N°. 7885. Maaiidao; 2 November. A0. 1885. feze (Qonrant wordt dagelijks, met uitzondering Tan <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 31 October. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaaternimte. Voor het inoas- seeren bniten de stad wordt f 0.10 berekend. Het eerste gewoon concert van de „Maat schappij voor Toonkunst te Leiden" werd gisteravond in de Stadszaal gegeven. Het bleek al weder overtuigend hoe goed hare commissarissen de belangen der leden weten te behartigen; de steeds toenemende belangstelling in deze concerten moge voorzeker aanleiding geven op den ingeslagen, goeden weg voort te gaan. Het Utrechtsche Symphonie-orkest, onder directie van den heer Coenen, was voor dezen avond aan gewezen om een in alle opzichten schoon pro gramma uit te voeren. Als solisten traden op de heer C. Veerman (viool), concertmeester uit Utrecht, en de heer Th. Enderle (piano), hoofdonderwijzer aan de Muziekschool alhier. De heer C. Veerman speelde het bekend A-moll- concert van Vieuxtemps, den eens beroemden violist componist. Vieuxtemps heeft in deze compositie, wat de solo-partij betreft, slechts aan eigen techniek gedacht en kunstenaar moet hij zijn die het werk zoo gemakkelijk en waar vertolkt als de heer Veer man het doet. Zeer eigenaardig geeft de partituur een bekend lied [„"Waar kan men beter zijn", enz.] te hooren, dat aan het geheel een tint van fijnen humor geeft. Groot was het succes, dat den heer Veerman ten deel viel. Wat den heer Enderle betreft, willen wij alleen vermelden dat hp na de uitvoering van Chopin's Concert uitbundig werd toegejuicht en dat dezelfde bjjval hem ten deel viel na zijn tweede optreden. Wij onthouden ons van eene beoordeeling, omdat het naar onze meening hatelijk is als over de be kwaamheden van een onderwijzer in het openbaar wordt gesproken. Wanneer alleen onderwijzers aan de Muziekschool worden beoordeeld begaat men een groote onbillijkheid, - waarom alleen zij en niet alle andere onderwijzers onzer openbare scholen? Deze vraag is o. i. niet ongepast en wel der overweging waardig. Loffelijke vermelding verdient het spel van de heeren Veerman, Van Adelberg en Bouman, die in het C-dur-Concert van Handel als solisten optraden. Dit Concert werd hoogst verdienstelijk uitgevoerd; wij kunnen het strijk-quartett niet genoeg roemen, dat uitmuntte door eenheid. De piano-partij had men echter wel weg kunnen laten; moest deze soms het orgel vervangen? De uitvoering der orkestwerken geeft reden tot groote tevredenheid. De 8ste Symphonie van Beet hoven opende het programma. Vreemd schijnt ons de eenvoud van deze compositie, vergeleken bij don rijkdom van gedachten en den weelderigen dosch, waarmede de meester hare zusteren heeft getooid. Men zou geneigd zijn te gelooven dat de 8ste Symphonie, het 93ste werk van Beethoven, de openbaring moet zijn van zijne steeds toenemende scheppingskracht, en toch doet zij denken aan de lste en 2de Symphonie, zoo eenvoudig is zij be werkt, in den stijl van Mozart en Haydn. Misschien heeft Beethoven, evenals iedereen dat wel eens in zijn leven heeft gehad, onwillekeurig liet verledene herdacht en dan zoude dit werk een terugblik kunnen heeten. Hoe dit ook zij, het was goed gezien met deze symphonie het concert te openen en de toehoorders in den aanvang niet te zeer te vermoeien, waar nog zoo vele diepzinnige werken hunne onverdeelde aandacht zouden vorderen. Max Bruch's inleiding tot de opera „Loreley" is boeiend en maakt reeds op den oningewijden toehoorder een grooten indruk. Met dit werk begon het tweede gedeelte van het programma. De heer Coenen bracht ook zijn eigen compositie ten gehoore. Leerden wjj hem kennen als uitmuntend directeur, ook "als componist heeft hij groote ver diensten. Zijn werk viel zeer in den smaak van het publiek, vooral de „tarentelle" of laatste afdeeling uit zijne 2de Suite. Het is waarlijk te bejammeren dat de Acade mische Feestouverture van Brahms in eene zoo kloine zaal werd uitgevoerd. De machtige instru mentatie vordert eene ruimte, zooals bv. de Hoog- landsche Kerk of eenig ander dergelijk gebouw. "Was de indruk, dien de uitvoering nu maakte, reeds overweldigend, ontzaglijk grootsch moet hjj zjjn wanneer deze ouverture gespeeld wordt in eene ruimte die geëvenredigd is aan het klankge halte dat wordt ontwikkeld. Dit monumentaal werk was een waardig slot van den schoonen avond. De minister van koloniën ziet ook dit jaar de noodzakelijkheid niet in van eene regeling der be vordering, het ontslag en het op non activiteit stellen der Indische officieren bij de wet. Het advies van den tegenwoordigen gouver neur-generaal over de regeling van het rechtswezen ter Sumatra's Oostkust is herwaarts onderweg en eerstdaags hier te wachten. Gemenffd Nieuws. Gedurende deze week zijn hier ter stede aangegeven 18 gevallen van roodvonk. Sterf gevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Blijkens een bij de betrokken auto. riteit ontvangen telegram is de ontvluchte gevan gene Van Rijsselberghe krachtens een bevel van gevangenneming der Engelsche regeering, thans te Londen gearresteerd. Hij oefende aldaar weer zijn vroeger beroep van kapper uit en zou in een kap perswinkel herkend