N°. 7867. Maandas: 12 October. A0. 1885, <§eze (Qouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. PE.IJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afeonderiyite Noinmers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren buiten de stad -wordt Ó.10 berekend. Gemengd N ieuwa. Nadat de jong-studenten in de Stads- zaal tot leden van het corps waren verklaard wer den deze gisteravond in optocht met muziek en fakkellicht langs den voorgeschreven weg door de stad naar de Sociëteit geleid, waar ze hunne eerste intrede deden. Langs den weg, dien men volgde, werd van vele woningen veelkleurig bengaalsch vuur ontstoken, hetgeen hier en daar met de door de lucht klievende vuurpijlen een inderdaad fraai effect maakte. Eene groote menigte was natuurlijk op de been, al liet het weer zich kort voor het in beweging zetten van den stoet opnieuw minder gunstig aanzien. Toen gisteren tegen den avond een Amsterdammer een door hem gekocht paard uit de Doelenkazeme gehaald had om het naar zijne woonplaats te vervoeren, wierp het paard zijnen berijder op het Rapenburg tegen den grond en rende naar de Doelenkazeme terug. Daar het paard zeer schichtig was, besloot men het bij den stalhouder T. een hoofdstel aan te doen, maar ook daarna ging het op hol, zoodat de nieuwe eigenaar het op stal moest laten zetten en ditmaal zonder paard naar Amsterdam vertrokken is. Men schrijft ons: Nog altijd staat een klein overschot van den oogst, boonen en kanariezaad, in de Haarlemmermeer te wachten op een drogen dag. Het natte weder is ook zeer lastig bij het rooien der aardappelen en suiker bieten. Hoe de landbouwers hun landwerk moeten gedaan krijgen, is onmogelijk te zeggen. De grond moet bewerkt, de mest onder de aarde en het winterkoren gezaaid. Zjj maken er dan ook geen geheim van, dat ze tegenwoordig echte knoeiers zjjn. De opbrengst van den oogst, voor zoover daar over nu geoordeeld kan worden, is zeer gunstig; zoowel de hoeveelheid als de hoedanigheid van het graan is uitmuntend. Het vee, dat bij sommige boeren al gestald wordt, wegens gebrek aan gras, is zeer gezond. De prijzen zjjn belangrijk gedaald en wanneer het getal varkens, dat op de landhoeven vetgemaakt wordt, van invloed op de markt zal zijn, dan zul len de ouderwetsche prijzen nog eens weer voor den dag komen. Met het rundvee gaat het ook dien weg al op. Naar reeds werd gemeld, zal het „Nederlandsch Panopticum" te Amsterdam eerst daags eene afbeelding van Jeanne Lorette plaatsen in de zoogenaamde „kamer der veroordeelden." Door een inzender wordt nu in het „Hbl." over het algemeen een afkeurend oordeel geveld over het ten toon stellen van personen in de „kamer der veroordeelden," en wel uit een zedelijk oogpunt, daar de tentoongestelde persoon, behalve de door den rechter opgelegde straf, op die wijze ook nog vanwege het „Panopticum" eene straf ondergaat. Zelfs worden er personen reeds vóór de veroor deeling tentoongesteld, b. v. vrouw Van der Linden. Gaarne zou de inzender weten, in hoeverre de justitie zulk een inbreuk op de persoonlijke rechten mag toelaten. In het werk, getiteld „Oorsprongh van Nederlandt", wordt op bladzijde 298 eene gelijk luidende legende van steenen brooden medegedeeld, als dezer dagen de ronde deed betreffende Leiden. Het jaartal luidt aldaar 1557. Het steenen brood werd ter eeuwige gedachtenis aan de Pharaildis- kerk te Gent geschonken. Op de Schiekade te Rotterdam is gistermorgen zekere heer P. N., rijksambtenaar, plotseling doodgebleven, waarschijnlijk door eene be roerte getroffen. Het concours Hippique, dat Maan dag a. s. te Amsterdam zou plaats hebben, is wegens het ongunstige weder tot nadere aankondiging uit gesteld. Toen ds. Renkema te ÓudegafPr. van zyn bed opstond, fcag hy dat zijn schaap, den hals afgesneden, dood in 't hok lag. De dader schijnt verhinderd geworden te zijn, om het méde te nemen. Woensdag-avond was hetvyfjarig kind van den heer Van Eesteren te Assen zoek. De omroeper bracht dit om 9 uren ter algemeene kennis. "Men zocht overal en.... vond de kleine eindelijk slapende onder de bedstede. De hoofdadministratie van het 1ste regiment huzaren te Deventer verkocht gisteren 9 op reform gestelde paarden voor f 554. Men schrijft uit Venloo dat de ex- prestrein met 180 stuks fokvee, voor Milaan be stemd, eerst gisterochtend is vertrokken naar Maastricht, om via Givet naar Modave te gaan. Tot dezen omweg door Frankrijk was men genood zaakt, omdat op alle telegrammen, naar de Duitsche overheden gezonden, met betrekking tot den onbe- lemmerden doorvoer, geen enkel antwoord werd ontvangen. De reis zal nu minstens acht dagen langer duren. Boycotting. Het'wordt in Ierland er nog steeds niet beter opintegendeel, het schrik bewind der nationalisten wordt een werkelijk régime, het „boycotten" wordt toegepast met eene een parigheid, die de slachtoffers er van volkomen hul peloos te midden der maatschappij maakt. Een pachter die zjjn pacht betaalt, soms zelfs met reductie, wordt als een misdadiger beschouwd en feitelijk in den ban gedaan. Mrs. Morgan O'Donnell, de weduwe van den neef van Ierlands bevrijder, Daniël O'Donnell, had de runderen van een harer pachters laten in beslag nemen, daar deze 25 per cent reductie der pacht eischte