Het „Journal des savants" vaji September dezes jaars bevat, onder anderen, een opstel van Abel Bergaigne, getiteld: „Lesdécouvertesrécentes sur l'histoire ancienne de Cambodge." Daarin wordt de volgende hulde gebracht aan een onzer vader- landsche geleerden, den Leidschen hoogléeraar Kern. By het bespreken van de inscripties in het Sans kriet, door dr. Harmand verzameld en uitgegeven, geeft hij eene verklaring, waarom de Fransche geleerden hunne aandacht niet aan die belangrijke stukken gewijd hebben. „La publication de M. Har- mand passa inaper?ue en France, et M. Kern parait avoir été le premier indianiste qui l'ait remarquée. Nul n'était d'ailleurs mieux préparé a en tirer profit." En verder: „M. Kern garde doncl'honneur des premières constatations dócisives pour l'histoire de l'ancien royaume Khmer, et j'ai tenu a le jappeler." (Sped.) Directeuren der Vereeniging voor Hooger On derwijs op Gereformeerden Grondslag hebben zich per circulaire tot de kerkvoogdijen der Nederduitsch- Hervormde Gemeenten in Nederland gewend met het verzoek om zich tot wederopzeggens toe te verbinden tot eene jaarlijksche bijdrage of eene gifte in eens ten behoeve van de Vrije Universiteit. Blij kens die circulaire zijn reeds een twintigtal kerk voogdijen als lid der Vereeniging toegetreden tot eene contributie van minstens 25. Onder dat twintigtal zijn niet minder dan 10 uit Friesland, waarvan twee (Oosterend en Schettens) ieder 500 bijdragen. Naar men verneemt, was de firma Brugge- mann en Martens te Haarlem de minste inschrijver voor het stukadoorwerk van het Concertgebouw, dat onder leiding van den ingenieur-architect A. L. Van Gendt achter het Rijks-Museum te Amsterdam wordt gebouwd. Hare inschrijving bedroeg de som van 27,000. Door commissarissen van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam zijn de oud-kwee- kelingen dier inrichting uitgenoodigd op Zaterdag 24 Oct. a. s. de samenkomst bij te wonen, welke aan de herinnering van haar honderdjarig bestaan gewijd is. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Amster dam naar Batavia, vertrok van Pauillac 15 Oct. de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Am sterdam, arriveerde te Port-Saïd 16 en zou 17 Oct. de reis voortzettende „Utrecht," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 16 Oct. van Suez. Z. M. heeft de benoeming van den burge meester van Gestel en Blaarthem, E. H. Van Gen nep, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd; aan J. P. De Zwaan, burgemeester, tevens secretaris der gemeente Wjjk aan Zee en Duin, vergunning verleend om tot 24 Oct. 1886 te Beverwijk te wonen; pensioen verleend aan: L. H. Becherer, gewezen postbode te Groningen, ten bedrage van 267J. J. v. d. Pol, gew. conducteur der brieven malen van de 1ste kl. te Venloo, ƒ498; J. F. Wak kers, gewezeh directeur van het postkantoor te Venloo, 1445; I. Van Grondelle, gewezen post bode te 's-Hertogenbosch, 187; G. E. Breuuissen Troost, insp. der reg. en dom. 3de kl., 599; G. W. Van Eps Reerink, verific. 1ste categorie voor den actieven dienst der dir. bel. enz., 995H. H. Vreydenberger, hoofdcommies 1ste categorie bij 's Rijks belastingen, 584B. Goudswaard, commies lste kl. te water bij 's Rijks belastingen, 532 J. W. Nieuwenhuyzen, commies-boekhouder by de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld, 1263W. Molenaar, ontv. der dir. bel. en acc., f 1014; E. C. L. Van Hall, wed. van C. Brandt, in leven commies lste kl. by's Rijks belast., ƒ181 L. J. Maillard, wed. van F. J. Bots, in leven verif. 2de kl. by idem, 324; J. F. Lameer, essayeur van den waarborg en de belasting der gouden en zil veren werken, 1630; A. C. Baetinx, zich schrij vende Baetings, wed. van A. Voerman, in leven ontv. der acc., 1132; F. Lootsma, wed. vanJ. H. Weybrands, in leven ontvanger van 's Rijks belas tingen, 500. BUITENLAND. Fraukrjjk. In den Franschen verkiezingsstrijd worden ook de kleine middelen niet ongebruikt gelaten. De „Pa- t*b" merkt op dat er altoos den achtsten of tienden dor maand een mail uit Tonkin kwam met brieven der soldaten voor hunne familie. Nu is hy nog niet aangekomen. „Zou er in de brievon iets kunnen staan dat men het publiek niet wil mededeelen?" vraagt het blad: „Om wat