N°. 7883. 3*ij cl2i O- 80 October. A8. 1885. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Leiden, 29 October. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. M. oogvliet, geb. te Spaarndam, bevorderd tot doctor ja de klassieke letteren, met academisch proefschrift get.„Studia Homerica." - Naar wij vernemen, is aan den oudsten bode van het Hoogheemraadschap Rijnland, M. Dirken, -p zjjn verzoek eervol ontslag verleend, ingaande er 1 Januari a. s., onder toekenning van pensioen. - By beschikking van den minister van binnen- 'andsche zaken is, met ingang van 15 Nov. a. s., an L. V. Hoog, op zijn verzoek, eervol ontslag ver eend als assistent in het ziekenhuis aan deRijks- niversiteit te Leiden. - De off. van gezondh. 2de kl. J. F. Noordjjk an het 2de bat. 4de reg. inf. te Leiden, wordt oor den tijd van 3 jaren gedetacheerd hij de andmacht in West-Indië, en vertrekt op 1 Nov. a. s. naar Harderwijk. - Nauwelijks is de belangrijke verkooping van erken over Godgeleerdheid, Grieksche en Latijnsche etterkunde by de firma E. J. Brill alhier, ten einde of jvederom zal aldaar over eenlge dagen eene verzame- |lingboeken van geheel anderen aard onder den hamer orden gebracht. Het zjjn de bibliotheken, nagelaten oor wijlen de heeren dr. E. H. Yon Baumhauer, oud- rofessor in de scheikunde aan de Illustre-school e Amsterdam, secretaris der Maatschappij van lunsten en Wetenschappen te Haarlem, en van j. Brouwer Rz., leeraar in de scheikunde aan de oogere burgerschool te Deventer. Bjj het doorbladeren van den catalogus valt ons al adelijk in het oog eene belangrijke verzameling an encyclopedische werken en tijdschriften over atuurlijke historie, gevolgd door eenige merkwaar- ige reizen en werken over die afdeeling, waarbij ij aantreffen de kostbare werken van Réclus, arco Polo, Brelim, Nozeman, Sepp en anderen. Onder de afdeeling wis- en sterrenkunde vinden jj een 60-tal nommers over landmacht en zee- aartkunde, werken van F. Kaiser, De la Lande, acobi enz. Het voornaamste gedeelte van den cata- ogus, natuur en scheikunde, is ryk aan afzonderlijke «handelingen, door verschillende autoriteiten op at gebied, en bevat mede zeer schoono serieën an tijdschriften over die wetenschappen. Verder riffen wy daar aan werken over technologie en ijverheid, gevolgd door eene zeer belangrijke ver zameling over tentoonstellingen. Zooals bekend is, ehoorde de heer Von Baumhauer bjjna by al de entoonstellingen onder de jury-leden en wij kunnen an ook wel veronderstellen dat deze collectie wel eer compleet zal zy'n; zoo bevat b. v. No. 3432 ngoveer 200 deelen over de tentoonstelling te hiladelphia en dit is des te meer voor den lief- ebber van belang, omdat niet ieder haar zoo emakkelijk heeft kunnen bezoeken als die van nden of van Parijs. De catalogus sluit met een aar honderd nommers over genees- en heelkunde, aaronder, volgens ons inzien, ook zeer goede en pochte werken voorkomen. Voor de mannen in de wetenschap alzoo niet een, maar ook voor andere liefhebbers is hier oer eene ruime keuze te doen. Naar wij vernemen, zal in het begin van Januari ISSo de bibliotheek van wijlen onzen geachten adgenoot, den jonkheer W. J. C. Rammelman sevier, worden verkocht met het tweede gedeelte «bibliotheken van Romeyn, Blom en Hofstede De ro°t, waarin ook veel merkwaardigs voorkomt. N'a eene kortstondige ziekte is op zyne buiten- d<!