N°. 7871. 16 October. A®. 1885. feze Qourant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 October. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Ter vervulling mitsdien3 door den I Heden is aan de universiteit alhier de heer L. V. (oog, gek- te Beesd, bevorderd tot doctor in de Leeskunde, met academisch proefschrift, get. Bijdrage tot het Histologisch onderzoek van rugge- lergsscleroso," - en de heer I. M. J. Hoog, geb. Beesd, tot doctor in de godgeleerdheid, met ademisch proefschrift, get.„De martelaren der [ervorming in Nederland tot 1566." Door den dirigeerenden officier van gezondheid, lef van het militair hospitaal alhier, is heden de ivoren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst gereikt aan den sergeant-majoor schrjjver 1ste ie J. D. Smeding. De heer H. A. Grentzius, kapelmeester van stafmuziek van het vierde regiment infanterie Ihier, schijnt ons te zullen gaan verlaten, althans zoekt voor eene zelfde betrekking plaatsing bjj schutterij- of harmoniecorps, vacature alhier worden itein-adjudant van het regiment vóór lYïoveinber licitanten opgeroepen. - In de volgende week zal alhier ook een con- plaats hebben van Isabella Oppenheim, sopraan, irah Bendicto, piano, Willem Kes, viool, en Henri ismans, violoncel. I - De eerste wintervergadering van de afdeeling liden en omstreken der Maatschappij tot bevor der Bouwkunst de 129ste sedert hare richting - in het Nutsgebouw gehouden, werd jeleid met eene bezichtiging van het plaatwerk er Ornamentenschatz," waardoor de leden door secretaris in de gelegenheid werden gesteld nne kennis van uitheemsche bouwwijze opnieuw I vermeerderen, e voorzitter, de heer Schaap, kon niet nalaten leden op deze bijeenkomst het een en ander het verstreken tijdperk in herinnering te bren- en daaraan een groet voor het toekomende te binden; waarna door den heer Lancel het ver van de afgevaardigden ter Mei-vergadering uitgebracht, daarbij ook aanhalende het alge- en maatschappelijk verslag van het hoofdbestuur, arin o. a. deze belangrijke verklaring voorkomt de Leidsche afdeeling getuigt van een leven, unende op goede werkkrachten, waarop in het bonder moet worden gewezen; in de tentoon- (llingszalen heeft zij bovendien het resultaat van door haar uitgeschreven prijsvraag geëxposeerd, |twelk andere afdeelingen kan doen watertanden. Dit het verslag der afdeeling zelve bleek dat |ar toestand, naar het ledental, dat thans tot 63 geklommen, zeer gunstig kan genoemd worden. heer Verhoog gaf vervolgens eenige mede dingen omtrent de September-vergadering te Haar- en van de bouwwerken by die gelegenheid ar bezichtigd. Hij knoopte aan dat rapport de herking hoe onbillijk het was van sommige (enieurs of architecten om Duitschen steen vóór [trekken boven onzen I.Tselsteen, welke veel beter schooner van kleur. deze vergadering werd op voorstel van het Ituur besloten tot het weder uitschrijven, even- I het vorig jaar, van eene prijsvraag. Als onder- werd in overweging gegeven: een kader met ïasseljjke attributen en dienende tot invulling een getuigschrift van bouwkundige strekking. Prijs van 25 zou daarvoor kunnen worden ploofd, wel niet veel, maar, gelijk de voorzitter Perkte, men moet niet alleen om het geld, doch em de eer werken. De termijn van inzending antwoorden wenschte het bestuur op 1 Maart |6 bepaald te zien. en der leden vreesde dat er niet veel ant- Fden zouden inkomen, omdat deze prijsvraag strikt van bouwkundigen aard is. De bestuursleden de heeren Lancel en Kok gaven te kennen dat het werkelijk ook het doel was om, na de vorige prijsvraag, thans het penteekenen te doen behandelen. Dat was de leidende gedachte bij het stellen dezer prijsvraag. Na nog eene korte gedachtenwisseling werd het voorstel door de vergadering goedgekeurd en het bestuur gemachtigd het programma nader uit te werken. Ook kwamen ter sprake de door andere afdee lingen uitgeschreven prijsvragen, o. a. door die van Den Haag, welke men wel wenschte dat ze te dezer stede meer bekend werden gemaakt. De secretaris zou daaraan trachten te gemoet te komen, door de ter vergadering aanwezige redactie van het Leidsch Dagblad uit te noodigen met een enkel woord te willen melden dat de door hem bij het Haagsche afdeelingsbestuur aangevraagde afdruk ken, bij hem verkrijgbaar zullen zijn. De hier bedoelde prijsvragen betreffen de in April 1886 aldaar te houden wedstrijden lo. voor hand werklieden in Zuid-Holland, die voor eigen rekening of in dienst van anderen arbeiden2o. voor aan komende handwerkslieden en leerlingen in Zuid- Holland, die op 1 Januari 1886 den leeftijd van 19 jaar nog niet hebben bereikt, en 3o. voor hand werkslieden in Nederland, die voor eigen rekening of in dienst van anderen arbeiden. Omtrent de vraag „schoonheidszin in verband met minkostbaarheid" kwam men heden niet tot een afdoend antwoord. Als nieuw lid werd bij acclamatie aangenomen de heer G. Blommensteijn. Wegens het vergevorderde uur werd de behan deling der Bouwverordening voor Nederland tot eene volgende vergadering aangehouden. Hedennamiddag ontvingen we te gelijk per Fransche mail de Indische bladen van 29 Aug. tot 5 Sept. en per Nederlandsche mail de Indische bladen van 6 tot 8 September. Bjj de Ned.