A0. 1885. "Vrijdag O oyeinber. feze foment wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. j dit nommer van het Leidsch Dag- behoort voor de inteekenaren daarop 2de gedeelte van het officieel Verslag Handelingen van den Gemeenteraad ■no- van Donderdag 22 October, bladz. ot 80. Leiden, 5 November. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. franco per poet1-dO. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. beroeping van een predikant bij de Evang.- gemeente alhier, in de plaats van wijlen ds. L. Rümke, is het volgende alphabetisch e drietal samengesteldds. C. J. Mulder, te -chemds. A. J. Helper Sesbrugger, te Amers- en ds. P. Van der Veen, te Alkmaar. heer J. J. A. A. Frantzen, leeraar aan gymnasium te Leiden, is door den minister md tot lid der commissie voor het afnemen xamens voor het middelbaar onderwijs in de 'uitsche taal, welke in November en December sjaars gehouden zullen worden. - Hedenmiddag ontvingen we per Nederlandsche de nog ontbrekende Indische bladen van 28 9 September. Naar men weet, heeft Spanje in de bekende linen-quaestie gemeend zijne rechten vooral daar- kunnen afleiden dat deze eilanden door Span en zjjn ontdekt geworden. Deze bewering is er van verschillende zijden reeds bestreden, jolgens een onzer geachte stadgenooten is het om van bijzonder belang, ook voor een grooteren hier te lande, te weten dat uit het nieuwste van A. Bastian, den bekenden Berlijnschen oloog, blijkt dat de hoofdtwistappel, het eiland niet door een Spanjaard, maar door een rlander, den admiraal Shapenham (1625) is ont- Afrika's Osten," ilz. 64). erdaad schijnt het wenschelyk zulke feiten ten meer te doen bekend worden, want nog lang genoeg is in het licht gesteld wat Nederlanders ~n hebben voor de ontdekking der eilanden in Zuidzee. Er bestaat gelegenheid tot verzending der spondentie naar Noord-Amerika, door middel het stoomschip „Leerdam". Ten postkantore r moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag en. om 7.56 bezorgd zjjn. De begrooting van het fonds voortspruitende koopprijzen van staatsdomeinen voor 1886 rgedragen tot een bedrag van f 612,000. r B. en Ws. van Den Haag is thans voor- jd aan den heer C. M. De Groot, vroeger lsten "t in het orkest van den Franschen Schouw- ieene jaarlyksche toelage van ƒ150 toe te kennen. •De 1ste luit. van het reg. grenadiers en jagers, i L. Wjjmans, die voor 3 jaren gedetacheerd de landmacht in West-Indië, zal 12 December met de Hollandsche mail derwaarts vertrekken. Op de voordracht door Ged. Staten van Noord- ant opgemaakt voor de benoeming van een 'er, zijn geplaatst de heeren P. Sprengers, jhr. Van Sasse Yan IJsselt en mr. P. Maas. minister van Staat en van binnenlandsche n brengt ter kennis dat de commissiën, die in belast zjjn met het afnemen van de examens apothekersbediende, zullen zitting houden te en te Kampen op Maandag 23 Nov. a. s. fOlgende dagen. Het stoomschip „Samarang," van Rotterdam Java, passeerde 4 Nov. Gibraltar; de „Zee- vertrok 3 Nov. van Padang naar Rotterdam 'Schiedam" arriveerde 3 Nov. van Amsterdam •'-•uw-York; de „Batavia," van Java naar Rot- vertrok 4 Nov. van Aden; de „Conrad" eerde van Amsterdam te Batavia 5 Nov.; de Erederik", van Amsterdam naar Batavia, ck van Southampton 4 Nov. Z. M. heeft de volgende pensioenen ten laste van den Staat verleend, als aanK. Keyzer, hoofd eener openbare lagere school te Noorclwijkerhout, van f 734; H. Helderman, hoofd der openbare lagere school te Alfen, van f 1000; YV. G. De Bruyn Kops, secretaris van het college van cura toren der Rijks-universiteit te Leiden, van f 1326; dr. J. Bosscha, hoogleeraar-directeur der Polytech nische School te Delft, van f 2860; dr. C. A. En- gelbregt, directeur en leeraar aan de R. H. B.- school te Utrecht, van 2334 'sjaars; by het wapen der inf. benoemdby het 5de reg. tot kapt., den lsten luit.-adj. jhr. C. K. Van der Wijck, van het reg. gren. en jagers; tot lsten luit., den 2den luit. W. F. Van den Oudendijk Pieterse, van het corps by het instr.-bat., tot lsten luit., den 2den luit. H. A. De Chalmot, van het corpsaan den machinist 2de kl. F. H. J. Martijn en den machi nist-leerling 1ste kl. bij de zeemacht A. J. Crucq vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het ordeteeken, respectievelijk van de 4de en 5de klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar, hun door den president der Ver- eenigde Staten van Yrenezuela geschonken; den heer Willem Christiaan Theodoras Van Nahuys te Zwolle, met al zijne wettige, zoo mannelyke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandschen adel ingelijfd. Getaens:d Nieuws. Heden behandelde het gerechtshof te 's-Hage de zaak van C. M., kleermaker aldaar. In den nacht van 9 op 10 Aug. jl. bevond besch. zich aan den Nieuwen Rijn te Leiden, alwaar hy het buitenraam van een horlogewinkel verbryzelde en door de daardoor verkregen opening 1 gouden en 1 zilveren horloge en 1 nikkelen ketting ont vreemdde. De gestolen voorwerpen maakte besch. in Den Haag te zamen voor f 14.80 te gelde. In den nacht van 18 op 19 Aug. van plan zynde een zelfde feit te Rotterdam te bedrijven aan een winkel van muziekinstrumenten in de Weste Wa genstraat, werd hem de volvoering daarvan door de komst van politie-agenten belet. Hy had wel reeds met een flesch die hy bij zich had eene vry groote opening in het winkelraam aldaar gemaakt, maar aan zyn voornemen om een speeldoos te stelen kon hij geen gevolg geven door zijne aan houding. Adv.