gewed, dat zy eerst den 18den zullen uitgedeeld worden?" De graaf van Vlaanderen is door president Grévy ontvangen. Hjj zal ook het burgerlijk huwe lijk der prinses de Chartres bywonen. De keizerin van Rusland en de koningin van Denemarken komen eerst Woensdag in Frankrijk. Met 14 tegen 6 stemmen heeft de gemeente raad van Marseille het eerste gedeelte der motie van het lid Gras, de verbanning der Pretendenten van het Fransche grondgebied wenschelyk ver klarende, aangenomen. Het tweede gedeelte, waarin er op aangedrongen werd, op pogingen tot herstel van de Monarchie de doodstraf te stellen, vond zooveel tegenkanting, dat de voorsteller het introk. Bol<j-ië. De beweging ten gunste van het Vlaamsch en Nederlandsch in België heeft weder een stap voor uit gedaan. Eene vergadering van Vlaamschgezinde advoca ten, welke op 14 dezer te Gent zou worden ge houden, had op den bepaalden dag in het Paleis van justitie aldaar plaats en mocht zich ondanks het ongunstige weder, in eene zeer talrijke opkomst verheugen. Behalve Antwerpen en Brugge, was ook de balie van Ieperen en Dendermonde vertegenwoordigd. Nadat verscheidene redenaars het woord hadden gevoerd, besliste de vergadering, voorgezeten door de volksvertegenwoordigers, mr. E. Coremans te Antwerpen en mr. J. De Vigne te Gent, metalge- meene stemmen, dat onder al de advocaten van Vlaamsch-België een bond zal worden opgericht, dat ten doel zal hebben de bevordering van het gebruik der Nederlandsche taal by de strafrechts pleging. Het ontwerpen der statuten van de vereeniging werd opgedragen aan het bestuur der „Vlaamsche conferentie der Gentsche balie", dat daarover ver slag zal uitbrengen in eene algemeene vergadering, welke in de eerste dagen van December te Gent zal worden gehouden. De aanwezigen werden tevens verblijd door het heuglijke nieuws, dat eerlang ook te Antwerpen en te Brugge eene Vlaamsche conferentie der balie" zal worden gesticht. Belangrijk was ook de mede- deeling dat thans te Dendermonde nog slechts één enkel advocaat zjjne Vlaamsche cliënten voor de correctioneele rechtbank in het Fransch verdedigt. Groot-Britannië. De Madridsche correspondent van de „Daily News" meldt dat de Britsche regeering eene nota bil het Spaansche gouvernement heeft ingediend, waarin voldoening wordt gevraagd voor het inbe- slagnemen van het Engelsehe consulaatsgebouw te Havana. De Britsche consul-generaal aldaar had namelijk borg gestaan voor eene boete, waartoe eene Engelsehe firma te Havana vanwege de Cubaansche schatkist veroordeeld was. Sedert is die firma gefailleerd en vandaar de inbeslagneming. Ook de „Pali Mall Gazette" is, evenals do „Standard," voor eene inlijving by Engeland van het nog onafhankelijk gedeelte van Birma, indien koning Theebau niet aan de eischen toegeeft, welke Engeland billijk acht. Het blad meent dat de ver overing van Theebau's land zeer gemakkelijk is. De „Temps" is in staat om mee te deelen dat tusschen Engeland en Frankrijk geen verschil van meening meer bestaat over de BÉ-masche aange legenheden. Beide regeeringen hebben op de meest vriendschappelijke wjjEe van gedachten gewisseld over de zaak en zijn spoedig tot overeenstemming gekomen. De terugroeping van den consul te Man- dalay is uitsluitend geschied op verlangen van den consul zeiven, die te Rangoon ernstig ziek ligt. Bulgarije. In eene *e Parys ontvangen depeche uit Sofia van gistermiddag wordt geen gewag gemaakt van een plan der Serviërs om Bulgarije binnen te vallen. Vorst Alexander kwam na eene inspectie over de troepen te Tirnova en Yambuli in den nacht van 15 op 16 dezer te Sofia aan. H(j zou den 17den weder vertrekken om de posten te KustencÜ en Dubnitza te inspecteeren, ten einde het behoud der rust aan den kant van Macedonië te verzekeren. Vervolgens zal hy, zonder zich te Sofia op te hou den, rechtstreks naar Philippopel terugkeeren. Uit Weenen wordt aan de „Köln. Zeitung'' onder dagteekening van 16 dezer geseind: Het be richt aangaande het tot stand komen eener over eenstemming der mogendheden tot practische op lossing der Bulgaarsche quaestie, wordt van ver schillende zijden bevestigd. Aan het Berlijnsche tractaat wordt daarbij vastgehouden, doch vor t Alexander zou voor vijf jaren tot gouverneur-gene