N°. 7870. A0. 1885. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Doiiderclasr JU> October. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 14 October. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenX.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De afdeeling Leiden en omstreken der Neder- pandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Planten kunde opende gisteravond in het Loge-gebouw de reeks harer wintervergaderingen. Niettegenstaande het min gunstige weder was deze eerste vrij goed bezocht. Na een welkomstgroet van den voorzitter, dr. H. Boursse "Wils, las de secretaris, de heer Van de Pavord Smits, de notulen der vorige vergadering voor, waarna zeven nieuwe leden, de heeren J. W. Bertram, P. G. Bommezijn, L. J. Endtz, C. G. Frentzen, allen te Leiden, J. H. Holswilder te Leiderdorp, N. C. Maarschalk te Warmond en G. P. Van Outeren te Zoeterwoude, werden geballoteerd en aangenomen, zoodat het ledental thans 260 bedraagt. Onder de ingekomen stukken kwamen verschei dene door het hoofdbestuur tot de afdeelingen gerichte vragen voor, zoowel betreffende den tuinbouw als en niet het minst de warmoezierderij, ten einde na te gaan wat ook voor haar kan worden verricht. Op voorstel van den voorzitter zullen in de volgende vergadering commissiën worden benoemd, ten einde de afdeeling te dienen van raad en advies, ook wat de al of niet bruikbaarheid van turfstrooiselmest voor de tuinbouw-cultuur aanbelangt. Omtrent de te Zwolle gehouden algemeene maat schappelijke vergadering werd dooi- de afgevaardig den, de heeren Heyrmans en Van de Pavord Smits, bij monde van eerstgenoemde een verslag uitge bracht van hetgeen op die vergadering was be handeld, in het bijzonder wat voor de Leidsche afdeeling van gewicht was. De heer Van de Pavord Smits voegde daaraan nog het een en ander toe, waaruit de gevolgtrekking voor de hand lag dat de afdeelingen met hunne voorstellen door het hoofd bestuur wel wat met een kluitje in het riet waren gestuurd. Twee merkwaardige vruchten van „Akebia quina- ta", door den heer J. Mater welwillend ter beschikking gesteld, luisterden de vergadering op. Deze „Akebia" is een Japansche klimheester, sierlijker dan onze klimop, maar ze verliest hare bladen; daarentegen bloeit ze heel vroeg, met duizenden, echter zeer kleine bloemen, zoodat men ze op eenigen afstand zelfs niet eens opmerkt. Overeenkomstig zijne bekende bereidwilligheid gaf de heer Witte deze en nog veel meer wetenswaardige bijzonderheden, opgehelderd met losse krijtteekeningen, waarmede hij ook de bevruchtingswijze dezer bloemen naging. Toch was in den Hortus alhier nog geen vrucht verkregen. De heer Mater is echter wel zoo gelukkig geweest en daarom was men hem dank verschuldigd dat hij ze hier nu, als groote zeldzaamheid, ter bezicliJ t:ging heeft gesteld. Op voorstel van het bestuur werd besloten ook dezen winter behalve de gewone weder buiten gewone vergaderingen te houden met dames, waar toe dan verschillende heeren zullen worden uitge- noodigd als sprekers op te treden ter behandeling van meer algemeene onderwerpen. Naar aanleiding der in de bus gevonden vraag waarom men dikwijls gebarsten of gespleten vruch ten aan de pereboomen aantreft, werden van ver schillende zijden heel wat, sotns geheel tegenstrij dige meeningen dienaangaande in het midden ge bracht. Het resultaat dier gedachtenwisselingen is m hoofdzaak aldus samen te vatten dat het scheuren der genoemde vruchten voornamelijk wordt veroor zaakt door de menigvuldig heerschende noordenwin den, waardoor de hoornen om zoo te zeggen „kou hebben gevat"; dat de