BTJITENLAISfP. Frankrijk. Eene depeche van generaal De Courcy uit Hanoi bevestigt dat ongeregeldheden zjjn uitgebroken in de nabijheid van Kuangtu Camelo, in de provincie Huangtu. Een aantal Christenen zjjn vermoord. De daders worden krachtig vervolgd door jagers te voet en tirailleurs uit Tonkin. Een jager en eenige tirail leurs zijn gedood. Te Hué is de orde niet verstoord. Denemarken. Uit Kopenhagen wordt geseind, dat toen de minis ter-president Estrup gisternamiddag om vijf uren zijne woning verliet, een jong man een schot op hem loste. De 19-jarige dader werd onmiddellijk in hechtenis genomen; hij heet Julius Rassmussen en is letterzetter bij een der radicale bladen. Onder vraagd over de beweegredenen tot zijne daad, ant woordde hjj met een goed doel en voor de zaak der vrijheid gehandeld te hebben. De dader sprak den heer Estrup voor diens woning aan, en vol voerde toen den moordaanslag. Yan het eene schot stuitte de kogel op een knoop van de jas af; een tweede schot miste zijn doel. De heer Estrup vatte den dader, leverde hem over aan de politie-agenten, die toegesneld waren, en begaf zich spoedig daarop naar een diner, waartoe hij was genoodigd. KOLOMEN. BATAVIA, 13-19 Sept. Van den resident van Timor is, via Soerabaia, het volgende draadbericht ontvangen: Koepang 2 September. Politieke toestand gunstig. De onder Europeanen en inlanders te Koepang en omstreken heerschende cholera is epidemisch ver klaard. Sterfte onder inlanders, aanvankelijk ge ring, is in de laatste dagen toenemenduitbreiding der ziekte geconstateerd langs de noordkust van Timor. (Jav. Crt Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot lid van de wees- en boedelkamer te Samarang, J. C. Jonker; tot lid S. A. Spaarwatortot tijd. verv. van den notaris tev. vendum. te Probolingo, L. Ch. Kruyff, ged. diens afwezigh. met verl. n. Europa, de cand.-not. A. M. YarkeVisser; tot zouthoofd- depotpakhuism. bij don zoutaanmaak te Tjapak en Mau- goenan, J. AdamBe; tot opzichter lste kl. bij ,idem te Bagoong, W. F. Kouthoofdtot procureur bij den raad van justitie te Samarang: A. O. Yan Orsoy Yeeren; bij de algem. rekenkamer: tot lBten commies, A. J. Bruckner; tot 2den comm. W. Bochem; tot 3den comm. A. W. Van der Zaiemsz. Geplaatst: In de eontróle-afd. Keboemen, de contr. 2de kl. L. A. Arends. Op de bezittingen buiten Java en Madura: Door den Gouverneur van Celebes en onderh. te Maros, de adspirant-controleur H. J. Van Haastert. Door don direct, van binnenl. bestuur: bij het binnenl. bost. op Java en Madurain de res. Bantam, de herben, contr. 2do kl. H. C. A. G. De Vogol; bij het openb. lager onder wijs voor Europeanen: als lste hulponderw. aan de openb. lste lag. school B te Batavia B. Metelerkamp. Overgeplaatst: Bij het openb. lag. onderwijs voor Europeanen: als hoofdonderw. naar de openb. lag. sch. te Toeban (Bembang), de onderw. 2de kl. K. M. Hage. Ontslagon: Op verz. eerv., de klerk op het bureel van den hoofd-ing., chef der afd. stoomw. van hot dep. van openb. werken L. J. Brodetde ambt. op non-act. J. Cobet eerv. do comm. 3de kl. bij den post- en telegraafd. H. F. Den Dekkerop verz. eerv., het lid van de wees- en boe- delk. te Samarang J. W. Hunt; weg. volbr. dionstt., de 3do comm. bij het haven-dep. te Batavia A. P. Becker; op verz. eerv., do ambt. mot verl. in Europa, C. Gast; bij de comm. voor het afn. van het examen voor landm. 3de kl. bij het kadaster in Ned.-Indië, weg. ziekte eerv. als lid P. E. S. Schirmer. Telegrammen. ATHENE, 21 October. De minister van oorlog heeft eene krijgszuchtige toespraak gehouden tot de Spartaansche vrijwilligers, die onder de leden van het corps diplomatique eenige sensatie verwekte. ST.-PETERSBURG, 21 October. De keizerlijke familie is hedennamiddag uit Kopenhagen te Gat- schina teruggekeerd. ST.-PETERSBURG, 22 October. Het „Journal de St.-Pétersbourg" betreurt het, dat Servië en Grie kenland zich tot den strijd toerusten. Het blad betuigt, dat het de Bulgaarsche beweging als oen zeer afkeurenswaardige handeling beschouwt en beweert, dat de mogendheden het daaromtrent eens zijn, den terugkeer tot den „status quo ante" als het eenige middel tot herstel van de rust te erken nen. „Ondanks menigvuldige bezwaren", meent het blad er te kunnen bijvoegen, „laat de overeenstem ming der mogendheden eene bevredigende oplossing hopen." LEIDEY, 22 October. Thermometer-stand: gisteravond om S uren 10! Celcius 50° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 8° C. 46.4° F.; 'smidd. 