-s „Dykenburg" te Noordwykerhout, in den Oerdom van 54 jaren, overleden de heer Willem van 1858 tot 1870 burgemeester dier ge- meente. De overledene was om zijn humaan karak ter hij arm en rijk bemind. De aan de Tweede Kamer voorgestelde wijzi gingen in de burgerlijke rechtsvordering strekken voornamelijk lo. ten einde belemmering in de uitoefening van iemands recht onmogelijk te maken, aan de meest gereedo party bevoegdheid te verleenen de zaak opnieuw ter rolle te brengen, zoodat een gedaagde of geïntimeerde evenzeer als de eischer of appellant bevoegd zou zyn de voortzetting der zaak te be vorderen, bijaldien een medegedaagde of geïnti meerde niet verschenen en tegen dezen verstek verleend was; 2o. het verzet reeds vóór de executie van het vonnis (en niet zooals thans na tenuitvoerlegging) uit te sluiten, mits de zekerheid besta dat het vonnis ter kennis van den defaillant is gekomen; 3o. opheffing van de bescherming van den niet verschenen en veroordeelden gedaagde, bedoeld bij art. 88 Wetboek van Burg. Rechtsvord., na het verschaffen van den waarborg dat het middel van verzet niet huiten zyn weten voor hem verloren zal gaan 4o. toe te laten een voorloopig getuigenverhoor ook in een reeds aanhangig geding, bijv. van een getuige die in levensgevaar verkeert. Naar de thans heerschende opvatting is een voorloopig getuigenverhoor alleen geoorloofd vóór dat het geding is aanhangig gemaakt. De gemeenteraad van Amsterdam heeft na eene langdurige discussie een aantal algemeene be palingen vastgesteld voor aanvragen voor het leggen van electrische geleidingen in gemeentegrond. Na afdoening van nog enkele zaken van minder algemeen belang werden door den Raad benoemd: tot buitengewoon hoogleeraar in de leer der huid ziekten en syphili aan de universiteit onze vroegere geachte stadgenoot dr. D. Van Haren Noman, thans lector aan de universiteit te Utrecht, en tot onder wijzers aan de openbare lagere scholen o. m. A. Ubben Jr. te Rotterdam, D. J. Bles te Schiedam, L. J. Steendyk te Stavenisse, C. Vrij te Nieuwen- hoorn, P. Van Rossum te Utrecht. Voorts werden nog een aantal makelaars zoowel in meubilair als in onderscheidene vakken benoemd. Van de 8 onderofficieren van den hoofdcursus te 's-Hertogenbosch, die deelnamen aan het examen voor 2den luitenant by het leger hier te lande, zijn geslaagd de sergeantenBrantsma, Sutherland, Col- lard, De Visser, Marcal en Bontenakelvoor 2den luitenant-kwartiermeester, voor' het leger h. t. 1., de sergeant Koster, van den hoofdcursus te Kampen. Prinses Friedrich Karl is, volgens het „Ber liner Tgbl.", dezer dagen gaan logeeren by hare dochter de wed. van Prins Hendrik, thans gehuwd met den prins van Saksen-Altenburg, waar ver meerdering van gezin verwacht schijnt te worden. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip der 1ste kl. „De „Ruyter", onder bevel van den kapt. ter zee jhr. T. E. De Brauw, den 27sten dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel- Het talrijk publiek, dat gisteravond den Stads schouwburg te Amsterdam op alle rangen vulde, heeft met ingenomenheid het nieuwe stuk van Justus Van Maurik Jr. ontvangen. Aan het slot werd luide naar den schrijver ge vraagd. De heer Morin trad toen voor het voet licht en zeide: Dames en heeren, de heer Van Maurik is niet hier, hij is niet te Amsterdam; wij zullen hem eahter mededeeling doen van de hulde hem door u bereid. „Men zegt" heeft voornamelijk door den dialoog, door grappige „zetten" en door een paar typen, ongetwijfeld de elementen in zich voor duuraaam