunne verkiezing tot lid van de Staten-Generaal een bezoldigd staats ambt dat zij niet reeds tijdens die verkiezing ver vulden, aannemen, verliezen van rechtswege het. lidmaatschap, maar zijn herkiesbaar."' De bepaling dat ook bevordering in zoodanig ambt het lidmaatschap doet verloren gaan is dus vervallen. Art. 106 is thans zoodanig gewijzigd dat voor de openbare beraadslaging van wetsvoorstellen, als eisch is gesteld dat eene commissie van rap porteurs daarover een verslag hebbe uitgebracht, al of niet voorafgegaan door een onderzoek in de afdeelingen. In art. 123 is eene alinea opgenomen om schrijvende de vereischten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten en in art. 139 eene soort gelijke omschrijving voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. Art. 162 is zoodanig gewijzigd dat het niets prejudiceert omtrent de cassatie in burgerlijke zaken. Aan art. 171 is bijgevoegd de bepaling dat als belastingen niet worden aangemerkt heffingen we gens het gebruik van Rijkswerken en inrichtingen. De redactie van de twee nieuwe artikelon die art. 178 vervangen, is aldus gewijzigd: Art, Tot bescherming van de belangen van den Staat is er eene zee- en eene landmacht, be staande uit vrijwillig dienenden en, voor zoover deze niet toereikend zijn, uit dienstplichtigen. Do wet regelt den verplichten krijgsdienst. Zij regelt ook de verplichtingen die aan hen, die niet tot de zee- of landmacht behooren, ten aanzien van 's lands verdediging opgelegd kunnen worden. Art. b. In de koloniën en bezittingen in andere werelddeelen is eene krijgsmacht aanwezig tot handhaving van het Nederlandsch gezag aldaar. (Wordt vervolgd.) Gemengd Nieuws. Bij den landbouwer P. M. te Haarlem mermeer zijn, naar men verneemt, twee paarden gestorven, ten gevolge van vergiftdeelen in het voed sel; een ander paard, dat ernstig ziek was, is hersteld. Een zoontje van J. D., te Hoofddorp, Haarlemmermeer, is van eene kar gevallen en heeft daardoor zijn arm gebroken. De Haagsche Kroniekschrijver van de „N. Gron. Crt," meldt het volgende: Jeanne Lorette's overbrenging naar 's-Hertogenbosch kan spoedig worden te gemoet gezien. Er moet inder daad sprake geweest zijn van eene poging om, door „wetsduiding" bij exceptie deze jeugdige zon dares niet naar Den Bosch op te zenden. Door ontijdige publiceering is dit nu vrij wel onmogelijk gemaakt. Men was ook bevreesd, dat door een voorbarig bericht in een der bladen de aanhouding van Rijsselberghe te Londen mislukken zou. Men heeft echter gezien, dat het telegram, hetwelk aan het departement van justitie voor eene mystificatie werd gehouden, wijl het ongeteekend was, toch van de legatie of van den coasul-generaal te Londen afkomstig was. Rijsselberghe is nu sinds eene week gevangen, maar de inlevering der stukken voor zijne „uitlevering" schijnt meer tijd te vorderen, zoodat hij dan ook niet voor het allerlaa1(st der volgende week hier heen zal kunnen worden gebracht. Dit zal door Engolsche politie beambten geschieden, per Harwich-boot. Te Rotterdam zal hij dan door Hol- LEIDSCH sÉt#? DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1