Gemeng'd N ieu w Gedurende deze week zijn hier ter stede aangegeven zes gevallen van roodvonk. Sterf gevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Heden vertoonde men onseenver- zilverden halven cent, welke voor een dubbeltje in betaling was gegeven. Men zjj dus op zijne hoede voor verdere toepassingen dezer praktijk! Hedenmorgen om tien uren sloeg aan den Zoeterwoudschen Singel een muur om, waaraan een metselaar werkzaam was om er de ankers wat vaster in te maken. De werkman be zeerde zich ernstig aan het hoofd en voornamelijk aan de onderlip, welke scheurde, tengevolge waar van hij zich naar het Academisch Ziekenhuis moest begeven om zich te laten verbinden. De knecht van den heer J. Geert- zema, Hoofdweg bij Vyfhuizerweg in de Haarlem mermeer, M. v. d. Nieuwendyk Soost, is zoodanig van eene trap op de steenen gevallen dat hij zwaar gekneusd is vervoerd naar het ziekenhuis te Leiden. Hedenmorgen brandde in de Hoek, gemeente Nieuwkoop eene boerderij af. Korten tijd geleden werd in dezelfde boerderij ingebroken, bij welke gelegenheid - vreemd genoeg - de voor de hand liggende en tot gebruik geschikte kazen bleven liggen, maar die onder den pers gestolen werden. Vóór de woning, alsook voor die van een buurman vond men toen de schriftelijke uitnoodiging aan de bewoners om op een bepaalden tijd geld buiten te leggen, met bedreiging, dat men zich anders voor de gevolgen moest wachten. Daar aan de uitnoodiging niet is voldaan, houdt men algemeen den brand van heden voor de uit voering vau het dreigemont. De politie doed onderzoek. Levensverzekering van Victor Hugo. Victor Hugo had bij de levensverzekering-maat schappij „La Nationale" te Parjjs, welke bekend staat als een der oudste en soliedste maatschappijen van Europa, een contract van levensverzekering gesloten groot 20,000 franken, te betalen by zijn overlijden. Deze verzekering was gesloten met aandeel in do winst der maatschappij, zooals dit by sommige maatschappijen gebruikelijk is. De winstverdeeling geschiedt ten genoege van den contractant op ééno der drio volgende wijzen a. in vermeerdering van het verzekerde kapitaal; b. in vermindering der jaarlyksche premiën, en c. in contanten, dadelijk uitbetaald. Victor Hugo gaf nu eens de voorkeur aan deze, dan weer aan gene wijze van Avinstverdeeling. Het gevolg was dat hij de volgende voordeelen genoot: Het grondkapitaal van 20,000 fr. word verhoogd tot 31,000 fr., welke na zyn overlijden zijn uitbetaald. Do premie, jaarlijks te betalen, werd zoover verminderd dat van het jaar 1876 af, hy niets meer te betalen had. Aan contanten ont ving Victor Hugo by zijn leven bovendien eene som van 22,203 franken. Van den moordaanslag bij Naar den, op „Zuid-Craailoo", het buitengoed van den heer P. Langorliuizen, geeft het „Hbl." het volgende verslag „De heer Langerhuizen was nog niet te bed, toen de dieven in het huis binnendrongen. Hij zat (het was omstreeks middernacht) te lezen in zyne huiskamer, gelijkvloers gelegen met het salon aan de andere zyde van de vestibule, waar de inbre kers toegang hadden gekregen, door eenvoudig met een bijtel de glazen deur los te wringen, die naai den tuin leidt. Afgaande op het geritsel, dat hy hoorde, opende de heer Langerhuizen de deur van het salon, en daar zag hy by het licht van drie kaarsen waaronder dat van eene vetkaars, die de dievon hadden meegebracht twee personen bezig met het opstapelen bij en buiten het raam van een aantal zilveren voorwerpen, uit de opengebroken kasten in de kamer genomen. Van vele dier voor worpen waren de waardelooze gedeelten reeds los gerukt, van het kristal was alleen het zilver, van de kurken de zilveren doppen, van een pièce de milieu alleen het zilver van het voetstuk overge bleven. De personen waren gekleed als lieeren en droegen hoeden. Eén hunner had een vol gezicht en een rooden baard en zou door den hoer Langer huizen zeker worden herkend. Wie dor beide mannen schoot, kan door den ge kwetste niet worden gezegd. Twee schoten werdon gelost. Het eerste trof niet, de kogel is in den muur teruggevondenop het gerucht van dit schot vluchtte