Zn., kooplieden aldaar, met een passief van 6 ton, en J. Monster Jz., aannemer te Puttershoek, met een passief van 4 ton. Te Aken zijn dezer dagen drie drin- kebroers, die zich aan foezelbrandewijn te buiten hadden gegaan, de een na den ander overleden. Eén werd op straat dood gevonden, de tweede stierf in zyn zolderkamertje, de derde terwijl hy naar het gasthuis werd vervoerd. De werklieden der fabriek van den heer Rogelet, te Reims, hebben den arbeid gestaakt omdat hun loon werd verminderd. Vrijdag en Zaterdag hadden erge wanordelijkheden plaats. De arbeiders zijn met geweld in de werkplaatsen ge drongen, hebben er de leeren riemen doorgesneden en de machines vernield. De gendarmen chargeer den de werkstakers en schoten in de lucht, doch werden met revolverschoten begroet. Een sergeant kreeg een messteek. Dezelfde wanordelijkheden hadden in de werkplaatsen van Villemenot plaats. De maire en de onderprefect van politie werden met steenen begroet. Een twintigtal rustverstoor ders werden aangehouden. Verscheidene gendarmen werden gekwetst. Het „Leipziger Tageblatt" bevatte dezer dagen de volgende advertentie„Wij deelen onzen geëerden vrienden en bekenden hierdoor mede dat ons heden een gezond dochtertje, ons negen-en-twintigste kind, geboren werd. Hermann Ziliack, Marie Ziliack geboren Friedemann." Het onderzoek naar Mariotti, die den moordaanslag op den Franschen minister De Freycinet pleegde, duurt nog voort. De verklarin gen van den heer De Lesseps, die als hoofd der werken op de landengte te Panama, waar Mariotti bezigheid vond, werd gehoord, strooken niet in alle opzichten met de verklaringen van den man zeiven. Volgens den ingenieur was de dood van Mariotti's dochter aan andere redenen te wijten dan de vader meende. Het meisje was zeer onverschillig en was lang niet zoo onschuldig als hij beweorde. Dikwijls liep zy rond in manskieeren, ging met jongelieden 24 uren uit enz. Zij is ook vrijwillig vertrokken met twee beambten en twee dagen afwezig gebleven; bij hare terug komst stierf zij niet door mishandelingde waar heid is dat, toen zij zich beleedigd achtte, zij een geneesmiddel heeft ingenomen, hetwelk zij bij een Chinees kocht, ten gevolge waarvan zij echter ge storven is. Haar dood is de oorzaak geweest tot een gerech telijk onderzoek als gevolg der zorgen van het consulaat, waarbij werd beslist dat de aanklachten noch aan de Kanaal-Maatschappij, noch aan het ministerie van buitenlandsche zaken konden ge richt worden, daar de beide beambten en de Chinees, in dienst dor aannemers, zoo al niet strafbaar, dan toch slechts burgerlijk vervolgd kondon worden. Niettemin gelooft men dat Mariotti te goeder trouw is en werkelijk in den waan verkeert, dat zijne dochter het slachtoffer werd van een schan delijken aanslag. De laatste zin, voorkomende in het dagboek van Mariotti, luidt aldus: „Ik wil niet sterven vóór en aleer ik zelf de schuldigen straf of zal hebben laten straffen." KOLONIËN. BATAVIA, 28-29 Sept. De aanval op de benting te Djambi wordt in het „Soer. Hbl." als volgt beschreven: Nadat wij sedert eenige dagen zeer ongunstige berichten hadden ontvangen en de ingezotenen dien tengevolge allen binnen de benting waren getrok ken, bleef de verwezenlijking daarvan zoo lang uit, dat de drie luitenants, de havenmeester, controleur, schrijvers en anderen weer buiten waren gaan logeerenmaar in den nacht van 27 op 28 Augus tus had men het gaande. Des morgens om kwart over vieren vielen de eerste schoten uit kampong Solok en was er een groote drom volk, godeeltelijk niet verder dan 30 pas van de benting, waar te nemen. Luitenant Jacobs, op wacht aan de sociëteit, rukte met zijn 35 man nu op, om de Europeanen binnen de benting te halen en de buitenposten tevens mee te nemen. Onder luitenant Van der Wedden ging de colonne verder en kwam met vrouwen en kin deren behouden in de benting aan. Dezelfde officier kreeg toen de opdracht, om den vijand uit de cantine te verjagen. Voor de gracht vond hij reeds 3 lijken en de pan tine zelve door gespuis bezet. Met een hoeratje ging het er op los. Niettegen staande de salvo's waagden de vijanden eene nade ring en kwamen zij tot op 8 pas afstand, met de klewangs in de hand, op de onzen los, maar nog