zijn. De politie te 's-Gravenhage ontving het eerste telegram, dat Van Rijsselberghe zich te Londen op hield, van een aldaar verblijf houdenden Nederlander buiten onze Vertegenwoordiging in de Engelsche hoofdstad. Bij aankomst van deze waarschuwing in de residentie was de ontsnapte nog niet gepakt. Onmiddellijk daarna is toen door tusschenkomst van het ministerie van buitenlandsche zaken en de Hollandsche diplomatie te Londen, de voor- loopige aanhouding van den voortvluchtige verzocht. De uitlevering kan nu eerlang verwacht worden. Omtrent de ,Badhoeve" in de Haar lemmermeer vernemen wij, dat zij in haar geheel zal blijven bestaan. In plaats echter van zuivel bereiding zal veefokkerij en vetweiderij voortaan het hoofddoel zijn. Woensdag-avond sloeg bij het hevig woedende onweder de bliksem in het huis van S. v. A. te Haarlemmermeer. Een balk werd ge spleten, doch zonder brand te veroorzaken zocht het hemelvuur zich een uitweg door het dak. Men meldt uit Noord w ij k aan Zee dat aldaar voor de derde reis 3 schuiten zijn aan gekomen met ladingen van 90 en 110 kantjes pekelharing. Eene schuit is aan met volle lading steurharing. De prjjs der pekelharing is 12 a 12'/, per ton, steurharing 7 tot 11 per 1000, id. uit tonnen f 7'/j. Naar men verneemt, was de zelf moordenaar in een hotel aan de Boompjes te Rot terdam, een gepensioneerd officier van gezondheid uit Ned.-Indië, thans te Breda woonachtig en om streeks 45 jaren oud. Daags na den dag, waarop de zelfmoord plaats greep, moest hjj in het huwelijk treden. (Maasbode.) Hedennacht brandde te Wagenin- gen door eene onbekende oorzaak de sigarenfabriek van den heer v. D. af. Volgens telegram uit Londen, is het Ned. schip „Zes Gebroeders", kapt. Schaap, van Villanova naar Rotterdam, eenigszins lek en met overgeworpen lading te Portlandbinnengeloopen. Wederom moet een ernstig geval van zeeroof worden gemeld. Den Vlaardingschen logger V L 98 van den reeder A. P. Krul te Scheveningen, werd eenige dagen geleden dooreen Engelschen vischkotter van 50 haringnetten met toebehooren beroofd. Het verlies der netten weegt voor reeders en visschers dubbel zwaar, omdat de bemanning daardoor in de onmogelijkheid wordt ge bracht de visscherjj voort te zetten, en dat juist in deze dagen, nu de haringprijzen stijgende zijn. (Vad.) Als eene b ij zonderheid deelt men mede dat voor den waterschout te Scheveningen nu reeds de equipage van een logger is aange monsterd voor de visscherjj van het volgende jaar. De Haagsche kouter van de „Pro v. Gr. Crt." verhaalt het volgende staaltje uit het leven van den minister Thorbecke, door hem opge- teekend uit den mond van een der oude boden van het ministerie van binnenlandsche zaken, die den grooten maar niet zeer beminnelijken staatsman gediend had. Herhaaldelijk was de man met Thorbecke op reis geweest, want daar de eenvoudige minister er zelfs geen huisknecht op nahield, vervulde bij zulke gelegenheden een der boden de betrekking van bediende. Het was in den drukken tijd van den aanleg der Staatsspoorwegen, en Thorbecke, die gaarne zelf oordeelde, trok menigmaal overal heen, om den stand der groote werken in oogenschouw te nemen. „Bevielen je die uitstapjes nogal?" vroeg ik den ouden man. „Drommels neen, mijnheer; want de Thor was niets makkelijk, en scheutig evenmin." „Hoe leefde hij?" „Als een burgerman, als ik en mijne vrouw. Kwa men we in een logement, dan bestelde hjj eene kamer voor zich en ééne daarnaast voor mij. Dan werden de papieren uit de portefeuille gehaald en tegen etenstijd bestelde hij een biefstuk met aard appelen en groente, geen sikkepitje meer, en een half fleschje wijn. Van den wjjn dronk hij de helft uit en schonk het overige in een veldfleschje dat hij in zijn valies had, om 's avonds onder het werk te drinken. Had de minister geen „confrensjes", dan zat hij door te werken tot 12 uren en ik kon na middernacht eerst naar bed gaan, om tegen vijf uren al weer op te staan. De minister moest om 5 uren geroepen worden en verkoos om 6 uren te ontbijten. Nu, in de logementen bedankten zij er hartelijk voor, om 6 uren al 't ontbijt gereed te zetten, en daarom moest ik voor alles zorgen. Ik sliep letterlijk niet van angst dat ik den Thor niet bijtijds zou roepen, en als ik na zoo'n tocht weer thuis kwam, was ik nog blijder dan mijne vrouw. Nu, u begrijpt, de logementhouders zagen nog liever een „kommies-fayezeur" in kinder-speelgoed aan komen dan zoo'n minister, die op een half fleschje daags teerde en voor dag en dauw op was. En ik, mijnheer, ik had meer slaap noodig dan 5 uren daags, zoodat ik den hemel dankte als we den Haagschen toren weer in 't oog kregen." Volgens ^Veritas" zjjn gedurende September verongelukt 77 zeil- en 17 stoomschepen, waaronder 1 Nederl. zeilschip. Volgens een later bericht verloren 300 personen het leven bjj den storm aan de kust van Labrador en vergingen er 70 schepen; 250 geredden werden in berooiden toestand te St.-John gebracht. Volgens bericht uit San-Francisco is aldaar aangekomen de „Corwin," aan boord hebbende ongeveer 200 schipbreukelingen, in de Poolzee gered, van de schepen „Mabel," „Geo Susan" en „Napoleon."

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1