succès. (Hbl.) PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/ 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Naar men verneemt, zal Johannes Brahms, op een der concerten van de Meininger Hofkapelle te Amsterdam, zelf zyn nieuwste werk, de 4de symphonie in E-mol, komen dirigeeren. Z. M. heeft H. W. Greven, met ingang van 1 Nov. a. s., benoemd tot burgemeester der ge meente Doornspijk; benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arrondissement Zieriksee, ter standplaats Zie- riksee, mr. J. C. Roosenburg, thans griffier by het kantongerecht te Sommelsdykden tyd van duur der detacheering by het leger in Ned.-Indië van den kapt. der inf. M. Jorissen, van het leger hier te lande, aanvankelijk vastgesteld op vyf jaren, verlengd met vier maanden en alzoo nader bepaald op vyf jaren en vier maanden; voor den tijd van 3 jaren gedetacheerd by de landmacht in West- Indië, de 1ste luits. W. J. L. Wymans, van het regiment grenadiers en jagers, en A. W. S. Schut, van het 4de reg. inf., zoomede de 2de luits. H. Spekman, van het 2de, en H. Van Breen, van het 3de reg. inf. Goiikcngd Nieuws. Onder de studenten alhier is eene „Leidsche Studenten-wielrijdersvereeniging" opge richt. Gisternamiddag omstreeks h a 1 f- vier streek een arend neder in den Vierambachts- polders onder Woubrugge; men trachtte er met ge laden geweer op te schieten, doch middelerwijl zette de vogel zyne vlerken open en vloog in de richting van Rijnsaterwoude weg, tot groote spijt van de liefhebbers, die er jacht op maakten. Als eene bijzonderheid wordt uit de gemeente Voorhout gemeld dat aldaar sedert 18 Augustus geen sterfgeval heeft plaats gehad. De R. - K. kerk in de Parkstraat te 's-Hage is gisterochtend aan een groot gevaar ont komen. Bij het korte onweder, dat omstreeks acht uren met eene zware hagelbui boven de stad woedde, sloeg de bliksem in den toren en langs een elec- trischen draad, die de torenklok met een uurwerk, in de sacristie aanwezig, verbindt. Den draad vol gende, welke langs de bovengewelven van het ge bouw loopt, en dus de geheele kerk doorgaande, kwam de bliksem ten laatste in de klok van de- sacristie. Een priester, die zich gereed maakte om de mis te gaan bedienen, was daar aanwezig en stond dicht hij de klok, waarop hij wilde zien hoe laat het was, toen hy op de wijzerplaat plotseling een vuurgloed ontwaarde. Verschrikt, doch gelukkig zonder eenig letsel te hebben bekomen, verliet de geestelijke de sacristie. Toen men daarop een onderzoek instelde, bleek dat de porseleinen wijzer plaat aan scherven was geslagen, terwijl vele rade ren van het uurwerk waren verwrongen en ver schroeid. Noch het glas voor de wijzerplaat, noch de houten klokkenkast zyn beschadigd en ook het uurwerk van den toren heeft geen schade geleden. Hoe de bliksem een uitweg heeft gevonden is tot nog toe onbekend gebleven. Het gebouw is van twee bliksemafleiders voorzien, welke ook niet be schadigd zyn geworden. (Vad.) Naar het „Vad." verneemt, is Van Rijsselberghe, die te 's-Hage uit de gevangenis wist te ontkomen, te Londen gepakt. Zijne uit levering wordt aangevraagd. De stuurman van de Scheveningsche bomschuit „Antonius" van den reeder A. Hooge- veen, rapporteert dat laatstleden Zondag ter hoogte van Yarmouth een vischsloep van Ostende dertig netten van zijn vleet gekapt heeft; „O 103" is vol gens verklaring van den stuurman en de matrozen de schuldige. Door den waterschout te Scheve- ningen is van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1