meeste dezer gespleten vrachten worden aangetroffen bij de hier inge voerde Fransche pereboomen, welke hier te laqdo niet die zoele lucht en evenmin dien wanneren grond hebben als in de zuidelijke streken; dat daardoor een abnormale toestand is ontstaan, welke zooveel mogelijk kan worden verholpen door goede bemesting en goeden ondergrond. Van de dezer dagen op Zomerzorg gehouden Begonia-tentoonstelling waren acht prijzen der daar aan verbonden loterij niet afgehaald. Deze werden nu onder de aanwezige leden verloot. De eerste zitting der commissie voor het af nemen van het literarisch-mathematisch examen alhier is afgeloopen. In het geheel hadden zich 52 candidaten aangegeven, waarvan 2 zich hebben teruggetrokken en 5 niet zijn opgekomen. Er zijn dus 45 candidaten geëxamineerd, waarvan 26 geslaagd en 19 zijn afgewezen. Naar wjj vernemen, zal de heer C. H. Wirtz, leeraaraan het Koninklijk Conservatorium te 's-Hage, op Dinsdag 3 November a. s., in het gezellige zaaltje van het Nutsgebouw alhier, eene soirée geven. Deze gunstig bekende pianist zal bij die gelegenheid ge heel alleen optreden. Hij is bekend om zijn degelijk spel, uitmuntende zoowel door techniek als door opvatting. Tot zijne groote gaven behooren ook het wezenlijk indringen in en het weergeven der com posities, met kracht en waardigheid, maar ook met eene onmiskenbare duidelijkheid. Den liefhebbers dei- toonkunst in het algemeen en die van het edele piano spel in het bijzonder staat dus een groot genot te wachten, hetwelk zjj zeker niet ongebruikt zullen laten voorbijgaan. Beroepen is te "Wanneperveen (by toezegging), de heer J. Draaisma, candidaat te Leiden. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Aarlanderveen door ds. F. Van Spall, pred. te Leimuiden en Kalslagen. (Was vroeger eene vacature aldaar spoedig vervuld, thans heeft de kerkeraad reeds voor de 12de maal tevergeefs een beroep uitgebracht.) In de gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering der Yereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid-Holland, deelde de voorzitter, de heer Vening Meinesz, burgemeester van Rotter dam, mede dat de Yereeniging telt 116 leden; er werden in dit jaar 8 aangenomen, 2 overleden en 2 hebben bedankt, 2 verloren het radicaal; het getal leden is dus 2 meer dan het vorig jaar. Als bestuursleden werden herkozen de heeren: Yening Meinesz, van Rotterdam, en A. P. Zaalberg, van Alfen. De rekening werd door de commissie nage zien en goedgekeurd. Er werd besloten dat de ver gadering voortaan in Augustus zal gehouden wor den. Daarna werden verschillende vraagpunten be handeld, maar eene beslissing tot later uitgesteld. De Staatscourant van heden bevat het over zicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Sept. 1885, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1884. Daaruit blijkt dat 's Ryks middelen gedurende de maand Sept. 11. hebben opgebracht f 10,439,493, tegen f 9,626,626 in dezelfde maand van 1884, en gedurende de eerste negen maanden van 1885 f 76,091,301, tegen f 75,578,443 in hetzelfde tijd vak van 1S84. Het 9/ii der raming bedraagt f 80,467,782. De raming voor 12 maanden bedraagt 107,290,376. De raming voor één maand is f 8,940,864. De uitkomst over de maand September was dus ongeveer f 800,000 gunstiger dan over dezelfde maand des vorigen jaars. In deze betere opbrengst heeft het gedistilleerd deel tot een bedrag van ongeveer 3 en de directe belastingen tot een bedrag van ongeveer 4 ton. Dit laatste moet zeker, grooten- deels althans, daaraan toegeschreven worden, dat door de late uitreiking der aanslagbiljetten