N°. 7866. Zaterdas: lO October. A0. 1885. <§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 October. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas» seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. In de maand September zijn binnen deze gemeente ■eboren 174 kinderen, als: 83 zoons en 91 dochters, waaronder begrepen 4 tweelinggeboortenoverleden 182 personen (van welke 6 elders woonachtig), als: 18 mannen, 18 vrouwen, 25 zoons en 21 dochters; [daarenboven als levenloos aangegeven 6; gehuwd 33 paren. - Aan den heer J. A. M. A. Grondhout, lsten luitenant by de dd. schutterij alhier, is als zoodanig door den Koning, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. - Aan de universiteit alhier is het eerste natuur kundig examen afgelegd door de heeren F. Hollaar en H. Koppeschaarhet tweede natuurkundig exa men door de heeren C. J. Laseur Jr. en H. J. Boschhetpropaedeutisch examen in de geneeskunde door den heer P. Ribbius; het theoretisch examen in de geneeskunde door den heer L. J. A. Braa- kenburghet doctoraal examen in de geneeskunde door den heer C. Broeksmit en het candidaats- examen in de theologie (eerste ged.) door de heeren J. Th. Hattink Jr. en J. H. Willebrands. - Van 1 October 1884 tot ulto. Augustus 1885 zijn 351 jongens in den zeedienst getreden, die by de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden hunne opleiding hebben aangevangen. Van dit aantal werden aangenomen: te Amsterdam 91, te Rotter dam 36, te "Willemsoord 46, te Hellevoetsluis 10, te Vlissingen 29 en te Leiden 139. By de indienst treding hadden: 82 een leeftijd van 13'/, tot 14 jaar, 153 een leeftijd van 14 tot 15 jaar en 116 een leeftijd van 15 tot 16 jaar. - Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag-morgen om 7.56 be zorgd zjjn. - De 2de luit.-kwartiermeester "W. A. H. Door man, van het 5de bat. 5de reg. inf. te Utrecht, wordt op 1 Nov. a. s. overgeplaatst bij het 4de bat. 4de reg. inf. te Leiden. - Door den kerkeraad der Ev.-Luth. gemeente te Middelburg is het volgende drietal voor de be roeping van een predikant samengesteld: G. A. Alers, te Tiel; J. L. Bleeker te Wildervank en Veendam, en C. A. Evelein te Leiden. - De aan den gemeenteraad van Haarlemmer meer aangeboden begrooting voor 1886 bedraagt in ontvangst en in uitgaaf f 81,887.05'/,; de be grooting voor het Burgerlijk Armbestuur in ont vangst en in uitgaaf f 6603.55. Ged. Staten hebben bet Raadsbesluit tot vermindering der jaarwedde van onderwijzers van f 650 op f 550 niet goedge keurd, maar de Raad heeft zijn besluit gehand- aafd en besloten, in hooger beroep te komen by !en Koning. Dientengevolge is de benoeming van nderwjjzers voor de school No. 3 uitgesteld. Op 'en verzoekschrift om tegemoetkoming in de kos tten van het branden eener lantaarn by de pont te Oude-Wetering is door den gemeenteraad afwij zend beschikt, als zijnde de pont een particulier veer. - De gemeenteraad van "Willeskop heeft het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken rank in het klein vastgesteld op een bedrag van f-50 voor elke f 50 huurwaarde of gedeelte daarvan. - Door de afdeelingen der Tweede Kamer zyn gekozen tot rapporteurs over hoofdstuk VI (Marine) <ter Staatsbegrooting voor 1886, de heeren Van der Schrieck, Van der Sleyden, Van der Hoop, Sluyter en Lieftinck. - Bij de gisteren te 's-Hage gehouden akte- namens (L. O.) werden geëxamineerd 7 mannelijke ndidaten, waarvan nog toegelaten werd de heer M. J. Van "Wyk, van 's-Hage. Bij de heden te 's-Hage gehouden examens voor de akte lager onderwijs zyn geslaagd de heeren H. Mattiesing, te Wassenaar, en J. J. Van Borselen, te Oegstgeest. Wederom is omtrent een der invoeringswetten, behoorende by het Wetboek van Strafrecht, verslag uitgebracht, nl. over de wijziging in de wet op de consulaire rechtsmacht. Ten deele in overeenstem ming met de commissie van rapporteurs, heeft do minister een gewijzigd ontwerp samengesteld. Met ingang van 1 Nov. a. s. wordt de 1ste luit.-kwartiermeester S. C. Holland, van het 4de reg., thans by den intendance-cursus gedetacheerd, overgeplaatst by het 3de bat. 3de reg. inf. De 1ste luit.-kwartiermeester H. Schultink, die gedetacheerd is by de permanente militaire spoorweg-commissie, wordt op 1 Nov. a. s. van het 4de reg. infanterie overgeplaatst bij het 2de bat. van het 1ste reg. infanterie, in garnizoen te Leeuwarden. Nadat twee dagen door de onderofficieren, die voor den Indischen administratieven dienst zyn opgeleid, óók het mondeling gedeelte van het examen ter verkryging van den rang van 2den luitenant kwartiermeester is afgelegd, kan omtrent den uit slag van het nu voor hen afgeloopen examen worden gemeld, dat die uitslag voor allen gunstig is ge weest, t. w.voor de sergeanten Blokzeyl, Van der Linden, Molenaar, Musch, Spel tie en Van Vuuren. Heden is het 55 jaar geleden dat de heer M. J. Soutendam, majoor-commandant der dd. schut terij te Goes, als vrijwilliger by de schutterij werd ingelijfd. Is de „G. C." wel ingelicht, dan is hjj de eenige officier nog in actieven dienst, zoowel bij leger als bij schutterij, die aan den strjjd van 1830 heeft deelgenomen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd