N°. 7887. Woensdao- 4 November. A0. 1885. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 158 en 159 der Ingekomen Stuk ben van den Gemeenteraad. Leiden, 3 November. t§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Hedennamiddag ontvingen we per Fransche mail de Indische bladen van 30 Sept. tot en met 3 Oct. De heer J. Draaisma, cand. te Leiden, heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Wijk bij Heusden aangenomen en voor de beroepen naar Faudgum en Raard en voor Koekange bedankt. - Mej. C. M. Ladage te Rotterdam is benoemd tot onderwijzeres aan eene bijzondere school teLeiden. - In eene te Groningen gehouden algemeene vergadering van het „Nederl. Schaatsenrijdersbond" is herkozen tot secretaris mr. J. Van Buttingha JVichers, te Leiden. - Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Batavia en Padang, door middel van het stoomschip „N.-Holland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 7den November a. s., des morgens te halfelf. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag-morgen om 7.56 bezorgd zijn. - Bij de laatst gehouden examens voor land meter is o. a. ook geslaagd de heer J. Schoonenberg, van Valkenburg, werkzaam te Amsterdam. - Te Bodegrave is gisteren de Prinses-Wilhel- mina-bewaarschool, gesticht ter herinnering van het honderdjarig bestaan van het Departement Bode grave der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in tegenwoordigheid van het Bestuur met hunne dames, feestelijk geopend. Het feest werd opge luisterd door een zangkoor, samengesteld uit de leerlingen van de hoogste klasse der openbare school A. Met inbegrip van de 22 kleinen, die men had doen inschrijven, werden dezen op onbekrompen wijze onthaald. Ook het 50-jarig bestaan van het departement Koudekerk werd feestelijk gevierd. Wij komen daarop morgen terug. - De Regeering heeft heden een afzonderlijk voorstel ingediend tot wijziging van art. 194 der Grondwet, strekkende om de tweede en derde zin - snede te vervangen door deze bepalingenDe in richting van het openbaar onderwijs wordt door de Wet geregeld. De openbare scholen zijn toe gankelijk voor leerlingen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid. In of voor elke gemeente wordt lager onderwijs gegeven, voldoende aan de behoefte der bevolking. Het wordt, voor zooveel daarin niet op andere wijze is voorzien, van over heidswege verstrekt in openbare scholenaldaar wordt het aan onvermogenden kosteloos gegeven. - In het voorloopig verslag over Hoofdstuk Y der begrooting komt o. a. eene gedachtenwisseling voor over de bekende optochten in den laatsten tfid. Terwijl sommigen aandrongen op wettelijke regeling, opdat de Regeering de bevoegdheid zou hebben dergelijke optochten te verbieden, kwam de meerderheid krachtig op voor het behoud van den bestaanden toestand, waarbij de burgemeester de bevoegde en de verantwoordelijke persoon is. Zij was bovendien van oordeel dat de burgemeesters wel hadden gedaan de optochten niet te verbieden. erdeeld was men ook over de vraag, of de politie meer gebruik moest maken van haar macht om yergaderingen te doen uiteengaan, waar opruiende woorden worden gesproken. 0p hervorming der geneeskundige wetgeving en herziening der wet op het middelbaar onderwijs 1 v-erd vooral krachtig aangedrongen. - De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Commissarissen des Konings verzocht bij hunne rondreizen bijzondere aandacht te vestigen PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. op de gemeentehuizen om na te gaan of daarin geene bergplaatsen van licht ontbrandbare stoffen zijn gevestigd. Een voorraad spiritualiën, geborgen in den verhuurden kelder van het Bredasche Raad huis, is de aanleiding van des ministers schrijven. Namens eenige honderden werkeloozen te Amsterdam is door drie afgevaardigden een adres aan den burgemeester overhandigd, die zich een half uur met de deputatie onderhield. Uit het eerste jaarverslag der Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde te Amsterdam blykt dat het ledental van 152 tot 187 steeg (onge veer 40 in Indië). De financiën verkeeren mede in een goeden staat en de inkomsten bedroegen onge veer 1400, de uitgaven 1130. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Stucky van Amsterdam en Hessels van Leiden. In te Berljjn ontvangen berichten uit Banana, in "West-Afrika, wordt gemeld dat de „Nieuwe Afri- kaansche Handelsvennootschap," gevestigd te Rotter dam, aan den oever van den Congo in bovengenoemde plaats een hotel „Praja des Pescadores" heeft doen bouwen, hetwelk reeds op feestelijke wijze geopend is. De Dultsche Opera. Na reeds uitgeweid te hebben over den inhoud van „Der Trompeter von Sakkingen", gisteravond alhier door het Rotterdamsch Opera-gezelschap ten tooneele gevoerd, een stuk ontleend aan het met dien naam betiteld Episch gedicht van Victor Yon Scheffel, kunnen wij ons ditmaal beperken tot het bespreken der uitvoering zelve. De heer Haase, die de titelrol vervulde, beschikt over eene schoone, buigzame stem, gepaard aan een gunstig uiterlijk. Mej. Bettaque als Maria vervulde deze wel wat overdreven verliefde rol verdienstelijk, terwijl ook haar stem zeer geroemd mag worden. Conradin (de heer Krieg) acteerde uitstekend, terwijl mej. Spohr en de heeren Shukowsky en Hartmann tot vorming van een goed geheel mede werkten, en eindelijk de heer Bollé als Damian, een waren melkbaard, het publiek hartelijk deed lachen. De koren waren voldoende, maar het orkest was te zwak. Aan de decoratie was zooveel mogelijk zorg besteed; de plotselinge verschijning van de boot, waarin Maria en de gravin zijn gezeten, was echter niet natuurlijk. Over het algemeen liet de muziek zelve ons koel, met uitzondering van het lied door Werner aan het einde van de tweede acte gezongen „Das ist im Leben hasslich eingerichtet, Das bei den Rosen gleich die Dornen steh'n," enz. Eene aardige scène was ook het tooneel, waarin Werner aan Maria zangles geeft, terwijl Conradin alle middelen in het werk stelt, om de altijd be spiedende tante van hen te verwijderen. Daar het opera-gezelschap nog dienzelfden avond naar Rotterdam moest terugkeeren, was men ver plicht in de laatste acte aanmerkelijke bekortingen te maken, waardoor wij helaas niet in de gelegen heid werden gesteld mej. Bettaque te hooren in het lied, waarmede die acte aanvangt. Aan het einde van de vóórlaatste acte werden aan mej. Bettaque en den heer Haase een bouquet en een krans toegeworpen door de commissie uit het studentencorps, terwijl eerstgenoemde ook nog van de schouwburg-commissie een bouquet ontving. Wij waardeeren het ten slotte in den heer Behrens dat hij ons in staat stelde met deze opera, een noviteit, kennis te maken en vleien ons dat het talrijk opgekomen publiek hem er toe moge doen besluiten ons nogmaals op eene voorstelling te vergasten, en dan, naar wij hopen met eene meer bekende opera, waardoor hij ons in staat stelle met de overige uitstekende krachten, waaruit zijn gezelschap is samengesteld, de kennismaking voort te zetten. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. Wegens bedelarjj is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van arrest te 's-Hage overgebracht zekere J. B., die vroeger ook al eens voor gelijk misdrijf werd veroordeeld. Nabij de Kalvermarkt alhier is, na. dat een huzaar een burger moedwillig een klap had toegebracht, eene onderlinge vechtpartij ont staan tusschen eenige huzaren en burgers, welke laatsten op het geschreeuw van den geslagene waren toegeschoten. Een der huzaren heeft daarbij een niet emstigen steek in zjjn buik bekomen; de dader is echter tot dusver niet bekend geworden. Door den tram, diejl. Zondag-avond om halftwaalf van Voorschoten naar hier was ver trokken, is aan den Haagweg onder de gemeente Zoeterwoude een man aangereden die in half be schonken toestand zich nabij de rails op den weg had neergelegd. Ofschoon de machinist zoo spoedig mogelijk zoude hebben geremd, was het ongeluk toch van dien aard dat een van 's mans beenen is moeten worden geamputeerd in het academisch ziekenhuis, waarheen hjj was vervoerd. Te Amsterdam werd gisteravond om kwart vóór elven de brandweer opgeroepen voor een uitslaanden brand op het Damrak, in het huis No. 70, winkel en werkplaats van den heer H. Menzel, die handelt in mandenwerk. De brand was ontstaan door het vallen eener petroleumlamp, welke een der bewoners van het huis bij het sluiten van den winkel in de hand hield, tot een voorwerp in zijn val de lamp raakte en deed vallen. Onmiddellijk ontbrandde de petroleum en het benedengedeelte van het huis stond spoedig in lichterlaaie. Achter in het huis vonden de vlam men den weg naar de verdiepingen, waar het man denwerk en de grondstof daarvoor hun ruim voed sel gaven. De brandweer werkte met vier stoomspuiten en een handspuit, water puttende uit het waterkanaal. De „Jan Van der Heyde" was ook spoedig by de hand, doch kon niet nader komen dan by de Oude- brug. Door eene lengte van 200 meter slang werkte de drjjvende stoomspuit met ontzagwekkende kracht. Gelukkig had de heer Wenzel gelegenheid zijne huisgenooten, die reeds te bed waren, te wekken en te redden, wat ook hot het geval was met een commensaal, op een der bovenverdiepingen, en een dienstmeisje, welke laatste zich kloekmoedig door de vlammen heensloeg en ongedeerd op straat kwam. Ernstige ongelukken kwamen alzoo niet vooralléén werd een brigadier van politie licht aan het hoofd bezeerd, door eene neervallende dakpan. De menigte was nogal geagiteerd omdat men, indachtig aan het ijselyk geval, nog zoo kort ge leden in de "Warmoesstraat gebeurd, vertelde dat een dienstmeisje in de vlammen was omgekomen, iets wat gelukkig bleek niet waar te zjjn. Er is nogal wat schade aangericht, doch alles is verzekerd. Vooral is er veel waterschade, wat zich begrijpen laat als men bedenkt dat de spuiten anderhalf uur lang werkten. Ook de huizen ter weerszijden van No. 70 hebben eenige schade. Om één uur rukte een deel der brandweer in. Uit Dordrecht wordt aan het „H. Dagblad" gemeld dat een der grootste handelaren in wild enz., met uitgebreide relaties, de firma V. H. en Zonen aldaar, failliet is. Het passief zou vrij aan zienlijk zijn. De omstandigheden van den moord aanslag op De Freycinet vullen in alle Fransche bladen kolommen, die iets meer geven dan de telegrammen reeds meldden.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1