12 uren 10° 0. =50° F.; 's namiddags 4 uren 8° C. 46.4° F. "Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: veranderlijke wind. Wjj vestigen nogmaals de aandacht op het mor genavond in de Stadszaal te geven concert. De concertgevers toch waarborgen een edel en zeld zaam kunstgenot. Hedenmiddag om halfvier is een man, P. genaamd, op de Langegracht van een steiger ge vallen, met het noodlottig gevolg dat hij een been brak. Hjj is onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. Tweede Kamer. De heer Van Blom heeft zijn ontslag ingediend als Kamerlid wegens de aan neming zijner benoeming tot lid van den Hoo- gen Raad. Het debat over de wijzigingen in het Wetboek van Strafvordering werd heden voortgezet. Vervallen is de verplichting tot voorlezing der dagvaarding en der getuigenlijst ter openbare terechtzitting. Morgen voortzetting. Het stoomschip „Noord-Brabant", van Java naar Rotterdam, passeerde 22 Oct. Ouessant; de „Prinses Amalia" vertrok van Batavia naar Am sterdam 21 Oct.de „Utrecht" van Rotterdam naar Java, arriveerde 22 Oct. te Aden. G cuiceMteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heerenDe Kanter, voorzitter, De Fremery, Bool, Krantz, Bredius, Juta, Du Rieu, Zaayer, Van Dissel, Land, Buys, Alma, Verster, Van Hoeken, Cock, Knappert, Nijkamp, Zaalberg, De Geus, De Goeje, Kaiser, Was en Driessen. Later de heer Van der Hoeven. Afwezig met kennisgeving de heer Hartevelt. Bij den aanvang der zitting legde de heer Cock, als herkozen lid, de bij de Wet voorgeschreven eeden af, waarna hij door den voorzitter werd ge- lukgewenscht met het door de burgerij opnieuw in hem gestelde vertrouwen. Ook nu mag men vor- wachten dat in den heer Cock de belangen dezer gemeente een warm behartiger zullen vindon. Het Rijkssubsidie in de kosten van het lager onderwijs alhier is voor 1885 bepaald op f 39,243. Van het bestuur der Practische Ambachtschool alhier is ontvangen een voorstel tot uitbreiding dei- lokalen, wegens toeneming van het getal leerlingen. Het bestuur der Leidsche Duinwater-Maatschappij verzoekt 'sRaads goedkeuring van het besluit der algemeene vergadering tot hot aangaan eener obliga tielening van f 100,000, waarvan voorloopig slechts 60,000 zal worden opgenomen a 4'/2 pCt. en tegen jaarljjksche aflossing van minstens f 5000. Het Ned.-Herv. korkgenootschap verzoekt ver gunning tot uitbreiding, door aanplemping van de Singelgracht, van de begraafplaats aan de Hee renpoort. Achtereenvolgens werden zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd de begrootingen voor 1886 van de gesubsidieerde instellingen van weldadigheid: a. het R.-K. Wees- en Oudeliedenhuis, b. het Evang. Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis, c. het Neder- landsch Israëlietisch Armbestuur- van de Stede lijke Werkinrichting; - van de niet gesubsidieerde instellingen van weldadigheidet. liet H. G. of arme Wees- en Kinderhuis, b. het R.-K. Armbestuur, c. Vrouwen-Kraammoeders, d. het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, zoomede van de Bank van Leening. Daarna kwam in behandeling de begrooting van de ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1886. De Voorzitter leidde de algemeene beschouwin gen in, ter beantwoording van de opmerkingen der commissie van financiën, waarmede hjj zich geens zins kan veroenigen. Z. i. is de financieele toe stand der gemeente verre van ongunstig en ware het wenscheljjk geweest dat die commissie in haar rapport in meer détails was getreden. De begroo ting van 1886 is f 23,000 hooger dan het ge middeld cjjfer der vorige begrootingen: dat is toe te schrijven aan de vermindering van den gasprjjs. Toch is er geen verhooging, maar slechts eene ver plaatsing der belasting. Het uitgetrokken cjjfer als subsidie voor de H. B.