één der dieven het raam uit, de ander loste, terwijl do heer Langerhuizen reeds om hulp riep en naar do vestibule snelde om een of ander voorwerp tot tegenweer te halen, het tweede schot, dat den heer L. boven den enkel trof en door en door ging. Deze kogel is niet teruggevonden. Op het hulpgeroep van den heer Langerhuizen schoot de huisknecht toe, die met zyn gezin eene bovenverdieping bewoont en reeds ter ruste lag. Hy wilde den gekwetste helpen, doch deze ant woordde „Laat my maar liggen, neem een geweer en zet ze na, want ze zijn misschien in het Mu seum (de bekende kunstgalery des heeren Lan gerhuizen). Inderdaad ging de huisknecht, spoedig ingehaald door den koetsier, die door eene electri- sche schel was opgebeld, gowapend het terrein van de woning onderzoeken, maar niemand werd gevonden. Wel meenden zij aan de voetstappen te zien, dat nog een derde persoon in de nabijheid moet zyn geweest. Toch zullen zoowel de koetsier als de huisknecht wellicht de dieven kunnen herkennen, omdat zy, denzelfden avond met eene lantaarn uitgegaan, in de nabijheid dor woning twee personen hadden ont moet, die op de persoonsbeschrijving, door den heer L. gegeven, gelijken. Na den terugkeer der bedienden werd genees kundige hulp uit Naarden ontboden. De heer L. is- nu onder behandeling van prof. Wurfbain. De eerste hulp word verleend door dr. Moll en dr. Boeklage, officier van gezondheid te Naarden. In het salon, waar de dieven deerlyk hebben huisgehouden, vond men een beitel, een sigaren pijpje en twee sigarenzakjes, één van een winkelier te Haarlem en één van een winkelier te Rotterdam. Vermoedelijk hebben de inbrekers enkele kleine voorwerpen meegenomen." Het vermoeden, dat deze inbrekers dezelfden zijn, die den vorigen nacht to Heemstede en dien zelfden nacht op „Zandhoeve" bij den heer Kuhn diefstal pleegden, wordt bevestigd. Bij den laatst genoemde ontvreemdden zy, behalve eenige klee deren en voorwerpen van waarde, f 100 in zilvergeld. Gisternacht schynen zy hun werk te Hilversum voortgezet te hebbendaar is in eene woning inge broken en voor eene waarde van tweehonderd gul den gestolen. (Zie lste Blad.) BUIT ID NLAND. Frankrijk. Onder do berichten van gisteren heeft men ge zien dat de nieuwe Duitsche gezant, graaf Von Münster, presidont Grévy zijne geloofsbrieven heeft aangeboden. Alles geschiedde met de gewone plech tigheden, en ondanks het slechte weder was er eene grooto menigte nieuwsgierigen op de been. De heer Grévy had don minister van buitenlandsche zaken, De Freycinet, aan zyne zyde. De toespraak van den nieuwen gezant luidde als volgt: „Toen de keizer mij met deze hooge zending be lastte, droeg liy mij op, voort te gaan met de be vordering der betrekkingen van goede habuurschap, welke door mijnen voorganger zoo gelukkig werden aangekweekt. "VVees overtuigd dat ik steeds leven dige voldoening smaken zal in het vervullen van deze aan myne persoonlyke gevoelens zoo geheel beantwoordende opdracht, mij tot den getrouwen, oprechten bemiddelaar makende ten aanzien van de goede bedoelingen mijns verheven souvereins." De heer Grévy antwoordde: „Met genoegen neem ik deze geloofsbrieven in ontvangst. Ik ben overtuigd dat gij, u latende leiden door uwe persoonlyke gevoelens, gelyk gy zoo goed zyt te zeggen, en door de gemeenschap pelijke belangen der twee natiën tot het bevestigen der goede betrekkingen zult bijdragen, welke tus- schen haar bestaan, evenals uw uitstekende voor ganger zulks wist te doen." Na deze toespraken volgde een kort, maar zeer hartelijk onderhoud. Een der Fransche ministers, die hunne porte feuilles zullen nederleggen, omdat zij niet herkozen zyn, is de heer Hervé-Mangon, minister van land bouw. Men meent dat hy, wanneer Madier De Montjou gekozen heeft uit de twee departementen welke hem benoemd hebben, zich in het andere, waarsehynlijk Gard, candidaat zal stellen. Aan de „Standard" wordt uit Tamatave be richt dat de Hovas voortgaan met het aanleggen van vestingworken, waaruit de Franschen dagelijks beschoten worden. De zaakgelastigde van de Republiek Haiti te Parijs heeft aan eenige Fransche bladen