Donderdag 22 October. A0. 1885. feze cOourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. I Brengen ter algemeens kennis, dat tot het hooren der leenaars en bewoners van de naastbijgelegene en belen ende panden, ten opzichte der informatiën de commodo incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal ion gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maan- den 26stcn October aanst., 's voormiddags te elf uren; Jende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver- daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de illiging niet te hebben vorzet. Leiden, 21 October. 11°, 7876. Se&a* DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. OtBciede Kennisgevingen. «Bnreemeester en Wethouders van Leiden, Gezien bet adres van J. H. VAN DER WIJNGAARD, leidende verzoek om vergunning tot het houden en mesten d varkens op de binnenplaats van het perceel aan de E<regraekt No. 125 I Gelei °P al"i" der Algemeenc Politieverordening van I November 1879 Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester, i October 1885. E. KIST, Secretaris. iBnrgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de passage |jer den Onden Rijn, zuidzijde, van de Hoogstraat tot I HooglmnBche Kerkgracht op den 2<»sten October 8. en zoo noodig ook den 278 teil d. a. V., van des mor- fens negen tot des namiddags vier uren, voor rij- en (oprtnigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. Oct. 1885. E. KIST, Secretaris. In de eerstvolgende buitengewone vergadering Bt dames der afdeeling Leiden en omstreken van Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en ntkunde, te houden a. s. Dinsdag-avond in het ge-gebouw, zal de heer H. Witte als spreker op- iden. Bjj die gelegenheid zal hij eenige zjjner [ruïneringen uit Londen mededeelen. - Geljjk men weet, wordt te Katwijk aan Zee m nieuw kerkgebouw gesticht, om het oude voor m Hervormden eeredienst te vervangen. Het itste gebouw wil men echter uit het oogpunt in kunst behouden doen blijven, en ten einde Ju voor het benoodigd onderhoud oen fonds te ierkrygen, wordt er reeds sedert eenigen tijd in Ie oude pastorie eene tentoonstelling van werken Jm levende schilders gehouden. Bovendien is nu bjj den hoer P. Somerwil op Je Breestraat alhier geëxposeerd een schilderij van pn heer J. Fabius, voorstellende een gezicht op enoemdo oude kerk met omgeving. Dit schilderij il ten voordeele van het te vormen fonds worden trloot tegen 1 het lot. Naar men ons mededeelt, ordt de waarde er van op f 1000 geraamd. - Gedurende de eerste helft der maand Aug. zijn in het postkantoor alhier bezorgd de volgende lieven, welke wegens onbekendheid der geadres- lerden niet besteld konden worden: P. Borgman, Goudsbloemstraat No. 52, J. Hel- lom, AmsterdamA. Horree, GorkumM. v. d. aorn, 's-GravenhageJ. Van Olde, Haarlem; B. an der Meer, RoelofarendsveenHooimans, Was- maar. Briefkaarten: mej. M. E. Gerrits, Am- erdam; mej. N. v. d. Staay, 's-Gravenhage. Brieven, verzonden geweest naar Duitschland: Noordman, Kastel. FrankrijkE. Petit, Parijs. (witserlandwed. C. Do Vos geb. Leembrugge, [matt. Bij het in de afgeloopen weken afgenomen Men is door de commissie van bestuur van de i deling ziekenverpleging van „Het Witte Kruis" 0 diploma uitgereikt aan*de dames G. D. Boon- er en A. G. Kerkhof, uit het academisch Zieken- 'is te Leiden. 1 Bjj de vanwege het dep. van kol. gehouden besteding waren voor de levering van vlagge- de lieeren P. Clos Leembruggen alhier voor 1-1.67 de minste inschrijvers. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer er '!e Indische begrooting is verschenen. Van schillende zijden werd over de late indiening geklaagd. Terwijl sommige leden hunne tevreden heid betuigden over deze begrooting, omdat het te kort met het oog op de lage koffieprijzen en de belangrijke uitgaven grooter had kunnen zijn, zagen anderen de toekomst niet helder in en wenschten vereenvoudiging van het bestuur. De hoer W. K. Van Dedem heeft aan het ver slag eene nota toegevoegd omtrent de finantieole verhouding tussc-hen Indië en Nederland. De naturalisatie is aangevraagd voor: Johann Joseph Theodor Gors te Batavia, Leonard Alexander Oscar Kollmann te Leiden, Henricus Francken te Graauw, Heinrich Eugen Pinke te Delft, Wilhelm Joseph Bauhaus te Aalten, Karl. Gustav Locher te Leiden, Gustav Wilhelm Hürtlaub te Rotter dam en Benjamin Lütge te Raamsdonk. Bedankt is voor Wons, Ter Aar, Nieuw-Ven- nep en Wijchel, door ds. C. J. Leenmans, te Sloten (Friesland). Met 21 tegen 11 stemmen heeft de gemeente raad van 's-Gravenhage besloten de orkestleden der Fransche Opera niet op te nemen in de pensioen verordening, doch hun aanspraken te geven op eene gratificatie, na ontslag, naar ieder bijzonder geval te beoordeelen. Aan de gasfabriek is de betaling eener bijdrage van f 27,000 opgelegd in de kosten van verande ring van de asch- en vuilnisinrichting. Voor de benoeming van een hoogleeraar aan het seminarium der Evang.