Zaterdag XT' October. j Dommer bestaat uit Twee Bladen. A0. 1885. feze tgourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zón- en feestdagen, uitgegeven, I Gelet op art. 201 der algemeene politieverordening van [en Cden November 1879, waarbij wordt bepaald dat ten inste tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en us in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en fethondera, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten lorden Leiden, 16 October. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad -wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; I gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881, zoo- Ij. Oie nader is gewijzigd IBrengen ter algemeene kennis dat door CAEL EDUARD hOLLMANN een adres is ingediend om vergunning tot trkoop van sterken drank in het klein, in het perceel (reestraat No. 175. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J Leiden, DE KANTER, Burgemeester. |e Oct, 1885. E. KIST, Secretaris. [Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; jodigen de ingezetenen uit aan de bedoelde reiniging i schoorsteenen en stookplaatsen gevolg te geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEE, Burgemeester. |6 Oct. 1885. E. KIST, Secretaris. Aan de Rijks-universiteit alhier is het propaed. :amen in de geneeskunde afgelegd door mej. A. C. Van de Ven Sauveur, zoomede door de [eeren D. "W. Ekker en J. Voorhoevehet eerste ituurkundig examen door de heeren K. P. Van icinse, M. Rutgers en E. Razoux Kühr; het indidaats-examen in de wis- en natuurkunde door o hoer J. Van der Feendat in de rechten door heeren C. De Kempenaer, Oei Jan Lee, J. J. leuman De Loos, G. Blokhuis, "VV. A. Van Itter- m, L. W. A. Colombyn, P. Buijs, A. F. C. Van Ier Eist, J. Oostwoud Wijdenes en H. W. Van Ier Mejj. - Dezen winter zullen er door de Leidsche Schil ler- en Teekenacademie „Ars Aemula Naturae" de Stadszaal, by genoegzame deelneming, weder ier kunstbeschouwingen gehouden worden, en wel lp Woensdagen 18 Nov., 16 Dec., 17 Febr. en 7 Maart. - Naar het „Vad." verneemt, is aan den heer 'rantzen alhier een professoraat in de vergelijkende lstudie te Genève aangeboden. - In do zitting van de Kamer van Kooph. en Fabr. 's-Hage, onder voorzitterschap van den heer P. W. Mouton gehouden, was ingekomen eene mis- ive van B. en Ws. van Katwyk om ondersteuning ■n hun verzoek tot het verkrygen van een subsidie [oor een verbeterden waterweg tusschen Katwyk n IJmuiden. De heer Passer wees er op dat het onmogelyk dat de platbodemvaartuigen op den duur de mede- ging met de kielschepen kunnen volhouden, zoo lt de haringvisschery zich allengs zal gaan samen- ikken in plaatsen, welke van goede havenwerken in voorzien. Daar om die reden de aanleg van «e haven voor Scheveningen dringend noodig is voor den Staat tot geen uitgaven leiden zal, fotte hy het wenschelyk onder die omstandigheden o subsidie voor eene andere gemeente te steunen. Terwyl ook andere leden van meening zijn dat, kwam de waterweg tot stand, de schepen uit [tvvijk zich een grooten omweg zouden moeten troosten om met hun vangst naar huis te komen in daardoor dus weinig voordeel zou kunnen wor- 'n verkregen, werd besloten het gevraagde subsidie te verleenen en het adres voor kennisgeving ,n te nemen. - In de gisteren te Zoeterwoude gehouden Raads. 'flrgadering werd de gemeente-begrooting voor 1886 'astgesteld, bedragende in ontvang en uitgaaf 27,102.01. begrooting der gemeente Zoetermeer voor De door den Raad van Zegwaard vastgestelde begrooting voor 1886 bedraagt in ontvang 8556.87, in uitgaaf f 8556.81 en sluit dus met een voordeelig saldo van6 centen. De heer J. Van Beek, wethouder der gemeente Zegwaard, is in 's Raads vergadering benoemd tot lid van het bestuur der Elleboogsche en Stomp- wijksche verlaten. Bij de gisteren te 's-Hage gehouden akte examens (L. O.) werden geëxamineerd 14 dames, toegelatenmejn. J. J. Steiner uit Dordrecht, J. H. Velthuisen, J. M. Yan der Min, H. J. Aaltsz, C. T. C. Perk en E. Yan der Meer, allen uit 's-Hage. Er heeft zich, naar de „Stand." bericht, een comité gevormd, dat zich tot taak stelt de zending in Egypte voor Holland te bewaren. Het voorloopig bestuur van dit comité bestaat uit de heeren prof. S. S. De Koe, ds. C. J. Gr. Van Hoogstraten, ds. C. W. Pohlman en J. Boersma Dzn. Uit Den Haag wordt aan de „Asser Crt." gemeld dat de minister van binnenlandsche zaken bezwaar heeft gemaakt, om de verordening van den Raad der gemeente Meppol, waarbij het bij zich hebben van catapulten is verboden, ter ver nietiging aan den Koning voor te dragen, zooals Ged. Staten van Drente hadden voorgesteld. De heer J. Diephuis Wz. is benoemd tot hoofd opzichter by de gemeentewerken te Amsterdam. De heer C. Vermeys, gemeente-architect te Utrecht, herdacht gisteren den dag, waarop hy 25 jaren geleden die betrekking aanvaardde. De ambte naren van fabricage boden hem een fraai en kost baar souvenir aan. De heer D. Haspels viert, zooals men weet, eerlang den dag, dat hij 25 jaren aan het tooneel verbonden zal zyn geweest; ter herdenking van dit feit zal er in den grooten schouwburg te Rotterdam in Januari eene buitengewone