raai worden benoemd. De aldus verkregen oplossin wettigt de onderstelling dat ook voor de overige Balkan-quaestiën de mogendheden eendrachtig wil len blyiven. Tot het houden eener conferentie zal waarschijnlijk eerst dan worden overgegaan, wan neer Servië of Griekenland door een gewapend op treden daartoe aanleiding geven. Hetzelfde blad bevat eene lange correspondentie over de toestanden in Bulgarije, vooral dienende om aan te toonen, hoe algemeen bemind vorst Alexander by al zyne onderdanen, Mahomedanen en anderen is. De correspondent zegt: „Vorst Alexander moet weg, omdat hjj Duitscher en Bul gaar isdat is Ruslands reden, maar dit kan toch voor de andere mogendheden niet gelden"hjj haalt daarna deze woorden van iemand die lang in Bul- garije gewoond heeft, aan: „Ik beklaag vorst Alexanders opvolger, als hjj er een krijgt; het zal geen acht dagen duren, of de Bulgaren hebben hem doodgeschoten." Servië. Betreffende den toestand in Servië vernam de Londensche correspondent van het „Hbl." eenige inlichtingen van den heer Ch. Myatowitsch, gezar.t van Servië aan het Engelsehe hof. „De toestand in Servië zeide de heer Myato. witsch was verergerd door de invallen, welke Servische uitgewekenen en Bulgaren in Servië had den gedaan. Toch is de kans op eene minnelijke schikking niet verdwenen. De Senders hebben wel iets van de Spanjaarden. Zjj zjjn trotsch, hartstoch telijk en daardoor licht geneigd om onrust te ver wekken, maar hunne opwinding is slechts van korten duur. Koning Milan zelf is nu buiten gevaar, maar was hjj niet krachtig opgetreden en had hjj niet zjjn leger gemobiliseerd, dan zou zjjn troon zeker ernstig gevaar hebben geloopen." Depeches uit Weenen melden reeds dat Servische troepen de grens van Bulgarije overgetrokken zjjn, als protest tegen de Bulgaarsche Unie, en dat in de staatsdrukkerij te Belgrado het oorlogsmanifest gedrukt wordt. Het departement van buitenlandsche zaken te Weenen echter verklaart, nog geen kennis te dragen van deze of soortgelijke gebeurtenissen. Tolegrraiumon. NISCH, 16 Oct. Het bericht van de „NeueFwie Presse," dat Servische troepen gisteren de Bul gaarsche grens zouden hebben overschreden, is voorbarig. Het gerucht loopt dat koning Milan morgen naar Pirot zal vertrekken, na eerst een manifest te hebben uitgevaardigd. LONDEN, 16 Oct. (AT. B. C.) De reeks der diplo matieke nota's betreffende de Oostersche quaestie wordt voortdurend grooter. De Porte heeft er thans eene tot de groote mogendheden gericht, om te protesteeren tegen Griekenlands wapeningen. Ook Servië wendde zich tot de mogendheden met betrek king tot de Bulgaarsche wandaden. In diplomatieke kringen beschouwt men Serviës circulaire als een oorlogs-praeludium. Heden zouden de Servische troepen over de grens trekken. PARIJS, 16 Oct. De prefect van Marseille heeft eene gerechtelijke vervolging ingesteld tegen die bladen, welke bleven beweren dat de afzending van versterkingen naar Tonkin voortduurt. Over eenkomstig een order van den minister van binnen- landsche zaken hebben de prefecten der departe menten, aangezien a. s. Zondag de herstemmingen voor de verkiezingen plaats hebben, op de muren bil jetten doen aanplakken, waarin de afzending van 8000 man naar Tonkin ten stelligste wordt tegen gesproken en verklaard dat zij, ter wille van de vrijheid der verkiezingen en den zuiveren uitslag daarvan, de openbaarmaking van elk valsch bericht of de in het werk gestelde poging tot misleiding in deze, gerechtelijk zullen vervolgen. Gedurende de negen eerste maanden heeft in Frankrijk de invoer van 1885 bedragen 3163 mil- lioen tegen 3203 millioen van 1884; de uitvoer be droeg in die maanden van 1885 daarentegen 2300 millioen tegen 2255 millioen van 1884. ST.-PETERSBURG, 16 Oct. De „Nowoje Wremja" meldt uit Konstnntinopel dat de bekende verklaring der gezanten door de Porte zeer gunstig is opge nomen geworden; niettemin werd gisteren door het ministerie besloten van het Invalidenfonds voor de krijgstoerustingen 150,000 pd. st. af te zonderen. De bladen meldenUit Küstendsche zijn twee Bulgaarsche infanterie-regimenten, ieder van 3200 man, tot verdediging van den Dragoman-pas, op marsch gegaan.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2