-Herv. gemeente te Faudgum en Baard is beroepen de heer J. Draaisma, cand. te Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Schiedam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond om 10.18 be zorgd zijn. De bisschop te Haarlem heeft den heer J. F. G. Rutten, kapelaan der Petruëkerk alhier, benoemd tot kapelaan te Alkmaar, en tot zijn opvolger te Leiden benoemd den heer C. Van Berckel, kapelaan te Hillegom. (N. R. C.) De begrooting der gemeente Oegstgeest voor den dienst van 1886 is door den Raad vastgesteld in ontvang op f 16,535.32 en in uitgaaf op ƒ16,534.05, sluitende alzoo met een batig slot van f 1-27. Het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein is daarbij bepaald op f 12.50 voor elke vijftig gulden huurwaarde of gedeelte daarvan, die de lokaliteit, waarvoor de vergunning is verleend, volgens de schatting bezit. In de Waalsche kerk te 's-Hage zal a. s. Zon dag een gedenksteen onthuld worden ter herinne ring aan de herroeping van het Edict van Nantes op 18 Oct. 1685. De steen is tevens opgedragen aan .Jacques Saurin, die in 1705 1730 leeraarvan bovengenoemde gemeente was. Te Utrecht is eene openbare samenkomst gehouden door ingezetenen dier stad, in zake het plan der burgerij om aan de herdenking van het 250-jarig bestaan harer universiteit in het volgend jaar een blijvend karakter te geven. Reeds 12 Mei jl. was eene eerste bijeenkomst gehouden. Sinds had zich eene commissie tot rege ling gevormd, die zich, daartoe gemachtigd, een aantal ingezetenen had geassumeerd, zoodat nu di commissie bestaat uit 36 leden, met den commis saris des Konings, den burgemeester en den oudsten wethouder tot eere-voorzitters. Inmiddels waren ook reeds verschillende plannen bjj haar ingekomen, waarvan der commissie als het meest wenschelijke en het best bereikbare was voorgekomende stichting van een universiteits gebouw, indien de kas ruim was, of bestemming der gelden tot een fonds, indien die gelden minder ruim vloeiden. Met dit voorstel kwam dan ook nu de voorzitter der commissie te berde. Wat vóór de vergadering gevreesd werd, open baarde zich in deze eenigermatemen kwam tegen het voorstel der commissie op, vond dit te beperkt en wenschte zich niet bij de beslissing dier com missie neer te leggen. In het belang der zaak vond die oppositie echter weinig aanhangna vele, lang durige en niet altjjd zakelijke discussiën kwam men eindelijk tot eene stemming over gezegd voorstel: het dubbele plan, waarvan het eerste (hoofdplan gebouw) met algemeene, het tweede (subsidiair plan: fonds) met groote meerderheid van stemmen werd aangenomen. Droeg de stichting van het fonds al niet de alge meene goedkeuring weg, nog minder bleek men zich ter vergadering te kunnen vereenigen met het denkbeeld van een sociëteitsgebouw. Men wil iets doen ten behoeve der universiteit, niet ten gerieve der studenten alleen. - Yóór eenige dagen berichtte de Staatscourant de benoeming van den Deenschen minister van marine tot ridder-grootkruis en van den luitenant ter zee Holger Amundsen tot ridder van den Neder- landschen Leeuw. De „Haarl. Crt." verneemt dat deze onderscheidingen zijn toegekend wegens de bijzondere voorkomendheid, waarmee in de maand Augustus de Nederlandsche oefeningsschepen „Mar- nix" en „Castor" te Kopenhagen werden ontvan gen, en de goedgunstigheid des ministers, die de- Nederlandsche officieren in de gelegenheid stelde, al het wetenswaardige der Deensche marine, de geheele werf, zelfs de geheime visch-torpedo's, die voor ieder land verschillend worden gefabriceerd, in oogenschouw te nemen, waartoe de heer Amund sen hun voortdurend ten dienste stond. Voor een uitstapje van Nederlandsche en Deensche officieren naar de Zweedsche kust stelde genoemde minister zelfs een oorlogsschip ter beschikking der excur- sionisteneene beleefdheid, gelijk slechts zeldzaam door regeeringen wordt betoond. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is in arrest genomen eene meid, genaamd A. H., die den tap per v. T. in diens tapperij, na voorafgaande ruzie met hem, met een karaf, gevuld met drank, eene verwonding aan den pols en het hoofd heeft toe gebracht, zoodat tegen dat vrouwspersoon proces verbaal werd opgemaakt. Wegens bedelarij is door de politie mede proces verbaal opgemaakt tegen twee niet alhier tehuis behoorende manspersonen, genaamd A. B. en G. J., die vervolgens naar de gevangenis te 's-Graven- hage zjjn overgebracht. Zij werden op aanwijzing van een burger door de politie aangehouden. Te Oegstgeest ontstond brand op den zolder by den wagenmaker K. R. Door den officier van justitie bjj de arrond.-reehtbank te 's-Gravenhage is een onderzoek ingesteld. In den nacht van 13 op 14 dezer is de kade van de droogmakerij in den Bloklandschen polder, onder Ter Aar, door den aandrang van het buitengewoon hooge water, over eene lengte van vele meters bezweken. Vele handen zijn bezig om de schade te herstellen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1