ffl°. 7882. Donderdag- £20 October. A0. 1885. Leiden, 28 October. <§eze (Qourant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Offieieele Kennisgevingen. Bur"emeester en Wethouders van Leiden; Gezien de adressen lo. van C. J. J. KLOPPENBURG, I paardenslachter, wonende alhier, houdende verzoek om ver dunning tot het oprichten van eene slachterij inliet jutmis in de Westhavenstraat No. 5; 2o. van M. HANGJAS. i0opman, alhier woonachtig, houdende verzoek om ver- nnning tot het oprichten van een lompenmagazijn in het perceel aan den Ouden Rijn No. 89 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 i (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemde ver zoeken, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Woensdag den llden November aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 Oct. 1885. E. KIST, Secretaris. Naar wij vernemen zullen de volksvoordrachten van de Leidsche afdeeling van den Nederlandschen Protestantenbond weder een aanvang nemen op Dinsdag-avond 3 November a. s., in het kerklokaal van het Hervormde Weeshuis. - Eene groote menigte belangstellenden begaf zich gisteravond naar het Logogebouw om daar bij den aanvang der wintercampagne der Leidsche af- deeling van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde de belangwekkende rede van onzen stadgenoot den heer Witte te hooren. Spreker begon zijnen talrijken toehoorders het wel kom-toe te roepen bij doze eerste wintervergade ring om vervolgens hen het een en ander mede te deelen over de bloemen-cultuur in de groote stad I der contrasten, zooals hij Londen noemde. Hij voerde [ons mede naar de groote en wereldberoemde bloe menkassen der heeren Feitch, Williams, Bool en Sander, naar de tuinen van Kew, deed ons door zijne levendige voorstelling als het ware zien de onmete lijke rijke Flora, welke hier overal prijkte, en die bjj zijn bezoek aldaar zoo zeer zijne bewondering had opgewekt. Spreker deed zelfs hier en daar een zijsprong om ons een denkbeeld te geven van de drukte van het vertier dier wereldstad en tevens van de uitstekende regeling, welke alles beheerschte. Gedurende de pauze werd oene zeer schoone plant tusschen de aanwezige dames verloot. Na dit kleine oponthoud gaf spreker ons een overzicht van do Covent Garden, de Londensche bloemenmarkt, welke hij noemde den trechter van den geheelen Engelschen bloemenhandel. Met aandacht hadden allon deze rede van den populairen speker gevolgd, slechts betreurende dat hunne belangstelling zoo dikwijls moest gestoord worden door het knallen en ontploffen van schoten en vuurwerk. - Onderscheidene hoofden en leden van vreemde gezantschappen te 's-Hage, waren heden op de Roomsch-Katholieke begraafplaats vereenigd om een persoonlijk bewijs hunner deelneming af te leggen tegenover den minister van buitenlandsche zaken, die zijnen zoon, jhr. J. W. M. Yan der Does De Willebois, ten grave bracht. Onder de belang stellenden werden opgemerkt de gezanten van de Fransche Republiek, do Vereenigde Amerikaansche Staten, het Duitsche keizerrijk, België enz. - Uit de inlichtingen van den minister van koloniën op het adres van den kapitein-kwartier meester bij het Indische leger Th. Kley met be swaren tegen niet ten uitvoerlegging in Nederland van eene hem in Indië opgelegde disciplinaire straf, Wijkt, dat de minister van koloniën den officier te kennen had gegeven, dat hij de straf hier te lande niet kon ondergaan. De minister grondde die meening op het gemis van eenige bepaling omtrent de wijze van voltrek king van disciplinaire straffen, in Indië gepleegd, kier te lande. Hij ziet wijders in uitstel niets onregelmatigs, ook omdat dadelijke ten uitvoerlegging nergens is voorgeschreven en opschorting ook door ziekte onvermijdelijk worden kan. In het denkbare geval dat de heer Kley niet naar Indië terugkeert en hem dus het recht van reclame wordt ontnomen, is, geeft de minister te kennen, niet voorzien en de behoefte orri daarvoor alsnog eene regeling te maken, ziet de minister niet in, ook wegens cle practische bezwaren daar aan verbonden. De minister beschouwt mitsdien de onmogelijk heid voor kapitein Kley om tegen zijn straf te reclameeren als een unicum. In zfine nota betreffende het nader adres van W. K. E. Huygen De Raat te Salatiga, houdende klacht over verkorting van zijn eigendomsrecht op liet. landgoed Gemoelak in de residentie Samarang leidt de minister van koloniën uit nader van de Indische regeering ontvangen inlichtingen af; dat de Chineesche pachter sinds Maart 1880 in het ongestoord bezit van den grond in quaestie is ge laten zonder dat hij daarvoor iets heeft behoeven te betalen; uit het door den adressant overgelegd schrijven van dien Chinees (uit wiens handen de pacht bij het begin van 1881 is overgegaan in handen van zijn zoon) blijkt dat hij in October 1883 den heer Huygen De Raat heeft in overweging gegeven om zich nopens de verhuring van den grond met hem te verstaan. Andermaal herinnert de minister voorts, dat de Regeering geheel buiten alle trans actiën van dezen aard staat. Zij heeft geen be moeienis met het verkrijgen van den grond dien de pachter noodig heeft. Overigens meent de min. dat in het nader adres van den heer Huygen de Raat geene mededeelin- gen voorkomen, die aanleiding zouden kunnen ge ven om iets toe