twee salvo's, die hen verscheidene dooden en ge wonden kostten, deden hen afdeinzen. De post van 5 man, die de cantine bewaakt had, was met moeite het gevaar ontkomen en de ben ting binnengetrokken; een van hen, een Europeaan, had een klewanghouw in den schouder, een inl. soldaat een been verbrijzeld door een schot uit de benting, het gevolg van het kruipen door den pag- ger, in plaats van het volgen van den gebruike- lijken uitgang. Een ander hield zich zes man van het lijf met zijn geweer, waarop later klewanghouwen genoeg zichtbaar waren. Luitenant v. d. W. doorzocht nu nog de cantine en den boschrand en bracht 8 doode en 5 zwaar gewonde Djambiërs bij elkaar, gewa pend met klewangs, krissen en lansen. Een der gewonden probeerde dien officier nog een krissteek te geven en werd toen afgemaakt. Toen de „Sampit" de rivier opstoomde, om de onzen te helpen, was het reeds bijna dag. Het schip zond tal van granaten en kartetson uit, wier uitwerking echter niet kon worden nagegaan; ook de benting vuurde nog een poos en doodde, helaasj eene Chineesche vrouw in hare woning op de rakketten. Hoe brutaal de aanval der Djambiërs ook was, het succes aan onze zijde was volkomen. In het geheel verloor de vijand meer dan 30 man. Men is nu druk bezig de benting te versterken, want men ducht eene herhaling. lederen nacht zijn er officieren op wacht, een in in de benting en een in de Sociëteit. De Chineezen verlaten Djambi, wat een slecht teeken is. Lampong Solok, vlak bij de benting, met de rimboe achter zich, zal worden geraseerd. Dat zal wat ruimer uitzicht geven. Na eene zitting van zeven dagen werd heden de behandeling der zaak van den beklaagde L. Yan Honk, gewezen algemeen ontvanger van 's lands kas te Buitenzorg, beëindigd. De eisch van den off. van justitie was acht jaren tuchthuis en f 7200 boete. Uitspraak over 8 dagen. Ellendige tijden. Uit de Vorstenlanden wordt in een particulieren brief de toestand alles behalve rooskleurig afgeschilderd. Tal van ondernemingen sukkelen met gebrek aan werkkapitaal en nog ettelijke anderen staan op de nominatie dat de handelsbetrekkingen met geldschieters verbroken worden. In de kotta gaat by na niets om; ook de prinsen en andere apanagehouders klagen steen en been dat het zoo moeilijk is, van tyd tot tijd eenige geldelijke h*lp te krygen als zij in verlegenheid zitten, terwyl zy in tempo doeloe slechts hadden te „kikken" om geld te krijgen.op latere afrekening. (Soer. Grt.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, de ambtenaar D. N. F. Kielil, laatst, ass.-res. van Gorontalo (Menado.) Eervol uit 's lands dienst, wegens volbrachten diensttijd, het gewezen lid der Wees- en Boedelkamer te Padang W. B. Winter. Ontheven: Eervol, van het civiel en militair gezag in de Westerafdeeling van Borneo, de kolonel, chef van den generalen staf A. Haga, onder betuiging van de bijzondere tevredenheid der Regeering over de uitstekende wijze, waarop hij zijne taak heeft volbracht. Benoemd: Tot resident der Westerafdeeling van Bor neo, met ingang van den door den civielen en militairen bevelhebber in dat gewest te bepalen dag in de maand October 1885, de ass.-res. der afdeeling Sintang van ge noemd fewest A. H. Gijsbertstot hulpprediker ten dienste der inlandsche Christengemeente te Wonreli, op het eiland Kisser (Amboina), K. Wiggelendam, thans tijdelijk met de waarneming dier betrekking belast. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen: tot verificateur 4de 1:1. jhr. P. D. J. De Buvry de Mauregnault; tot ontv. de verif. 4de kl. P. Schram. Bepaald: Dat het aan het lid der Wees- en Boedel kamer te Padang (Sumatra's Westkust) W. L. Winter, ver leend ontslag uit zijne botrekking alsnog beschouwd wordt op ocrvolle wijze te zijn verleend. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot mil. ambte naar 2de 1:1., de mil. ambtenaar 3de kl. H. Mitterfrainer. Hersteld: In de funetiën van militairen commandant ter Westerafdeeling van Borneo, mot ingang van den door den civielen en militairen bevelhebber in dat gewest te be palen dag in de maand October 1885, de luit.-kol. der inf. J. A. Vetter. Bevorderd: Tot luit.