de vol gende nota verzonden. „Verschillende bladen hebben medegedeeld ten gevolge van onrechtmatige handelingen regeering van Haïti tegenover vreemdeling, dit eiland, de vertegenwoordigers van Engeland Frankryk hunne regoeringen zouden hebben zocht, oorlogsschepen naar de wateren van p0 au-Prince te zenden. Doch de op Haïti v/on^ vreemdelingen hebben geenerlei slechte behandel] te verduren gehad. De waarheid is dat aan Bank te Haïti een betrekkelijk groote diefstal he plaats gehad. Dientengevolge zyn inboorling zoowel als Franschen, Engelschen en Amerib» naar het gerechtshof verwezen, en twee der klaagden zijn door de jury schuldig bevonden regeering van Haïti heeft dus alleen die pevson in handen der justitie gesteld, tegen welke do structie genoegzaam bezwarende feiten aan licht had gebracht." Groot-Britannïë. Uit Athlone wordt bericht, dat toen in avond van 1 Nov. de Parnellitischo afgevaardig O'Kelly en Kenny het dorp Dysart wilden verlate zy werden aangevallen door een met stokken g wapende bende van circa 40 man en onder kreten„naar de hel met de nationale liga „hoera voor de Fenians!" en andore dergelijk.; roepen. Er werd eenige tegenstand gebodon, in de meeste nationalisten in het gevolg der afger digden liepen weg. Verscheidene personen werd gekwetst en moesten geneeskundige hulp inroepe O'Kelly en Kenny verweerden zich dapper en re reerden op het dorp, namen de wyk in het h van een hunner verwanten en verlieten den volg? den morgen by het krieken van den dag ond sterk escorte het dorp, zich begevende naar Athlo Uit Cettinje wordt gemeld dat de vertege woordigers der vreemde mogendheden tegen morg Zondag, bijeengeroepen zyn om het zilveren fe van den vorst bij te wonen. De bijeenkomst schi' geenerlei politiek karakter te zullen dragen. Volgens de „Globe" zal het nieuwe Engelse; Parlement in de eerste week der maand Janu bijeenkomen. Uit Nieuw-York wordt aan de „Daily News gemeld dat het doodvonnis van Louis Riel z; zeker niet ten uitvoer gebracht zal worden. De slissing is officieel, maar nog niet bekend gomaa Uit Ottawa wordt aan de „Standard" gese dat het gerechtshof te Battleford op 5 dezer u spraak deed in de zaak der gevangangenom Indianen, betrokken bij don moord op volksplant.; te Frog Lake. Zestien werden in vryheid gestel 29 tot gevangenisstraf van verschillenden duur elf tot de doodstraf door ophanging veroordeeld. Spanje. De jongste zuster van koning Alfonso, de infan Eulalia, zal met Don Antonio, de zoon van d' hertog De Montpensier trouwen; koning Alfon gaat eenigen tyd te San-Lucar, bij Sevilla, op h kasteel van den hertog De Montpensier, logeeren. Don Antonio is eerst negentien, de infante Eu!' reeds een-en-twintig jaar oud. Men had in Span zeer gaarne gezien, dat zy met den kroonprins r Portugal getrouwd was. Titrkije. Met betrekking tot de Conferentie voor de re ling der Bulgaarsche quaestie wordt nader uit Kon stantinopel aan de „Köln. Zeitung" geseind, dat ui overeengekomen is, om het verhandelde strikt g heim te houden. Toch meent de correspondentv het blad, aangaande de eerste op 5 dezer geho den zitting, te kunnen mededeelen dat reeds tv betrekkelijk belangrijke feiten zyn aan het hc gekomenvooreerst dat eendrachtige samenwer king der drie keizers in elk geval zeker is; t tweede, dat Engeland tot dusver geene afwijken of weerstrevende houding heeft aangenomen. In eene depeche uit Sofia wordt het door re: schillende bladen medegedeelde bericht tegen" sproken, als zou vorst Alexander beloofd hebbe" zich aan de besluiten der Conferentie te onder werpen. Zulk eene verplichting is den vorst t dusver ook niet opgelegd. Hij beloofde alleen, i overeenstemming met de aanbeveling in de gemeen, schappelijke nota der gezanten, orde en rust t zullen handhaven. In Servië moet, volgens den "Weener corresp ni dent van de „Standard," groote woeling heersche uitgelokt door de partij welke Karageorgewics l - gunstigt. Eergisteren 'zouden te Belgrado ver- dene personen, onder welke zestien studenten -n dagbladschrijvers, in hechtenis zijn genomen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2