te voegen aan hetgeen voorkomt in de eerste Nota van inlichtingen. Voor zooveel noodig teekent hij nog aan, dat de tegenwoordige (in Juni 1884 opgetreden) resident van Samarang het evenzeer als zijne ambtsvoorgangers en om dezelfde redenon noodig acht, dat in de dessa Boeloesan op het landgoed Gemoelak eene opiumkit gevestigd bljjve. Het Amerikaansche weekblad „The Nation'; zegt in een artikel over den overleden oud-minister prof. Modderman o. a. „In prof. A. E. J. Modderman verliest Nederland zijn grootsten strafrechtsgeleerde en zijn meest be minden staatsman. Door alle bevoegde beoordeelaars, niet alleen in Nederland, maar ook in Frankrijk, Duitschland en Italië, wordt zijn Wetboek van Strafrecht, om de stelselmatige indeoling, maar vooral om de klaarheid van uitdrukking, als een der merkwaardigste wetboeken van den nieuweren tijd beschouwd." Het plan om dit jaar te Amsterdam weer een St.-Nicolaasfeest aan de kinderen der lagere scholen te geven kan, dank zij eene belangrijke gift van een onbekende, doorgaan. Er zullen 4000 kinderen genoodigd worden. Er zal dien avond een arlequinade opgevoerd worden, en behalve chocolade en krentenbrood, krijgen allen een lot in eene Tombola, waarvan de prijzen zullen bestaan in kleedingstukken, bijeen gebracht door het dames-comité. Door 761 vrouwen van verschillenden rang in de gemeente Utrecht, daartoe uitgenoodigd door de afdeeling Utrecht van den „Nederlandschen Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk be wustzijn", is aan den gemeenteraad van Utrecht een adres gericht met het verzoek dat de jaarlijks in Juli invallende kermis voor goed moge afge schaft worden. „Als eclitgenooten, moeders en zusters zeggen adressanten is het haar telken jare eene ergernis PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. en eene droefheid, van de uitspattingen, waartoe de kermis aanleiding geeft, getuigen te zijn, en den nasleep gade te slaan, welke deze verlagende genoegens voor menig leven met zich voeren. Zjj komen hiermede op voor de belangen der jeugd van beiderlei kunne, in wier levensgeluk zij van zoo nabij betrokken zijn, maar bovenal wenschen zij te strijden tegen al wat de eer en de toekomst harer zusters in gevaar brengt. Moge dan, op het voetspoor der hoofdstad en der residentie, ook in de oude bisschopsstad deze verouderde instelling vervallen verklaard worden." Naar men verneemt, heeft de Eastern Tele graph Company aan de Nederlandsche Regeering medegedeeld dat de directie der Telegraafmaatschappij met de Britsche regeering is overeengekomen, dë bepalingen van het draadreglement, te Berlijn vast gesteld, reeds dadelijk, namelijk met primo Nov., in toepassing te brengen voor het draadverkeer tusschen Engeland en het Oosten. De Eastern Tele graph Company heeft nu de Nederlandsche Regeering gevraagd, of zij niet geneigd zou zijn, zich bjj deze schikking aan te sluiten. Het stoomschip „Koningin Emma" arriveerde 27 Oct. van Batavia te Amsterdam; de „Madura," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 27 Oct. van Port-Saïd. Gemengd Nieuws. De bewoner van een huis in de Wil- lemstraat te 's-Hage vond eergisteren in zjjne woning eene scherpe patroon, die waarschijnlijk gediend had als ballast voor den minnebrief van een grena dier aan zjjn meisje, eene dienstbode daar ten huize. Eene juffrouw te Scheveningen ging van de Havenstraat naar de Wassenaarsche straat, toen zij door een persoon werd aangegrepen, die haar van haar gouden hoofdtooisel wilde be- rooven. Zjj greep den man vast; en op haar ge schreeuw kwam iemand aanloopen, die hem het hoofdtooisel afnam; doch de dader ontwrong zich uit zjjne handen en vluchtte. In den afgeloopen nacht, tegen hal f- een, hoorden bewoners van de Warmoesstraat tegen over de Oudebrugsteeg te Amsterdam hulpgeroep van eene dienstbode, die in een nachtgewaad op do stoep van het hoekhuis nummer 62, waarin een manufactuurwinkel, als een waanzinnige riep, dat het huis in brand stond. Inderdaad het vertrek naast de winkelkast uitkomende in de Oudebrug steeg stond in volle vlam. Personen die hot huis wilden binnensnellen, om hulp te verleenen, werden door anderen, die het hulpelooze daarvan inzagen, teruggehoudentoch drong een persoon door, maar nauwelijks was hjj in het huis verdwenen, of de winkel werd door de vlammen aangetast, de boven vertrekken geraakten in brand en toen de brand weer, dadelijk gewaarschuwd dat de brand hevig was, na weinige minuten met veel materiëel en personeel verscheen, stond zij voor een vuurzee. De heer des huizes was bij het uitbreken van den brand niet in de woning. Op eene kamer achter het vertrek waar men het eerst de vlammen zag, sliepen de vrouw met drie kinderen. Niemand had ze zien vluchten. Bij de dienstbode die hulp had geroepen, kon men niet vernemen of ze redding hadden gevonden, want zij liet zich niet meer zien. De man die in het huis was gedrongen, keerde niet terug. En terwjjl de brandweer het vuur bluschte, dat reeds de omliggende perceelen bjj den Langen Niezel, deerijjk had geblakerd, werden de omstanders meer en meer versterkt in het vermoeden dat een vreese- lijk ongeluk was geschied. Nog tijdens het woeden der vlammen werd ge poogd in het huis binnen te dringen. Moedige brand-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1