-l:ol. bij het wapen der inf. de majoors A. W. H. Porelaer cn C. Deijkerhoff, met bepaling dat laatstgenoemde in zijn nieuwen fang geplaatst blijft bij den generalen staf. Vertrekkende passagiers per stoomschip „Madura," van Batavia naar Nederland, op 30 Sept. De luitenants ter zee 2de kl. F. W. Planten, E. O. Kerk hoven, L. Hartmann en O H. Kuijckde 1ste hulponder wijzer H. Voskuil, echtgenoote en 4 kinderen; W.Vcenst eehtgenoote en 3 kinderen; J. Thijs, O. Bleckert en Zr y troepen en schepelingen. J3TJIXEIVILA.lv Fraultrijk. De gezondheidstoestand in Tonkin is steeds treuri» In Augustus zyn 764 man bezweken; generaalD0 Négrier heeft nog enkel inlandsche troepen onder zyne bevelen. De ministers, waaruit het kabinet thans be- staat, zullen in den morgen van den lOden Novem- ber hun ontslag bij den president der Republiek indienen. Het nieuwe kabinet, dat gevormd zal worden terwijl de Kamer haar bureau kiest, zal met een programma voor de Kamer verschenen. De havenwerkers te Marseille hebben opnieuw een adres aan den minister van binnenlandsche zaken gericht, opdat hy een einde make aan de concurrentie der Italianen. Indien de Staat niets voor hen doet, zeggen zy, zullen zij zich zelve hulp weten te verschaffen. (jr i*oot-E ïi"i ië. In eene gisteren te Londen gehouden vergadering van conservatieven heeft lord Salisbury eene rede voering gehouden, waarin hy o. a. zeide dat het niet in stryd is met het vrijhandelstelsel, om de Engelsche rechten te verhoogen tegenover elk land dat Engelsche producten uitsluit, terwijl het die van andere landen toelaat. Represaille-maat regelen tegen Spanje zouden dus te rechtvaar digen zijn. Te Londen had Dinsdag-avond eene zeldzame en belangwekkende plechtigheid plaats. De alge- meene Israëlietische kerkeraad was bijeengekomen om Lord Rothschild eene schilderij aan te bieden, het oogenblik voorstellende waarop hy als lid van het Hoogerhuis, den eed van getrouwheid aan de kroon aflegt. Gelyk men zich zal herinneren werd Sir Nathaniel De Rothschild in Juni jl., op voorstel van den heer Gladstone, tot pair verheven. Hij is de eerste Israëliet, die in het Huis der Lords zitting neemt. Eindelijk is het tijdstip bepaald voor de bijeen komst der Conferentie, welke zich met de regeling van het Oostorsche vraagstuk zal hebben bezig te houden. Blijkens telegram uit Konstantinopel is gisteren het daarop betrekkelijk Iradé verschenen en zal de Conferentie heden (Donderdag) met haren arbeid een aanvang maken. Spa i> je. Van „zeer goed ingelichte" zijde wordt uit Madrid aan de „Vossische Zeitung" het volgende mede gedeeld Koning Alfonso is, ondanks alle officieels en officieuze tegenspraak, ernstig ziek; hy lydt aan diarrhee en aan eene hardnekkige koorts, die bijna geen enkelen dag wegblijft. Het Kabinet verkeert in de grootste onzekerheidzelfs de conservatieven zijn van oordeel dat het binnenkort zal moeten aftreden. En op dit alles wordt de kroon gezet door het feit dat men van de stemming in het leger geen oogenblik zeker is, zóó zelfs, dat eiken dag een „pronunciamiento" in zijne gelederen wordt te gemoet gezien. Volgens bericht uit Madrid, heeft de minister van binnenlandsche zaken eene uitnoodiging tot de regeeringsgezinde dagbladen in de hoofdstad ge richt, om hun toon tegenover Duitschland in de Carolina-quaestie wat te matigen. Al de bladen te Madrid deelen het bericht mede van een brand, die een der voornaamste winkelstraten van Manilla zou vernield hebben. De „Correspondencia" zegt echter dat by het ministerie van koloniën nog geene bevestiging van dit bericht is aangekomen. „El Correo" bevat een uitvoerig verhaal van eene poging, welke Zondag gedaan is om de wacht posten van het arsenaal en het tuchthuis te Car- thagena te overvallen. Deze poging is niet ge slaagd de voornaamste persoon is met 16 mede plichtigen gearresteerd. Telegrammen. PARIJS, 4 November. De beide Fransche mili taire missiën onder leiding van den generaal Boss en den admiraal Lejeune tot hervorming van he Grieksche leger en de vloot hebben order gek'."--- om by het uitbreken van den oorlog zich dadelij op de tegenwoordig in den Piraeus liggende Frans: oorlogsschepen te begeven. Brazza, de leider der Fransche Congo-zendi'1?- wordt den 12den November te Lissabon verwac

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2