-S. voor meisjes zal hjj maar voor memorie uittrekken. Bovendien zal nu geen subsidie aan de Duinwatermaatschappij behoeven te worden uitgekeerd. Ook met andere cjjfers trachtte spr. aan te toonen dat de inkomstenbelasting geen verhooging ondergaat. Wat de straatbesproeiing betreft, herinnerde hij dat de Raad vroeger zelf heeft beslist dat de daaraan verbonden kosten niet opwegen tegen het nut, en daarom besloot haar af te schaffen. Het Dagelijksch Bestuur weet geen verdere middelen meer om het gebruik van duin water te bevorderen. B. en Ws. «ntkennen dat de publieke werkon door hen worden achtergesteld, Met aanhaling van feiten toont hjj dit aan, evenals dat de Raad vroeger enkele ingediende voorstellen tot verfraaiing en verbetering zelf veiwierp, omdat de gemeente-kas daarvoor o. a. geen f 600 kon missen. Ook de beschuldiging in verband met het onderwjjs werpt hjj verre van zich; de noodige niet te veel aandacht met verwaarloozing van andere takken van dienst, wordt er aan besteed. Verder ging spr. na de resultaten van het finan- tieel beheer der laatste jaren, ook der gasfabriek, ter bewering dat we nu wel 3 pet. meer rente van ons geld maken dan in 1847. B. en Ws. be treuren zeer dat er steeds zoo ten onrechte ge klaagd wordt over onzen zoogenaamd treurigen fi. nantieelen toestand. Al heeft zulks nog geen invloed gehad op het vertrouwen dat Leiden op de beurs geniet, toch kan het mettertjjd invloed gaan krij gen op personen, die zich anders te Leiden zou den willen komen vestigen. De heer Bool trad vervolgens in nadere beschou wing omtrent hetgeen voor het onderwijs gedaan wordt. Hem is nog niet gebleken dat de commissie de noodige zuinigheid zou hebben uit het oog verloren. Voorstellen tot inkrimping zullen dan ook in hem een sterk bestrijder vinden. Een voorstel tot beter klassieficatie der schoolgelden zal latei- worden ingediend. De heer Buys zou als voorzitter der commissie van financiën den heer De Kanter nu niet volgen in al de punten door hem ter sprake gebrachthij achtte dit beter bjj de betrekkelijke posten zeiven te doen. Alleen behandelde hjj den finantiëelen toestand. Al had de commissie nu niet „wee en ach" daarover geroepen zooals de voorzitter zeide, toch bleef de vraag over of er op het hoofdstuk onderwjjs niet wat te bezuinigen valt, want daarop komen de grootste cjjfers voor. Uitgaven voor het onderwjjs zijn van dien aard dat zjj zich telken jare ontwikkelen. De commissie wil echter volstrekt niet ontkennen dat het onderwijs hier te roemen valt; maar andere zaken moeten er niet onder lijden. Door meerdere specificatie van de posten van het onderwjjs (welke zeker een uitvloeisel zijn van eene nauwkeurige administratie) op de begrooting kan men wellicht tot bezuiniging geraken. Spr. althans zou gaarne willen weten waartoe verschillende onderdeelen der cjjfers dienen. Is het b. v. niet kolossaal dat voor schoolborden en ban ken niet minder dan 2000 gevraagd wordt'? Der commissie ontbreken echter de gegevens om te bewijzen dat deze som te hoog is. Daardoor geeft men aanleiding tot verkeerde gevolgtrekkingen. Uitvoerige gegevens tot in bijzonderheden zjjn voor de commissie van financiën en de leden noodig en gewenscht. Men zal daardoor in het vervolg vele onaangename klachten voorkomen. Vreemd vond spr. het o. a. dat eerst gemaakte ramingen later wel met 15°/0 konden worden verminderd; hjj meende dat ramingen dadeljjk met juistheid worden opgemaakt. In het onderwjjs alhier is iets scheefs; de aanvragen om geld moeten met de noodige ge gevens vergezeld gaan. Niet alleen de commissie van toezicht moet ze bepalen. Nadat de heer Juta had opgemerkt dat de heer Bool zich met een paar zaken ten opzichte van het rapport der commissie van financiën had ver gist, sprak de heer Van Hoeken eveneens zjjne meening uit dat, op enkele uitzonderingen na, zoo als het verlagen van eenige bruggen en de demping der Zjjdgracht, de werken van fabricage worden opgeofferd aan het onderwjjs. En toch vreesde hjj niet dat meer aangevraagde gelden voor de eersten door den Raad zouden worden geweigerd. De burgemeester beantwoordde de verschillende sprekers en beweerde dat thans een verstandig finantieel beheer gevolgd wordt. Thans b. v. wordt elk jaar f 6000 uitgetrokken voor de verbetering der riolen; is dit werk afgeloopen en hetbljjktdat die som op de begrooting kan bljjven, dan kan ze worden gebruikt voor meerdere aflossing en later aldus, zoo noodig, voor een of ander groot werk. Dat op voorstel der commissie van financiën soms wel wat te veel is bezuinigd geworden, blijkt o. a. ook uit een der schoolgebouwen op de Ruïne, dat er, wat uiterlijk betreft, niet mooier op geworden is, met de „tournure" bepaald leeljjk. Nadat de heer Bool nog den wenseh had uitge sproken dat de heer Buys niet in Zoeterwoude zou gaan wonen, zooals deze zinspelender wijze had laten doorschemeren, kwamen de uitgaven in behandeling. Bij den post van jaarwedden voor de sluis- en

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2