deze bron van inkomsten in de voijge maanden buiten gewoon slecht vloeide, waartegen een voordeeliger opbrengst der latere maanden zal overstaan. Dank zij dozen vooruitgang is er nu een voordeelig ver schil over de negen eerste maanden des jaars tegen dezelfde periode van het vorig jaar, ten be drage van ongeveèr f 500,000, en het laat zich thans aanzien dat ook de totale opbrengst van het geheele thans loopende boekjaar wel iets hooger dan die van het vorige zijn zal. Door den heer Kamerling, lsten luitenant adjudant der infanterie, is eene „handleiding bij het vervaardigen van terreinschetsen" samengesteld ten dienste van onderofficieren en korporaals. Bljjkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip der 1ste kl. „De Ruyter", onder bevel van den kapt. ter zee jhr. T. E. De Brauw, den 13den dezer te Point de Galle aangekomen. Aan boord was alles wel. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Batavia 13 Oct.de „Koningin Emma", van Batavia naar Am sterdam, vertrok van Genua 13 Oct.; de „Noord- Brabant", van Java naar Rotterdam, arriveerde 12 Oct. te Marseillede „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 13 Oct.; de „Oranje-Nassau", van Amsterdam naar Suriname, passeerde 13 Oct. Dover; de „Prins van Oranje" is 13 Oct. te IJmuiden binnengekomen, maar kon door het halen der zee niet schutten en komt dus eerst 14 Oct. te Amsterdam; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Genua 13 Oct. Z. M. heeft, te rekenen van 15 Juli jl., aan H. J. Burgers, eervol ontslagen telegrafist 1ste kl. bij de Rijkstelegraaf, een pensioen toegekend van f 387dr. J. Beckering Vinckers benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Rijks-universiteit te Groningen, om onderwys te geven in de Engelsche taal- en letterkundeaan dr. A. G. Van Hamel, te Gro ningen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van officier d'académie, waartoe hij door den minister van openbaar onderwijs en schoone kunsten van Frank rijk werd benoemd den lsten luit. J. H. Leede gang, van het 2de reg. inf., op non-activiteit ge steld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschiktaan den gewezen referendaris bij het dep. van koloniën -J. C. Jansen, een pensioen verleend van f 2600met den 16den Oct. bevorderd tot luit. ter zee 2de kl., de adelborsten der 1ste kl. C. W. De Visser, H. M. Van Straaten, H. W. G. Van Bleiswjk Ris, E. Coenen, C. J. Van den Honert, T. A. F. De Bruine, J. J. Rambonnet, L. P. De Stoppelaar, G. R. Van Nauta Lemke, F. Smit, J. P. Guepin, jhr. J. O. De Jong van Beek en Donk, M. W. Houck, P. H. Van Voorthuysen, H. M. Van Bemmelen, J. Des Amorie van der Hoeven, F. K. Van der Weyde, C. J. R. Kroesen, W. Rauwenhoff, jhr. W. C. J. Versluys, A. J. Gooszen, J. A. L. Van den Bosch, G. L. H. Luyten, W. De Ruyter van Steveninck, N. J. Van den Worm, K. L. Reepmaker en M. H. E. Sachsebenoemd tot rechter in de arr.-recht- bank te Rotterdam, mr. Th. J. Hoppe, thans rech ter in de arr.-rechtbank te Roermond; tot substi tuut-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Dordrecht, jhr. mr. W. A. De Jonge, thans amb tenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arr. Zieriksee, ter standplaats Zieriksee; tot subst.-grifif. bj de arr.-rechtbank te Assen, jhr. mr. R. O. Van Holthe tot Echten, thans kantonr.-plaatsverv., adv. en proc. aldaar, tevens beëedigd klerk ter griffie van gemelde rechthank; bj het wapen der artillerie, tot kapt., by het 3de reg. vesting-art., den lsten luit. P. C. J. Visser, van den staf van het wapen, werkzaam by do

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1