en anders niet wilde betalen, 's Maandags werd zjj geboycotten 's Dinsdags leverde haar geen enkel winkelier meer, hare daglooners en dienstboden weigerden te wer ken, de hoefsmid wilde hare paarden niet meer beslaan, men liet haar volkomen hulpeloos. Eerst Donderdags werden haar door eene „emer gency-society" zeven noodhulpen gezonden, die onder sterke politiebedekking naar de hoeve kwa men en het waagden het werk te doen; buiten de hoeve durfden zij echter zonder politie-escorte niet verschijnen, uit vrees voor mishandeling of erger. Dergelijke gevallen komen bij dozijnen voor; wie pacht betaalt, wie pacht aanneemt, wie eene hoeve of een huis huurt, waaruit de huurder ver dreven is, wie het in beslag genomen goed koopt, wordt geboycótt; wie een geboycott, al ware het zijn vader of moeder, iets levert, evenzoo. Op school verlaten de kinderen de klasse, tot de meester het kind van een geboycotte wegzendt. Soms gaat het nog erger toe. Dezer dagen moest in de buurt van Kilkenny een pachter van zijne hoeve gezet worden. De beambte overhandigde hem het bevel en wilde het huis verlaten. Toen viel echter het geheele gezin hem aan, bond hem de handen op den rug, stopte hem het document in den mond en dwong hem het op te eten. Toen hij de helft binnen had, zag men dat hy op het punt was te stikken, en schonk hem genade voor de rest. Men kwam toen op de gedachte hem levend te begraven en sleepte hem naar een naburig moeras. Zjjn gejammer en rouwbetoon wisten echter de harten der Ieren te roeren, en onder een regen van vuil en puin werd hij vrij gelaten. Een transport revolvers, patronen en geweren, naar den onder-inspecteur te Tottingham gezonden, is onderweg spoorloos verdwenen. De brand te Londen. Uit de nadere mededeelingen over den brand die Donderdag te Cler- kenwell heeft gewoed, blijkt, dat ook deze brand tot de hevigste behoort, waardoor Londen in de laatste jaren werd getroffen. Het tooneel van den brand was een groot blok magazijnen, bekend onder den naam „Charterhouse buildings," gelegen by de vereeniging van Alders- gatestreet en Clerkenwell-raod. Het eerste vuur werd ontdekt door den politie-agent, die op post stond. Hj maakte terstond alarm, maar voordat de brandweer kon aanrukken, breidden de vlammen zich verbazend snel uit en tastten zy het geheele blok aan. Op het geschreeuw der menschen, die in een der huizen woonden, drongen een paar politie agenten binnen en redden met groote moeite een kind van twee jaren en eene oude vrouw die door middel van een touw werden neergelaten. Ondanks de tydige hulp der brandweer nam de brand steeds grooter afmetingen aan. Het eene huis na het andere werd aangetast. Aan den west kant werd de Forester Hall en aan de zuidzyde de St.-Thomaskerk ernstig bedreigd, maar beide ge bouwen bleven gespaard. De brandweer begon lang zamerhand terrein te winnen en bedwong den brand, ondanks den hevigen wind, die de vlammen steeds aanwakkerde, met 30 stoomspuiten. Aan de Belgische grens duelleerden een Fransch officier en een Parijsch koopman, die twist hadden gekregen over eene particuliere zaak. De koopman werd door den degen van den officier zoo gewond, dat hy onmiddellyk den geest gaf. Eene vreeselyke ontploffing had plaats in de citadel van Arras, by de oefeningen van de genie. Tien soldaten werden gedood of ge wond uit een myn te voorschyn gehaald. De oorzaak is onbekend. INGEZONDEN. Het wezen der „Meteoren." Dustby Oliver J. Lodge, Nature 22 Jan. 1885.) Gy allen kent de regens van vallende sterren in de maanden Augustus en September; gy weet dat deze meteoor-steenen klompen zyn van inter planetaire stof, die voortsnellen door de ruimte, zeer waarschynlyk rondom de zon, maar niet tezamen zyn vereenigd tot planeten. Koude stukken yzer schynen zy grootendeels te zyn, misschien brokstukken van eene oude wereld, misschien overblyfselen van de oude nevelmassa, waaruit de wereldbollen ontstonden, maar die nooit tot dien toestand geraakten. Eeuwen lang reeds mogen deze meteoren zich hebben voortbewogen, sommigen geheel afgezonderd, anderen dicht opeengehoopt, en zoo zullen zy nog millioenen jaren hun weg vervolgen; maar daar geraken sommigen- van hen onder den invloed van een grooter lichaam; de verbazende massa van een planeet laat hen de werking der zwaarte kracht gevoelenniettegenstaande hunne snelheid worden zy van hun baan afgeleid en enkelen ge raken binnen de atmosfeer van de planeet. In een oogwenk worden zij door de hevige wryving van hun schors ontdaan, de buitenste oppervlakte wordt gewreven en geschuurd tot zy witgloeiend wordtstroomen van wit-gloeiende deeltjes vloeien er voortdurend af en vormen een lichtend spoor achter hen. Een enkele ontsnapt misschien aan deze inwerking om zyn loop te hernemen, een weinig verstoord door zyne ontmoeting, maar niet vernietigdeen ander is geheel tot stukken gewre ven een derde is zoo snel en ongelykmatig verhit, dat hy uiteenspat, terwyl een ander met eene meer gematigde snelheid in onze atmosfeer geraakt, wel sterk gloeiend wordt en hevig gewreven, maar niet vernietigd en hier of daar in den grond slaat, om als een dondersteen te worden opgedolven door een boer en bewaard in een museum.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1