IVieuws. De inauguratie derjong-studenten tot leden van het corps zal hedenavond in de Stadszaal om halfacht plaats hebben. Na afloop daarvan zal met muziek en fakkellicht een omme gang door de stad worden gemaakt naar de socië teit Minerva. Van het al of niet gunstige weder zal het afhangen welken weg men zal nemen. Bij gunstig weer zal, om negen uren, de volgende route worden gevolgdBreestraat, Noordeindsbrug, Rapenburg tot de Doezastraat, N ieuwsteegsbrug, Steenschuur, Hoogewoerd, Watersteeg, Hooigracht, Haarlemmerstraat, Paardensteeg, Rapenburg, Steen- schuur en Breestraat naar de Sociëteit. In verband met de mededeeling van het „Haagsche Dbl." als zou een kassiersbediende een stuk steen, afkomstig van een in de residentie neergekomen vurigen bol, naar den amanuensis van het Leidsche observatorium gezonden hebben, meldt men ons dat aldaar niets is ontvangen, ook niet by den amanuensis van het geologisch museum, waarvan prof. Martin directeur is en by wien zulke voorwerpen meer eigenaardig dan by een sterren wacht thuis behooren. De directeur is bereid ten allen tyde de vinders van de waarde en het gehalte dier steenen op de hoogte te stellen. Het museum zelf bezit reeds vele kostbare exemplaren. Op het Steenschuur tusschen de Nieuwsteegs- en Vlietbruggen waren hedenmorgen velen getuigen van een treurigen zelfmoord, ge pleegd niet met voorbedachten rade of geleider lage, maar ten gevolge van eene onvoorziene om standigheid. Na het volbrengen van de noodlottige daad werd de menigte steeds grooter, starende naar het slachtoffer, dat eindelyk onder de opper vlakte van het water verdween, zonder eenig teeken van leven meer achter te laten. Niemand der vele toeschouwers was er die eene hand ter redding uitstak of den moord trachtte te voor komen wanteen klein hondje had ter ge noemde plaatse een „overval" gekregen en sprong na allerlei nare sprongen als anderszins eindelyk in het water, dat zyn graf word! De zander ij te Katwyk a/d. R ij n b e- staande uit 25 hectaren teelland, is aldaar in bod gebracht op f 126,000. Daarby komt nog een percent kosten, plus de trek- en verhooggelden. Hieruit blijkt dat goed land nog wel zyn waarde heeft. Dinsdag a. s. heeft de definitieve verkoop plaats. Op Woensdag 14 October a. s. zal te Hoofddorp de gewone jaarlyksche vee- en paarden markt worden gehouden, alsmede op 5, 12 en 19 November d. a, v. Op de „Badhoeve"' te Haarlemmer meer werden gisteren verkocht 143 schapen, de herdershond en 6 paarden. Gedurende de verkoo- ping ontstond begin van brand in den paardenstal, waarbij het paard van P. De Koning staart en onderlyf brandde. Gelukkig evenwel werd het vuur juist bytyds gebluscht. De schapen brachten op f 3774, de paarden 1752 en de herdershond met hok f 14. Voor het gerechtshof te 's -Graven- hage kwam gisteren in behandeling de zaak van Jacob Neelemaat, den 22-jarigen boerenknecht, laatst wonende nabij de gemeente 's-Gravenhage, op de boerderij „Kranenburg"', gelegen in de duinen aan het einde van de Laan van Meerdervoort, beschul digd van manslag, gepleegd op den arbeider Van Spronsen. Jacob Neelemaat is een flink gebouwde boeren knecht, een knap man, van middelbare grootte, gezond van uiterlijk en met een goedig gelaat. Hy werd te Maassluis geboren en woonde vroeger te Rijswijk als boerenknecht. Volgens al de getuige nissen van nu, was hy altyd een oppassende, be daarde, vroolyke jongen, degelijk voor zijn werk, verdraagzaam en ordelijk, een kerel die nooit dron ken was gezien en van wien niemand iets kwaads had te zeggen. Over Van Spronsen liepen de gevoelens wel wat meer uiteen; sommigen althans verklaarden dat hij een lastig, aanmatigend man was, die den baas wel een weinig over Neelemaat wilde spelen. Van daar dat zjj elkaar of dat Neelemaat hem vermeed en steeds ontweek om met hem samen te werken. Van vroegere oneenigheid bleek echter niet. Door de verschillende getuigen werden in hoofd zaak bevestigd de verklaringen, reeds door ons onlangs medegedeeld uit de akte van beschuldiging. De meest belangrijke verklaring was die van den opzichter Snoek, die het eerst tusschen den aan valler en den aangevallene trad om hen te scheiden en overigens een werkdadig aandeel had aan de ontwapening van besch. Hy had eerst den volgen den dag zoowel op zyne kleeding als in het boen hok op „Kranenburg", waar de ontmoeting tusschen Neelemaat en Van Spronsen had plaats gevonden, bloedvlekken ontdekt, waaruit hy opmaakte dat er eene verwonding was toegebracht. De meeste getuigen hielden het er voor dat besch. niet dronken was. Neelemaat daarentegen beweerde dat hy door den drank was bevangen en kon zich thans niets her inneren van hetgeen in den bewusten avond was voorgevallen. Heeren deskundigen, die by den verslagene won den gevonden hebben in het aangezicht, achter het oor, aan den hals en aan den linkerarm, allen toe gebracht met een snijdend werktuig, waren van oordeel dat hy bij tydig aangebrachte hulp had kunnen behouden zyn, maar dat hy nu door het vele bloedverlies was overleden. Op geen der getuigenverklaringen had besch.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1