-Luth. Kerk te Amsterdam (vacature-Martens) is door curatoren dier instelling, aan de Synode een lijst van aan beveling voorgedragen, bestaande uit de heerendr. D. E. J. Völtor, privaat-docent aan de universiteit te Tübingen; H. C. Lohr, pred. te Rotterdam, en W. J. Manssen, prod, te Zaandam. Voor het Hospitium der Vrije Universiteit is van een onbekende de som van f 2000 ontvangen. De rector der Vrije Universiteit te Amsterdam, prof. F. W. J. Dilloo, droeg gisteren in de Schotsche Zendingskerk zijn rectoraat over aan prof. J. W. Woltjer, met het uitspreken eener redevoering ge titeld „Over de moedertaal van onzen Heere Jezus Christus en van zijne apostelen." Na eene schets van de in Palestina heerschende talon en dialecten gegeven te hebben, ging spr. do geschiedenis na van het vraagstuk naar het oordeel der verschillende schrijvers omtrent de vraag in welke taal het Nieuwe Testament oorspronkelijk zou zijn geschreven. Zoo werd door vele geleerden als Israël Vossius Dominic Dendati e. a. betoogd dat het Grieksch de moedertaal van Christus was en voor deze stelling verschillende bewijsgronden aangevoerd. Anderen, als prof. Franz Delitsch, waren de meening toegedaan dat Christus Hebreeuwsch sprak en tot het volk zich in het Arameïsche dialect uitdrukte. Sedert het coneilie van Trente werd in de Room- sche kork de meening algemeen verbreid dat vele brieven in het Nieuwe Testament, later zelfs dat het geheole N. Testament in het Latijn zouden zijn geschreven. Deze laatste meening kan veilig buiten bespre king blijven, daar zij alleen als eene curiositeit is te beschouwen. Jezus heeft nooit Latijn gesproken, zelfs niet met Pilatus. In oen zeer geleerd, langdurig betoog zette spr. ten slotte uiteen dat niet hot Grieksch, maar het Aramclsch de moedertaal was van Christus en zijne apostelen. Het nieuwe stuk van mr. P. Brooshooft „Dirk Govert Kiaaszoon" is gisteravond in het Grand Théatre te Amsterdam opgevoerd. De zaal was slecht bezet. Enkele kluchtige tooneelen werden toegejuicht, en om oolijke grappen werd gelachen. Het eerste on tweede bedrijf voldeden nogal, vooral het tweede het derde „deed" niets na het vierde en laatste voltooide de houding van het publiek, dat zelfs geen schijn van toejuiching deed hooren, het lot van het stuk. Ebl De heer De Stuers, do Nederlandsche gezant, heeft gisteren, met het gebruikelijk ceremonieel, zijne geloofsbrieven aan den president der Fransche Republiek overhandigd. Vriendschapsbetuigingen werden bjj die gelegenheid gewisseld. De oudste procureur in Nederland, de heer R. Attema, is te Leeuwarden in den ouderdom van 87 jaren overleden. Ruim 62 jaren bekleedde hij het procureursambt. Tot directeur van de Rjjks-Landbouwschool te Wageningen is benoemd de heer L. Broekema, leeraar in de landbouwkunde aan die school. Het stoomschip „Noord-Brabant," van Batavia naar Rotterdam, passeerde 19 Oct. Kaap Car- voeirode „Drente," van Rotterdam naar Batavia, passeerde 19 Oct. Punta da Guiade „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 20 Oct. te Port-Said en zou denzelfden dag de reis voortzetten; de „Limburg", van Java naar Rotter dam, arriveerde 21 Oct. te Suez. De gewone audiëntie van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, zal a. s. Zaterdag niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden mr. P. Van Blom, thans president van de arrond.-rechtbank te Heeren veen tot notaris binnen het arr. Rotterdam, ter standplaats de gemeente Rotterdam, P. Sanders, candidaat-notaris aldaar. Gemengd Nieuws. De in de Stadszaal alhier door den heer Ernest Joung gisteravond gegeven séance om trent het anti-gedachtenlezen en het anti-spiritisme ondervond weinig belangstelling, zoowel wat de opkomst als wat de opgekomenen zelf betreft. Veel nieuws hoorde of zag men er dan ook niet. Van de aangekondigde ontmaskering van Stuart Cumber land was geen sprake. Veeleer zou men kunnen zeg gen dat de heer Joung zich zeiven ontmaskerd heeft, in zooverre dat hij op het door hem betreden ge bied een nog jeugdig volger is van hen, die hem liior reeds waren voorgegaan. Het mislukken of oneindig lang duren van enkele proeven, zooals het geblinddoekt zoeken naar eene speld en eene schaar, welk eerste voorwerp hy vond toen men er hem mede in de hand prikte, en het tweede toen men. ongeduldig geworden, door uitroepingen hem vol doende inlichtte, droeg tot die meening het zijne bij, ofschoon ook niet verzwegen mag worden dat andere prooven geheel of, zooals hot raden van het nommer van een bankbiljet, ten deele gelukten. Een pianist vrooljjkte de bijeenkomst wat op, dooi de vervulling zijner hijzonder uitgebreido taak, ook al bevond het publiek zich met Joung in -den cor ridor of vestibule. De 7 2-jarige Th. Van der Meer, oud- bekende van de Haagsche politie, berucht door zijne weerzinwekkende handelingen tegenover vrouwqn en meisjes, oefende zijn bedrijf in den laatsten tijd uit op den Hoogen Rijndijk onder Zoeterwoude, voornamelijk op den tijd dat de kin deren die te Leiden schoolgaan naar huis gingen. Gisteren mocht het aan de veldwachters van Zoeterwoude en Leiderdorp, die zich aldaar ver scholen hadden, gelukken hem op heeterdaad te betrappen. Tegen hem werd proces-verhaal opgemaakt en Van der Meer ter beschikking van de justitie gesteld. Hedenochtend is uit de vaart aan den Boschkant te 's-Hage het lijk opgehaald van een man, naar men meent v. d. P., zandschipper.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 3