[jo. 7890. Zaterdas: 7 Noyember. feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Bij clit nommer van het Leidsch Dag blad behoort voor de inteekenaren daarop het slot van het officieel Verslag dei- Handelingen van den Gemeenteraad zitting van Donderdag 22 October, bladz. 81 tot 83. Leiden, 6 November. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het inoae- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de Rijks-universiteit alhier is het tweede natuurkundig examen afgelegd door den heer J. C. j. C. Smitshet candidaats-examen in de rechts wetenschap door den heer C. G. J. Bijleveld; dat in de klassieke letteren door den heer P. A. Van I "Vestrheenehet doctoraal examen in de wis- en natuurkunde door den heer J. E. Couvée. - Tot organist der Oosterkerk van de Ned.-Herv. I gemeente alhier is benoemd de heer Joh. G. Dirkse, organist te Voorschoten. - Door wijlen mej. Snoeck van Loczy te Enk huizen is aan de Nederlandsche Gustaaf-Adolf-Ver- eeniging eene som gelegateerd van vier duizend gulden. - Jhr. mr. W. Roéll heeft in de heden gehou den zitting van den Hoogen Raad den eed als advocaat en procureur afgelegd. - De memoriën van antwoord der Regeering op de afdeelingsverslagen over de voorstellen tot Grondwetsherziening zijn thans bq de Tweede Kamer ingekomen. - Voor de akte als onderwijzer werden gisteren te 's-Hage nog toegelaten de heeren C. A. Struik Jz. uit Gorkum, P. Van der Heiden uit Meerkerk, G. J. Glaudemans uit Delfshaven en A. P. Van Leeuwen uit Hillegersberg. - De Koning heeft dr. J. Vlaanderen Cz., te Apeldoorn, benoemd tot hofgeneesheer. - De heeren Cuypers en Victor De Stuers heb ben Woerden bezocht, naar men verneemt in ver band met plannen of voorstellen tot restauratie van het zeer antieke Stadhuis, dat, volgens raads besluit, door een nieuw dergelijk gebouw zou ver vangen worden. - De begrooting der gemeente Haarlem is gis teren door den Raad vastgesteld op 975,303.55ys aan plaatselijke belasting is eene som uitgetrokken van 158,000, terwijl het getal opcenten op de Rjjks personeele belasting van 40 op 60 is verhoogd. - Verscheidene ingezetenen van Amsterdam, die contracten hadden loopen met de firma De Bruyn en Zonen, betreffende levering van gas, hebben haar gedagvaard wegens nalatigheid in het voldoen aan hare verplichtingen. - De Fransche pakketbooten van St.-Nazaire naar Colon-Aspinwall zullen in het vervolg den 6den in plaats van den Ssten van elke maand van St.-Na zaire vertrekken. Op de heenreis, te beginnen met de maand Decem ber a. s., zullen de bovenbedoelde pakketbooten mede St.-Croix de Teneriffe aandoen. - De door de Amsterdamsche Duinwatermaat schappij uitgeschreven leening, groot 6,000,000 is ruim driemaal volteekend, zoodat aan de inschrij vers ongeveer 30 pet. zal worden toegewezen van het door hen ingeschreven bedrag. - Alle huurders der bouwlanden op het landgoed „Oranje-Nassau's-oord" te Renkum zullen, daar het wild groote schade aan de te veld staande vruchten aldaar toebrengt, zich tot den Koning wenden met een adres waarin zij zullen verzoeken de huren der gronden te verlagen. - De „Maasbode" heeft een onrustbarend be richt in de wereld gebracht omtrent de maatschappij „De Schelde" te Vlissingen- Het heette dat de slui ting der fabriek aanstaande was. Reeds het onlangs vermelde bericht betreffende de bestelling van een ijzeren ponton door de Maatschappij „Zeeland" maakte dit bericht onwaarschijnlijk. De ware toestand is, dat de fabriek thans geheel zonder werk is en a. s. Zaterdag weder een twin tigtal werklieden zullen worden ontslagen. De voor uitzichten op werk, toegezegd zoo door particulieren als van Rijkswege, doen verwachten dat binnen enkele weken alle in de laatste weken ontslagen werklieden weder zullen worden aangenomen. {A.) Te Vleuten, bjj Utrecht, is op plechtige wijze de nieuwe Roomsch-Katholieke kerk ingewijd dooi den aartsbisschop van Utrecht, mgr. Snickers. De minister van justitie, vergezeld van een referendaris en van den inspecteur voor de gevan genissen, heeft het huis van burgerlijke en militaire verzekering te 's-Hertogenbosch geïnspecteerd, met het doel om, zoo mogelijk, al de jeugdige veroor deelden van den „Kruisberg" naar dat huis te doen overbrengen. Uit Breukelen meldt men dat de burgemeester dier gemeente zich om redenen van gezondheid genoopt heeft gezien, zijn ontslag als zoodanig aan te vragen. Men meldt aan hot „D. v. N." uit Neerlang broek dat de toestand van graaf Van Lijnden Van Sandenburg sinds een paar dagen zóó geworden is, dat met groote bezorgdheid het verloop dei- ziekte wordt te gemoet gezien. Het stoomschip „Limburg," van Java naar Rotterdam, vertrok 4 Nov. van Marseillede „Edam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 5 Nov. Lizard. Geineiijjd Nieuw8. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: De kantvisscherij wordt nog met drie schuiten uitgeoefendze besomden van f 60 tot 84 in 3 a 4 dagen. Van 25 Oct. tot 4 Nov. zijn 15 bomschui ten aangekomen, gezamenlijk met 2175 kantjes pekel- en 268,400 stuks steurharing. Er werd be steed voor volle pekelharing f 11.50 a 12 per ton; voor volle steurharing f 8 a 15 en voor ijle steurharing 6.50 a 8 per 1000. "Wegens langdurig stormweer werd veel schade en verlies aan netten geleden. De roomboter- en kaasfabriek te Zoetermeer heeft met 1 November opgehouden te werken, waardoor vele landbouwers, die hun melk daaraan leverden, deze nu niet weten te plaatsen; zelfs kunnen zij de melk nl. niet verwerken, daar hunne woning niet tot dat doel is ingericht. Ter vee- en paardenmarkt te Hoofd dorp waren gisteren aangevoerd 66 paarden, veulens en hitten; 116 koeien en kalveren, 10 biggen. Twee meisjes, 11 en 12 jaren oud, die reeds geruimen tijd de school hadden verlaten en langs de straat zwierven, moesten gisteren voor de Haagsche rechtbank terecht staan wegens dief stal van dasjes, linnen ondergoed en lintjes van eene uitstalling aan de Groote Markt, in de helft van September ji. Er waren eigenlijk drie daarbij betrokken geweest, maar een is reeds naar een gesticht gezonden. De kinderen gingen vrij listig te werk. Een trok de koopwaren van de uitstal ling, een tweede was inmiddels onder het stalletje gekropen en greep de artikelen met de hand om er dan mede weg te loopen. De oudste beklaagde had ditmaal de goederen weggenomen en daarvan aan het andere meisje een paar stuks gegeven. Toen een politiebeambte de jongste greep, wees deze nog eenige huizen verder een kelder aan, waarin nog meer van dezelfde bank ontvreemde zaken geworpen waren. Op de verzekering der kinderen, dat zij zich alleen uit speelschheid de lintjes en strikjes toegeëigend hadden, nam de officier van justitie aan, dat beiden zonder oordeel des onderscheids handelden, zoodat hij vrjjspraak vroeg. Evenwel eischte hij de opzen ding dezer ongelukkige kinderen naar een verbeter huis tot het twintigste levensjaar. De rechtbank zal op dat requisitoir over 8 dagen beslissen. De gefailleerde koopman G. B. v. M. uit Delft, is door het gerechtshof in Den Haag ter zake van bedrieglijke bankbreuk door het verduis teren van tot zijn boedel behoorende koopmans goederen, veroordeeld tot 9 maanden celstraf. Vreemde visschers gaan steeds voort met het moedwillig vernielen van het vischtuig onzer Nederlandsche visschers. Van twee Scheveningsche bomschuiten van den reeder A. De Niet, zjjn eenige dagen geleden res pectievelijk 16 en 18 netten geroofd; daar zulks bij nacht gebeurde zijn de daders onbekend ge bleven. Van de bomschuit „Arbeid adelt", van den reeder A. Den Duik te Scheveningen, zijn door een vischsmak van Ramsgate, „R. 390", 11. Zondag in het gezicht van Lowestoft, moedwillig 27 haring netten met toebehooren vernield. Dit laatste geval is door den waterschout te Scheveningen weder bij proces-verbaal geconsta teerd en zal dus voor een der rechtbanken in Engeland dienen. (Vad.) Als een zeldzaam toeval wordt ver meld dat bij den Burgerlijken Stand te 's-Hage door drie heeren Van der Zwan aangifte werd ge daan van de vermeerdering hunner gezinnen en dat hunne echtgenooten alle genaamd zijn Dijkhuizen. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft den bekenden Barend Willemse ver oordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee jaren en twee geldboeten, elk van ƒ25, sub sidiair twee dagen cel voor elke boete, wegens oplichting van twee predikanten door middel van mandjes vruchten. Gelqk reeds gemeld, is in den nacht van 2 op 3 dezer te Bennebroek, onder Heemstede, ingebroken op het buitenverblijf „Soeka Brenti," bewoond door den heer Münzenbrock. Door middel van het uitsnijden van eene glasruit hebben de dieven zich toegang verschaft tot de benedenver trekken, waar zij ook eene kast opengebroken hebben, waaruit zij tafelzilver en andere voorwerpen van waarde hebben ontvreemdook wijn, cognac en kistjes sigaren zijn door hen medegenomen. De officier van justitie te Haarlem vraagt in een extra Politieblad de opsporing van het gestolene, zijnde eene vrij aanzienlijke hoeveelheid tafelzilver, alslepels, vorken en servetbanden, voor het meeren- deel gemerkt A. M., H. M. of E. M., eenige antieke penningen, een zilveren Mercuriusbeeld, afkomstig van een inktkoker, messen met ivoren hechten, een Berlijnsch zilveren theeservies, eenig tafelgoud, gemerkt C. M., enz. Wellicht zijn deze inbrekers dezelfden, die gister nacht (van Woensdag op Donderdag) aan twee buitenplaatsen bij Naarden een bezoek brachten. Op „Zandhoeve" van den heer Kuhn wisten zjj door de keuken binnen te komen en zjj verwijderden zich met een aantal voorwerpen, jassen, hoeden, enz. De bewoners hadden des nachts wel eenig ge- druisch gehoord, maar waren geen onderzoek gaan instellen. Niet alzoo op „Craailoo" van den heer P. Langerhuizen. Deze hoorde eveneens onraad en ging zien wat er gaande washij trachtte de in brekers met een paar schoten te verdrijven, maar één hunner loste op hem twee revolverschoten, waarvan het ééne mistte, maar het andere hem in het been trof. Hij stortte neder en de huisgenooten, op het schieten afkomende, vonden hem in zjjn bloed liggen, terwijl de daders het hazenpad hadden gekozen. De toestand van den heer Langerhuizen moet gelukkig van geen ernstigen aard zijn. Er bestaat eenig vermoeden, dat aan dezen dief stal handdadig zijn twee personen, als heeren go-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1