voorstelling worden gegeven. Het stoomschip „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 15 Oct. Lizardde „Prins Willem I", van Paramaribo naar Amsterdam, vertrok 15 Oct. van Havre; de „Noord-Brabant", van Java naar Rotterdam, vertrok 14 Oct. van Marseille; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, vertrok 15 Oct. van Port-Saïd; de „Drente", van Rotterdam naar Java, vertrok 15 Oct. van Southampton; de „Soe- rabaia", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 13 Oct. Perim. Z. M. heeft den heer J. N. W. C. Sieburgh, consul-generaal van België te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw benoemd tot directeur van het postkantoor te Steen bergen J. J. M. Hermans, thans commies der poste rijen van de 3de klasse. Gemengd Nieuws. 1880 is vastgesteld als volgt; de ontvangsten op 12,083.87'/,, de uitgaven op f 12,085.81, dus met en b»tig slot van f 3.061/,. De substituut-officier van justitie mr. Hulshoff heeft in de zitting der Haagsche rechtbank van heden zyne conclusie voorgedragen in zake den eisch van den burgemeester van Leiden tegen de pachters van de tolheffing op het jaagpad tusschen Leiden en Delft tot betaling van de nog verschuldigde pachtsom, waarin zij nalatig waren gebleven na het in werking brengen van een stoomsleepdienst, waardoor hunne ontvangsten verminderd zouden zijn. De ambtenaar van het openbaar ministerie be streed eveneens de bewering van de gedaagden, dat door het instellen van dien stoomsleepdienst de aard der pachtovereenkomst was veranderd, en voerde daarvoor verschillende gronden aan. De pachters wisten waartoe zy zich bij de pachtover eenkomst verbondenhet bewijs was niet geleverd dat de mededinging van den stoombootdienst de tolheffing vernietigd had en het bestaan of het in werking komen van dit verkeersmiddel was by het sluiten der overeenkomst niet bedrieglyk verzwegen. Evenmin kon ZEd. zich vereenigen met de stel ling van gedaagden, dat het hun verhuurde ge deeltelijk verloren was gegaan, omdat de verwachte vruchten niet ten voile genoten werden. Spr. meende, dat, ging die leer op, de huurder van een winkel huis voortaan de betaling der huurpenningen zou kunnen weigeren of het huurcontract ontbinden, alleen omdat zijne winsten achteruitgegaan zijn door de mededinging van een buurman, of wel de pachter van een tol zyn contract zou kunnen op zeggen, op grond dat door den aanleg van een spoorweg, van den tol geringer gebruik gemaakt wordt dan voorheen. De vruchten mogen gedeeltelyk verloren zyn ge gaan, het recht tot tolheffing zelf was onaange tast gelaten. Het O. M. beriep zich op eene beslis sing van het Hof van Cassatie in Frankryk in dezen zin genomen, waarby is uitgemaakt dat ten gevolge van den oorlog in 1870 de opbrengst der verpachte marktgelden te Rouaan wel is waar was achteruitgegaan, doch het recht zelf niet was te niet gedaan. Mitsdien concludeerde hy tot toewyzing van den eisch, behoudens nadere raming van het verschul digde door de rechtbank, met veroordeeling van gedaagden in de kosten. De uitspraak is bepaald op heden over 14 dagen. Te Rijpwetering wilde de huishoud ster van den heer A. N. V. J. S. een emmertje water scheppen, doch door de duisternis misleid geraakte zij te water, waaruit zy door spoedig aan wezige hulp gered werd. Den 14den October waren ter vee- en paardenmarkt te Hoofddorp aangevoerd 60 paar den, veulens en hitten, 42 koeien en kalveren, en 14 schapen. By den landbouwer v. d. B. te Zoeter meer komt een geval van mazelen voor. Naar men verneemt, zal de werking der boter- en kaasfabriek van de firma Enthoven en Van Aardenne te Zoetermeer, met 1 November a. s. gestaakt worden. Omtrent de inhechtenisneming van den voortvluchtigen makelaar Visser verneemt de „Amst. Crt." nader het volgende: Eenige dagen geleden werd by het departement van buitenland- sche zaken een schryven ontvangen, waarby ver zocht werd om inlichtingen, of de premie van f 500, indertyd voor de arrestatie van den vluchteling uit geloofd, nog zou worden uitgekeerd. Het antwoord werd verlangd onder zekere letters poste rest. Parys. Nadat in bevestigenden zin geantwoord was, volgde de aanwyzing door naar men zegt een be diende van „Le Printemps", waarna de premie werd uitgekeerd. Aan de consistorie van de Oude- Zijds-Kapelskerk te Amsterdam is gisteravond door eene vrouw in de gang neergelegd een kind, slechts eenige weken oud. Door tusschenkomst van den koster is het kind behoorlijk verpleegd. De moeder wordt door de politie opgespoord. Te Amsterdam kregen in de Egelan* tiersstraat twee personen een hevigen twist. De een beet zyn tegenstander zeer onzacht in den wang, zoodat de man in het gasthuis moest worden verbonden. Des middags had er in de Heerenstraat weer eene hevige vechtpartij plaats tusschen een turfschipper en een ander persoon. De schipper beet zijn tegenstander een stuk uit de lip en ver wondde hem bovendien nog zeer ernstig aan het oog. Naar men mededeelt, zal het uitge- stelde Concours Hippique te Amsterdam plaats vinden op morgen, Zaterdag, te 10 uren. Het water is gezakt en de baan laat niets te wen- schen over.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1