-gen. mr. Byleveld eischte met het oog op vroegere veroordeelingen, welke besch. reeds heeft ondergaan, de oplegging van 7 jaren tuchthuisstraf. Mr. Van Uye Pietersen, die ook voor dezen besch. optrad, was met het Openb. Min. van oordeel dat de Leidsche diefstal volkomen was bewezen, doch geloofde dat voor de poging te Rotterdam gepleegd, geen straf kon worden opgelegd, omdat de beken tenis van besch. te dien opzichte geheel op zich zelve stond. Hy concludeerde mitsdien in zoover tot vryspraak van zyn cliënt. Het Hof bepaalde de uitspraak op Zaterdag a. s. Men verzekert dat de persoon van A., die de Londensche politie op het spoor bracht van den ontvluchten Van Rysselberghe, 15 jaren geleden hier te lande eveneens wist te ontkomen aan zyne geleiders, die hem tot het ondergaan eener straf wegens bedrieglijke bankbreuk, naar de gevangenis moesten overbrengen. Onderweg zou hy op de lyn AmsterdamUtrecht uit het spoor- wegrytuig gesprongen zyn. Sedert hield hij zich te Londen schuil. Na verjaring van de straf moet hy meermalen naar zyn vaderland teruggekeerd zijn. Het bericht, als zou Jeanne Lorette te Montfoort hare straf ondergaan, wordt nu weer onjuist genoemd en zou ook in strijd zyn met de bestaande voorschriften, aangezien Montfoort bestemd is voor meisjes die niet ouder zijn dan 18 jaren en wier straf niet van zoo langen duur is, als tot welke Jeanne Lorette veroordeeld is. Binnen enkele dagen zal zy naar de gevangenis te 's-Hertogenbosch worden overgebracht. De grenadier J. van de 4de comp. 3de bat. regiment grenadiers en jagers is heden voor de 2de maal gedetacheerd bij het algemeen depot van discipline wegens aanhoudend mankeeren, dronkenschap en zoekmaken van kleeding. Naar bevind van zaken, is de diefstal ten huize van mevrouw de Aved. R. aan de Konings kade te 's-Hage 's avonds tusschen 6 en 8 uren gepleegd, nadat de onbekende dader of bedrijvers het naast hare woning gelegen perceel No. 8, sedert eenige maanden onbewoond, door middel van braak binnengeslopen waren. Eenmaal in dat huis, moeten zij op het achter gelegen platdak, een geheel vormende met het huis van mevr. R., geklommen en vervolgens door het raam het vertrek zijn binnengedrongen, van waai de gouden damessieraden medegenomen zyn. Om vier uren had men in die kamer nog niets bijzon ders bespeurd. Mevr. R., eene alleen-wonende dame, was te huis met haar gezelschapsjuffrouw en haar twee dienstbodendoch de dieven wisten hun misdaad zonder eenig gedruisch te volbrengen, en eerst laat in den avond, toen de bewoonster zich ter ruste begaf, ontdekte men den diefstal en by onderzoek der politie de brutale middelen, waarmee de daad werd volvoerd. Wy hebben vermeld dat dr. D. Cohen te Assen aan den gemeenteraad aldaar voorgesteld heeft, strafbepalingen in te voeren tegen het op blazen van het vleesch door de slagers, en zulks met verwyzing naar eene jonge verordening der stad Berlyn. Een onzer lezers schrijft ons dat men om zulk een voorbeeld, van zulk een verbod, zich niet tot het buitenland behoeft te wenden, want in het keur boek der stad Leiden van 1406 kan men het volgende artikel vinden: Vleysch te blasen. „Hem so en sel men gheen vleysch blasen, scapen-, vinder, noch gheenrehande vleysch, hoe dattet ghe- noemt wesen mach, noch gheenrehande wint dair toe te doen, bi 18 sc." (Zie de Middeleeuwsche keur boeken der stad Leiden van dr. Hamaker, blz. 57. Art. 21). (Hbl.) Te Heusden is een 4-jarig kind door een luik van den zolder gestort en op het hoofd terecht gekomen, ten gevolge waarvan het is overleden. Te Heemstede is inbraak gepleegd,, waarbij verschillende zilveren voorwerpen zijn ge stolen. Van deze daad worden verdacht twee jon gens, een van 14 en de ander van 19 jaren, die aldaar met een kar hunne waren hebben rondgevent. Hedennacht tegen halftwaalfont- stond op den Heiligenweg te Krommenie een vree- selyke brand, waardoor het woonhuis van den meelmolenaar T. binnen een half uur in de asch werd gelegd. Alles was verzekerd. Door de hulp der brandspuiten bleven de belendende woningen behouden. Ook in de boerderij van C. Butter aan denWor- mer-ringdyk ontstond brand. Het geheele perceel is afgebrand. Gisternacht ontstond er brand in den kapberg van P. Zwart te Stierep (gem. Aker sloot). De brand nam zoo snel toe, dat eene koe en een varken in de vlammen omkwamen. De oorzaak is onbekend. De ar rond. rechtbank te Dordrecht heeft gisteren de volgende handelsondernemingen fa staat van faillissement verklaardG. Yran Heek

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1